Orta Avrupa Turu İçin 8 Öneri: Prag, Viyana, Budapeşte

Prag, Budapeşte ve Viyana turunu çiçeği burnunda tamamlayan biri olarak, yaptığım bu turdan birçok ders çıkardım. ”Şu yapılmalı, bu yapılmamalı, of bunu nasıl unuturum?” derken bir baktım ki kafamda öneri listesi oluşmuş. Bende bu öneri listesini size sunmak istedim. Yolunuz düşerse sizin için kolaylık olsun :)

1-ALIŞVERİŞİNİZİ PRAG’DAN YAPIN!

Viyana ve Budapeşte’ye geçtiğiniz zaman fiyatlar artacağı için hediyelik eşya veya makyaj malzemesi tarzı şeyleri alacaksanız Prag’dan alın. Ayrıca Prag’da marketlerde Viyana ve Budapeşte’ye göre daha ucuz. Yiyecek bir şeyler almak isterseniz oradan alabilirsiniz.

2-VİYANA’DAN SCHNİTZEL YEMEDEN DÖNMEYİN!

Viyana’da yiyeceğiniz schnitzel hayatınızda yediğiniz en güzel schnitzel olabilir. O yüzden mutlaka ve mutlaka deneyin. Schnitzel yemek için de Figlmüller candır :)

3-VİYANA’DAN KAHVE ALMAYI UNUTMAYIN!

Ben yaptım siz yapmayın a dostlar! Viyana demek, kahve demek. Hem orada bir güzel kahvenizi için hem de mutlaka o eşsiz kahveden bir paket de olsa alın.

4-TUNA NEHRİ'NDE GEZİN!

Budapeşte’de yapılacak en iyi şey Tuna Nehri boyunca ışıklandırmalarla hayat bulmuş şehri seyretmek. Sakın ”Yok unuttum!”, ”Yok buna para veremem!” demeyin. Derseniz de siz bilirsiniz vallahi…

5- PRAG’A GİTTİĞİNİZDE YAKININDA BULUNAN TEREZİN ŞEHRİNE DE UĞRAYIN!

O şehre gidip Terezin Nazi kampını görmek, o bölgede yaşanan dramı yüreğinizde hissetmek bambaşka bir şey.

6-BUDAPEŞTE’DE NEW YORK CAFE’YE SADECE BİR ŞEYLER İÇMEK İÇİN GİRİN!

Tamam, kafede fiyatlar uçmuyor ama iki kahveye 14 Euro vermemizden pay biçerseniz yemek fiyatlarını da tahmin edebilirsiniz :) O yüzden uygun yerlerde yiyin, orada da bir şeyler için :)

7-TÜRK YEMEĞİ ÖZLEMİNİZİ BUDAPEŞTE'DE DİNDİRİN!

Şimdi artistliğin manası yok biz Türküz ve hep yemeklerimizi özlüyoruz. Birkaç gün yemeyelim burnumuzda tütüyorlar. O yüzden de turda Türk yemeklerini özledim kriziniz tutarsa Budapeşte’ye saklayın. Török yazan restoranlar bizimdir :) Porsiyonları da acayip büyük.

8-HER ŞEHRE AİT BİR PASS CARD EDİNİN!

Fotoğraf: www.bkk.hu

Eğer şehri karış karış gezenlerdenseniz böyle kartlar büyük kurtarıcıdır! Ben almadım diye pişman oldum. Edinin mutlaka!

EK: SCHÖNBRUNN SARAYI'NIN BALO SALONUNDA VALS YAPTIĞINIZI HAYAL EDİN!

Listedeki en çılgınca şey oldu ama yapın bunu mutlaka! Terapi gibi geliyor :) Bu arada, sizin de eklemek istedikleriniz varsa bana iletin mutlaka olur mu?

Sevgilerimleeeee…….. :)