Orta Çağ Rüyası: Prag

Praha, Prague, Prag... Hepsi Orta Çağ şehri veya güzellikleri demek. Prag, gündüz masallar şehri; akşam ise günahlar şehri. Prag'a gitmeden önce bir yerde,"Prag 3K demektir" diye bir şey okumuştum: Kafka, Köprü, Kukla. Vitana Nehri'nin içinden geçtiği bu şehirde gayet keyifli 3-4 gün geçirebilirisin. Bence kesinlikle ilk gidilecek duraklarından biri olmalı.

Prag, Çek Cumhuriyeti'nin en büyük şehri. Şehir, 2. Dünya Savaşı'ndan neredeyse hiç yara almadan kurtulmuş. Bence kesinlikle Orta Avrupa'nın en önemli noktası. 

Prag’da Gezilecek Yerler

Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı

Astronomik Saat'in Prag'ın eski şehir meydanında bulunan en önemli yapılarından birisi olduğu kesin. Astronomik Saat’te her saat başı gerçekleşen ufak bir gösteri var. Saat başını bekleyen turist sayısı da bu yüzden bir hayli fazla. Astronomik Saat’in şöyle ilginç bir hikâyesi de var: Zamanın kralı dünyada olmayan bir saat yapmasını istiyor ustadan. O da içinde astroloji, saat ve birçok dönemin takviminin olduğu bir saat yapıyor. Bu saat dünyada tek. Sonrasında kral bu saati başkasına da yapmasın diye ustanın gözlerini kör ediyor. Bunu hazmedemeyen usta da saatin tepesine çıkarak kendisini saat dişlisine bırakıyor ve intihar ediyor. O günden beri de saatin bazı bölümleri çalışmıyor.

Prag Eski Şehir Meydanı

Prague Old Town da diyebiliriz. Şehrin kalbi, en önemli ve turistik meydanı. Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı, Tyn Kilisesi, Aziz Niklaus Kilisesi, Kinsky Sarayı ve Jan Hus Anıtı bu meydanda yer alıyor. Çevresinde bir çok restoran ve hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Gece-gündüz aktif bir nokta. 

Charles Bridge / Karl Köprüsü / Karluv Most

Gelelim Prag’ın en ünlü simgesine. 1357 yılında inşa edilen köprü, Prag Kalesi ve Mala Strana bölgelerini birbirine bağlayan güzel bir eser. Köprü üzerinde 30’a yakın heykel bulunuyor. Bu heykellerin bazılarına dokunduğunuz zaman Prag’a tekrar gelirmişsiniz, böyle bir inanış var. Köprü üzerinde 20 Euro civarı ücret karşılığında resminizi çizebilecek sokak sanatçıları da mevcut.

Şöyle bir düşündüm de, köprü olmasa Prag'ı yine sever miydim? Zor..

Köprü 1741 yılına kadar Vltava Nehri üzerindeki tek geçiş noktasıydı. 520 metre uzunluğundaki köprü harca yumurta karıştırılarak güçlendirildiği söylenen kumtaşı bloklarından yapılmış. 1683 yılında yerleştirilen ilk heykel Aziz Jan Nepomucky'dir. Bu heykelin ellerine dokunursanız Prag'a yeniden yolunuz düşer derler. Ben 2012'de gittiğimde dokunmuştum. 2016'da tesadüfen yeniden yolum düştü. Bundan dolayı mıdır bilmem tabi...

Eski Şehir'i küçük mahalleye bağlayan günümüzde trafiğe kapalı olsa da, bir zamanlar köprüden yan yana dört atlı arabanın geçebildiği köprüden bahsedeceğim biraz.  Yıpranmış heykellerin çoğu asıllarının kopyaları. Orijinalleri Ulusal Müze'de sergileniyor. Kendi türünün ayakta kalmış en iyi örneklerinden Karluv.

Köprüde 16 tane heykel ve bir kule var.

Heykellerden bazılarını anlatmak istiyorum.

 • Aziz Adalbert : Prag Başpiskoposu 991'de Petrin Tepesi'nde Aziz Laurentius Kilisesini kurmuş.
 • Aziz Jean de Matha : Hristiyanların özgürlüğünü, heykelin alt kısmında betimlenen inançsızlardan satın almak için para toplamak üzere kutsal üçleme tarikatını kurmuş.
 • Aziz Vincent Ferref : Aziz Vincent'in Yahuduleri Hristiyanlaştırmasına üzülen bir baba gözüküyor. Bohemya'nın kurucularındandır.
 • Aziz Luitgard : Köprüdeki en güçlü sanatsal çalışmalardan birisi. Matthias Braun 26 yaşında yapmış bu sanatı. Kör Cistercium rahibesinin İsa'yı görüp onun yaralarına dokunduğu ünlü düşü anlatmış.
 • Aziz Francesco : İki doğulu ve vaftiz olmayı bekleyen bir pagan prens taşır.
 • 17.Yüzyıl Çarmıhı : Çarmıh, 200 yıl boyunca köprüde durmuştur. Yaldızlı İsa Heykeli, 1629 yılından kalmadır. Kutsal Tanrı yazıyor üzerinde. Tanrı'ya küfreden bir Yahudiye ödetilmiştir.

Köprünün bir de tarihi bir özelliği var. Meşhur 30 Yıl Savaşları vardır belki duymuşsunuzdur. İsveçlilerin elinden savaşın son saatlerinde kurtarılmış burası. Vestfalya Barışı 1648 yılında bu köprünün ortasında imzalanmış.

Bu köprünün bir de kulesi vardır. Kuleye çıkmanızı öneririm etkileyici bir manzara yakalarsınız. Peter Parler'ın tasarladığı bu muhteşem kule 14. yüzyılın sonunda inşa edilmiş. Eski Şehir istihkamlarının da bir parçasını oluşturan bu kuleler 1648 yılında ağır hasar almış. Kulenin batı tarafından hala izleri görebilirsiniz. Kulenin ilk katında manzara galerisi yer alıyor. Prag kalesi ile küçük mahalleinin manzaralarını burada gözlemleyebilirsiniz. Kuleye çıkış 90 CZK.

Günümüzde ise, tamamen trafiğe kapalı olan bu köprüde sokak sanatçıları ve sanatçılar yer almaktadır. Kimi müzik yapar kimisi fırçasını konuşturur karikatürünüzü çizer. 15 dakikada 20 Euro'ya el emeği göz nuru karikatürünüzü alabilirsiniz. Ayrıca, kale tarafına doğru yürürken sol tarafta küçük bir balkon göreceksiniz. Bu balkonda bir Meryem Ana fotoğrafı ve mum var. Mum sönerse, şehre kötülüklerin geleceğine inanılıyor.

Petrin Tepesi

Petrin Tepesi, şehri tepeden görmek için ideal bir nokta. Burada bulunan ve Petrinska Rozhledna denilen gözlem kulesini de ziyaret edebilirsiniz. Fakat 299 basamaklı merdiveni çıkmak zorlayabilir, dikkat!

Josefov Eski Yahudi Mahallesi

Şehre ilk Yahudilerin 13. yüzyıl civarında geldiği tahmin ediliyor. Bölgede bir çok Sinagog ve mezarlık bulunuyor. Günümüzde hâlâ aktif olan bu bölgeye turistler çok sık ziyaret ediyor.

Prag Kalesi

Şehri ayakların altında görmek istiyorsan burayı kesinlikle ziyaret etmelisin. Gotik tasarımı ile biraz ürkütse de görmeye değer kesinlikle. Kale içerisinde Aziz Vitus Katedrali ve bazı manastırlar bulunmakta. Kraliyet Bahçesi de kesinlikle görmeye değer. Ayrıca askerlerin nöbet değişimi, keyifle izlenesi başka bir nokta.

Vaclav Meydanı

Wenceslas Meydanı olarak da bilinir. Prag’ın en merkezi ve önemli meydanı. Bir çok restaurant ve hediyelik eşya var. Gece de kulüpleri ve aktif yaşamıyla ünlü bir meydan.

Prag Ulusal Müze

Şehrin en önemli müzelerinden birisi olduğu kesin. Wenceslas Meydanı'nın sonunda yer alıyor. Tabiat tarihi temalı bir çok koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Dans Eden Ev

Prag’ın, hatta Avrupa’nın en orijinal yapılarından birisi Dancing House. Bina müze gibi algılansa da değil. Aslında içinde ofis ve restoranlar var. Yerlisinden duyduğuma göre, belinden tutulan bir kadın ve dans ederkenki adımlarını simgeleyen bir bina.

Prag Sokakları

Prag’ın en keyifli yerlerinden birisi de dar sokakları. Arnavut kaldırımları ile Orta Çağ'da hissedersiniz kendinizi. Kaybolmaktan korkmayın.

Prag'daki Popüler Kahve Durakları

Tricafe

Ev gibi desem?  İnanılmaz şirin dekore edilmiş bir yer. Kahveleri ve kekleri şahane. Sadece benen demiyorum, Prag halkı da böyle düşünüyor.

Cafe Letka

Atmosferinde kaybolacağın bir mekan.

La Boheme Cafe

Prag’ın en popüler kafelerinden birisi. Kahvesi gerçekten çok iyi. Çalışanları da çok samimi yaklaşıyor.

I Need Coffee

Evet, kahveye ihtiyacı olanların uğraması gereken bir nokta daha. Ben diyemem ama kimisine göre Prag’ın en iyisi.

Kafe Damu

Burayı da listeye eklemelisin. Kahve tutkunları için ideal bir nokta. Kaliteli bir atmosferi var. Kahvede de baya iddialılar.

Kavarna Prazirna

Ben buraya bayıldım ! Sakin kendi halinde küçük bir yer. Fiyatları uygun. Atıştırmalık olarak çok fazla seçenek yok ama konum ve mevcut ürünler kapsamında gayet iyi.

Prague Card
2016 Fiyatları şu şekilde,

 • 48 saatlik 46 € (Öğrenci veya Genç : 33 €)
 • 72 saatlik 56 € (Öğrenci veya Genç : 40 €)
 • 96 saatlik 65 € (Öğrenci veya Genç : 47 €)

Avantajları ise;

 • Toplu taşıma ücretsiz.
 • 2 saatlik otobüslü tarihi Prag Gezisi
 • 50’ye yakın müzeye ek ücret ödemeden giriş imkanı.
 • Vltava Nehir Gezisi (-%35), Prague Kalesi Konserleri (-%40), Black Light Tiyatrosu (-%30), Hayaletler Turu (-%40)
 • 30 civarı lokasyonda %50’ye varan indirim fırsatları.

Prag Havalimanı-Şehir Merkezi Ulaşımı

Prag Havalimanı şehir merkezine 30 dakika mesafede.

Havaalanından şehir merkezine 119 ve 100 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz. Prag’a gece geldiyseniz 119 ve 100 numaralı otobüsler çalışmıyor. Gece 510 numaralı otobüsü kullanabilirsiniz. Otobüsü tercih ederseniz ücreti tek yön 30 CZK.

Airport Express ile şehir merkezine ulaşmak isterseniz bu araçların ücreti 55 CZK.

Prag, suç oranının en yüksek olduğu şehirlerden birisi. Bu taksi sürücülerine de yansımış. Dolandırılmamak için danışmadan taksi sormanızı öneririm. Sizi doğru durağa yönlendireceklerdir. Danışmayı bulamadıysanız. Taksiye binmeden önce fiyat alın mutlaka. Şehir merkezine ortalama 600 CZK civarı ödeme yaparak ulaşabilirsiniz.

Son bir seçenek de Cedaz ismi verdikleri shuttle servisler. Bu servisler oldukça güvenli ve kişi başı 130 CZK civarında ödeme yaparak şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Prag'da Şehir İçi Ulaşım

Prag içinde kesinlikle yürümenizi tavsiye ederim. Çünkü küçük, butik bir şehir. Yürüyerek hem şehri gözlemlemiş olursunuz hem de local bir yaşama tanık etmiş olursunuz.

Metro: Prag metrosu 05.00 - gece yarısı arasında hizmet vermektedir ve her 2-10 dakikada bir seferi vardır. Üç tane metro hattı vardır. A hattı yeşil, B hattı sarı ve C hattı kırmızıdır. Merkezi yerlere en yakın metro istasyonları şunlardır: A ve C hattında Muzeum, A ve B hatlarında Mustek’dir.

Tramvay: Prag’da 24 tane tramvay hattı bulunmaktadır ve şehrin hemen her noktasına ulaşmaktadır. Tramvay her durakta durur. En popüler tramvay hattı 22 numaradır. Merkezi birçok noktadan geçmesi nedeniyle genellikle kalabalık olan bu tramvayda yankesicilik gibi olaylara dikkat etmekte fayda var. Tramvay hizmeti gece yarısı sona ermektedir. 


Prag'da Yemek Noktaları

U Kroka

Prag’ın en iyi yöresel yemek dükkanlarından birisi. Pepper Steak şiddetle tavsiye edilir.

Ambiente Pasta Fresca

Ev yapımı makarnalarını denemenizi öneririm. Gerek çalışanı gerekse atmosferiyle tavsiye edeceğim noktalardan birisi.

Na Kopci

Bir Türk olarak Fransız mutfağına bu kadar ilgi duyacağımı düşünmezdim. Ev yapımı bir sürü ürünü var. Memnun ayrılırsınız.

La Finestra

Garsonlar güler yüzlü. Yemek de güzel. Şarap için ideal bir lokasyon.

Lokal Dlouha

Pub kültürü arayanlar için ideal. Siyah birası ve tartar soslu kızarmış peyniri özellikle denenmeli.

Fotoğrafların devamı için: Instagram: seymen.b

Yorumlar

22 Tem 2024, Pazartesi - 18:06
Seymen BOZASLAN

Yazar Hakkında

Seymen BOZASLAN

Büyük şehirlerde küçük güzellikler peşinde koşmanın, hayallerimle geldiğim yerde başka hayaller kurma neşesi içindeyim.  Gözüme çarpanları hemen karalamayı, açtığım haritadan yeni güzergahlar belir