Brezilya Nerededir?

Uzun bir Atlas Okyanusu kıyısı olan Güney Amerika ülkesinin komşuları, güneyden kuzeye: Uruguay, Arjantin, Paraguay, Bolivya, Peru, Kolombiya, Venezuela, Guyana, Surinam, Fransız Guyanası'dır. Ekvador ve Şili hariç tüm Güney Amerika ülkeleriyle komşudur.

Brezilya’ya Nasıl Gidilir?

Brezilya’ya İstanbul’dan ve Ankara’dan direkt ve aktarmalı uçuşlar vardır. Bu uçuşlar Brasilia, Cuiaba, Florianopolis, Fortaleza, Goiania, Maceio, Natal, Porto Alegre, Recife, Rio de Janeiro, Salvador, Sao Paolo’ya yapılmaktadır.

Brezilya’ya Ne Zaman Gidilir?

Çok büyük bir ülke olan Brezilya’yı ziyaret etmek için uygun dönemler şehre göre değişmektedir. Mesela güney yarımkürede ve ülkenin en güney kısımlarında yer alan Salvador’un ve Rio de Janeiro’nun ziyaret sezonu aralık-nisan iken, kuzey yarımkürede yer alan ve ülkenin en kuzey ucundaki şehirlerinden olan Manaus şehrini gezmek için uygun dönem haziran-kasım arasıdır.

Brezilya Kültürü

Brezilya halkı 500 yıllık geçmişinde tüm ırkların karışması nedeniyle dünyanın başka hiçbir ülkesinde rastlanmayan bir çeşitlilik ve renkliliğe sahiptir. Portekizli, Fransız ve Hollandalı kolonicilerin gelmesiyle başlayan ırk ve kültür çeşitliliği, önce Afrika’dan getirilen köleler sonra 20. yüzyılda gelen Alman, İtalyan, Polonyalı, Japon ve Arap göçmenlerin de bu çeşitliliğe yeni öğeler katmasıyla bugünkü haline gelmiştir. Bu ilginç çeşitlilik, kolonileştirilmiş diğer ülkelerde olanın tersine Avrupa kökenli olmayanlara karşı ırkçılığın çok daha az olması nedeniyle yalnız ten rengi düzeyinde kalmayıp günlük adetler, yemekler, müzik, danslar, el sanatları ve hatta çeşitli dinler gibi nice kültürel değerlerin hem korunmasını hem de birbirleriyle iç içe girmesini sağlamıştır.

Günümüzde hafif çekik gözlü esmer bir kişinin kumsalda bira içip içli köfte yerken samba yapması olağan bir görüntüdür. Tabii böylesine hoşgörülü, rahat ve her türlü önyargıdan uzak bir halkın keyifli ve eğlenceyi sever olmaması mümkün değildir. Bu sebeple ülkenin festivalleri coşkulu geçer ya da fanı oldukları futbol olgusu ve takımları dünyaca tanınmaktadır. Buna bir de tropik iklimin getirdiği rahatlık da katılınca Brezilya’yı ziyaret eden kişilerin niçin her zaman hoşnut kaldıkları anlaşılabilir.

Brezilya Mutfağı

Göçlerle birlikte Brezilya’ya gelen her etnik grup beslenme alışkanlıklarını ve mutfaklarını da ülkeye taşıdıktan sonra, bulundukları ülkenin topraklarında yetişen yiyecekleri de kendi mutfaklarına uygulamışlar. Örneğin Portekizliler zeytinyağı, morina balığı ve sarımsağı; Afrikalılar ise baharatlarını beraberlerinde getirmişler. Aslında ulusal bir Brezilya Mutfağı’ndan bahsetmek zordur. Her bölgede çeşitli ülkelerin mutfak geleneklerinin birbirine karışmasından değişik yemekler ortaya çıkmış. Bu nedenle yöresel mutfaklardan bahsetmek daha doğru olur. Ancak yine de bu büyük ülkenin genelinde tanınan ve her Brezilyalı ailede haftada en az bir kez pişen yemekler de var. Bunlardan biri fasulye anlamına gelen “feijoada”. Salçalı domuz, sığır eti ve barbunya fasulyesi ile pişirilimektedir. Yemeğin yanında garnitür olarak pirinç, lahana gibi yiyecekler yenmektedir. Üzerine fasulye, limon, biber, manyoka unu ve portakal dilimlerinden hazırlanmış bir sos dökülür. Cumartesi günü tüm lokantalarda öğle yemeği olarak bu yemek çıkarılmaktadır. Genelde hafta boyunca, pirinç, fasulye, kurutulmuş et ve manyokayla beslenen Brezilyalılar, cumartesi günleri sindirimi oldukça güç olan feijoada yemeyi adet haline getirmişlerdir.

Devamını Oku

Brezilya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Brezilya’dan alabileceğiniz başlıca hediye ülkede üretilen Havainas parmak arası terliklerdir. Çünkü burada fiyatları çok ucuzdur. Yerel içki Cachaça, ülkede üretilen güveç ve çömlekler, Brezilya’nın koyu kavrulmuş kahvesi de ilk akla gelebilecekler arasındadır. Yerel lezzetlerden, ‘pao del mel’ isimli ballı kek ve ‘brigadeiro’ isimli çikolatı kekten de bir dilim sevdiklerinize getirmeyi düşünebilirsiniz.

Brezilya Festivalleri

Brezilya’daki en önemli eğlence etkinliği tartışmasız Rio Karnavalı’dır. Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrinde düzenlenen karnaval, dünyanın en ünlü festivali ve en büyük karnavalıdır. Hıristiyanlık inancındaki Büyük Perhiz'den (Lent) önce düzenlenmektedir. Rio Karnavalı, genellikle şubat ayına rastlayan, 4 gün boyunca süren bir sınırsız eğlence etkinliğidir. Karnaval boyunca dünyanın dört bir yanından eğlenmeye meraklı binlerce kişi Rio'ya akın eder. Öyle ki ortalama 3-5 bin arasıyarışmacının katıldığı yarışmayı canlı izlemek için sadece Karnaval alanına 150 bin kişi gelir. Paskalya tarihi her yıl değiştiğinden karnaval tarihi de değişir; festival, her yıl Paskalya'dan yedi hafta önce düzenlenir. Geleneksel olarak cumartesi, pazar, pazartesi ve salı günleri gerçekleşir. Bu dört günün iki günü 14 samba okulunun yarışmasıyla geçer ve festival alanı rengârenk görüntülere sahne olur.

Brezilya’daki bir diğer önemli kültürel etkinlik de Sao Paolo Moda Haftasıdır. Ayrıca Brezilya’da 3 adet film festivali düzenlenir. Anima Mundi: Anima Mundi ve Brezilya Uluslararası Animasyon Festivali, her yıl temmuz ayında Brezilya'nın Rio de Janerio ve Sao Paulo kentlerinde gerçekleşmektedir. Festival do Rio Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde her yıl ekim ayında düzenlenen uluslararası film festivalidir. São Paulo Uluslararası Film Festivali São Paulo Uluslararası Film Festivali, São Paulo’da 1976'dan bu yana her yıl düzenlenen film festivalidir.

Diğer önemli etkinlikler, Gramado Sinema Festivali, Bahian Karnavalı, Brezilya Bira Festivali, Karma Yarış Günü ve Modern Sanat Haftası’dır.

 Brezilya'da Tatiller/ Bayramlar/ Önemli Günler

· Kutsal Cuma (25 Mart)

· Tiradentes Günü (21 Nisan)

· İşçi Bayramı (1 Mayıs)

· Bağımsızlık Günü (7 Eylül)

· Aparecida/Çocuklar Günü (12 Ekim)

· Ruhlar Günü (2 Kasım)

· Cumhuriyetin İlanı (15 Kasım)

· Noel (25 Aralık)

Brezilya’da İklim ve Hava Durumu

Çok büyük bir ülke olan Brezilya’da iklim de çeşitlilik gösterir. Genele hâkim olan tropik iklim özelliklerine ek olarak beş farklı iklim kuşağı vardır: Ekvatoryal iklim, tropik iklim, yarı kurak iklim (savan iklimi), ılıman iklim, subtropikal iklim ve yüksek rakım tropikal iklim.

Brezilya’nın Kısa Tarihi

Brezilya 21 Nisan 1500 tarihinde bir Portekizli kaşifler tarafından yanlışlıkla keşfedilir. Hindistan’a gitmeye çalışan Pedro Alveras Cabral isimli bir denizci, pusulayı şaşırınca Güney Amerika’yı bulur. Daha sonra da bugünkü Brezilya topraklarına denk gelen bölgeye Portekiz adına el koyar. Sonraki dönemde İspanya bölgeye el koyar ve bölge İspanyol hâkimiyetine geçer. Portekiz ve İspanya arasında Brezilya hâkimiyeti için sayısız savaş olur ve bölge sürekli iki ülke arasında el değiştirir, uzun süre bir sömürge devlet olarak varlık gösteren Brezilya bugün federal bir cumhuriyetle yönetilmektedir.

Brezilya Ekonomisi

Brezilya, Latin Amerika’nın en büyük ekonomisidir. Dünyada ise bu konuda sekizinci sıradadır. En hızlı gelişmekte olan ülkeleri ifade etmek için kullanılanBRIC Ülkeleri kısaltmasının B harfi Brezilya’yı temsil etmektedir. Alım gücü paritesi açısından dünyanın yedinci en büyük ekonomisi olan Brezilya’da karma ekonomi vardır. Ülkenin önümüzdeki 20 yıl içinde dünyanın en büyük beş ekonomisinden biri olması beklenmektedir. Ülke ekonomisi yer altı ve yer üstü zenginliklerinin ihracatına ve katma değerli mal üretimine dayanmaktadır.

Brezilya’da Din ve İnanç

Brezilya’da nüfusun yüzde 83’lük kısmını Hristiyanlar oluşturmaktadır. Hristiyan nüfusun içinde ise yüzde 56 oranında Katolik, yüzde 26 oranında ise Protestan vardır. Ayrıca herhangi bir dine mensup olmayan kişi sayısının nüfusun yüzde 9’una tekabül ettiği ülkede Yahudilik ve Müslümanlık da azınlık dini olarak mevcuttur.

Brezilya’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

BREZİLYA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Embaixada da Turquia, SES, Av.das Naçoes, Q.805, Lote 23,70.452-900, Asa Sul, Brasilia, BRASIL.

Telefon: Santral: 00 55 61 3242 18 50- 00 55 61 3244 48 40 00 55 61 3443 81 20

Faks: 00 55 61 3242 14 48

[email protected]

http://brezilya.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Bütün Brezilya, Surinam

SAO PAULO BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Consulado General Da Republica Da Turqia Em Sao Paulo Praça California, 37 Jardim America, SP-Sao Paulo Cep 01436-070 Brasil/Brazil

Telefon: (55) (11) 3062.5564 - (55) (11) 3062.8210 - (55) (11) 3063.0731

[email protected]

http://saopaulo.bk.mfa.gov.tr

Brezilya’da Konuşulan Diller

Brezilya’nın resmi dili Portekizce’dir. Ana dil olarak da kabul edilen Portekizce’nin yanı sıra okullarda İngilizce ve İspanyolca dersleri de verilmektedir.

Brezilya Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type N / 250V / 10 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 24.4oC
  • Şub 24.3oC
  • Mar 24.6oC
  • Nis 24.7oC
  • May 23.9oC
  • Haz 22.5oC
  • Tem 22.1oC
  • Agu 23.2oC
  • Eyl 24.6oC
  • Eki 25.1oC
  • Kas 24.7oC
  • Ara 24.4oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 202.768,562 Dili: Portekizce Para Birimi: Real İklim: Ilıman kara iklimi/ Akdeniz İklimi/ Alp iklimi Big Mac Index: 4.91