Akabe Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Akabe, Akabe Körfezi kıyısında Ürdün'ün güneyinde bulunur. Liman şehridir hatta Ürdün’ün denize açılan tek limanı olmasıyla ülke için önemli şehirlerden biri durumundadır. Akabe'nin hemen yanında ise İsrail'in Elyat şehri yer almaktadır. Akabe, Orta Doğu’nun en önemli noktaları arasında yer aldığı için oldukça tarihî bir derinliğe de sahiptir.
 

Tanıtım Videosu
 

Devamını Oku

Akabe Gezilecek Yerler

Yaklaşık 3-4 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Akabe’de görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müzeleri, parkları, doğal güzellikleri ve tarihi yerleri ile Akabe, gezinizi unutulmaz kılacak birçok mekâna sahiptir. Ayrıca tarihî dokusu ile şehir, sizleri farklı dönemlere götürecektir.

Akabe Gezilecek Yerler

Akabe, tarihî güzelliklerin mekânı olarak bilinmektedir. Sahip olduğu eşsiz güzellikler ile görenleri etkileyen Akabe, yaz tatili için de oldukça ideal şehirlerin başında gelmektedir. Akabe’de gezilmesi gereken yerlerin başında Akabe Miras Müzesi, Akabe Kalesi, Tüple Dalış, Petra Antik Kent, Wadi Rum, Ayla Park, Liman Bölgesi, Eski Hristiyan Kilisesi, Aqaba Flagpole ve Aqaba Marine Park gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Akabe Nerededir?

Akabe, Ürdün'ün güneyinde bulunan Akabe Körfezi kıyısında yer alan önemli bir liman şehridir.

Akabe’ye Ne Zaman Gidilir?

Akabe iklimi dönem dönem soğuk olsa da genelde sıcak bir iklime sahiptir. Akabe’de çöl iklimi görülmektedir. Yıl boyunca mevsimsel geçişlerin sık görülmediği şehirde sert iklim geçişleri yaşanmamaktadır. Şehirde kışlar oldukça ılık yazlar ise oldukça sıcak geçmektedir. Şehide yağmurun en sık görüldüğü dönem ise kış dönemidir. Yine bu dönemde de çok şiddetli yağışlar görülmemektedir.

Ortalama en yüksek sıcaklık 30 santigrat, en düşük sıcaklık ise 18 santigrattır. Kış aylarında şiddetli soğukların görülmediği şehirde, yaz ayları oldukça sıcak geçmektedir. Dağlık kesimlerdeki yerleşim yerlerinde ise genellikle ılık bir hava akışı görülmektedir. Yazın gelişi ile beraber canlanan şehir, özellikle deniz sezonu ile ilgilenenlerin oldukça rağbet ettiği bir şehirdir. Yılın her dönemi oldukça turist alan Akabe turunuzu istediğiniz herhangi bir dönemde gerçekleştirebilirsiniz. Sıcağı pek sevmeyen ziyaretçilere ise aralık ve şubat aylarındaki serin dönemlerde Akabe’yi ziyaret etmelerini öneririz çünkü yaz aylarında şehir çok fazla sıcak olduğu için sadece kültür turu yapacak ziyaretçileri zorlayabilmektedir.

Akabe’de yaz ayları genellikle 28 – 30 santigrat civarında seyretmektedir. Özellikle plaj mevsimi için gelecek olan ziyaretçileri oldukça renkli ve hareketli bir tur beklemektedir. Bu dönemde başlayan dalış denemeleri ile su altı dünyasına dair birçok şey öğrenebilir ve birçok farklı canlıyı keşfedebilirsiniz. Yaz aylarında Akabe’ye gelecek gezginlere dalış denemelerine katılmalarını mutlaka tavsiye ederiz.

Yaz ayları dışında Akabe, çok sert yağışlar almamaktadır. Aşırı şiddetli yağışların görülmediği Akabe’de kültür turlarınızı gerçekleştirebilir ve şehirde birçok renkli kare yakalayabilirsiniz. Her mevsim ayrı bir tada sahip olan Akabe, Ürdün’de görülmesi gereken şehirlerin başında gelmektedir.

Akabe’ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Akabe’ye gitmek isteyen ziyaretçiler direkt uçuşlar ile Akabe’ye ulaşabilirler. Kral Hüseyin Havalimanı’na direk uçuş ile 2,5 saat içerisinde Akabe’ye varmanız mümkündür.

Akabe'de Nerede Kalınır?


Ürdün’ün turistik şehri Akabe, ılıman iklimi ile uzun bir sezona sahip bulunuyor. Tüm dünyanın ilgisini çeken şehirde turistler hem deniz ve su sporları tatili yapabiliyor hem de tarih, kültür ve çeşitlilik ile buluşuyor. Bu nedenle de oldukça yüksek talep gören şehirde sıradan bir Orta Doğulu gibi yaşamayı gözlemlemeniz mümkün.

Bunun yanı sıra Avrupalı bir turist olarak da oldukça özgür yaşama şansınız bulunuyor. Deniz, güneş, kum, Kızıldeniz’in eşsiz mercan resifleri, Ürdün’ün çöllerle çevrili doğası ve tarih dolu otantik bir şehir. Hepsini bir arada sunan Akabe, turistik destinasyon olarak çok beğeniliyor. 

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Akabe otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Akabe’de Nerede Kalınır - Akabe’nin Bölgeleri


Ürdün’ün bu keyifli şehrinde tatil yapmak isteyen okuyucularımız için şehrin konaklama yapılabilecek keyifli lokasyonlarını yazının devamında inceliyeceğiz. Ülkenin denizle kucaklaştığı bu şehirde hem Doğu’nun hem de Batı’nın izlerini bir arada görebilmek mümkün ve sentezlenmiş kültürü her adımda hissetmek de şaşırtıcı olabiliyor.

Devamını Oku

Akabe Otelleri

Ürdün’ün güneyinde bulunan Akabe şehri, Akabe Körfezi kenarında yer alan önemli bir liman kenti olarak tanınıyor. Orta Doğu’nun da önemli kentlerinden birisi olan Akabe, Ürdün için aynı zamanda denize açılma noktası olarak da değer taşıyor.

Ürdün’ün turistik destinasyonlarından Wadi Rum ve Petra gibi mevkiler için de bir geçiş noktası özelliği olan Akabe; Kızıldeniz kenarındaki konumu ile çöllerle çevrilmiş ülkenin tek deniz keyfi yapılabilecek şehri aynı zamanda. Kızıldeniz’in muhteşem su altı doğası sayesinde ve gelen talep doğrultusunda bir dalış merkezi olan Akabe, bu özelliği ile de tüm dünyadan ilgi görüyor.

 

Tatil yapmak için Akabe’ye gelmek niyetinde olan okuyucularımıza tavsiyemiz seyahatleri sırasında Wadi Rum ve Petra bölgeleri için de fazladan zaman ayırmaları yönünde. Günübirlik turlar ile antik kent Petra’yı gezip Wadi Rum bölgesindeki bedevi yaşantısını da deneyimleyebilme şansı kaçırılmaması gereken bir fırsat olarak çok yakınlarında olacak. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Akabe otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Akabe Mutfağı

food-3070082_960_720.jpg

Akabe tipik bir Arap şehridir. Bu yüzden Akabe mutfağında Orta Doğu’nun en lezzetli yemeklerini bulabilirsiniz. Kendine özgü olan Akabe mutfağı, baharatlı yemekleri ve geleneksel lezzetleri ile sizleri büyülemektedir. Akabe’nin yoğurdu ve peyniri oldukça meşhurdur. Dolayısıyla bu ikiliyi Akabe’de oldukça sık göreceksinizdir.

Akabe’de ne yemeli diye sorarsanız sizlere önerimiz ülkeye özgü olan sayadiya yemeğini denemenizdir. Sayadiya en basit anlamda balık ve pilav eşliğinde çeşitli garnitür ile servis edilen geleneksel bir yemektir. Çipuraya benzeyen denis balığı ile yapılan sayadiya, kızartma işlemi yapılarak size sunulmaktadır. Bunun yanında tipik bir Arap mutfağı mezesi olan babagannuş kebap çeşitleri ile mutlaka denenmelidir. Özellikle patlıcan seven ziyaretçilerin büyük bir keyifle bunu yiyeceğini söyleyebiliriz. Bunun yanında tabi ki Ürdün mutfağının olmazsa olmazlarından olan falafel kesinlikle denenmesi gereken bir lezzettir. Daha önce hiç tatmayanlar için oldukça ilginç bir yemek olan falafel, Türk damak tadına oldukça yakın bir yiyecektir.

Devamını Oku

Akabe’de Gece Hayatı  

Akabe’de çok fazla hareketli ve canlı bir gece hayatı olmasa da yine de şehirde eğlenebileceğiniz birkaç mekân bulmak mümkündür. Özellikle şehirdeki prestijli otellerin içerisinde yer alan barlar turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Otellerin barlarına ve gece kulüplerine girişlerde öncelikle konaklayan müşterilere hizmet verilse de çok fazla doluluk olmadığından dolayı yer bulma şansınız da yüksektir. Otelde konaklamayanlar için şunu da belirtmemiz gerekir ki önceden otelin eğlence mekânlarında olmak isteyenler isimlerini arayarak yazdırmalı ve ücreti önceden ödemelidir. Bu şekilde gece için yerinizi garantileyebilirsiniz.

Akabe’de eğlenebileceğiniz en iyi yer Hilton Otel’in içerisinde bulunan bardır. The D Lounge olarak bilinen bu bar, harika müzisyenleri ve kokteylleriyle şehrin en iyileri arasında yer almaktadır. Çarşamba günü ise otelde kadınlar günü yapılarak şehirdeki birçok kadının bu mekâna gelmesi sağlanmaktadır. Karaoke gecelerinden hoşlanan ziyaretçiler ise salı günleri The D Lounge mekânında olmalıdırlar. The D Lounge Bar’da her kesim için bir eğlence çeşidi bulmak mümkündür.

Akabe’de en popüler eğlence mekânları ise Gateway bölgesinde yoğunlaşmıştır. Gateway bölgesinde birçok restoran bulunmaktadır. İngiliz tarzı barlar ve klasik müzik barları yine Gateway bölgesinde bulunmaktadır. Bu bölgedeki en iyi barlar ise Rovers Bar ve Mac Donald’s Bar’dır.

Akabe’de doyasıya eğlenebileceğiniz diğer mekânlar arasında ise Alkabariti Coffee, La Blue Cafe Aqaba, Martini Lounge, Sea View Bar, The Black Pearl, Fish Fish Bar ve Wisalac Cafe bulunmaktadır.

Akabe Festivalleri

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Akabe, yerel halk başta olmak üzere birçok yabancı turistin de ilgisini çekmektedir. Akabe’de yapılan en önemli festivallerin başında ise şunlar gelmektedir:

Distant Heat Festivali: Distant Heat Festivali her yıl temmuz ayında Akabe’de gerçekleşmektedir. İki gün süren festivale her yıl 2.000 kişinin üzerinde ziyaretçi gelmektedir. Arap dansları ve müzikleri eşliğinde gerçekleşen bu festival, dünya barışını kutlamak için her yıl yapılmakta ve birçok kültürü de bir araya getirmektedir.

Aqaba Water Festivali: Su Festivali olarak bilinen bu etkinlikte binlerce kişi bir araya gelerek yazın bitişini kutlamak amacıyla su festivaline katılmaktadır. Her yıl kasım ayında gerçekleşen festival, oldukça renkli görüntülere sahne olmaktadır.

Devamını Oku

Akabe’de Alışveriş

amman-3051_960_720.jpg

Akabe’de alışveriş denilince akla ilk gelen ülkeye özgü el yapımı eşyalar ve köy üretimi ürünleridir. Bunun yanında ülkede mozaik, seramik ve dokumacılık alanları da şehirde oldukça yaygındır. Ülkedeki en eşsiz ürünler arasında ise el yapımı kilimler, ince işçilikle boyanmış seramikler ve el yapımı takılar oldukça meşhurdur. Bunun yanında kadınların özellikle satın aldıkları ve Akabe’de ünlü olan cilt ürünleri ve doğal sabunlar da alışveriş listenizde yer alabilecek ürünler arasındadır.

Akabe dar sokakları ile ünlüdür. Bu dar sokaklarda birçok alışveriş yeri bulabilirsiniz. Oldukça otantik olan bu dükkânlarda şehre ve ülkeye dair oldukça önemli eşyalar satın alabilirsiniz. Bunun yanında Akabe’nin kuruyemişi ve kurutulmuş meyveleri de oldukça meşhurdur şehirden ayrılmadan yanınıza almanız gerekenler arasında yer almalıdır.

Akabe kültüründe deve yumurtası oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu yumurtalar özenle boyanarak dükkânlardaki yerini almaktadır. Akabe’ye gittiğinizde mutlaka bu yumurtalardan hem sevdiklerinize hem de kendinize bir tane almalısınız. Akabe, altın işlemeciliğinde de oldukça gelişmiş bir şehirdir. Mücevher ve altın gibi birçok ürünü Akabe’de bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Akabe Para Birimi

Akabe’de resmi para birimi olarak dinar (JD) kullanılmaktadır. 1 dinar yaklaşık olarak 5,79 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının ocak ayında güncellenmiştir.

Akabe Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

25 Mart: Kutsal Cuma

1 Mayıs: İşçi Günü

25 Mayıs: Bağımsızlık Günü

10 Temmuz: Ordu Günü

12 Aralık: Hz. Muhammed’in Doğum Günü

25 Aralık: Noel

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Akabe Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 15oC
  • Şub 16oC
  • Mar 20oC
  • Nis 24oC
  • May 28oC
  • Haz 31oC
  • Tem 32oC
  • Agu 32oC
  • Eyl 30oC
  • Eki 27oC
  • Kas 21oC
  • Ara 16oC

Kısa Kısa

Nüfus: 70.000 / Dil: Arapça / Para Birimi: Dinar / İklim: Çöl iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün