Sevgililer Günü'ne Özel Duygusal Uzak Doğu Filmleri

Sevgililer Günü'nde evde izleyebileceğiniz birbirinden güzel uzak doğu filmini sizler için derledik. Keyifli okumalar. 

Papatya

Wai Keung Lau’ nun yönetmenliğinde gerçekleştirilen Papatya filmi, ressam, katil ve polisi bir araya getiren biraşk üçgeni konu alır. Hye-Young isimli genç, güzel bir kadın şehir meydanında yaptığı resimleri satarak geçimini sağlamaktadır. Kore mafyasında kiralık katil olan Park Yi, Hye-Young’ı bir papatya tarlasında resim yaparken gördüğü an ona aşık olur. Park Yi bu aşkı dile getiremez ve genç ressama her gün papatya yollamaya başlar. Hye-Young, papatyaları gönderen adama daha tanımadan aşık olur ve onu merak etmeye başlar. Ressam bir gün karşısında elinde bir demet papatya olan adamı görür. Ancak bu adam Park Yi değil aksine onun peşinde olan dedektif Jeong Woo’dur. İnterpol dedektifi Woo, Park Yi’nin peşindeyken hikaye bambaşka bir boyut kazanır. İlkbaharın geldiği bugünlerde papatya ekseninde buluşan üç insanın aşk hikayesini izlemek keyifli olacaktır. Hong Kong-Güney Kore yapımı olan filmin senaristliğini  Kwak Jae-young yaparken başrolleri Jun Ji-Hyun, Jung Woo-Sung, Lee Sung-Jae paylaşıyor.

Daisy

Kim’ in Adası

2009’da yılında çekilen, Güney Kore yapımı olan Kim’in Adası filminin hem senaristliği hem de yönetmenliği Lee Hae-jun’ a ait. Film, Kim isimli adamın Han Nehri’nden kendisini atmasıyla başlar. Ancak işler düşündüğü gibi gitmez. Kim’ i nehir suları bir adaya sürükler ve kumlar içinde uyanan Kim intihar girişiminin istediği gibi sonuçlanamadığını anlar. Ancak bu son değil yeni bir başlangıç olacaktır. Nehir kenarındaki evlerden birinde yaşayan genç kız yıllardır evinden çıkmadan dürbünle etrafı izlemektedir. Bu gözetlemeler sırasında bir gün Kim’ i fark eder. Bu gizemli adama karşı git gide merakı artan genç kız, uzun yıllardır çıkmadığı evinden dışarı çıkar. Lee Hae-jun ve Jung Ryeo-won’ un başrolleri paylaştığı bu romantik film, korona virüsü sebebiyle evde kaldığımız bugünlerde bize iyi gelecektir.

Sadece Sen

Sadece Sen filminin yönetmenliğini yapan Song ll-Gon, senaryoyu Ro Hong-Jin ve Yoo Young-A ile paylaşıyor. Yapım yılı 2011 olan Güney Kore filmi, eski bir boksör ve görme engelli genç kızın aşk hikayesini anlatıyor. Karanlık bir geçmişe sahip olan Cheol-Min, geceleri otoparkta çalışmaya başlar ve ilk iş gününde Jung-Hwa isimli kızla tanışır. Kızın görme engelli olduğunu fark eden Cheol-Min ile genç kızın hayatı bu geceden sonra değişecektir. Cheol-Min karakterine So Ji-Sub hayat verirken, Jung-Hwa ise Han Hyo-Joo tarafından canlandırılmıştır.

Sadece Sen

İlk Aşkımı Sana Veriyorum

Japonya yapımı film, 2009 yılında gösterime girmiş olup, yönetmenliğini Takehiko Shinjō üstlenmiştir. Bir mangaya dayanan bu filmi kaleme alanlar ise Kotomi Aoki ve Kenji Bando olmuştur. Bu romantik film izleyiciye son derece dram içeren bir aşk öyküsü sunar. Takuma Kakinouchi küçüklüğünden beri kalp hastası olan bir çocuktur. Tedavisiyle ilgilenen kardiyoloğun kızı Mayu Taneda ile Takuma arkadaş olurlar. Hastanede arkadaşlığı başlayan bu ikili sekiz yaşından beri birlikte büyürler ve arkadaşlık aşka dönüşür. Mayu, Takuma’ nın büyük bir ihtimalle yirmi yaşını dahi göremeyeceği gerçeğini babasından duyar. Ancak Takuma tüm bunlardan habersiz sekiz yaşında bir çocukken Mayu’ya büyüdüğünde onunla evleneceğini söylemiştir. Ancak Takuma sözünü tutamayacağını anladıktan sonra Mayu’dan uzaklaşma kararı alır. Mao Inoue ve  Masaki Okada’ nın başrollerinde yer aldığı Japon yapımı bu film, izleyicilerden yüksek puan almayı başarmıştır.

Aşk Zamanı

Orijinal ismi Fa Yeung Nin Wa olan Hong Kong-Fransa yapımı film, Kar-Wai Wong tarafından yazılmış ve yönetilmiştir. 2001 yılında gösterime giren Aşk Zamanı, 1962’lerin Hong Kong’unda geçer. Film, Şangaylıların yaşadığı bir apartmana taşınan Chau ve Chun’u anlatır. Chau kapı komşusu olan Li-Chun ile tanışır ancak bu tanışmayı ilginç kılan nokta ise eşleri hiçbir şey yapmazken ikisinin eşya taşımaları olur. Zaman geçtikçe Chau ve Li-Chun birlikte daha fazla vakit geçirmeye başlarlar ve iyi birer arkadaş olurlar. Bu arkadaşlık sonucunda önemli bir şey fark edeceklerdir. Yalnızca taşıdıkları yükler ortak değildir. İkisi de eşlerinin ilişkisini fark ettikten sonra aldatıldıklarını öğrendiklerinde daha büyük bir yükle karşı karşıya kalırlar. IMDB’ den başarılı bir not alan yapım, listenize muhakkak eklemeniz gerekenlerden.

Aşk Zamanı

 

Bir Milyonerin İlk Aşkı

Lise öğrencisi olan Jae-Kyung’ un en büyük isteği, epey varlıklı olan dedesinin mirasına bir an önce sahip olabilmektir. Fakat Jae-Kyung’ un bilmediği bir şey vardır. Bu mirasa sahip olabilmesi için dedesi ona tuhaf bir şart koşmuştur. Vasiyete göre Jae-Kyung, lise eğitimini şehirden oldukça uzakta yer alan kırsal bir alandaki Boram Lisesi’nde tamamlamalıdır. Lise hayatının son senesini bu kırsal alanda geçirmek zorunda olan Jae-Kyung, hiç alışkın olmadığı tarzda insanlar ve yaşam biçimi ile karşı karşıya kalır. Bambaşka ve sade bir hayatı deneyimlemeye başlayan genç burada Eun-Hwan isimli genç kızla tanıştıktan sonra hayatı değişecektir. Güney Kore yapımı olan Bir Milyonerin İlk Aşkı filminin yönetmen koltuğunda Tae-gyun Kim yer alıyor.

Hong Kong Ekspresi

Aşk Zamanı filmi gibi Hong Kong Ekspresi de bir Kar-Wai Wong filmidir. Kar-Wai Wong tarafından yazılmış ve yönetilmiş filmin yapım yılı 1994’tür. Oldukça beğeni almış yapımın bir başka konuşulma sebebi daha vardır. Ucuz Roman, Zincirsiz, Rezervuar Köpekleri, Kill Bill gibi önemli filmlerin yönetmenliğini yapmış olanQuentin Tarantino, Hong Kong Ekspresi filmini izlerken ağladığını söylemiştir. Bu sebeple filmin gösterdiği başarıya şaşırmamak gerekiyor. Diğer adı Chungking Express olan yapımın konusuna gelince, sevgilileri tarafından terk edilmiş iki polis, yaşadıkları bu aşk acısını unutmak için kendilerini yemeğe verirler. Bu sebeple yolları sık sık "Midnight Express" isimli büfeye düşen karakterlerin film boyunca tek ortak noktası bu olacaktır.

Chungking Express