Prag’ın en değerli müzelerinden Ulusal Müze’deyiz şimdi de. Bu müze Prag gezilecek yerler listesinde kesinlikle ilk sırada yer alıyor. Müze 1890 yılında Josef Schulz tarafından tasarlanmış. Müzenin hemen girişindeki rampa kısmı bir hayli dikkat çekiyor. Girişin dikkat çekmesinin ana sebebi alegorik figürlerle süslü olması. Ulusal Müze’de mineraloji, arkeoloji, nümizmatik ve tabiat tarihi temalı koleksiyonlar görülebilir.  Müze içerisinde Çek bilim adamı, yazar ve sanatçıların büst ve heykellerinin olduğunu da özellikle belirtelim.

Ulusal Müze, Prag'ın en çok ziyaret edilen meydanlarından birinde, Vaclav (Wenceslas) Meydanı'nda yer alıyor. İster tatil ister iş amacıyla olsun, Prag'a gelen herkesin Prag Gezilecek Yerler listesinde mutlaka yer alan bu meydan sayesinde Ulusal Müze, müze meraklısı olmayanların bile ilgisini çekiyor. Bunda tabii etkileyici mimarisinin de payı büyük. 1890 yılında inşa edilen müzede mimari açıdan Neo-Rönesans etkilerini izlemek mümkün.

Müzede yer alan eserlerse geniş ve zengin bir yelpazeye sahip. Mineralojiden tabiat bilimine, arkeolojiden ümzmatiğe kadar birçok bilim dalında Çekya ve dünya tarhihinden önemli kesitleri takip ederken, dekorasyon, kütüphanecilik, müzik gibi konulara dair de bilgi sahibi olabileceksiniz. 

Yakın zamanda büyük ölçekli bir restorasyondan geçen ve yeni haliyle kapılarını 2015 yılında açan Ulusal Müze'nin ihtişamlı giriş merdivenleri sizde adeta bir saraya adım atıyormuşsunuz gibi bir etki yaratacak. Birbirinden ilginç ve etkileyici müzelere sahip Prag'ta gezi notlarınıza mutlaka Ulusal Müze'yi de ekleyin. 

Adres: Václavské náměstí 68, 115 79 Praha 1

Ziyaret Saatleri: Her gün 10.00 – 18.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Giriş bedeli 150 Çek Kronu.