İsrail Hakkında Temel Bilgiler

israel.jpg

İsrail Devleti coğrafi olarak, Asyakıtasında bulunur. İsrail, nüfusunun çoğunluğu Yahudi olan tek devlettir. Uzun ve dar bir şekle sahip olan İsrail, 470 km uzunluğunda olup, en geniş bölgesi yaklaşık 135 km'dir. Sınırları ve ateşkes hatları içerisinde kalan toplam yüzölçümü 27.817 km²'dir. İsrail çeşitli din, kültür ve sosyal geleneklere sahip insanları bir araya getirmiştir. İsrail dünyadaki en büyük 43. ekonomiye sahiptir, aynı zamanda İnsani Gelişme Endeksi'nde Orta Doğu'da ilk sırada, Asya'da ise beşinci sıradadır.

İsrail'de inanç turizmi yaygındır. Her yıl Kudüs, pek çok Müslüman, Hristiyan ve Yahudi tarafından ziyaret edilir. Ülkede Mescid-i Aksa, Ağlama Duvarı gibi dini yapıların bulunması inanç turizmini geliştirmektedir. İsrail'de sadece inanç turizmi yoktur. Ülkede arkeolojik yapıların iyi korunmuş olması ve düzgün sergilenmesi turistik çekim oluşturmaktadır, Ülkenin ılıman iklimi ve plajları turizm için elverişlidir.

İsrail Nerededir?

Orta Doğu'da, Asya ve Afrika kıtalarının kesiştiği yerde bulunan İsrail’in batısında Akdeniz, kuzeyinde Lübnan ve Suriye, doğusunda Ürdün, güneyinde ise Mısır, Filistin ve Kızıldeniz ile çevrilidir.

İsrail Mutfağı

Food_in_Israel.jpg

İsrailliler inançları gereği et ve süt ürünleri birlikte tüketmemektedir. Farklı kültürlerin bir arada olması mutfak çeşitliliğinde de kendini gösterir. Buna bir de, Avrupa, Rusya veya Yemen gibi, göç öncesi yaşanmış ülkelerin tatları da eklenir. Ama İsrail mutfağına Akdeniz ve Ortadoğu tarzının hâkim olduğu söylenebilir. İsrailliler de Türkler gibi çok ekmek tüketmektedir.

Cuma ve cumartesi günleri için hazırladıkları baharatlı ya da tatlı ekmekler vardır. Bunların en bilineni, örgü şekilli "khala"dır. Mayasız hamurdan pişirdikleri ekmekler de meşhurdur. İnançlarına göre Firavun zamanında Yahudiler Mısır’ı öylesine apar topar terk etmek zorunda kalmışlar ki yolculuk için hazırlayacakları ekmekleri mayalamaya zaman bulamamışlar. Bu gelenek o günlerin anısına ve hamursuz adıyla anılıyor. İsrail mutfağında şerbetli tatlılar yaygındır baklava, kadayıf, lokma gibi lezzetler çokça sevilmektedir. Avrupa geleneğinden gelen pasta ve keklerle bir arada İsrail mutfağında yer alıyor. İklimin getirisiyle meyve üretimi çeşitlilik arz etmektedir. En cok tüketilenler avokado, portakal ve nar. Kuskus, balık, humus, tahin, fava, falafel, şavarma (döner), gulaş en popüler yemeklerdendir. Bu arada en leziz yerel yemeklerin genellikle salaş mahalle lokantalarında yenebileceğini unutmamak gerek. İsrail’de her yerde alkol bulunsa da çok fazla tüketilmez.

İsrail’de İklim ve Hava Durumu

İsrail Akdeniz iklimi etkisi altındadır. Yazları kurak ve sıcak geçer. Yağmur ancak aralık, ocak ve şubat aylarında yağar. Yıllık ortalama yağış miktarı 1000 mm civarındadır. Yıllık sıcaklık ortalaması yazın 24-32 derece arasında, kışın ise 7 ile 16 derece arasındadır. Bu ortalama Necef Çölü'nde 38 dereceyi aşar.

İsrail’de Din ve İnanç

Kutsal topraklarda yer alan İsrail üç büyük din için de kutsal kabul edilen Kudüs’ü içine almaktadır. Bu yüzden aynı zamanda dini turizmin geliştiği ülkede nüfusun büyük çoğunluğunu Yahudiler oluşturur. Bunu Müslüman ve Hristiyan nüfus takip eder.

İsrail Türkiye Dış Temsilcilikleri

TEL AVİV BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 202, HAYARKON STREET, 63405 TEL AVIV - ISRAEL

Telefon: 00 972 3 524 11 01 00 972 3 524 12 01 00 972 3 524 13 01

Faks: 00 972 3 524 13 90 00 972 3 524 04 99

[email protected]

http://telaviv.be.mfa.gov.tr

İsrail Gece Hayatı

n1-660x370.jpg

Tel Aviv’in bitmek bilmeyen gece hayatı dünyaca ünlüdür. Hipster barları, mutfak odaklı pubları, gece geç saatlere kadar tıklım tıklım olan gece kulüpleri ile Tel Aviv, oldukça renkli ve canlı bir gece hayatına sahiptir. Gece kulüpleri genellikle Rotschild Caddesi'ne bağlanan sokaklar ve liman etrafında yoğunlaşmıştır.

İlk kez gidenler için şehrin merkezinden daha iyi bir yer yoktur. Şehrin en iyi bar ve kulüplerinin çoğuyla dolu olan Rothschild Bulvarı'nın ve çevresindeki sokakların güney ucunda bir gece geçirmek oldukça zevkli olacaktır. Tel Aviv'in gece hayatı görebileceğiniz en hareketli ve eğlencelerinden birisidir.

Tel Aviv'deki birçok mekanında olduğu gündüz restoran işlevi görürken karanlığın çökmesinden bir süre sonra bir bara dönüşen Rothschild 12 gecenize başlamak için güzel seçeneklerden biri olacaktır. Kulis Alma, hareketli duvar resimleri ve değişen sanat sergileriyle harika bir bardır. Saat 11'den sonra Tel Aviv'in kulüpleri yavaş yavaş dolmaya başlar.

Tel Aviv, turistler ve yerli halk tarafından "asla durmayan şehir" olarak anılır. Barla ve kulüpler konusunda geniş bir yelpazesi vardır. Tüm şehir, gece hayatı mekanlarıyla dolup taşar ve şehir merkezinde bir şeyler içmek için bir yere 500 metreden daha fazla yürümeniz gerekmez. Hafta sonları ise en kalabalık zamanıdır. Ancak herhangi bir gün de Tel Aviv'de parti yapmak için iyi bir gündür.

Şehirde her gün yeni yerler açılır ve "en popüler noktalar" her iki ayda bir değişir. Tel Aviv'deki mekanlarda minimum yaş sınırlaması vardır. Bu çoğu yerde 18 yaştır; ancak bazı yerlerde mimimum 30 yaşında olmanız gerekir. Bu sınırlamalar mekanlara göre değişebilmektedir. Erkekler ve kadınlar arasında da farklı sınırlamalar olabilir.

İsrail'in kendine özgü bir içki kültürü yoktur.

Tel Aviv kültürel yaşam tarzının ayrılmaz bir parçası da kafelerdir. Kentin kuruluşundan bu yana kahveler yerel bohem yaşamın gözde mekânları olmuştur. Bu nedenle şehrin her yerinde bulunabilen ve aromatik İtalyan espressosu ve capuccinosunu sunan birçok kahveye sahip olması şaşırtıcı değildir. Espresso-bar, Cafeneto, Kafe-Cafe ve Arcaffé yerel zincir kafelerden bazılarıdır. Aralarında en büyük olan Arom'dur. Bir kafede birkaç saat harcamaktan çekinmeyin.

Popüler Mekanlar

TLVnight Hide & SeekNorman BarLima Lima BarOtto RothschildBellBoy BarThe Shrink Bar

İsrail Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type H / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 7oC
  • Şub 8oC
  • Mar 10oC
  • Nis 15oC
  • May 18oC
  • Haz 21oC
  • Tem 22oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 22oC
  • Eki 18oC
  • Kas 14oC
  • Ara 9oC

Kısa Kısa

Nüfus: 411.800 / Dil: İbranice / Para Birimi: Yeni İsrail Şekeli (ILS) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4-6 gün