Billund Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Billund,  Danimarka’ya bağlı Jutland adlı şehre bağlı küçük kasabadır. Önemli ticaret merkezlerinden biridir. Billund, denince akla Legoland gelir. Lego’yu keşfeden kişi Ole Kirk Christiansen ‘dir. Billund’un nüfusu cak 2014 sayımına göre 6.194’tür. Billund 17 yy.’da keşfedilmiş eski bir yerleşim yeridir. 1454 yılına kadar “Byllundt” olarak anılan kasaba sonrada Billund adını almış. 1880 yılında şehre ilk yel değirmeni inşa edilmiştir. 

Tanıtıcı Video:

 

Billund ile İlgili

Billund Nerededir?

Billund , Jutland şehrinin güneybatısında yer almaktadır. Grindsted şehrinin 13 km yakınında,  Esbjerg şehrinin 56 km yakınında ve bölgenin başkenti olan Vejde şehrinin 27 km yakınında bulunuyor. 

Billund'a Nasıl Gidilir?

Direkt uçuş seferleriyle Billund’a gitmeniz mümkündür.  Uçuş süresi İstanbul’dan yaklaşık 3 saat 35 dakika sürmektedir.

Billund'a Ne Zaman Gidilir?

Billund  kasabasında en sıcak geçen ay ağustos ayıdır. En soğuk ay ise ocaktır. Eylül ayı genellikle yağışlı geçmektedir. Genel olarak ılıman iklime sahiptir. Billund’a gitmek için en uygun zaman yaz mevsimini kapsayan haziran–ağustos arası dönemdir. Yazın gitmek istemeyenler için eylül ve mayıs ayları uygundur. 

Billund'da Nerede Kalınır?

Billund’da çok sayıda konaklamak için otel ve pansiyon bulunur. Legoland çevresinde ve şehir merkezinde otel ve pansiyon seçeneklerine bakabilirsiniz.

Billund Gezilecek Yerler

Billund’da gezilmesi gereken yerlerin başında Legoland gelir. Ayrıca özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği hayvanat bahçesi oldukça popülerdir. Ayrıca turistlerin ilgisini çeken Vandel Müzesi ziyaret edilmelidir. Billund küçük bir kasabadır, renkli ve farklı atmosfere sahip kasabayı gezmek keyifli olacaktır. Özellikle çocukların çok seveceği Legoland Billund’u özel kılan yerlerden biridir.
 

Billund Gezilecek Yerler

Billund'da Legoland, Givskud Hayvanat Bahçesi, Jelling Krallar Müzesi ve Jelling Kilisesi gibi yerleri gezebilirsiniz.

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Billund Şehir İçi Ulaşım

Billund’da şehir içi ulaşım genellikle otobüslerle sağlanır. Sefer yapan pek çok hat bulunur. Otobüslerin bir çoğu tren istasyonu ve havaalanı arasında sefer yapmaktadır.

Vejle–Horsens–Skanderborg–Aarhus’tan Billund Havaalanı'na gitmek için 912X numaralı otobüse, Brande Nr.Snede–Silkeborg–Aarhus’tan havaalanına gitmek için ise 913X numaralı otobüse binebilirsiniz.

Vejen’den havaalanına 179 numaralı otobüse binerek, Colding’ten havaalanına 166, Esbjerg’den havaalanına  ise 44 ve 144 numaralı otobüslere binerek gidebilirsiniz. Ayrıca Billund kasaba içinde bisiklet kullanımı da oldukça yaygındır. Danimarka’da bisiklet kullanımı genel olarak çok sık tercih edilir.  

 • Otobüs Bilet ücretleri: 60–100 Danimarka kronu arası değişmektedir.

 Havaalanından Kent Merkezine Ulaşım
 
Billund Havaalanı Danimarka’nın en büyük ikinci havaalanıdır. Billund Havalanı'nda kent merkezine ulaşım shuttle bus ile mümkündür ve çeşitli otobüs seferleri de kent merkezine yapılır. Ayrıca Billund merkeze taksi ile gitmeniz rahat olacaktır.
  
Bazı Taksi Numaraları: Billund Taksi: +45 75 35 35 06
Dan Taksi: +45 70 25 25 25
                    
 Not: Legoland Billund Havaalanı'na yürüme mesafesindedir.

Billund Mutfağı

Danimarka mutfağı genel olarak et, balık ve patates ağırlıklı yemeklerden oluşur. Taze sebzelerle pişirilen et ve deniz ürünleri Danimarka mutfağının vazgeçilmez yemeklerindendir. En sık tüketilen lezzetler; kızarmış domuz eti, tuzlanmış dereotu ile marine edilen ve hardal sosuyla servis edilen som balığı ve sığır eti, patates, çeşitli baharatlarla hazırlanan güveç yemeğidir. Dünya balık tüketiminde ilk sıralarda olan ülkenin mutfağında balık ayrı bir yere sahiptir. Hamur işlerinin de ağırlıklı olduğu Danimarka mutfağında reçelle tüketilen bir çeşit çörek “wienerbrod” da ülkenin öne çıkan lezzetlerindendir.

Ancak Danimarka mutfağı denince akla ilk gelen “smørebrød”dur. Bir çeşit tereyağlı ekmek olan smørebrød, dünya çapında üne sahiptir. Mutfağın diğer popüler tatları ise; “medisterpølse”, “frikadeller” ve krema ile servis edilen “spandauer”dir.

Adeta bir gastronomi cenneti olan Kopenhag’da damak tadınıza uygun bir lezzet mutlaka bulabilirsiniz. Kopenhag, yerel restoranların yanı sıra dünya mutfağından lezzetler sunan restoranları, lezzetli atıştırmalıklar sunan sokak satıcıları ve hazır yemek restoranları da içinde barındırmaktadır. Dünyanın en iyi restoranı seçilen “Noma” da Kopenhag’da yer almaktadır.

Popüler Restoranlar

Bahşiş- Hesabın %10’u oranında bahşiş yeterlidir.
 

Billund'da Alışveriş

Billund denince akla Legoland geldiği için alışverişte de ön planda olan yerler oyuncak dükkânlarıdır. Bu oyuncak dükkânlarından özellikle farklı çeşitlerde legolar alabilirsiniz. Kolding ünlü alışveriş caddelerinder biridir. Burada yöreye ait ürünlere ve butiklere rastlayabilirsiniz. Ayrıca bu caddede büyük bir alışveriş merkezi bulunmaktadır. Billund’dan yerli el sanatları ürünlerinden satın alabilirsiniz. Billund dükkânlarında Danimarka’ya özgü deniz kızı objelerinden de alabilirsiniz. Diğer şehirlere oranlara pahalı bir kasabadır.

Billund Gece Hayatı

Billund gece hayatı renkli ve hareketlidir. Billund barları ve gece kulüpleriyle ünlüdür. Bu kulüplerin bulunduğu yerler genellikle turistlerin kaldığı lüks  otellerin olduğu bölgelere konumlanmıştır. Billund'da dilerseniz bir gece kulübünde eğlenebilir dilerseniz değişik Danimarka biralarından deneyebilirsiniz. 

Ünlü Gece Kulüpleri
 

 • Crazy Daisy : Ünlü gece kulübüdür. 
 • Jelling Kro  : Turistler tarafından sık sık ziyaret edilmektedir. Diğer gece küluplerine oranla daha sade ve nostaljik atmosferi vardır. 
 • Bredal Karo : Bu mekâna genellikle ünlü Danimarka biraları tatmak için gidilir. 
 • Evergreen Nightclub 
 • Vaeksthuset i torvehallerne : Bu mekânda daha çok İskandinav müzikleri çalmaktadır. Hafta sonları canlı müziğe gidilir.

Billund Festivaller

Billund'da sene boyunca gerçekleşen festivallerden bazılarını sizin için derledik. 

Billund Open Air: Haziranın ilk haftasında gerçekleşen bu festival Byens Fest adı ile de anılır. Şehri kutlama festivali diyebileceğimiz Byens festte müzikler ve her yaştan ziyaretçiler için aktiviteler bulunmaktadır. Çocuklar için yüz boyama etkinliklerinin de olduğu festivalde bit pazarı da kurulmaktadır.

Vorbasse Market: Danimarka'nın en büyük aile geleneği olarak da adlandırılan bu market her sene 250 bin kişi tarafından ziyaret edilir. 1731 yılından beri her sene kurulan market temmuzun ikinci cumasında açılır ve 1 hafta boyunca açık kalır. Bu dönemde Billund'a gideceklere mutlaka bu festivale uğramalarını öneririz. 

Jelling Müzik Festivali: Mayısın son hafta sonunda Jelling adlı küçük kasaba gerçekleştirilen bu festival bir müzik festivalidir. Farklı tarzlarda müzikleri dinleyebileceğiniz bu festival 4 gün sürer. 
 

Billund Resmi Tatiller

 • 1 Ocak : Yeni Yıl 
 • 2 Nisan: Yerel Dini Tatil 
 • 1 Mayıs: Yerel Dini Tatil 
 • 5 Mayıs: Yerel Dini Tatil 
 • 5 Haziran: Danimarka Milli Günü
 • 29 Ekim: Cumhuriyet Bayramı
 • 25 Aralık: Noel Tatili

 

Billund Faydalı Bilgiler

 • Polis: 114 
 • Ambulans: 112 

Billund Dış Temsilcilikleri

Billund Konsolosluk işlemleri, Kopengag Büyükelçiliği'ne bağlıdır.
Adres: Rosbaeskwej 15, 2100 Kobenhavn Danimark 
Telefon:  +45 39 20 27 88 
E Posta[email protected]
 

Billund Para Birimi

Danimarka’nın para birimi Danimarka Kronu’dur. 

Billund Resmi Dili

Danimarka’nın resmi dili Hin Avrupa dil ailesine bağlı Dancadır. Ancak ülkenin %90’ı İngilizce bilmektedir. Resmi dilleri olmadığı halde etkin bir biçimde İngilizceyi de kullanmaktadırlar. Ayrıca Danimarka halkı Almanca diline de hâkimdir. Dolayısıyla eğer İngilizce biliyorsanız burada insanlarla anlaşmakta zorluk çekmeyeceksiniz. 

Billund Saat Farkı

Türkiye (GMT+3)  ile Danimarka (GMT+2) arasında saat farkı 1 saattir. Türkiye saati Danimarka  saatinden 1 saat ileridir.