Akaba (Al Aqabah): Ürdün'ün Kızıldeniz'e Açılan Kapısı

Çöl ülkesi Ürdün’de kısacık bir sahil, Kızıldeniz’e açılan yüzü, ülkenin en güney ucunda bulunan ve denize kapısı olan ve tek liman tek kenti Akabe. Elbette ülke için oldukça önemli bir kent.

Küçük Petra’yı gezdikten sonra, tahminen 300 kilometre uzaklıktaki kente geliyor ve hemen otelimize yerleşiyoruz. Kempinski Hotel Aqaba Red Sea, deniz kenarında, plajı olan oldukça şık ve çok hoş bir otel, hemen tüm odalar deniz manzaralı, odalar geniş ve oldukça konforlu. Akşam deniz kenarında Arap müziği ve yöresel yemeklerle keyifleniyoruz. Yarın yine yoğun bir gün bizi bekliyor.

Ürdün’e giderseniz Akabe’ye mutlaka gitmelisiniz. Kızıldeniz’deki etkinliklerin yanı sıra gittiğinizde dört ülke görmüş gibi olacaksınız.

Neden derseniz, Akabe kentinin hemen karşısındaki kıyı İsrail ve Mısır, hemen güneyinde ise Suudi Arabistan ile buluşuyor bir noktada. Gündüz karşıdaki ülkelerin binalarını siluet olarak, gece ise ışıl ışıl manzarasını göreceksiniz, gerçekten görülmeye değer görüntüler. Kısacası, Akabe kenti, dört ülkenin sadece 40 kilometre uzunluğundaki sahil şeridinde buluştukları bir körfezde yer almakta.

Akabe, tipik bir Arap kenti, görülecek çok fazla bir şey yok.

Ancak bir sahil şehri olması, özellikle de tüplü dalış meraklıları için, mercanları ile ünlü Kızıldeniz dalışları nedeniyle çok sayıda turist çekiyor. Şehir bir sahil kenti olması nedeniyle doğal olarak oldukça turistik bir kent, sahil boyunca oldukça lüks ve şık zincir otelleri ile şık bir görüntü sergiliyor.

Dalmak size cazip gelmiyorsa, mavi sularda yüzebilir ya da altı cam teknelerle gezebilir, inanılmaz denizaltı bitki ve hayvan zenginliğini seyredebilir, aynı keyfi isterseniz de şnorkel ile de yaşayabilirsiniz.

Çok sayıdaki yunus ve deniz kaplumbağaları ile yüzmek de ayrı bir keyif.

Keyifli bir akşam sonrası güzel bir uyku ve dinlenmeden sonra sabah erkenden yine yollara düşüyoruz.

Baptism Site “Bethany Beyond The Jordan” - Al-Maghtas

İncil’de de adı geçen, ülkeye de adını veren “Ürdün Nehri” kıyısındaki Hıristiyan dünyasında çok önemli bir yere geliyoruz. İsa peygamberin, bu kıyıda Vaftizci Yahya tarafından vaftiz edildiğine inanıldığı için, Hristiyanlar için kutsal bir bölge ve büyük önem taşımakta.

Tam karşı kıyısı İsrail toprakları, belki arada 5 - 10 metrelik nehir var.

Her iki devlet de İsa’nın kendi kıyılarında vaftiz edildiğini iddia etse de Papa geçtiğimiz aylarda bu noktayı ziyaret etmek için Ürdün’ün başkenti Amman’a uçmuş, bu davranışı ile İsa’nın Amman toprakları kıyısında vaftiz edildiğini kabul etmiş olduğu düşünülmekte.

Görüntüler ilginç, dünyanın çeşitli yerlerinden gelmiş gruplar beyaz kıyafetleri ile nehre giriyor, dua ediyor ve başlarındaki liderleri tek tek hepsinin kafalarını bulanık nehir sularına batırıyor, böylece sanırım hacı oluyorlar.

Altın kubbesi ile küçük ama şirin bir kilise de hemen nehrin gerisinde yer almakta.

Sonuçta Hristiyan bir hac yerindeki vaftizlerin kutlandığı havuzlar, yerin dini karakterine tanıklık etmesi nedeniyle politik, dini açıdan olduğu kadar yakınında bulunan arkeolojik alan ile önemli bir bölge. Bu nedenle de UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almakta.

Yakınında bulunan bu arkeolojik alan Jabal Mar-Elias (Elijah’s Hill) adıyla da bilinen Tell Al-Kharrar ve Aziz John Kiliseler Alanı’nda; kiliseler, şapeller, bir manastır gibi Roma ve Bizans kalıntılarının bulunmakta.

Rotamızda kutsal bir dağ var, Nebo Dağı’na tırmanacağız…

Yazı dizisinin birinci bölümü için tıklayın: https://gezimanya.com/GeziNotlari/her-kosesinde-bir-hazine-saklayan-kucuk-komsumuz-urdunYazı dizisinin ikinci bölümü için tıklayın: https://gezimanya.com/GeziNotlari/dunyanin-hala-yasanilan-en-eski-sehri-amman
Yazı dizisinin üçüncü bölümü için tıklayın:https://gezimanya.com/GeziNotlari/colde-bir-roma-kenti-dogunun-pompeisi-ceras
Yazı dizisinin dördüncü bölümü için tıklayın: https://gezimanya.com/GeziNotlari/urdunun-col-kaleleri
Yazı dizisinin beşinci bölümü için tıklayın: https://gezimanya.com/GeziNotlari/tarihi-kral-yolu-uzerindeki-muhtesem-mozaikler-medeba
Yazı dizisinin altıncı bölümü için tıklayın: https://gezimanya.com/GeziNotlari/petra-binbir-renkli-gul-sehri-1
Yazı dizisinin yedinci bölümü için tıklayın: https://gezimanya.com/GeziNotlari/petra-binbir-renkli-gul-sehri-2
Yazı dizisinin sekizinci bölümü için tıklayın: https://gezimanya.com/GeziNotlari/kucuk-petra-gizli-kalmis-soguk-kanyonYazı dizisinin dokuzuncu bölümü için tıklayın: https://gezimanya.com/GeziNotlari/rum-vadisi-wadi-rum-marsa-gidiyoruz

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.