Geyik Parkı (Dyrehaven)

Dyrehaven, Kopenhag’ın kuzey bölgesinde kalan ormanlık park alanıdır. Yaklaşık 11 kilometre kare alana yayılmış olan orman ağaçlarla çevrilidir ve orman içerisinde alageyikler yaşamaktadır. Yemyeşil bir orman, küçük göller ve göz alabildiğine uzanan açık alanlarla mutlaka görülmesi gereken yerler arasında gelen Geyik Parkı’nın isminden de anlaşılacağı üzere, en ayırıcı özelliği geyikleri.

Geyik Parkı isminden de anlaşılacağı üzere, geyikler için bir cennet. 2 binden fazla geyik, bu parkta özgürce dolaşıyor. Ziyaretiniz sırasında onlardan birine rastlamanız oldukça olası.

Bir asrı geçen köklü bir geçmişe sahip olan bu park, 2015 yılından beri UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alıyor.

Parkın köklü geçmişinin izleri elbette kraliyet ailesine dayanmakta. Danimarka Krallığı, burayı avlanma bölgesi olarak kullanıyorlarmış. Yani orijinalinde bu park av köpekleriyle avlanmak için tasarlanmış. Zaten park boyunca yıldız şeklinde işaretleri göreceksiniz, bunlar av sırasında yol takibini kolaylaştırmak için kullanılıyormuş. Parkın içerisinde yer alan Kral’a ait Av Köşkü’nü görmeden dönmeyin.

Tüm yıl boyunca ziyaretçi akınına uğrayan park, spor yapmak isteyenler için de ideal bir seçenek. Koşanlar, bisiklete binenler, paten kayanların yanı sıra at binen insanlar da spor yapmak için Geyik Parkı’nı seçiyor. Hatta turistik at arabaları da park içerisinde hizmet sunuyor. Dilerseniz siz de at arabasıyla parkı turlayabilirsiniz. Güzel havalardan birine denk geldiyseniz burada piknik yapmanın zevkini mutlaka deneyimleyin.

Adres:Dyrehaven, 2930 Klampenborg, Danimarka

Ziyaret Bilgileri: Haftanın her günü 24 saat açıktır. Giriş için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Yakın Yerler: Av Köşkü (The Hermitage Hunting Lodge) Kraliyet Kopenhag Golf Kulübü

Ulaşım: Kopenhag Merkez Tren İstasyonundan A-B-C (Yeşil, Mavi ve Turuncu renkleri) hatlardaki trenlerden birisine binip, Dyrehaven (Christiansholmsvej) durağında inebilirsiniz. Daha sonra otobüslerle aktarma yaparak veya isterseniz bir orman yürüyüşünün ardından parka varabilirsiniz.