Google+

Arama formu

Belem

Belem’de gece hayatı anlayışında pek çok bar ve gece kulübü seçeneği...
Devamı oku
Belem’de alışveriş oldukça keyiflidir. Çünkü her zevke hitap edecek...
Devamı oku
Círio de Nazaré (Ekim) Opera Festivali (Ağustos-Eylül) Karnaval (...
Devamı oku
Belem, Brezilya’nın kuzeyinde yer alan Para eyaletinin en büyük şehri...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Kutsal Cuma Tiradentes Günü / Milli Kahraman (21...
Devamı oku
Belem, Brezilya’nın kuzeyinde yer alan Para eyaletinin en büyük şehri ve...
Devamı oku
Acil yardım: 192 Yangın: 193 Polis: 190
Devamı oku
Brezilya sınırları içerisinde yer alan Belem’in para birimi Brezilya...
Devamı oku
Brezilya ülkesinde bulunan Belem’in resmi dili Portekizce’dir.
Devamı oku
Belem (GMT -3) ile Türkiye (GMT +3) arasında 6 saat zaman farkı bulunur...
Devamı oku
BREZİLYA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Embaxiada da Turquia,SES,Av.das Naçoes,Q...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Brezilya’ya girebilmek için vize...
Devamı oku
Tropikal iklime sahip olan Belem şehrinde Aralık ve Mayıs ayları...
Devamı oku
Belem’de bir havalimanı mevcuttur. Cayenne, Georgetown, Paramaribo ya da...
Devamı oku
Belem’de otel seçenekleri iki alanda toplanmıştır. Bunlardan biri...
Devamı oku
Belem’de gece 23.00’e kadar çalışan şehir otobüsü seferleri mevcuttur...
Devamı oku
Portekiz sömürge mimarisini son derece nezaketle korumuş olan bu küçük...
Devamı oku
Göçlerle birlikte Brezilya’ya gelen her etnik grup beslenme...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 BRL = 0.00
Priz Tipi Type N250V-10 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 25.6℃
Şub 25.4℃
Mar 25.5℃
Nis 25.6℃
May 25.8℃
Haz 26℃
Tem 25.7℃
Ağu 26℃
Eyl 26℃
Eki 26.4℃
Kas 26.5℃
Ara 26.2℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 1,439,561 / Dil: Portekizce / Para Birimi: Brezilya Reali (BRL) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Belem Hakkında Bilinmesi Gerekenler

IBC-COACHING-BELEM-TURMA-1.jpg

Belem, Brezilya’nın kuzeyinde yer alan Para eyaletinin en büyük şehri ve başkentidir. Sahip olduğu konumu ve gelişmişliğiyle Amazon Bölgesi’nin giriş kapısı olarak görülür. Guajará Körfezi’nde, Amazon Nehri'nin alt kollarından biri olan Guamá Nehri’nin ağzında yer alır. Pará Nehri’nin Atlas Okyanusu’na döküldüğü noktadan 130 km içeridedir.

1616 yılında, şimdilerde "Forte do Castelo" olarak anılan, eski adı “Forte do Presépio" olan kalenin Para Nehri’nde kurulmasından sonra gelişmeye başlayan Belem şehri günümüzde tarihi alanları, mimarisi, doğası ve her yıl Ekim ayında düzenlenen dünyanın en büyük Katolik festivallerinden Cirio de Nazaré’ye ev sahipliği yapmasıyla turistlerin ilgisini çekiyor.

Şehrin ekonomisi ise sadece turizm ile sınırlı değil. Amazonların katma değeri sayesinde alüminyum, demir ve farklı metaller, Brezilya fındığı, ananas, manyok ve hintkeneviri şehrin ekonomisinde önemli bir yere sahip.

Tropikal iklime sahip olan Belem şehrinde Aralık ve Mayıs ayları arasında sık yağış görülür. Yıllık ortalama hava sıcaklığı ise 26,5 derecedir. Şehre gitmek için en uygun zaman yaz ve sonbahar aylarıdır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=WDPsf8TD1CM

Belem’de Gezilecek Yerler

Portekiz sömürge mimarisini son derece nezaketle korumuş olan bu küçük şehir, kiliseleri, özel mülkleri ve 17’inci yüzyıldan kalma Forte do Castelo isimli kalesiyle ziyaretçileri büyülemektedir.

Belem’de görülmesi gereken diğer yerler

Estação das Docas, Complexo Feliz Lusitânia, Casa das Onze Janelas (House of Eleven Windows), Mercado Ver-o-Peso (See-the-Weight Market), Mercado Ver-o-Rio (See-the-River), Forte do Castelo, Praça Batista Campos (Batista Campos Square), Museu de Artes de Belém (Belém Arts Museum), Praça da República, Bosque Rodrigues Alves (Botanical Garden Bosque Rodrigues Alves), Mangal das Garças.

Catedral de Se (Catedral Nossa Senhora das Graças)

Catedral de Se, ya da İngilizce adıyla “Our Lady of Grace Cathedral”, Portekizce adıyla “Catedral Nossa Senhora das Graças” ayrıca Catedral Nossa Senhora de Belém adıyla da anılır. Belem Başdiyosezliğinin idari makamıdır. Belem’in eski şehir bölgesinin tam kalbinde bulunur.

Buraya inşa edilen ilk kilise geçici olarak Nativity Kalesinin içine yapılmıştır ve Meryem Anaya adanmıştır. Bundan bir kaç sene sonra kilise şu an bulunduğu Largo da Sé’ye taşınmıştır ama bu inşaat düzgün yapılmamış bir inşaattır.

Bir sonraki yüzyılda 1719 yılında Maranhao Diyosezi Portekiz ve Belem Kralı 5. John tarafından görevinden alınmıştır ve Belem Para Diyosezliğine bağlanmıştır. Bu sayede Episkopal Katedral sahibi olma hakkını kazanmıştır.

Mevcut yapı üzerindeki çalışmalar, ki bu yapı eski kilisenin olduğu yere yapılmıştır, 1748 yılında başlar. İnşaat 1782 yılında biter.

Catedral de Se (Catedral Nossa Senhora das Graças)

Belem ehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Hospedagem Floresta Amazônica, Casa da Ceiça, Olaria River Hostel güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Bell Bella Hostel, Casa para temporada, Cosy House. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Cool Apartment - Apartamento Legal, APTO CENTRO HISTÓRICO, Apto Com Ar Px Doca gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel Amazonia, Pará Hostel, Quarto p/ casal com ar-condicionado tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Belem aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Emilio Goeldi Müzesi

Emilio Goeldi Müzesi (Museu Paraense Emílio Goeldi), bir araştırma kurumu ve müzedir. 1866 yılında Domingos Soares Ferreira Penna tarafından Para Ulusal Tarih ve Etnografya Müzesi (Pará Museum of Natural History and Ethnography) adıyla kurulmuştur. Daha sonra İsviçreli doğa bilimci Émil August Goeldi’nin adını almıştır. Bu bilim adamı, kurumu yeniden düzenlemiş ve 1894-1905 yılları arasında da direktörlüğünü yürütmüştür. Pazartesi günleri hariç açık olan müze sabah dokuz akşam beş arası ziyaretçi kabul etmektedir.

Kurumun misyonu Amazon Havzası’ndaki biyolojik ve sosyokültürel çeşitliliği analiz etmek, kataloglamak ve araştırmaktır. Böylece hem kültürel belleğe hem de bölgesel gelişime katkıda bulunmayı amaçlar. Ayrıca müze, Amazon üzerine yürütülen bilim konusunda farkındalığı artırmak amacı güder. Bunun için müzesinde sergilemeler yapar, botanik bahçesi ve zooloji parkında çalışmalar yürütür.

Müzenin Amazon ormanlarının içinde bir bilimsel araştırma istasyonu vardır. Estação Científica Ferreira Penna adı verilen bu araştırma istasyonu 1993 yılında açılmıştır. Melgaço belediyesine bağlı Caxiuanã Ulusal Ormanı içinde 330 kilometre karelik bir tesistir.

Emilio Goeldi Müzesi

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Belem Nerededir?

Belem, Brezilya’nın kuzeyinde yer alan Para eyaletinin en büyük şehri ve başkentidir. Guajará Körfezi’nde, Amazon Nehri'nin alt kollarından biri olan Guamá Nehri’nin ağzında yer alır. Pará Nehri’nin Atlas Okyanusu’na döküldüğü noktadan 130 kilometre içeridedir.

Belem'e Ne Zaman Gidilir?

Tropikal iklime sahip olan Belem şehrinde Aralık ve Mayıs ayları arasında sık yağış görülür. Yıllık ortalama hava sıcaklığı ise 26,5 derecedir. Şehre gitmek için en uygun zaman yaz ve sonbahar aylarıdır.

Belem’e Nasıl Gidilir?

Belem’de bir havalimanı mevcuttur. Cayenne, Georgetown, Paramaribo ya da Miami aktarmalı uluslararası seferler yapılmaktadır. Ülke içindeyse Fortaleza, Manaus, Rio de Janeiro, Sao Paulo ve Macapa’dan gitmek mümkündür. Türkiye’den Belem’e direkt uçuş bulunmamaktadır ancak Lisbon aktarmalı olarak kente ulaşabilirsiniz. Havalimanından Belem şehir merkezine otobüs ya da taksi ile gitmek mümkündür.

Belem şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Belem’de Nerede Kalmalı?

Belem’de otel seçenekleri iki alanda toplanmıştır. Bunlardan biri Avenida Presidente Vargas’tır. Hem ticari hem de turistik yerlerin çoğuna en yakın bölgedir. Bir diğer otel bölgesi de, otobüs garına yakın olan São Bráz’dır.

Belem pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Belem Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Belem Otelleri
En Uygun Fiyatlı Belem Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Belem Otelleri
Belem Ev Kiralama

 Belem Şehir İçi Ulaşım

89899901.jpg

Belem’de gece 23.00’e kadar çalışan şehir otobüsü seferleri mevcuttur. Alternatif olarak minibüsler de mevcuttur. Ancak tehlikeli olduğu düşünüldüğünden turistlere çok tavsiye edilmemektedir. Özellikle gece saatlerinde taksileri tercih etmeniz önerilir.

Belem Mutfağı

img_2153.jpg

Göçlerle birlikte Brezilya’ya gelen her etnik grup beslenme alışkanlıklarını ve mutfaklarını da ülkeye taşıdıktan sonra, bulundukları ülkenin topraklarında yetişen yiyecekleri de kendi mutfaklarına uygulamışlar. Örneğin Portekizliler zeytinyağı, morina balığı ve sarımsağı, Afrikalılar ise baharatlarını beraberlerinde getirmişler. Aslında ulusal bir Brezilya mutfağından bahsetmek zor. Her bölgede çeşitli ülkelerin mutfak geleneklerinin birbirine karışmasından değişik yemekler ortaya çıkmış. Bu nedenle yöresel mutfaklardan bahsetmek daha doğru olacaktır. Ancak yine de bu büyük ülkenin genelinde tanınan ve her Brezilya ailesinde haftada en az bir kez pişen yemekler de var.

Bunlardan biri fasulye anlamına gelen “feijoada”. Salçalı domuz, sığır eti ve barbunya fasulyesi ile pişiriliyor. Yemeğin yanında garnitür olarak pirinç, lahana gibi yiyecekler yeniyor. Üzerine fasulye, limon, biber, manyoka unu ve portakal dilimlerinden hazırlanmış bir sos dökülüyor. Cumartesi günü tüm lokantalarda öğle yemeği olarak bu yemek çıkarılıyor. Genelde hafta boyunca, pirinç, fasulye, kurutulmuş et ve manyokayla beslenen Brezilyalılar, cumartesi günleri sindirimi oldukça güç olan feijoada yemeyi adet haline getirmişler.

Feijoada_4398.jpg

Portekiz mutfağında balık ve diğer deniz ürünleri ne kadar önemli yer tutarlarsa tutsunlar, Brezilyalılar mutfaklarında sadece yengeç, ıstakoz ve karidesi kullanarak binlerce çeşit yemek pişiriyorlar. Diğer deniz ürünlerine ise pek rağbet etmiyorlar. Sadece kıyı bölgelerinde kızarmış balık, kalamar ve ahtapot yaygın olarak tüketiliyor. Kuzeydoğu bölgesinin Afrika – Portekiz karışımı mutfağı, yöresel mutfaklar arasında en zengin olanı.

Şekerkamışı tarımı için ülkeye getirilen ilk göçmenlerden kalan bu mutfakta, çeşit çeşit soslar, baharat, palmiye yağı ve hindistancevizi kullanımı yaygın. Kuzeyde, Para ve Maranhao bölgelerinde gerçek Kızılderili mutfağı ortaya çıkıyor. İlk tadışta lezzetsiz ve kokusuzmuş gibi gelen bu yemekler, başka hiçbir yerde yiyemeyeceğiniz yöre kaplumbağaları, iguanaları, yılanları, balıkları, yosunları, bitkileri ve ülkenin her yanında tüketilen manyokayı tatma olanağı sağlıyor. Madenlerin bulunduğu orta kesim, av, hayvancılık, fasulye, pirinç ve mısır üretim bölgesi. Burada hemen hemen her gün aynı şeyler yeniyor; fasulye, manyoka unu, pirinç ve güneşte kurutulmuş et.

cachaca_violent_fairy_tales_sip_2000x1500.jpg

Ülkenin yerel içkisi ‘cachaça’, şekerkamışından çıkartılan alkolün damıtılmasıyla yapılır. Bu içki sek olarak içilmesinin yanı sıra ananas, hindistancevizi, maracujá gibi çeşitli meyvelerin sularıyla ve buz ile karıştırılarak “Batida” denen çok lezzetli, ancak lezzetli olduğu kadar da sert içkiler şeklinde de içilir. Batidaların en tanınmışı ve Brezilya’yı ziyaret edenlerin en sevdiği içki ‘Cachaça’ ve limon ile yapılan ‘Caipirinha’dır.

Popüler restoranlar

Lá em Casa, Cappone, Hatobá, As Mulatas, Picanha e Cia.

Bahşiş

Belem restoranlarında hesaba bahşiş ekleniyor. Bu sebeple ekstradan bahşiş vermenize gerek yok.

Belem Gece Hayatı

Belem’de gece hayatı anlayışında pek çok bar ve gece kulübü seçeneği mevcuttur. Avenida Visconde de Sousa Franco ve çevresindeki sokaklarda pek çok mekân bulunmaktadır. Hepsi birbirine yakın olduğundan tüm geceyi farklı mekânlarda da geçirmek mümkündür. Estaçao das Docas’ta perşembe gününden pazar gününe kadar canlı müzik yapılmaktadır. Roxy Bar ve Ventura da popüler mekânlardır. Bir diğer canlı müzik mekânı Boemio Cervejaria’dır. Cuma akşamları rock, hafta sonunda ise samba geceleri yapılır. Eğer yerel müzikler dinlemek isterseniz A Pororoca’daki canlı müzikleri kaçırmayın.

Belem Festivaller

Círio de Nazaré (Ekim)

Opera Festivali (Ağustos-Eylül)

Karnaval (Büyük Perhiz’den önce)

Sinema Festivali (Haziran)

Se Rasgum Festivali (Kasım)

Belem’de Alışveriş

Belem’de alışveriş oldukça keyiflidir. Çünkü her zevke hitap edecek mekân ve ürün çeşitliliği mevcuttur. Modern alışveriş merkezlerinden özel tasarımcı butiklerine kadar her şeyi bulabilirsiniz. Mağazaların çoğu pazartesiden pazara kadar 10.00-22.00 saatleri arasında, Pazar günleri ise 14.00-22.00 saatleri arasında açıktır.

Avenida Visconde de Souza Franco’da yer alan Boulevard Shopping Belem alışveriş merkezi, barındırdığı 250’den fazla mağaza ile ilgi çekici bir yerdir.

Bir AVM’de değil de, sokakları gezerek alışveriş yapmak isterseniz Belem's Comercio bölgesine gitmelisiniz. Ayrıca sadece alışveriş değil, tarihi bir gezi olarak da düşünebileceğiniz, Avenida Castilho Franca’da yer alan “Mercado Ver-o-Peso” adlı pazar şehrin en görkemli yerlerinden. 2000’den fazla mağaza ya da tezgâhın bulunduğu bu alanda yöresel el işi ürünlerden antikaya kadar her şeyi bulmak mümkündür.

Brezilya’dan alabileceğiniz başlıca hediye ülkede üretilen ‘Havainas’ parmak arası terlikler. Çünkü burada fiyatları çok ucuz. Yerel içki cachaça, ülkede üretilen güveç ve çömlekler, Brezilya’nın koyu kavrulmuş kahvesi de ilk akla gelebilecekler arasında. Yerel lezzetlerden, ‘pao del mel’ isimli ballı kek ve ‘brigadeiro’ isimli çikolatalı kekten de bir dilim sevdiklerinize getirmeyi düşünebilirsiniz.

Belem Saat Farkı

Belem (GMT -3) ile Türkiye (GMT +3) arasında 6 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’de saat 18.00 iken Belem’de 12.00’dir.

Belem Para Birimi

Brezilya sınırları içerisinde yer alan Belem’in para birimi Brezilya Reali’dir. 1 TL yaklaşık 1,18 Brezilya Reali’dir.

Belem Resmi Dili

Brezilya ülkesinde bulunan Belem’in resmi dili Portekizce’dir.

 Belem Türkiye Dış Temsilciliği

BREZİLYA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Embaxiada da Turquia,SES,Av.das Naçoes,Q.805,Lote 23,70.452-900,Asa Sul,Brasilia,BRASIL

Telefon: 00 55 61 3242 18 50

Faks: 00 55 61 3242 14 48

E-posta: embassy.brasil@mfa.gov.tr

Website: http://brezilya.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Bütün Brezilya, Surinam

Belem Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Tiradentes Günü / Milli Kahraman (21 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (7 Eylül)

Lady Aperecida Bayramı

Tüm Ruhlar Günü (2 Kasım)

Cumhuriyet Bayramı (15 Kasım)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Belem İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 192

Yangın: 193

Polis: 190

Belem Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Brezilya’ya girebilmek için vize almalarına gerek yoktur.

Brezilya Vizesi

Türkiye ile Brezilya arasında yapılan vize yükümlülükleri anlaşmaları çerçevesinde 2004 yılından itibaren T.C. vatandaşlarına Brezilya vize uygulaması kalkmıştır. Türkiye vatandaşları muhtemel Brezilya seyahatleri öncesi Brezilya vizesi almalarına gerek bulunmamaktadır.

Ancak bu kişiler Brezilya vizesinden yıl içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile kısa süreli vizelerden muaftır. Brezilya’ya uzun süreli veya öğrenci programları kapsamında gidecek olan kişler ise Brezilya Ankara Büyükelçiliği ile bilgi alışverişinde bulunmaları yararlı olacaktır.