Google+

Arama formu

Danimarka

Her ülkeden hediyelik eşya olarak getirilebilecek magnetler,...
Devamı oku
  Danimarka'dan Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız direk uçuşlar...
Devamı oku
Bugün Danimarka çoğu insan, barış dolu, konforlu modern bir hayat...
Devamı oku
Adres: Rosbaeksvej 15 2100 Kobenhavn Danmark Telefon: Konsolosluk: 45...
Devamı oku
Danimarka Yerel Dini Tatili (24-25 Mart) Paskalya (25-28 Mart)...
Devamı oku
Kuzey Avrupa'da yer alan en güneydeki ve en küçük İskandinav ülkesi...
Devamı oku
Üniter parlamenter demokrasi ve Anayasal monarşi ile yönetilen...
Devamı oku
Kuzey Avrupa'da yer alan en güneydeki ve en küçük İskandinav ülkesi...
Devamı oku
Danimarka'nın resmi dili Danca’dır. Ülke resmi dili İngilizce olmayıp...
Devamı oku
Anayasa tarafından dini belirlenen ülke nüfusunun nüfusun yüzde 79'u...
Devamı oku
5 Haziran 1849 tarihinde yayınlanmış olan Danimarka Anayasası ile 1660...
Devamı oku
Danimarka İskandinav ülkeleri arasında en az ekstrem iklime sahip...
Devamı oku
Kuzey Avrupa'da bulunan Danimarka, ılıman iklim etkisi altında...
Devamı oku
Gelişmiş karma bir ekonomiye sahip olan Danimarka, Dünya Bankası...
Devamı oku
  Danimarka'nın geleneksel mutfağı, tıpkı diğer İskandinav ülkelerinin...
Devamı oku
Danimarka'da birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır. Şubat...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 DKK = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 2℃
Nis 5℃
May 10℃
Haz 13℃
Tem 16℃
Ağu 15℃
Eyl 12℃
Eki 7℃
Kas 3℃
Ara 1℃
Kısa Kısa...

 

Nüfus: 5.707,251

Dili: Danca

Para Birimi: Danimarka Kronu (DKK)

İklim: Ilıman İklim

Big Mac Index: 4.44 USD

 

Danimarka Hakkında Temel Bilgiler

denmark-city.jpg

Kuzey Avrupa'da yer alan en güneydeki ve en küçük İskandinav ülkesi Danimarka'nın İskandinav ülkelerinin en güneydeki ve en küçük, güneybatıda İsveç'le ve güneyde Norveç ve Almanya ile çizilmiştir.

Danimarka dünyanın en yeşil ülkelerinden biri konumundadır ve her yerde bisiklet kullanılmasının dışında, Danimarkalılar bireysel olarak çevre konusunda oldukça şaşırtıcı derecede soğukkanlıdırlar.

Şehirlerarası ulaşımda en başta gelen otobüs ve tren ağı en iyi ulaşım seçenekleri arasında yer almaktadır. Otobüs şehir içi ulaşımda daha iyi bir seçenek konumundadır ve her şehrin kendi otobüs şirketi bulunmaktadır. Otobüs ve trenleri kullanmadan önce kart alınmalıdır ve binildiğinde ulaşım araçlarının içerisinde bulunan makinelere bu kartları göstererek onay alınması gerekmektedir. Diğer türlü para cezası uygulanmaktadır.

Bisiklet sık olarak kullanılmaktadır ve çoğu yerde kiralama olanakları bulunmaktadır. Araba kiralamak ise Danimarka'yı keşfetmenin en pahalı yollarından bir tanesi olacaktır.

Danimarka aynı zamanda dünyanın en popüler oyuncak markalarından biri olan Lego'nun doğduğu yerdir. Legoland temalı Billund parkında görülmeye değer parklardan bir tanesidir ve Lego satın alınabilecek dünyadaki en iyi yerlerden bir tanesidir.

Spor Danimarka'da oldukça popüler bir kültürdür. Ulusal sportların başında futbol gelmektedir ve onu jimnastik, hentbol ve golf izlemektedir.

Ziyaretçi durumlarına göre öncelikli olunmadığı zamanlarda acil servislerde de bekleme süreleri oldukça uzun sürebilmektedir ancak Danimarka'da sağlık hizmetleri yüksek bir standarda sahiptir. Tüm ziyaretçiler kendi ülkelerine geri gidebilecek kadar sağlıklı sayıldıkları sürece acil bakımdan ücretsiz olarak yararlanabilmektedir.

Zengin, iyi tasarımlı ve geniş bir mimari kültür mirası bulunan Danimarka geçmişini oldukça iyi korumuştur. Danimarkalılar oldukça vatansever bir toplumdur ve ziyaretçileri ülkelerini göstermek amacıyla oldukça şaşalı karşılamaktadırlar. Birçok ülkede yapma şansı bulunamayan şeyleri bu ülkede yapmak mümkündür.

Her yıl Temmuz ayında, Kopenhag'ın kuzeyinde bulunan dünyanın en eski eğlence parkı Bakken'da dünyanın en büyük Noel Baba toplantıları gerçekleşmektedir ve burada yüzler Noel Baba'yla tanışma şansı bulunmaktadır.

Kuzey Kutbu'ndan Güney Kutbu'na kadar kayak yapabilir ve Aarhus'ta bulunan Danimarka'nın köpekbalığı merkezinde tropikal köpekbalıkları ile dalış yapabilirsiniz.

Svend Wiig Hansen'ın anıtsal heykeli "Man meets the Sea" Esbjerg yakınlarındaki Danimarka'nın batı sahilinin güvenliğini sağlamaktadır. Dev heykeller 1995 yılından bu yana ziyaretçilerini beklemektedir.

Milli Tarih Müzesine ev sahipliği yapan Frederiksborg Sarayı, İsveç şehri Malmö ile Kopenhag’ı birbirine bağlayan 8 kilometre uzunluğundaki Oresund Köprüsü, Viking deniz müzesi Vikingeskibsmuseet, Danimarka’nın farklı yerlerinden toplanmış 100 farklı yapının görülebileceği açık hava müzesi Den Gamle By, Kronborg Kalesi ve 1843 yılında kurulmuş, Avrupa'nun en harika bahçelerinden olan Kopenhag'taki Tivoli Bahçeleri mutlaka görülmelidir.

Anakara Danimarka'da 3 Dünya Mirası bulunmaktadır; "The Jelling"; 900'lü yıllara dayanan ve "Danimarka'nın Doğum Belgesi"olarak adlandırılan ve o sıralarda, Hıristiyanlık Danimarka'nın o dönemde Hıristiyanlığa dönüşünü belgeleyen kalıntılar, Danimarka krallarının ve kraliçelerinin dinlenmeleri için Kuzey Avrupa'da tuğladan inşa edilmiş olan ilk Gotik tarzdaki Roskilde Katedrali ilk ikisidir. Üçüncüsü ve en ünlüsü ise Helsingor'da bulunan Danimarka prensi, Shakespeare'in Hamlet'inin evi ve Baltık Denizi'nin ana yol koruyucusu olan Kronborg Kalesi'dir.

Tanıtım Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=8rORVetg7NU

 

Danimarka'nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

hotel-nimb-exterior-copenhagen-prod.jpg

Üniter parlamenter demokrasi ve Anayasal monarşi ile yönetilen Danimarka'nın büyük bir bölümü Jylland yarımadasın'da bulunmaktadır. 443 adaya sahip olan ülke, 5 idari bölgeye, bölgeler 98 belediyeye ayrılmaktadır. Başkenti Kopenhag'tır. Büyük şehirleri: Aarhus, Odense, Aalborg, Esbjerg, Randers, Kolding, Horsens, Vejle ve Roskilde'dir.

Danimarka Nerededir?

royal-guards-amalienborg.jpg

Kuzey Avrupa'da yer alan en güneydeki ve en küçük İskandinav ülkesi Danimarka'nın İskandinav ülkelerinin en güneydeki ve en küçük, güneybatıda İsveç'le ve güneyde Norveç ve Almanya ile çizilmiştir.

Danimarka'da Konuşulan Diller

Danimarka'nın resmi dili Danca’dır. Ülke resmi dili İngilizce olmayıp en çok konuşulan bölgelerden bir tanesidir. Aynı zamanda Almanca da genel olarak bilinmektedir. Fransızca çok yaygın olmamakla birlikte konuşulmaktadır.

 Danimarka’da Din ve İnanç

study_in_denmark.jpg

Anayasa tarafından dini belirlenen ülke nüfusunun nüfusun yüzde 79'u Lutheryan mezhebinde olan Danimarka Ulusal Kilisesi'nin üyesidir. Yüzde dörtlük kısım Müslüman dinine mensuptur ve ikinci en büyük din topluluğunu oluşturmaktadırlar. Geriye kalan yüzdelik kesim Ateizm, Musevilik ve diğer inançlara sahiptirler.

Danimarka’nın Kısa Tarihi

5 Haziran 1849 tarihinde yayınlanmış olan Danimarka Anayasası ile 1660 yılında başlayan mutlak monarşi sona ermiştir.

Danimarka I. ve II. Dünya Savaşı boyunca tarafsız kalan devletlerden bir tanesi olmuştur. II. Dünya Savaşı'nda tarafsız kalmasına rağmen Almanya tarafından işgallere maruz kalmıştır.

1945 yılında Birleşmiş Milletler' e üye olan ülke 1949 yılında NATO'nun kurucu üyelerinden biri olmuştur. 1 Ocak 1973 tarihinde de Avrupa Birliği'ne katılan Danimarka bazı konularda Avrupa Birliği'nin dışında kalmayı tercih etmektedir.

Danimarka’ya Ne Zaman Gidilir?

Danimarka İskandinav ülkeleri arasında en az ekstrem iklime sahip olan ülkedir. Sıcaklıklar ülke genelinde değişiklik göstermektedir.

Bahar sezonunda güneş ışığı ve bulutsuz gökyüzü hâkim olsa da Danimarka'yı ziyaret etmek için en uygun zaman yaz ayları olan Haziran, Temmuz ve Ağustos'tur. Sıcak havaların ve filizlenen çiçeklerin, ağaçların göz alıcı manzarasının ve turistik tesislerin hepsinin açık olduğu bu aylar seyahat için oldukça uygundur. Sıcaklıklar 26 dereceye kadar yükselmektedir.

Düşen yapraklarla muhteşem bir altın gösterisi sunan sonbahar sezonu da ziyaret için iyi bir zamandır.

Soğuk ama dondurucu olmayan Danimarka kışları Kuzey İskandinav komşularına kıyasla kesinlikle daha az soğuktur. Sıcaklıklar 15 dereceye kadar düşebilmektedir.

Danimarka'ya Nasıl Gidilir?

 

Danimarka'dan Türkiye'den seyahat etmek istiyorsanız direk uçuşlar bulunmaktadır. Uçuşlar ülkenin başkenti olan Bratislava'da bulunan Copenhagen Airport'a, ikinci en büyük havalimanı olan Billund Airport'a ve üçüncü büyük havalimanı Aalborg Airport'a gerçekleştirilmektedir.

Otobüs, tren ve İstanbul, İzmir'den deniz yoluyla gitme şansıda bulunmaktadır. Daha ekonomik olmalarına rağmen oldukça uzun sürmektedir.

Danimarka Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vize istenmektedir. (Shengen)

Hizmet, Hususi, Diplomatik Pasaport hamilleri anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde 180 gün içerisinde 90 güne kadar vizeden muaftır.

Danimarka şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Danimarka'da İklim ve Hava Durumu

e4.jpg

Kuzey Avrupa'da bulunan Danimarka, ılıman iklim etkisi altında bulunmaktadır. Ilık kış ayları geçiren ülke Ocak ayında sıcaklıklar 15 dereceye kadar düşmektedir. Yaz sezonunda ise serin yazlar geçiren Danimarka'da Ağustos ayında ortalama sıcaklık 17,2 derecedir.

Danimarka’nın Ekonomisi

Denmark.jpg

Gelişmiş karma bir ekonomiye sahip olan Danimarka, Dünya Bankası tarafından "ekonomik geliri yüksek" olarak sınıflandırılmaktadır. Danimarka ekonomisi Ekonomik Özgürlük ve Dünya Ekonomik Özgürlük endeksinde göre en özgür ülkelerden biri olarak öne çıkmaktadır. Ülke işçi haklarını savunma konusunda dünyanın en üst sırasında yer almaktadır.

Başlıca ekonomik kaynaklarının başında balıkçılık gelmektedir ancak hayvancılık ve tarım da oldukça gelişmiş durumdadır. Arpa, buğday ve şeker pancarı en çok yetiştirilen ürünlerdendir. Gemi, sanayi ve tersane yapımında da oldukça iyi bir konuma sahiptir.

Danimarka Kültürü

copenhagen-nightlife.jpg

Bugün Danimarka çoğu insan, barış dolu, konforlu modern bir hayat yaşamaktadır ancak turistlere karşı pek sıcakkanlı değillerdir ve kendi aralarında birçok kuralları bulunmaktadır. Genellikle sözlü formalite olarak kullanılan bay/bayan kelimelerini kullanmamakta kaba bir davranış olarak kabul edilmez. Ve dakiklik oldukça önemlidir.

Otobüse veya trene binildiği zaman tanımadığınız birinin yanındaki boş koltuğa oturmak hoş karşılanmamaktadır. Ve her trenin ön ve arka vagonunun önünde "sessiz bölge" işaretlemeleri bulunmaktadır. Bu buradaki insanların sessiz bir yolculuk yapmak istediklerini ve burada konuşulmaması gerektiğini vurgulamaktadır.

Eğer bir Danimarkalı tarafından evlerine davet edildiyseniz davet edinilen eve, küçük bir hediye, bir şişe şarap, bir kutu çikolata veya bir buket çiçek götürmek kibarlık olarak görülmektedir.

Danimarka Mutfağı

 

Danimarka'nın geleneksel mutfağı, tıpkı diğer İskandinav ülkelerinin ve Kuzey Almanya'nın da olduğu gibi çoğunlukla et, balık ve patatesten oluşmaktadır. Danimarka yemekleri ülkenin tarımına, soğuk kışlara, coğrafyasına ve iklimine dayanarak oldukça mevsimseldir. 1970 yılından bu yana, Danimarka'da bulunan şefler ve restoranlar, büyük ölçüde Fransız mutfağı etkisinde oluşmuş olan gurme yemek kültürünü sunmaktadırlar.

Kebap dükkânları ve pizza stantları haricinde Danimarka'da yemek yemek oldukça pahalı olabilmektedir. Özellikle yerel halkın bulunmadığı turistik restoranlardan kaçınmak bütçe için daha elverişli olacaktır.

Son birkaç yıl içinde, özellikle Kopenhag gıda meraklıları ve gastronomi gezginleri için en geniş yelpazeye sahip bir yer olarak ortaya çıkmıştır.

Geleneksel Danimarka yemekleri içerisinde salamura ringa balığı, kızarmış pisi balığını ve diğer çeşitli deniz ürünleri gibi öğeleri içermektedir. Frikadeller (kahverengi bir sos ile servis edilen sadece domuz eti ya da domuz eti ve dana eti köfteleri) ve "stegt flaesk og persillesovs" (maydanoz ve krema sosu ile servis edilen kalın bir dilim domuz pastırması) gibi sağlıklı et yemekleri de oldukça yaygın bulunmaktadır.

Eğer hızlı bir aperitif yenmek isteniyorsa turşu, kızarmış veya çiğ soğan, ketçap ve hardal gibi birçok çeşitli garnitürle servis edilen geleneksel Danimarka sosislisi denenmelidir.

Geleneksel Danimarka öğle yemeği olan smorrebrod'dur. Ringa balığı, uskumru balığı ve pisi balığının beyaz ekmek üzerinde servis edilmesi haricinde genellikle çavdar ekmeği ile hazırlanan açık sandviçler birçok restoranda bulunmaktadır. Danimarka çavdar ekmeği (Rugbrod) koyu, biraz ekşi ve sık tanelidir. Tüm ziyaretçiler mutlaka bu ekmeği denemelidir.

Tatlı olarak da "rıs a l'amande" (badem, kiraz ve pilav ile hazırlanan bir tür pudding) ve aebleskiver (çilek reçeli ile servis edilen krebe benzeyen yuvarlak kekler )'nin tadına bakılmalıdır. Ancak bu iki tatlıda genel olarak sadece Kasım ve Aralık aylarında bulunabilmektedir. Şeker denemek isteyenler için bir paket "Superpiratos"(sıcak meyan kökü şekeri) denenmelidir.

Danimarka'da yasal bir alkol alma yaşı bulunmamaktadır. Bira meraklıları Danimarka birası bir zevktir. En büyük bira markalarından biri olan Carlsberg (ayrıca Tuborg markasının sahibi olan) burada farklı lezzetler sunmaktadır ve ayrıca noel zamanında 6 hafta boyunca lezzetli bir "Noel Birası" satışa çıkartmaktadır. Diğer lezzetli içecekler arasında Aralık ayında satışa çıkarılan popüler içkiler Aquavit (Enstantane) ve Glogg (sıcak şarap)'tur.

Belirtilmediği yerler haricinde musluk suyu içilebilmektedir.

Danimarka'nın Festivalleri

roskilde-festival.jpg

Danimarka'da birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır.

Şubat ayında karnavallar ve üç haftalık kış Caz Müzik Festivalleri düzenlenmektedir.

Haziran ayında İndie rock müzik festivali olan Northside Festival'i, yaz ortası festivali olan Sankthansaften ve müzik ve sanat festivali Roskilde Festival düzenlenmektedir.

Temmuz ayında on gün süren Danimarka Caz Festivali ve bir hafta süren Uluslararası Caz Festivali yer almaktadır.

Danimarka’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

3341d9d7df49cda0a700d553bad14b88.jpg

Her ülkeden hediyelik eşya olarak getirilebilecek magnetler, bardaklar, anahtarlıkların yanı sıra Danimarka'dan replika Viking mücevheri ve minyatür ölçekli Viking modelleri getirilebilme şansı bulunmaktadır. Bunların başında gelen bir başka hediyelik ise geleneksel Lego ve yün İskandinav kazaklarıdır.

Tuzlu likörlü şekerleri Lakrid, Danimarka'nın tereyağlı kurabiyeleri ve Sevimli Danimarka askerlerinin kabını süslediği kek ve kurabiyeler hediye için oldukça hoş seçeneklerdir.

Danimarka’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

Adres: Rosbaeksvej 15 2100 Kobenhavn Danmark

Telefon: Konsolosluk: 45 39 20 55 00

Büyükelçilik: 45 39 20 27 88

Faks: Konsolosluk (Consular Section): 45 39 20 10 17

Büyükelçilik (Embassy): 45 39 20 51 66

E-posta: embassy.copenhagen@mfa.gov.tr, consulate.copenhagen@mfa.gov.tr

İnternet sitesi: http://kopenhag.be.mfa.gov.tr/

Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma ( 09:00 - 17:30 )

KONSOLOSLUK ÇALIŞMA SAATLERİ: 09:00-13:00

Danimarka'da ki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Danimarka Yerel Dini Tatili (24-25 Mart)

Paskalya (25-28 Mart)

Danimarka Yerel Dini Tatili (22 Nisan)

İşçi Bayramı (01-02 Mayıs)

Danimarka Yerel Dini Tatili (05 Mayıs)

Danimarka Yerel Dini Tatili (16 Mayıs)

Danimarka Milli Günü (05 Haziran)

Noel (24-26 Aralık)