Billund Nerededir?

Billund , Jutland şehrinin güneybatısında yer almaktadır. Grindsted şehrinin 13 km yakınında,  Esbjerg şehrinin 56 km yakınında ve bölgenin başkenti olan Vejde şehrinin 27 km yakınında bulunuyor. 

Billund Gezilecek Yerler

Billund’da gezilmesi gereken yerlerin başında Legoland gelir. Ayrıca özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği hayvanat bahçesi oldukça popülerdir. Ayrıca turistlerin ilgisini çeken Vandel Müzesi ziyaret edilmelidir. Billund küçük bir kasabadır, renkli ve farklı atmosfere sahip kasabayı gezmek keyifli olacaktır. Özellikle çocukların çok seveceği Legoland Billund’u özel kılan yerlerden biridir.
 

Billund Gezilecek Yerler

Billund'da Legoland, Givskud Hayvanat Bahçesi, Jelling Krallar Müzesi ve Jelling Kilisesi gibi yerleri gezebilirsiniz.

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Billund'a Ne Zaman Gidilir?

Billund  kasabasında en sıcak geçen ay ağustos ayıdır. En soğuk ay ise ocaktır. Eylül ayı genellikle yağışlı geçmektedir. Genel olarak ılıman iklime sahiptir. Billund’a gitmek için en uygun zaman yaz mevsimini kapsayan haziran–ağustos arası dönemdir. Yazın gitmek istemeyenler için eylül ve mayıs ayları uygundur. 

Billund'a Nasıl Gidilir?

Direkt uçuş seferleriyle Billund’a gitmeniz mümkündür.  Uçuş süresi İstanbul’dan yaklaşık 3 saat 35 dakika sürmektedir.

Billund'da Nerede Kalınır?

Billund’da çok sayıda konaklamak için otel ve pansiyon bulunur. Legoland çevresinde ve şehir merkezinde otel ve pansiyon seçeneklerine bakabilirsiniz.

Billund Şehir İçi Ulaşım

Billund’da şehir içi ulaşım genellikle otobüslerle sağlanır. Sefer yapan pek çok hat bulunur. Otobüslerin bir çoğu tren istasyonu ve havaalanı arasında sefer yapmaktadır.

Vejle–Horsens–Skanderborg–Aarhus’tan Billund Havaalanı'na gitmek için 912X numaralı otobüse, Brande Nr.Snede–Silkeborg–Aarhus’tan havaalanına gitmek için ise 913X numaralı otobüse binebilirsiniz.

Devamını Oku

Billund Mutfağı

Danimarka mutfağı genel olarak et, balık ve patates ağırlıklı yemeklerden oluşur. Taze sebzelerle pişirilen et ve deniz ürünleri Danimarka mutfağının vazgeçilmez yemeklerindendir. En sık tüketilen lezzetler; kızarmış domuz eti, tuzlanmış dereotu ile marine edilen ve hardal sosuyla servis edilen som balığı ve sığır eti, patates, çeşitli baharatlarla hazırlanan güveç yemeğidir. Dünya balık tüketiminde ilk sıralarda olan ülkenin mutfağında balık ayrı bir yere sahiptir. Hamur işlerinin de ağırlıklı olduğu Danimarka mutfağında reçelle tüketilen bir çeşit çörek “wienerbrod” da ülkenin öne çıkan lezzetlerindendir.

Devamını Oku

Billund'da Alışveriş

Billund denince akla Legoland geldiği için alışverişte de ön planda olan yerler oyuncak dükkânlarıdır. Bu oyuncak dükkânlarından özellikle farklı çeşitlerde legolar alabilirsiniz. Kolding ünlü alışveriş caddelerinder biridir. Burada yöreye ait ürünlere ve butiklere rastlayabilirsiniz. Ayrıca bu caddede büyük bir alışveriş merkezi bulunmaktadır. Billund’dan yerli el sanatları ürünlerinden satın alabilirsiniz. Billund dükkânlarında Danimarka’ya özgü deniz kızı objelerinden de alabilirsiniz. Diğer şehirlere oranlara pahalı bir kasabadır.

Billund Gece Hayatı

Billund gece hayatı renkli ve hareketlidir. Billund barları ve gece kulüpleriyle ünlüdür. Bu kulüplerin bulunduğu yerler genellikle turistlerin kaldığı lüks  otellerin olduğu bölgelere konumlanmıştır. Billund'da dilerseniz bir gece kulübünde eğlenebilir dilerseniz değişik Danimarka biralarından deneyebilirsiniz.

Devamını Oku

Billund Festivaller

Billund'da sene boyunca gerçekleşen festivallerden bazılarını sizin için derledik. 

Billund Open Air: Haziranın ilk haftasında gerçekleşen bu festival Byens Fest adı ile de anılır. Şehri kutlama festivali diyebileceğimiz Byens festte müzikler ve her yaştan ziyaretçiler için aktiviteler bulunmaktadır. Çocuklar için yüz boyama etkinliklerinin de olduğu festivalde bit pazarı da kurulmaktadır.

Devamını Oku

Billund Resmi Tatiller

  • 1 Ocak : Yeni Yıl 
  • 2 Nisan: Yerel Dini Tatil 
  • 1 Mayıs: Yerel Dini Tatil 
  • 5 Mayıs: Yerel Dini Tatil 
  • 5 Haziran: Danimarka Milli Günü
  • 29 Ekim: Cumhuriyet Bayramı
  • 25 Aralık: Noel Tatili

 

Billund Resmi Dili

Danimarka’nın resmi dili Hin Avrupa dil ailesine bağlı Dancadır. Ancak ülkenin %90’ı İngilizce bilmektedir. Resmi dilleri olmadığı halde etkin bir biçimde İngilizceyi de kullanmaktadırlar. Ayrıca Danimarka halkı Almanca diline de hâkimdir. Dolayısıyla eğer İngilizce biliyorsanız burada insanlarla anlaşmakta zorluk çekmeyeceksiniz. 

Billund Saat Farkı

Türkiye (GMT+3)  ile Danimarka (GMT+2) arasında saat farkı 1 saattir. Türkiye saati Danimarka  saatinden 1 saat ileridir.