Kalkan

Kalkan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Akdeniz’in muhteşem tarihi ve doğası ile büyüleyen minik sahil kasabası Kalkan’dan büyülenmeden dönemeyeceksiniz. Harika bir doğaya sahip olan bu kasaba, özellikle İngilizlerin akınına uğramakta hatta yerleşik bir İngiliz nüfusu bile var. Ünlü tarihçi Herodot, Kalkan’la ilgili “Dünyada yıldızlara en yakın yer.” ifadesini kullanmıştır. Birçok uygarlık döneminde stratejik konumu sebebiyle hep ön planda olmuştur ve tarihî yerleri de bu yüzden çoktur. Hititlerden Lidyalılara, Romalılardan Osmanlılara birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Yaklaşık 150-200 sene önce Meis Adası’ndan gelen tüccarlar tarafından bu kasabanın kurulduğu söylenmektedir. Su ve doğa sporlarının da bol bol yapıldığı Kalkan, her kesimden insanın kendine göre bir şeyler bulabileceği bir yerdir. Tipik Akdeniz mimarisine hâkim sokaklarını gezip, doğal güzelliklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca nesli tükenmekte olan koruma altındaki su kaplumbağaları yani ‘Caretta Caretta’lar ile karşılaşma fırsatı da yakalayabilirsiniz.

Kalkan Nerededir?

Kalkan, Antalya’nın batısında Kaş’a bağlı bir mahalledir. Antalya ile Fethiye arasında bulunmaktadır. Yunanistan’ın Meis Adası’nın tam karşısında yer almaktadır Kalkan. Antalya’nın en uç noktası olan bu mahallenin etrafı ormanlarla ve denizlerle çevrilidir.

Kalkan’a Nasıl Gidilir?

Dalaman Havalimanı Kalkan’a 120 km. uzaklıktadır. Türkiye’nin en güney uç noktalarından birinde yer aldığı için İstanbul ve Ankara’dan araçla ulaşım oldukça zaman almaktadır. Bunun için Dalaman’a uçuş sağlandıktan sonra, Havaş otobüsleriyle Fethiye’ye oradan da Kaş otobüsleriyle bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kalkan’a Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz iklimi görülen Kalkan, her daim ılıktır ve yazları oldukça sıcaktır. Kar yağışı almayan bölgede çok uzun bir deniz sezonu vardır. Yaz ayları çok kalabalık ve çok pahalıdır. Ancak en güzel sezonu mayıs ve eylül aylarındadır. Hem daha uygun fiyatlar hem de az kalabalık ve yakmayan sıcaklar ile tercih edilebilecek bir dönemdir.

Kalkan’da Nerede Kalınır?

Kalkan’da çok fazla otel ve pansiyon seçeneği bulunmaktadır. Buradaki birçok seçenek arasında bütçenize uygun bir yer bulabilirsiniz. Bu seçenek dışında sezonlarda kendi evlerini tatilciler için kiralayan insanlardan evlerini kiralayabilirsiniz. Kaş’ın, Kalkan’ın doğasına daha da hâkim olmak isterseniz, kamp seçeneğini de göz önünde bulundurabilirsiniz.

Kalkan’da Ne Yapılır?

Kalkan’ın en önemli yerleri kuşkusuz ki plajlarıdır. Muhteşem güzellikteki tertemiz, berrak sularında serinlemek, zaman zaman suların altındaki tarihe tanıklık etmek ve denizin altının doğal güzelliklerini keşfetmek için harika bir tercih. Her biri farklı nitelikteki plajlarından tarihî antik kentin içindeki Patara Plajı, inanılmaz bir güzelliği sahip Kaputaş Plajı, ağaçlarla gizlenmiş Büyük Çakıl Plajı, Limanağzı, Fırnaz Koyu veya Mavi Mağara’dan istediğinizi tercih edebilirsiniz. Tarihî antik kentleri Letoon, Xanthos, Simena gibi yerler, İslam Köyü, Bezirgân Yaylası, Saklıkent Kanyonu da bu bölgede çok dikkat çeken yerler arasındadır. Kalkan’da Kekova tekne turu yapabilir, Kaleköy ve tarihî antik batık kenti gezebilirsiniz. Bunun yanı sıra mavi bayraklı Akvaryum Koyu dâhil birçok koyda yüzebilirsiniz. Kekova turu dışında 5 Adalar tekne turu da oldukça ilgi görmektedir.

Yunanistan’a bağlı Meis Adası’nı görmeye gidebilirsiniz. Bunun için kısa süreli Yunanistan vizesi almanız gerekmektedir. (Daha fazla bilgi için Yunanistan Vizesi yazımıza bakabilirsiniz.) Yamaç paraşütü ve şnorkelle dalış bu bölgede en çok yapılan doğa aktivitelerindendir. Ayrıca safari ve çevre bölgelere geziler gibi değişik turlar da bulabilirsiniz.

Kalkan ile İlgili

Kalkan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa