Belem Hakkında Bilinmesi Gerekenler

IBC-COACHING-BELEM-TURMA-1.jpg

Belem, Brezilya’nın kuzeyinde yer alan Para eyaletinin en büyük şehri ve başkentidir. Sahip olduğu konumu ve gelişmişliğiyle Amazon Bölgesi’nin giriş kapısı olarak görülür. Guajará Körfezi’nde, Amazon Nehri'nin alt kollarından biri olan Guamá Nehri’nin ağzında yer alır. Pará Nehri’nin Atlas Okyanusu’na döküldüğü noktadan 130 km içeridedir.

Devamını Oku

Belem’de Gezilecek Yerler

Portekiz sömürge mimarisini son derece nezaketle korumuş olan bu küçük şehir, kiliseleri, özel mülkleri ve 17’inci yüzyıldan kalma Forte do Castelo isimli kalesiyle ziyaretçileri büyülemektedir.

Belem’de görülmesi gereken diğer yerler

Estação das Docas, Complexo Feliz Lusitânia, Casa das Onze Janelas (House of Eleven Windows), Mercado Ver-o-Peso (See-the-Weight Market), Mercado Ver-o-Rio (See-the-River), Forte do Castelo, Praça Batista Campos (Batista Campos Square), Museu de Artes de Belém (Belém Arts Museum), Praça da República, Bosque Rodrigues Alves (Botanical Garden Bosque Rodrigues Alves), Mangal das Garças.

Devamını Oku

Belem Nerededir?

Belem, Brezilya’nın kuzeyinde yer alan Para eyaletinin en büyük şehri ve başkentidir. Guajará Körfezi’nde, Amazon Nehri'nin alt kollarından biri olan Guamá Nehri’nin ağzında yer alır. Pará Nehri’nin Atlas Okyanusu’na döküldüğü noktadan 130 kilometre içeridedir.

Belem'e Ne Zaman Gidilir?

Tropikal iklime sahip olan Belem şehrinde Aralık ve Mayıs ayları arasında sık yağış görülür. Yıllık ortalama hava sıcaklığı ise 26,5 derecedir. Şehre gitmek için en uygun zaman yaz ve sonbahar aylarıdır.

Belem’e Nasıl Gidilir?

Belem’de bir havalimanı mevcuttur. Cayenne, Georgetown, Paramaribo ya da Miami aktarmalı uluslararası seferler yapılmaktadır. Ülke içindeyse Fortaleza, Manaus, Rio de Janeiro, Sao Paulo ve Macapa’dan gitmek mümkündür. Türkiye’den Belem’e direkt uçuş bulunmamaktadır ancak Lisbon aktarmalı olarak kente ulaşabilirsiniz. Havalimanından Belem şehir merkezine otobüs ya da taksi ile gitmek mümkündür.

Belem’de Nerede Kalmalı?

Belem’de otel seçenekleri iki alanda toplanmıştır. Bunlardan biri Avenida Presidente Vargas’tır. Hem ticari hem de turistik yerlerin çoğuna en yakın bölgedir. Bir diğer otel bölgesi de, otobüs garına yakın olan São Bráz’dır.

 Belem Şehir İçi Ulaşım

89899901.jpg

Belem’de gece 23.00’e kadar çalışan şehir otobüsü seferleri mevcuttur. Alternatif olarak minibüsler de mevcuttur. Ancak tehlikeli olduğu düşünüldüğünden turistlere çok tavsiye edilmemektedir. Özellikle gece saatlerinde taksileri tercih etmeniz önerilir.

Belem Mutfağı

img_2153.jpg

Göçlerle birlikte Brezilya’ya gelen her etnik grup beslenme alışkanlıklarını ve mutfaklarını da ülkeye taşıdıktan sonra, bulundukları ülkenin topraklarında yetişen yiyecekleri de kendi mutfaklarına uygulamışlar. Örneğin Portekizliler zeytinyağı, morina balığı ve sarımsağı, Afrikalılar ise baharatlarını beraberlerinde getirmişler. Aslında ulusal bir Brezilya mutfağından bahsetmek zor. Her bölgede çeşitli ülkelerin mutfak geleneklerinin birbirine karışmasından değişik yemekler ortaya çıkmış. Bu nedenle yöresel mutfaklardan bahsetmek daha doğru olacaktır. Ancak yine de bu büyük ülkenin genelinde tanınan ve her Brezilya ailesinde haftada en az bir kez pişen yemekler de var.

Bunlardan biri fasulye anlamına gelen “feijoada”. Salçalı domuz, sığır eti ve barbunya fasulyesi ile pişiriliyor. Yemeğin yanında garnitür olarak pirinç, lahana gibi yiyecekler yeniyor. Üzerine fasulye, limon, biber, manyoka unu ve portakal dilimlerinden hazırlanmış bir sos dökülüyor. Cumartesi günü tüm lokantalarda öğle yemeği olarak bu yemek çıkarılıyor. Genelde hafta boyunca, pirinç, fasulye, kurutulmuş et ve manyokayla beslenen Brezilyalılar, cumartesi günleri sindirimi oldukça güç olan feijoada yemeyi adet haline getirmişler.

Feijoada_4398.jpg

Portekiz mutfağında balık ve diğer deniz ürünleri ne kadar önemli yer tutarlarsa tutsunlar, Brezilyalılar mutfaklarında sadece yengeç, ıstakoz ve karidesi kullanarak binlerce çeşit yemek pişiriyorlar. Diğer deniz ürünlerine ise pek rağbet etmiyorlar. Sadece kıyı bölgelerinde kızarmış balık, kalamar ve ahtapot yaygın olarak tüketiliyor. Kuzeydoğu bölgesinin Afrika – Portekiz karışımı mutfağı, yöresel mutfaklar arasında en zengin olanı.

Şekerkamışı tarımı için ülkeye getirilen ilk göçmenlerden kalan bu mutfakta, çeşit çeşit soslar, baharat, palmiye yağı ve hindistancevizi kullanımı yaygın. Kuzeyde, Para ve Maranhao bölgelerinde gerçek Kızılderili mutfağı ortaya çıkıyor. İlk tadışta lezzetsiz ve kokusuzmuş gibi gelen bu yemekler, başka hiçbir yerde yiyemeyeceğiniz yöre kaplumbağaları, iguanaları, yılanları, balıkları, yosunları, bitkileri ve ülkenin her yanında tüketilen manyokayı tatma olanağı sağlıyor. Madenlerin bulunduğu orta kesim, av, hayvancılık, fasulye, pirinç ve mısır üretim bölgesi. Burada hemen hemen her gün aynı şeyler yeniyor; fasulye, manyoka unu, pirinç ve güneşte kurutulmuş et.

cachaca_violent_fairy_tales_sip_2000x1500.jpg

Ülkenin yerel içkisi ‘cachaça’, şekerkamışından çıkartılan alkolün damıtılmasıyla yapılır. Bu içki sek olarak içilmesinin yanı sıra ananas, hindistancevizi, maracujá gibi çeşitli meyvelerin sularıyla ve buz ile karıştırılarak “Batida” denen çok lezzetli, ancak lezzetli olduğu kadar da sert içkiler şeklinde de içilir. Batidaların en tanınmışı ve Brezilya’yı ziyaret edenlerin en sevdiği içki ‘Cachaça’ ve limon ile yapılan ‘Caipirinha’dır.

Popüler restoranlar

Lá em Casa, Cappone, Hatobá, As Mulatas, Picanha e Cia.

Bahşiş

Belem restoranlarında hesaba bahşiş ekleniyor. Bu sebeple ekstradan bahşiş vermenize gerek yok.

Belem Gece Hayatı

Belem’de gece hayatı anlayışında pek çok bar ve gece kulübü seçeneği mevcuttur. Avenida Visconde de Sousa Franco ve çevresindeki sokaklarda pek çok mekân bulunmaktadır. Hepsi birbirine yakın olduğundan tüm geceyi farklı mekânlarda da geçirmek mümkündür. Estaçao das Docas’ta perşembe gününden pazar gününe kadar canlı müzik yapılmaktadır. Roxy Bar ve Ventura da popüler mekânlardır. Bir diğer canlı müzik mekânı Boemio Cervejaria’dır. Cuma akşamları rock, hafta sonunda ise samba geceleri yapılır. Eğer yerel müzikler dinlemek isterseniz A Pororoca’daki canlı müzikleri kaçırmayın.

Belem Festivaller

Círio de Nazaré (Ekim)

Opera Festivali (Ağustos-Eylül)

Karnaval (Büyük Perhiz’den önce)

Sinema Festivali (Haziran)

Se Rasgum Festivali (Kasım)

Belem’de Alışveriş

Belem’de alışveriş oldukça keyiflidir. Çünkü her zevke hitap edecek mekân ve ürün çeşitliliği mevcuttur. Modern alışveriş merkezlerinden özel tasarımcı butiklerine kadar her şeyi bulabilirsiniz. Mağazaların çoğu pazartesiden pazara kadar 10.00-22.00 saatleri arasında, Pazar günleri ise 14.00-22.00 saatleri arasında açıktır.

Avenida Visconde de Souza Franco’da yer alan Boulevard Shopping Belem alışveriş merkezi, barındırdığı 250’den fazla mağaza ile ilgi çekici bir yerdir.

Devamını Oku

Belem Saat Farkı

Belem (GMT -3) ile Türkiye (GMT +3) arasında 6 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’de saat 18.00 iken Belem’de 12.00’dir.

Belem Para Birimi

Brezilya sınırları içerisinde yer alan Belem’in para birimi Brezilya Reali’dir. 1 TL yaklaşık 1,18 Brezilya Reali’dir.

Belem Resmi Dili

Brezilya ülkesinde bulunan Belem’in resmi dili Portekizce’dir.

Belem Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Tiradentes Günü / Milli Kahraman (21 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (7 Eylül)

Lady Aperecida Bayramı

Tüm Ruhlar Günü (2 Kasım)

Cumhuriyet Bayramı (15 Kasım)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Belem Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Brezilya’ya girebilmek için vize almalarına gerek yoktur.

Belem Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type N / 250V / 10 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25.6oC
  • Şub 25.4oC
  • Mar 25.5oC
  • Nis 25.6oC
  • May 25.8oC
  • Haz 26oC
  • Tem 25.7oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 26.4oC
  • Kas 26.5oC
  • Ara 26.2oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,439,561 / Dil: Portekizce / Para Birimi: Brezilya Reali (BRL) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün