Rio De Janeiro'yu Adım Adım Geziyoruz

Rio de Janeiro, Brezilya'nın ikinci büyük şehri. Aynı zamanda kendisiyle aynı adı taşıyan Rio de Janeiro eyaletinin başkenti.

Corcovado Tepesi ve İsa Heykeli

Brezilya'da Riolulara Cariocas deniliyor. Kendilerine özgü bir aksan, tavır ve yaşayış biçimine sahip oldukları söyleniyor. Örneğin; Rio'da konuşulan Portekizce, Brezilya'nın diğer kesimlerinde konuşulan dilden aksan ve kullanılan kelimeler bakımından farklılık gösteriyor. 

Rioluların Brezilya'nın diğer şehirlerinde göremeyeceğiniz alışkanlıkları ve hareketleri de olduğu söyleniyor. Erkeklerin plajda peştemal üzerine oturmaması gibi. 'Erkek örtüye oturmaz, kuma oturur gerekiyorsa' der gibi.

Brezilya çok milletli bir nüfusa sahip. Bu çeşitlilik Rio'da da görülebiliyor. Bu şehirde yaşayanların büyük bir kısmı beyaz ırka sahip. Bir diğer çoğunluk ise Pardolara ait. Pardolar, Avrupa, Afrika ve Amerika yerlisi ırkın karışımı bir ırk. Ten renkleri kahverengi. Nüfusun geri kalan çok az bir kısım ise Afrikalı ve Asyalılar.

Brezilyalıların dediklerine göre, Brezilya'da güneye indikçe beyaz ırk nüfusu artıyor. Afrika'dan getirilen köleler genelde Kuzey Amerika'nın güneyi ve Güney Amerika'nın kuzeyinde bulunan bölgeye yerleştirilmiş oldukları için Güney Amerika'nın güneyinde yer alan Rio'da siyahi nüfus ülkenin kuzeyine göre daha az.

Rio De Janeiro, kelime anlamı olarak Ocak Nehri (River of January) anlamına geliyor. Avrupalıların bu şehre ayak basışı 1 Ocak tarihine denk geldiği için bu ismi almış. Rio de Janeiro denilince akla ilk gelen Rio Karnavalı olsa da, şehir aynı zamanda Dünya Mirası Listesine giren Guanabara Körfezi'ndeki Şeker Tepesi (Sugar Loaf), Corcovado tepesi, devasa İsa heykeli (Christo Redeemer) ve Tijuca Tepelerinin biraraya gelerek oluşturduğu muhteşem manzarasıyla da ünlü. 


İsa Heykeli

Copacabana Plajı, Ipanema Plajı, Maracanã Stadı ve Bossa Nova ise Rio de Janeiro’yu çağrıştıran şehrin diğer simgeleri. Birçok ünlü bölgeye ve güzelliğe sahip Rio de Janeiro, bu yüzden dünyada birden çok simgeyle hatırlanan nadir şehirlerden.

Son zamanlarda yapılan en güzel animasyon filmlerinden biri olan 'Rio'da şehrin muhteşem körfez manzarasını ‘kuşbakışı’ olarak görebilirsiniz.


Fragman için: http://www.youtube.com/watch?v=BG-fC-O_uQE

GÖRÜLECEK YERLER: 

Corcovado Tepesi ve İsa Heykeli (Christ the Redeemer) 710 mt.: Bu tepe ve üstündeki İsa heykeli 2007’de Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçildi. Bu heykelin bulunduğu noktaya çıkış iki türlü yapılabiliyor. Birincisi, Corcovado Tren İstasyonu’ndan tren yoluyla, diğeri ise eğer yanınızda birileri varsa ve korkmayacaksanız şehrin içindeki yağmur ormanları olarak bilinen Tijuca ormanları içinden tırmanarak. 


Şeker Tepesi'nden İsa Heykeli 

Corcovado tepesi ve İsa heykeli (38 mt.) şehre gelen turistlerin görmeden dönmediği ilk ve en önemli mekan olduğu için giriş noktası olan Corcovado Tren İstasyonu her daim kalabalık.


Corcovado Tepesi'nden manzara

Tren biletini girişte alma uygulaması  Mayıs 2013’te değişti. Rio belediye başkanının bu istasyondaki yoğunluğu azaltmak için başlattığı uygulamaya göre artık tren biletleri girişteki istasyon yerine internet üzerinden ya da şehirdeki gişelerden alınıyor. ​Biletler 40 TL civarında ve sadece alındığı gün içinde kullanılabiliyor. 
http://www.corcovado.com.br/ingles/index.html

Her yarım saatte bir kalkan tren yaklaşık yirmi dakikada son durağına varıyor. Trenden indikten sonra sizi önce sayısı ikiyüz civarında olan basamaklar ve ardından da her türlü yorgunluğa ve beklemeye değecek bir manzara bekliyor. 

Trenden indikten sonra basamakları tırmanmak yerine manzarayı kaçırmak pahasına asansörü tercih edebilirsiniz. Dünyanın en büyük heykelinin önünden izleyeceğiniz manzara nefes kesici sıfatını sonuna kadar hakediyor. Şehrin en yüksek tepesinde yer alan ve dünyanın en büyük heykeli olan İsa heykeli şehrin hemen hemen her noktasından görülebiliyor.

Şeker Tepesi (Pão de Açúcar-Sugar Loaf) 396 mt: Guanabara Körfezi’nde yer alan ve Atlantik Okyanusu’na bakan Şeker Tepesi, 19. yüzyıla kadar şeker üretiminde kullanılan şeker yapım aletine benzediği için bu adı alıyor. Bu tepeye teleferik ile iki aşamada çıkılabiliyor. Her iki aşama da üçer dakika sürüyor. Teleferik ilk olarak Morro da Urca (220 mt.) tepesine çıkıyor.


Morro da Urca


Morro da Urca

Bu tepenin üstünde vakit geçirebilir, bir banka oturup körfez ve şehir manzarası 360º olarak seyredilebilir. Şeker Tepesi’ne buradan bir diğer teleferike binerek geçiliyor.


Şeker Tepesi - Sugar Loaf

Şeker Tepesi karşısına aldığı Corcovado tepesi, İsa heykeli, Guanabara körfezi ve irili ufaklı adalarla şehirdeki tepelerin içinde en iyi manzaraya sahip. Kendinizi manzarayı saatlerce seyretmekten alıkoyamıyorsunuz. Dünyanın en ünlü manzarasına sahip noktalardan birisi olan bu tepe Rio’da görmeden dönülmemesi gereken yerlerden.


Şeker Tepesi'nden manzara

Teleferik Brezilya vatandaşları için çok daha uygun fiyatlı. Turistler içinse fiyat 45-50 TL civarında. Yirmi dakikada bir hareket ediyor. Şeker Tepesi, her gün 8:00-20.00 arası ziyarete açık. 


Şeker Tepesi'nden manzara

Copacabana: Copacabana, Rio’nun güneyinde yer alan, 4 km.lik geniş, beyaz kumlu plajıyla dünyaca ünlü bir bölge. Sahil boyunca uzanan cadde üzerinde bir çok etkinlik, kafe ve restorana rastlamak mümkün. Bu bölge fazlaca turistik olduğu için kafe ve restoranlarda gelen hesaba iki kere göz atmakta yarar var. Sadece plajda ve cadde üstünde değil, kafe ve restoranlarda da siz dolandırmaya çalışan çalışanlara rastlamak zor değil. 


Copacabana Plajı

Eğer plaja giderseniz, sadece Rio plajlarında bulabileceğiniz ve şimdiden Rioluların DNA’sına işlediği söylenen Globo bisküvilerini de mutlaka deneyin. Sadece Rio plajlarında satılan bu büskiviler 2012 Rio kültürel mirası listesinde de yer almış. 1960′lardan beri Rio’da bulunan bir fırında yapılıyorlar. Günde 15.000 paketten fazla satıldığı söyleniyor. 


Globo bisküvileri

Copacabana aynı zamanda Rio’nun en ünlü ve lüks oteli olan Copacabana Palace Oteli'ne de ev sahipliği yapıyor. 1923'te açılan ve aynı yıl çekilen 'Flying Down To Rio' filmindeki Fred Astaire ve Ginger Rogers'ın danslarıyla ünlenen otel, aralarında Marilyn Monroe, Michael Jackson, Rita Hayworth ve Madonna gibi birçok ünlüyü de ağırlamış. 


Copacabana Palace Otel

Ipanema: Rio’nun hem plajı hem de şık butik, kafe ve restoranlarıyla dünyaca ünlü başka bir bölgesi olan Ipanema, 1960’ların ortalarında hit olan The Girl from Ipanema (Garota de Ipanema) adlı şarkıyla adını duyurmuş. 

Ipanema'ya giderseniz cadde üzerindeki Vero Gelateria’da sadece Brezilya’da bulabileceğiniz bir Amazon meyvesi olan Beyaz Açai meyvesinden yapılan dondurmayı mutlaka deneyin. Bu meyvenin adı beyaz olmasına rağmen kendisi yeşil, meyveyi yediğinizde ise ağzınızı mora boyadığı söyleniyor. 


Beyaz Açai dondurma

Maracana Stadı Dünyada çok önemli maçlara ev sahipliği yapmış olan stad, bir süredir yenileme çalışmalarından dolayı maçlara ve turistik gezilere kapalı tutulmaktaydı. 2013 Nisan ayından itibaren kullanılmaya kısmi olarak başlanmıştır.


Art Naif Müzesi'nde Maracana Stadı

Teatro Municipal bir opera binası. Rio'da görülmesi gereken yerlerden biri olsa da tura dahil olmadan gezme imkanı bulunmayan, Portekizce’den başka bir dilde de çok sık tur bulamayacağınız, bu yüzden turist olarak gezmek isterseniz biraz sıkıntı yaşayacağınız bir mekan. Yine de şansınızı denemeye değer. 


Teatro Municipal

Portekiz Kraliyet Kütüphanesi ise dünyadaki en büyüleyici kütüphaneler listesinde adı geçen bir mekan. Şehrin çok merkezi olmayan bir köşesinde olması dolayısıyla çok fazla ziyaretçisi olmasa da görmeden gelmeyin diyebileceğim yerlerden.


Portekiz Kraliyet Kütüphanesi


Portekiz Kraliyet Kütüphanesi

Brezilya'nın yağmur ormanlarını oluşturan ağaç ve bitki türlerinden bir kesit görmek isterseniz Botanik Bahçesi'ni (Jardim Botânico) görün. 


Botanik Bahçesi


Botanik Bahçesi'nde Brezilya'ya adını veren Brasil ağacı. 

Rio Karnavalı:  Her sene Ocak-Şubat aylarına gelen Paskalya öncesi dönemde yapılıyor. Samba okulları bir sene boyunca yapılan provaların ardından bu karnavalda yarışıyorlar. Karnaval gösterileri Sambadrome'da yapılıyor. Bu gösterilerin yanısıra karnaval haftası boyunca Copacabana Palace Otel’de balo ve şehrin değişik yerlerinde ve plajlarda partiler düzenleniyor. Samba karnavalın temel dansı.  


Rio'da bir Samba gösterisi

Samba okulları bir sene boyunca süren provalarını Aralık ayından itibaren Sambadrome'da yapıyor. Bu provalar halka açık. Eğer Rio’ya yolunuz karnavaldan hemen önceki dönemde düşerse Sambadrome'un girişindeki tabeladan hangi Samba okulunun hangi gün ve saatte prova yapacağını öğrenip, provaları izleyebilirsiniz.


Samba gösterisi

Eğer bu dönemlerin dışında Rio’ya giderseniz karnaval gösterileri yapan bir kulüpte bu şovların benzerini izlemek mümkün.


Samba gösterisi

Churrascaria Nedir? 

Rio’ya giderseniz bir Churrascaria restoranında et yemeden gelmek olmaz. Churrascaria, odun ateşinde her türlü et ve et ürünlerinin şişlerde pişirilerek masalara servis edildiği, tıka basa et yiyebileceğiniz restoranların genel adı. Bazı restoranlarda şişlerde bir hayvanın değişik bölgelerinden alınan etler pişirilirken, diğerlerinde hindi, ördek, sığır, domuz gibi değişik hayvanlar karışık olarak pişiriliyor. Servis sizin isteğiniz doğrultusunda yapılıyor. Masanızda bulunan bir tarafı yeşil bir tarafı kırmızı olan taşı siz kırmızıya çevirene kadar servis devam ediyor. Taşı yeşilden kırmızıya çevirdiğinizde ‘doydum, yeter!’ demek oluyor. Et severler için özellikle kaçırılmaması gereken bir deneyim.

Bir restoranın Churrascaria restoranı olduğunu nasıl anlarız? Eğer bir restoran Churrascaria restoranı ise bunu genellikle büyük harflerle tabelasında belirtiyor. Görmemenize imkan yok.


Bir Churrascaria restoranı (google images)

Kısa Kısa: 

Beş milyonluk Rio nüfusunun bir milyonu Favela denilen gecekondu bölgelerinde yaşıyor. Önceleri suç oranının tavan yaptığı ve turistler için tek başına gezmenin çok tehlikeli olduğu bu bölgelere şimdilerde turlar düzenleniyor. Eğer tek değilseniz gün içinde tursuz da gezilebileceğiniz söyleniyor. Güvende olmak için turla gezmekte fayda var.

Eğer Brezilya halkından çok farklı bir görüntünüz var ise, mesela sarışın iseniz, Rio’da iki kere dikkatli olmak gerekiyor. Fotoğraf makinası boyunda gezmemek yapılacak en doğru şey olur.

Şehirde Turizm polisleri hemen hemen her köşe başında görülüyor. Özellikle en ünlü plajlarda küçük ofisleri bulunuyor. Tehlike sezdiğinizde veya dolandırılmaya kalktığınızda yardım isteyebilirsiniz.

Rio’da en yaygın ve kullanımı kolay ulaşım aracı otobüs.

Rio de Janeiro, 2014 FIFA Dünya Kupası, 2016 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak.