Bu Yaz Güvenli Bir Tatil Yapmak İsteyenlere: Villa Tatili

Corona’nın etkileri azaldığında hangimiz bir tatil hayal etmiyoruz ki? Her ne kadar bir tatil için oldukça heyecanlı olsak da tatil için konaklayacağımız yeri pandemiden yeni çıkmış psikolojimizle seçeceğimiz için en güvenilir yerleri araştıracağımıza eminiz. Eğer açık büfeyle, sıralarda beklemeniz gereken bir sürü insanla yolunuz kesişsin istemezseniz belki de sadece kendi seçeceğiniz birkaç kişi ile keyifli bir villa tatili yapabilirsiniz. Villa tatili hakkında çok fikriniz yoksa endişelenmeyin çünkü hazırladığımız içerik adeta bir rehber genişliğinde. Keyifli okumalar.

Villa Tatili

Villa Tatili Nedir?

Villa tatili, otel ya da tatil köyü gibi tatil anlayışlardan farklı bir biçim sunmaktadır. En az bir hafta süreyle kiralanan villalarda tatilciler özgür ve özgün bir tatil geçirme şansı elde ederler. Ancak günümüzde en az bir haftadan ziyade bir günlük bile kiralanabilen villalar mevcut hale gelmiştir. Otellerin ve tatil köylerinin basmakalıp yapısından sıkılmış ve daha esnek biçimde tatil yapmak isteyenler için ideal bir tatil türüdür. Otelde yemek saatlerine uyum sağlamak, sıra beklemek, kalabalık bir havuzda yüzmek ya da çeşitli animasyonların gürültüsünden sıyrılmak isteyen pek çok kişi vardır. Daha özgür ve sakin bir tatil beklentisi olanlar için bu seçenek ideal olacaktır.

Villa tatili ülkemizde son yıllarda popüler olmaya başlamış bir tatil türü olmasına karşın yurt dışında durum böyle değildir. Özellikle Avrupa ve Amerika’nın kuzey kısımlarında sıklıkla tercih edilen ve eskiye dayanan bir geçmişe sahip olmuştur. Ülkemiz ise villa tatili ile turistler aracılığıyla tanışmıştır. Daha çok İngiliz turistler vasıtasıyla tanıştığımız villa tatili başlangıçta alternatif olarak düşünülse de aslında zamanla popüler olmaya yüz tutmuş duruma geldi. Villa tatilinin hayatımıza girmesiyle birlikte öncelikle bu tatil türünün profesyonel olarak sunulmuyor olması yaygınlaştırılmasını geciktiren faktörlerden biri sayılabilir. Ancak günümüzde tatil acentelerinin konuya dahil olmasıyla birlikte villa tatilinin ülkemizde profesyonelleştiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Villa tatili, Türkiye'de özellikle Dalyan, Kalkan ve Fethiye'de çok yaygın olarak görülür duruma gelmiştir.

1

Özellikle Dalyan'ın Türkiye'de villa tatili dendiğinde akla gelen ilk yer olduğunu söylemek mümkündür. Bölgede bulunan Apollon Villas temizliğiyle,  sunduğu hizmetlerle, dekorasyonuyla ve konumuyla ülkemizin en sık tercih edilen villalarıdır ve de çok güvenilirdir.

2

Neden Villa Tatili?

Neden villa tatili sorusunun cevabı için kişinin öncelikle nasıl bir tatil beklentisi içinde olduğunu belirlemesi gerekir. Bu sorunun pek çok farklı cevabı olabileceği gibi bize kalırsa öncelikli olan, özgür ve özgün bir tatil geçirme isteği… Otel ve tatil köylerinde bazı rutinlere uyum sağlamak durumundayızdır. Ancak ritüellere uymak istemiyorsanız serbest hareket edebileceğiniz bir arayış içine girersiniz. Örneğin gece havuza girmekten hoşlanıyorsanız bunu gerçekleştirmeniz otel ya da tatil köylerinde çok olası değildir. Planlanmış yemek saatleri, animasyonlar size kısıtlayıcı ya da gürültülü geliyor olabilir. Yıl boyunca çok çalışmış, şehir hayatının gürültüsünden,  kalabalığından ve kurallarından sıkılmışsanız en büyük ihtiyacınız sakin bir konaklama olacaktır. Yalnız başına ve istediğin saatte havuza girmek, canın çektiği anda yemek yiyebilmek, sessiz bir ortamda kitap okuyarak güneşlenmek gibi beklentiler için villa tatili oldukça elverişlidir. Daha dingin ve özgür bir tatil istiyorsanız doğru adresteniz. Ancak villa tatili tercih etme sebebi tabi ki bundan ibaret değil.

Villa Tatili

Hızla popülerleşen bu tatili tercih etmenizin başka bir nedeni de kalabalık bir aile yapısına sahip olmanız ya da geniş bir arkadaş grubu ile tatil geçirmeyi planlamanız olabilir.  Ayrıca geniş bir aile veya arkadaş grubu ile gerçekleştireceğiniz villa tatilinin ücreti, otel ve tatil köylerine ödeyeceğiniz miktardan daha uygun olacaktır. Tatil ücreti kişi sayısına bölünerek hesaplandığında kesenizi de sizi de mutlu edebilir.

Bir diğer konu da muhafazakar yapılı ailelerin daha korunaklı bir alanda rahat tatil geçirme isteğiyle ilgili. Muhafazakar aile yapısına sahip misafirler için uygun olan villa tatil türlerine baktığımızda içinde korunaklı özel havuzu bulunan konutların büyük oranda tercih edilmesi olasıdır.

Sorumuza cevap bulmak için önce beklentinizi belirlemeniz gerektiğinden bahsetmiştik. Gerek biçimsel gerek ekonomik konularda olsun farklı beklentilere hitap eden bir tatil türü elbette ki değişik özellikleri de içinde barındırıyor. En az iki odalıdan yedi odalıya kadar, ortak havuzu bulunan villalardan özel havuzlu villalara kadar yahut manzaralı villadan doğa içinde yer alan konutlara kadar çok sayıda çeşitlilik sunuluyor. Şimdi villa tatilinin sahip olduğu farklı özelliklere yakından bakalım.

Villa Tatili

Villa Tatili Türleri ve İçerikleri

Öncelikle bu tip bir tatil için planladığınız süre üzerinde duralım. Villa tatilini tanıtırken en az bir hafta süreyle kiralanabilen konutlar olduğunu belirtmiştik ancak devamında da bahsettiğimiz gibi günümüzde bir günlük bile kiralayabileceğiniz yerler mevcut. Bu durumda konaklayacağınız gün sayısı geniş bir yelpazede size bağlı oluyor. Ancak unutmamak da fayda var ki konaklayacağınız gün sayısı uzadıkça ödeyeceğiniz rakamın yüzdesinde bir  miktar indirim yapılabiliyor. Ayrıca eğer iş yoğunluğu sebebiyle yaz dönemi dışında tatil planlıyorsanız, kış tatili için uygun villalar da siz tatilcileri bekliyor. Otel fiyatlarında da olduğu gibi villa tatilinde de sezon dışı gerçekleştireceğiniz konaklamalarda fiyat, sezon içine göre çok daha uygun oluyor.

Villa tatilini seçen konukların kiraladıkları konutun içindeki tüm donanımlar, eksiksiz bir halde hazırlanmış olsa da belirleyeceğiniz tatil noktasının sunduğu özellikleri daha detaylı incelemekte fayda var. Özgür, korunaklı, rahat, esnek geçirebileceğiniz bu tatil türünde konaklayacağınız konutların oda sayılarının çeşitlilik göstermesiyle birlikte apart tatil seçenekleri de mevcuttur. Kalabalık aileler ya da arkadaş grupları için geniş konutlar bulunurken çekirdek aileler ya da çiftler için daha küçük konutlar tercih edilebilir. Balayı tatili planlayanlar için iki kişilik odası bulunan ve korunaklı özel havuza sahip villalar da ideal seçenekler arasında yer alır. Oda sayısı ile birlikte konutta bulunan yatak, çarşaf, nevresim takımı gibi ekipmanların adetlerini de sorgulamanız tabii ki önemli olacaktır.

Villa Tatili

Saydığımız özelliklere ilaveten havuz seçenekleri de beklentiye bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Örneğin apart tatil türlerinde genellikle havuz ortak kullanımlı oluyor ya da havuz özel dahi olsa dışardan görünmeyen korunaklı bir yapıya sahip olabildiği gibi özel ama çok korunaklı olmayan çeşitleri de bulunuyor. İsteğe bağlı çocuk havuzu olan konutlar da seçenekler arasında yer alıyor.

Bahsettiğimiz biçimsel konularla birlikte daha öznel beklentiler de yok değil… Çok sessiz, sakin bir tatil düşlüyorsanız eğer merkeze uzak bir yer tercih edebilirsiniz ancak bu noktada da ulaşım koşullarını dikkate almanız gerekir. Yahut tam tersi şekilde sizin için sosyal hayat ve merkeze yakınlık ön planda olabileceği gibi plaja yakın ya da doğa içinde bir tatil türü de düşleyebilirsiniz. Tüm bunlar dışında tepede konumlanmış güzel bir manzara eşliğinde gerçekleştireceğiniz tatil en büyük beklentilerinizden birini oluşturuyor olabilir. Farklı beklentiler için değişik lokasyonları inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Son olarak villa tatili arayışı içindeyseniz bina tipi, donanımı ve konumuyla birlikte otopark, güvenlik, temizlik gibi hizmetleri de incelemek gerekecektir.

Villa Tatili

Villa Tatilinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemizde yeni yaygınlaşmaya başlayan villa tatilinin gün geçtikçe profesyonelleştiğinden bahsetmiştik. Ancak her ne kadar tatil acenteleri ve emlakçılar tarafından daha profesyonel şekilde sunulan bir tatil çeşidi olsa da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Elbette öncelikli olarak beklentinizi belirlemeniz ve buna uyumlu olarak lokasyonu araştırmanız gerekir. Aradığınız özellikleri içeren konutları, tercih ettiğiniz bölgenin genel fiyat aralığını incelemelisiniz. Bölgede bulunan konaklama yerlerinin özellikleri ve fiyatı hakkında bilgi sahibi olmak mukayese şansı yaparak doğru değerlendirmede bulunmanızı sağlayacaktır. Bu bilgiler eşliğinde güvenilirliği sorgulamakta yarar var. Size konutu kiralayacak kurumun resmi web sayfasının ne kadar profesyonel olduğuna dikkat etmelisiniz. Bağlantıya geçtiğiniz acentenin sabit telefon numarasına sahip olmaları da önemli kriterler arasında yer alır. Önemsenmesi gereken bir diğer nokta ise ücretsiz ilan sitelerinde araştırma yapmaya karar verdiyseniz sitenin güvenilirliğini sorgulamak olacaktır… Firmanın web sitesi ile birlikte sosyal medya hesaplarını ve kullanıcı yorumlarını da incelemenizde fayda vardır. Ayrıca gitmeden tatil sigortasını yaptırmak olası talihsizlikler için önlem almanızı sağlayacaktır