Google+

PARİS'TE BİR ADA: ÎLE DE LA CİTE

153314 Mar 2016Gezi Notu
Enver ATEŞEnver ATEŞGold Yazar14 Mar 201615330 Yorum

Île de la Cité, Eyfel Kulesi’nin tepesinden bakıldığında Paris’in çatılarına karışabilir, ama bu ada Fransa’nın en önemli yerlerinden biri. Siyasi, hukuki ve dini açıdan ülkenin kalbinde yer alıyor ayrıca diğer bir sürü adayı bir zamanlar kontrolü altında tutmuş Fransız İmparatorluğu’nun merkezi.

Paris’e gelen çoğu kişi Île de la Cité’yi bir ada olarak düşünmez. Seine’in iki yakasını birbirine bağlayan dört köprüden biri olan zarif Pont Neuf’ten ağır ağır geçerken, buna ilişkin pek az ip ucu görürsünüz – Cité metro istasyonuna ulaşırsanız hiç görmezsiniz.

Paris
Fotoğraf | Île de la Cité

Birçok tarihçi, adaya ilk kez MÖ 52’de, küçük bir Kelt boyu olan Parislilerin yerleştiğine ve Paris şehrinin bu ilk yerleşimlerden ortaya çıktığına inanıyor. Bugün Île de la Cité dünyadaki en ünlü katedrallerden birine ev sahipliği yapıyor: Notre Dame. Fransız Devrimi’nin kötü şöhretli hapishanesi, tehditkâr Conciergerie de burada, Adalet Sarayı da; onun karşısında ise, avukat cüppeleri satan dükkânlar.

Notre Dame bu binaların en iyi bilineni olsa gerek, en çok turisti onun çektiği kesin. İkiz çan kuleleri ve hayvan başlı oluk ağızlarıyla hemen tanınan cephesinin önünde gece gündüz poz veriyorlar. Victor Hugo’nun Notre Dame’ın Kamburu bu oluk ağızlarının ününü daha da artırdı. Kulelerden birinin tepesine tırmanmak ve romanda Quasimodo’nun çaldığı çanı görmek için uzun kuyruğa girmeye değer. Paris’in panoramik manzaraları dört bir yana uzanıyor. Katedralin içi gerçekte olduğundan daha büyük görünüyor; çok sayıda ziyaretçiyi içine alabiliyor ve onları huşu dolu bir sessizliğe gömebiliyor. Mekan küçük şapellerle çevrili ve süslü ahşap koro sıraları doğu ucunun büyük bölümünü dolduruyor.

Paris şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Saint James Paris, Hôtel D'Aubusson, Hôtel Fouquet's Barrière. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Victoria Palace Hotel, Prince Monceau gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Arley Tour Eiffel, Le Regent Hostel Montmartre, Smart Place Paris tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Paris aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Notre Dame katedralinin arkasında, büyük kısmı yeraltındaki Şehitler Anıtı yer alıyor. Bu sade ama yürek parçalayıcı yapı, II. Dünya Savaşı sırasında Paris’ten sınır dışı edilip Alman toplama kamplarında öldürülen 200.000 kişinin anısına yapılmış.

Paris-1
Fotoğraf | Notre Dame Gargoyle

Île de la Cité’de toplanmış onca azamete ve resmiliğe karşın, adanın dikkat çekecek ölçüde insani bir yüzü var. Batı ucundaki Vert Galant küçük ve sevimli bir bahçe, sevgililer ve piknikçiler arasında popüler olan bir iskeleyle tamamlanmış. Dauphine Meydanı ise şehirdeki en sade ama en mükemmel Fransız meydan örneklerinden biri. Ada gittikçe daraldığı için üçgen olan bu meydanın bir tarafı aykırı bir biçimde Adalet Sarayı’nın beyaz ve görkemli binasına bakıyor. Boule oynayanlar bodur ağaçların gölgesinde birbirleriyle yenişiyorlar ve birkaç küçük restoran yazın açık havada servis yapıyor.

Büyük bir çiçek pazarı da var, Pazar sabahları onun yerini kuş pazarı alıyor, hava kuşların cıvıltılarıyla doluyor. Bunlardan binlercesi küçük tahta kafeslerde sergilenmekte; bu sahne bir Avrupa şehrinin merkezinden çok Asya’yı hatırlatmaktadır. Daha küçük ve insana çok daha yakın olan Île Saint-Louis, Île de la Cité’yle bağlantılı. Üzerinde seçkin konutlar var. Barlar ve restoranlarla dolu ana caddesinde ise peynir, antika ya da dondurma gibi spesiyaliteler satan dükkanların yanı sıra daha alışılmış hediyelik eşyalar satanlar da bulunuyor.

Akşamları iskele gezmeye çıkan turistlerle ve yerli halkla dolduğunda, iki ada da canlanıyor; ama en etkileyici oldukları zaman sabahın erken ve puslu saatleri, trafik gürültüsü ve yayalar, sakince akan Seine kadar sonsuz bir sahneyi ele geçirmeden önce. 

Paris şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Château de Fontainebleau: Priority Entrance Biletleri (11 €), Paris: 1-Saat Şehir Cruise ve Bistro Öğle (47.5 €), Skip-the-Line Arc de Triomphe Kılavuzlu Ziyaret (29.99 €), Paris Highlights by Electric Bike and Eiffel Tower Biletleri (89 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
Etiketler: 
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar