Google+

Akabe

Akabe - : - / -
--℃
1 JOD=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon15℃
 • Şubweather-icon16℃
 • Marweather-icon20℃
 • Nisweather-icon24℃
 • Mayweather-icon28℃
 • Hazweather-icon31℃
 • Temweather-icon32℃
 • Ağuweather-icon32℃
 • Eylweather-icon30℃
 • Ekiweather-icon27℃
 • Kasweather-icon21℃
 • Araweather-icon16℃
Nüfus: 188,160 / Dil: Swahili dili, Arapça  / Para Birimi: Dinar (JOD) / İklim: Çöl / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

141085172696b28fc659aff4836e75c1b7f0a19f83.jpg

Ürdün’ün Kızıldeniz’e açılan penceresi Akabe hem stratejik konumu hem de doğası ve tarihi mirasıyla ülkenin en önemli kentlerinden biridir. 375 kilometrekare alana yayılmış bu küçük kent ismini Memlüklüler zamanında almıştır. Yüksek dağlarla çevrili kentin adı Arapçada set anlamına gelmektedir. Gılgamış Destanı’nda da ismi geçen bu tarihi kent bugün kumsalları ve büyüleyici Kızıldeniz manzarasıyla da turistlerin gözdesidir.

Lüks otelleri ve şehir hayatı kadar, masifleri, deniz altı yaşantısı ve çölleriyle de etkileyici olan bu liman kentin etrafı günü birlik kısa yolculuklar yapabileceğiniz arkeolojik bölgelerle çevrilidir. Bunlardan Rum Vadisi ve Petra’ya mutlaka uğrayın. Kumdan kayalarla çevrili Petra bugün dünyanın yeni yedi harikası arasında sayılıyor.

Aynı zamanda Ürdün’ün en önemli ekonomi kenti sayılan Akabe’de turizmin yanı sıra endüstriyel ve ticari faaliyetler de önemli yer tutmakta.

Tanıtım Videosu:
 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Ürdün’ün en turistik kenti olan Akabe’de şehri ve çevresini dolaşmanın yanı sıra dalış ve yüzme gibi imkânlarınız da bulunmaktadır. Tarihi çok eskilere dayanan kentte hem arkeolojik bölgeleri ziyaret edebilir hem de denizin altında büyüleyici bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Ayrıca deniz yolu ile Mısır’daki Firavun Adası’na geçme şansı da aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Görülmesi gereken diğer yerler: Akabe Çarşısı, Ayla Arkeolojik Kalıntılar ve Müze, Akabe Limanı.

Akabe Mirası Müzesi

1828 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Aynı zamanda Ürdün’ün de en önemli müzelerinden biri olarak kabul edilen Akabe Mirası Müzesi Ürdün’ün tarihi ve geleneksel yaşamına ışık tutuyor. Girişin ücretsiz olduğu müze Büyük Arap Devrimi Meydanı üzerinde.

-

Tüple Dalış

2028 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Tüple Dalış

Akabe’ye gittiğinizde mutlaka tüple dalış deneyimini yaşayın. Kızıldeniz’in ihtişamlı su altı yaşantısı karşısında hayran kalacaksınız. Aqaba's Anchor Diving Centre ve Ahlan Aqaba Scuba Diving Center bu konudaki en meşhur iki merkez.

-
Akabe şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Petra Tam Gün Tarih Turu (205.97 €), Wadi Rum 2-Saat Jeep Tour: Akabe (84.03 €), Wadi Al Mujib ve Ölü Deniz Tam Gün Panoramik Tur (107.1 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Akabe Kalesi

2128 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Akabe Kalesi

14. yüzyılda Memlüklüler tarafından yaptırılan sonra Osmanlıların sonra da Arapların eline geçen bu tarihi kale şehrin önemli turistik noktalarından biridir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

d727991dae.jpg

Akabe Körfezi’nde yer alan kent ve Ürdün’ün en büyük popüler şehridir. Kızıl Deniz’in kuzeyine denk düşen Akabe Ürdün’ün güney ucunda yer almaktadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

middle_east_jordan_marina_plaza_night_gallery_900_compressive.jpg

Çöl ikliminin hâkim olduğu Ürdün’de yıllık sıcaklık farkları çok fazla değildir. Kışların sıcak yazların ise kuru geçtiği Akabe’de özellikle haziran-ağustos arası dönem hayli sıcak geçmektedir. Yıllık ortalama sıcaklığın 30 derece civarı olduğu Akabe’yi ziyaret etmek için en ideal dönem havanın görece daha serin olduğu aralık-şubat arası dönemdir. Bu zaman aralığında en yüksek sıcaklık 21 derece iken, en düşük sıcaklık 8 derece civarındadır.

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Akabe Kral Hüseyin Havalimanı’na gitmek mümkün. Direkt uçuşun 2,5 saat sürdüğü Akabe’ye Ürdün’ün başkenti Amman üzerinden aktarma da yapabilirsiniz. Amman ile arasında 330 km olan kente uçak değil de kara yolundan ulaşmak isterseniz 4 saatlik bir yolculuk daha sizi bekliyor.

Akabe turistik açıdan Ürdün’ün popüler kentleri arasındadır. O yüzden tatil döneminde pek çok otel dolu olmaktadır. Eğer Akabe’ye gitmek gibi bir planınız varsa rezervasyonunuzu erkenden yaptırın. Lüks otellerin yanı sıra daha küçük butik otellerin de çokça bulunduğu kentte bütçenize uygun çok fazla seçenek ile karşılaşabilirsiniz. Gitmeden evvel http://www.visitjordan.com/ adresini ziyaret edip konaklama imkânlarını inceleyebilirsiniz.

aqaba-header.jpg

Akabe’de genellikle otobüs ile yolculuk edilmektedir. Otobüslerin durak olmasa da yolcu kabul ettiği Akabe’de otobüslerin merkez istasyonu Kral Tala Caddesi üzerindeki Polis merkezinin hemen önüdür. Şehri dolaşırken kendinize merkez nokta olarak Ayla Meydanındaki El-Hüseyin Bin Ali Camiini alabilirsiniz.

Dünyanın yeni 7 harikasından biri olarak kabul edilen Petra’yı, iki ya da beş kişilik küçük uçaklarla havadan görmeniz mümkündür. Ayrıca Akabe’de akşamları da pek çok turistik tur düzenlenmektedir. Yaklaşık 1,5 saat süren bu turlarda bedevi müzikleri de çalınıyor. Rum Vadisi üzerinde uçak gezintisi yapmanın da mümkün olduğu kentte balon da şehri tepeden görmek için bir diğer alternatiftir.

sayadiah-2.jpg

Ürdün mutfağı Ortadoğu mutfağına özgü lezzetlerin yanı sıra kendine has yoğurt ve peynirleriyle de meşhurdur. Yemeklerini genelde çatal ya da kaşık yerine ekmek yardımıyla yiyen Ürdünlüler kuzu ve tavuk etini çokça tüketmektedir. Ayrıca baharatlı yemeklerin tercih edildiği ülkede Akabe deniz kenarındaki restoranları ve balıklarıyla da meşhurdur.

Popüler restoranlar

Red Sea Grill: Akabe’nin en meşhur deniz mahsulleri restoranı taze ızgara balıklarıyla bilinmektedir. En iyi balık spesiyallerine rastlayabileceğiniz restoranın teraslı manzarası da en az mutfağı kadar iddialı.

Alerzal Restoran: Deniz ürünleri ve barbekü lezzetlerinin yanı sıra Lübnan mutfağına ait zengin menüsüyle de Akabe’nin en tercih edilen restoranları arasında.

Fish Fish: Eğer canınız balık yemek isterse bu restoran gidebileceğiniz en doğru adres. Yengeç, taze balık, midye, ıstakoz gibi pek çok deniz mahsulünü bulabileceğiniz restoranda ayrıca taze meyve kokteylleri de mevcut.

Diğer restoranlar: Syrian Palaca Restoran, Formasa Çin Restoran, Casalingo

Bahşiş

Akabe’de bir restorana gittiğinizde sizden beklenen bahşiş miktarı %10’dur.

Akabe’de gece hayatı genelde akşamüstü dışarıda yemek yemek üzerine kuruludur. Sahil kenarındaki pek çok restoran ve kafenin gece geç saatlere dek açık olduğu Akabe’de bir kadının gece yalnız dolaşması çok hoş karşılanmaz. Otellerin barlarında ülkenin geleneksel müziklerinin çalındığı canlı performanslar da gece hayatında popüler etkinlikler arasındadır.

Distant Festival (Temmuz)

Su Festivali (Kasım)

Kapalı çarşıyı andıran alışveriş mekânlarının yaygın olduğu Akabe’de altın işlemesi işlere çokça rastlayabilirsiniz. El yapımı ürünlerin, dokuma halıların ve mozaiklerin lokal kültürde önemli yer tuttuğu Akabe’de karşınıza çıkacak en orijinal seçenek ise boyadıkları devekuşu yumurtaları olacaktır.

Ayrıca kumdan kavanozlar, el üflemesi camlar ve deriden yapılma ev dekorasyon ürünleri de oldukça ilgi çekici. Kızıl Deniz’den çıkardıkları çamurlarla hazırladıkları cilt bakım ürünleri ve doğal sabunların da baştan çıkarıcı olduğu Akabe’de bazı dükkânlar cuma günleri kapalıdır.

Akabe (UTC +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

Ortadoğu’da yer alan Arap ülkesi Ürdün’ün kenti olan Akabe’nin para birimi Dinar’dır.

Ürdün’ün en büyük kenti olan Akabe’nin resmi dili Arapça’dır.

AMMAN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: ABBAS MAHMOUD AL-AQQAD ST.31 P.O.BOX 2062 JABAL AMMAN 11181 AMMAN-JORDAN

Telefon: 00 962 – 6- 500 23 25-26-27-28

Faks: 00 962-6 461 23 53

embassy.amman@mfa.gov.tr

http://amman.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Ürdün

Ürdün’de dini bayramlar ayın hareketine göre hesaplandığından tarihleri değişmektedir.

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma(25 Mart)

Pazartesi Paskalyası (Mart ayının son pazartesi günü)

İşçi Günü (1 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (25 Mayıs)

Ordu Günü (10 Temmuz)

Hz. Muhammed’in Doğum Günü (12 Aralık)

Noel (25 Aralık)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Ürdün’e turizm amaçlı seyahatleri ve Ürdün’den transit geçişlerinde 90 günü aşmamak koşulu ile vizeden muaftır.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri, Ürdün'e yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Ürdün'de toplam ikamet süresi, ilk geçiş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, altı ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet Pasaportu  hamilleri, Ürdün'e yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Ürdün'de toplam ikamet süresi, ilk geçiş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, altı ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.