Altıncılar Çarşısı, Dubai’nin en çok ziyaret edilen en meşhur çarşılarından biridir. Yüzlerce satıcı, labirent misali kaplanmış bir yürüyüş yolunda, altından gümüşe, elmastan değerli taşlara ve metallere kadar geniş bir koleksiyon sunmaktadır. Dubai’ye gelen her turistin seyhat rehberinde kesinlikle olması gereken Altın Çarşısı’na altın alma niyetiniz yoksa bile kesinlikle gitmelisiniz. Altının çarşıdaki fiyatları, hem çarşı dışında hem de dükkanlarda belirtilmektedir.

Fiyatlar, 24K, 22K, 21K ve 18K altının gramı başına listelenmektedir. Ayrıca verilen fiyatlar, güncel çarşı fiyatlarına göre ek işçilik masrafı da dahil olmak üzere tartılarak satılmaktadır.

Çarşı, Al Dhagaya bölgesinde, Dubai'nin Deira'daki ticari bölgesinin kalbinde yer almaktadır. Altıncılar Çarşısı’nda 300’den fazla satıcı bulunmaktadır. Bunların içerisinde, küçük dükkanların yanı sıra Damas, ARY Jewellery, Prima Gold ve Joy Allukas Jewellery gibi büyük isimler de yer almaktadır.

Satın almak istediğiniz bir ürün için mutlaka pazarlık etmeniz tavsiye ediliyor. Çünkü satıcıların, ilk etapta müşterilere, yüksek fiyat verdiği biliniyor. Ürünün ağırlığına göre fiyatı değişmese de işçilik için pazarlık edebilirsiniz. Fiyatlar üzerinden yaklaşık % 30 kadar indirim yapılabiliyor. Çarşıda, kredi kartı geçerli olsa da çoğu zaman olduğu gibi nakit ödendiğinde daha iyi indirimler söz konusu olabilir. Ayrıca alışverişinizi, dükkanlardan yapmaya özen gösterin çünkü cadde satıcılarının, her zaman olmasa da genelde sahte ürün satmaya çalıştıkları biliniyor.

Ayrıca bu çarşının, Dubai’de tek altın alınacak yer olmadığını belirtelim. First Gulf Bank Metro istasyonuna yakın olan Gold & Diamond Park gibi klimalı ve şık ortamlardan da altın satın alabilirsiniz. Fakat yine de unutmayın, ünlü Altıncılar Çarşısı’nı gezmeden Dubai’yi tamamen görmüş sayılmazsınız.

Ziyaret Bilgileri: Cumartesi’den Perşembe’ye 10.00 – 22.00. Bazı esnaflar, öğle arası olarak 13.00 – 16.00 arası kapalı oluyor. Cuma günleri, çoğu dükkan kapalı oluyor. Bazı dükkanlar, 16.00 – 22.00  arası tekrar açıyor.

Adres:Dubai - Birleşik Arap Emirlikleri

Yol Tarifi:Baharatçılar Çarşısı’na yaklaşık 3 dakikalık yürüme mesafesindedir. Ayrıca Dubai Müzesi’nden 15 dakikalık bir yürüyüş ile Dubai Old Souq Marine Transpor Feribot İskelesi’ne varabilirsiniz. Buradan feribotla kısa bir yolculuk sonrası Altıncılar Çarşısı’na ulaşabilirsiniz. Bu yolculukla toplam 20 dakika sonra Altıncılar Çarşısı’na varmış olursunuz. Taksi ile şehir merkezinden yazacağı para: 27 AED (Yaklaşık 7 Euro) Toplu Taşıma Seçenekleri: Al Ras Metro İstasyonu, 5 dakikalık, Deira Otobüs Durağı ise 20 dakikalık yürüyüş mesafesindedir.

Yakın Yerler: Naif Eski Çarşı, Deira Eski Çarşı