Ölüdeniz Nerededir?

Ölüdeniz, Türkiye’nin güneybatısında, Ege Bölgesi’nde yer alan Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir. Mahalle, Fethiye ilçe merkezine 14 kilometre mesafededir.

Ölüdeniz’e Nasıl Gidilir?

Ölüdeniz’e kara yolu ile ulaşmak için, şehirlerarası otobüsler tercih edilebilir. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya gibi büyük şehirlerin yanı sıra Türkiye’nin birçok noktasından Fethiye’ye seferler düzenlenmektedir. Fethiye otogarından ise Ölüdeniz’e gitmek için birkaç dakikada bir hareket eden minibüslere binilebilir.

Ölüdeniz’ en yakın havalimanı 65 kilometre mesafedeki Dalaman Havalimanı’dır. Dünyanın en büyük havalimanlarından olan Dalaman’dan Ölüdeniz’e kiralık araçla veya transfer firmalarının araçları ile ulaşılabilmektedir. Antalya Havalimanı ise Ölüdeniz’e 2 saat 30 dakika uzaklıktadır. Antalya merkezinden sık sık hizmet veren otobüsler ile Ölüdeniz’e ulaşılabilmektedir.

Ölüdeniz’e Fethiye’den 30 dakikalık, Muğla’dan 2 saat 15 dakikalık, İstanbul’dan 11 saat 30 dakikalık, Antalya’dan 3 saat, İzmir’den 5 saat, Ankara’dan ise 8 saat 50 dakikalık kara yolu yolculuğu sonucunda ulaşmak mümkündür.

Ölüdeniz’in Efsanesi

Ölüdeniz’in uzandığı Belcekız Koyu’nın adı bir efsaneye dayanmaktadır. Eskiden buralardan geçen gemiler kıyıdan içme suyu almak için açıklarda gemilerini demirleyip, sandalla kıyıya ulaşırlarmış. Bir gün yaşlı bir kaptanın genç ve yakışıklı oğlu su almak üzere koya çıktığında Belcekız’ı görüp âşık olmuştur. Fakat genç, suyu aldıktan sonra gemiye dönmek zorundadır. Kızın da yüreği delikanlıya meyil etmiştir. Kız o günden sonra kıyıda sevgilisinin yollarını gözlemeye başlar. Delikanlı oradan her geçtiğinde su almak için koya gelir ve sevgililer buluşur. Geminin buralardan geçtiği bir günde fırtına patlar. Genç, babasına burada bulunan korunaklı bir koya gemilerini çekmeyi önerir. Oğlunun gönül macerasını bilen ihtiyar, oğlunun sevgilisini görmek adına gemiyi parçalamayı göze aldığını düşünür. Kavga gittikçe büyür, dalgalara kapılan gemi kayalara çarpacakken kaptan oğlunu denize atar. O sırada çarşaf gibi denize sahip koy ile karşı karşıya gelen kaptanın oğlu orada ölür. Kayaların üzerinde sevgilisini bekleyen Belcekız da kayalardan atlayarak ölür. Bu olaydan sonra o gün bugündür koya Belcekız, denize ise Ölüdeniz denmektedir.

Ölüdeniz’de Yapılacaklar

Ölüdeniz denince akla gelen ilk aktivitelerden biri olan yamaç paraşütü, 2006 yılında dünyanın en güzel plajı seçilen Ölüdeniz’in muazzam manzarasını izleyebilmek için muhteşem bir fırsattır. Yaklaşık 1.900 metre yükseklikteki Babadağ’dan atlayarak, Dalaman sahilleri, Eşen Ovası ve Ölüdeniz manzarası kuş bakışı izlenebilmektedir.

Ölüdeniz’de görülecek yerler arasında sayılabilecek Gemile Adası, Kelebekler Vadisi, Aya Nikola Adaları ve Deve Plajı’nı görmek üzere günlük tekne turlarına katılmak mümkündür. Tur esnasında muhteşem serin sularda yüzülerek berrak suyun keyfi çıkarılabilir.

Öldeniz’de birçok su sporu yapma imkânı da mevcuttur. Bu sporlar arasında jet ski, rüzgâr sörfü, su kayağı, flyboard sayılabilir. Banan ve ringo yaparak eğlenceli dakikalar yaşanabilir.

Öldeniz’in turistik yerlerini görmek ve Fethiye’nin tarihine tanık olmak için safari turuna çıkılabilir.

Coğrafyası ve göz alıcı doğası ile doğa tutkunlar için eşsiz bir yer olan Ölüdeniz’de doğa yürüyüşü yapmak mümkündür. Fethiye bu amaçla ziyaret edilebilecek en güzel yerleşimlerden biridir.

Sertifika almanın da mümkün olduğu su altı dalışı Ölüdeniz’de yapılabilecek bir başka aktivitedir. Belcekız’daki acenteler ile günlük veya haftalık turlara katılmak mümkündür.