Stockholm Şehir Müzesi

Stockholm gezilecek yerler listesinin ilk sırasında Södra Stadshuset bölgesinde yer alan Stockholm Şehir Müzesi geliyor. Orijinal adı Stadsmuseet olan yapının içerisinde şehrin 16. yüzyıldan bu yana sahip olduğu kültüre dair eserler sergileniyor. Stockholm’ün ticaretle geçinen küçük bir kasabadan nasıl bugünlere geldiği anlatılıyor. 

Şehir Müzesi'nin hizmet verdiği bina 17. yüzyıldan kalmış, görkemli bir yapı. Böylelikle müzede sergilenen eserlerle Stockholm'ün tarihini yüzyıllara yayılan bir yelpazede inceleme fırsatına sahip olurken mekanın eskiliği de zamanda yolculuğa çıkmanıza kolaylık sağlıyor. 

Ana binası Stockholm'ün Södra Stadshuset bölgesinde yer alan şehir müzesi tek bir yapıdan oluşmuyor. Şehrin belli bölgelerinde yer alan dört farklı apartman da koleksiyonun bir parçası. Şehrin tarihiyle ilgili objeler bu apartmanlarda da sergileniyor. Bu sayede mimari ve iç dekorasyon açısından yaşanmışlıkları da görmek mümkün oluyor. Bu apartmanların isimleri şöyle: The Ornamental Stucco Master’s Apartment, The Blockmaker’s House, Stickelbärsvägen ve Dwelling in Tensta at Kämpingebacken 13.

Müzenin koleksiyonunda 300 binden fazla tarihi obje yer alıyor. Bunların 20 bin adedi sanat eseri, 3 bin yağlıboya çalışma, 3 milyon fotoğraf, kitaplar ve yazılar da mevcut. Müzenin dijital arşivinin ilgili kişiler için her zaman açık olduğunu söylemekte de fayda var. Müzenin bünyesinde hem müze içinde hem de şehrin sokaklarında rehberli turlar da düzenleniyor.