Castel Sant Angelo

Roma denilince akla gelen en önemli şeylerden biri de kuşkusuz ki şehrin görkemli tarihi. Roma gezilecek yerler listenizde mutlaka tarihi yapılar da yerini almalı. Castel Sant Angelo da bu yapıların en önemlileri arasında geliyor. Eski bir Roma kalesi olan yapı bir zamanlar Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın mahkûm olduğu ve Papa’ya ev sahipliği yaptığı yerdir. Roma’nın en önemli tarihi yapılarından biridir. Adını Papa Büyük Gregorius’un burada Melek Mikail’i gördüğü dinsel deneyimden almıştır.

M.S 139 yılında inşa edilen kale Hadrianus ve ailesinin mozolesi olarak yapılmıştır. Daha sonra da İmparator Aurelianus’un yaptırdığı kent duvarlarına dâhil edilmiş ve Ortaçağ’da kaleye dönüştürülmüştür.

Kale ile Vatikan arasında yer alan gizli geçiş ile siyasi karmaşa dönemlerinde papaların ikametgâhı olmuş ve papaların güvenliği sağlanmıştır. Vatikan Koridoru adı verilen bölüm Vatikan Sarayı’ndan Castel Sant Angelo’ya dek uzanmaktadır. Castel Sant Angelo günümüzde Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo’ya (Sant’ Angelo Kalesi Ulusal Müzesi) ev sahipliği yapmaktadır. Müze içindeki en önemli bölümlerden biri içinde ölü küllerinin bulunduğu kaplardın sergilendiği Sala delle Urne'dir. İmparator Hadrian ve ailesinin külleri de bir zamanlar burada bulunsa da şu an nerede olduğu bilinmemektedir.

Diğer bir bölüm ise Sala Paolina'dır. Kalenin merkezini boydan boya kat eden VI. Alexander Merdivenleri ve Perino del Vaga ve Pellegrino Tibaldi’nin göz alıcı freskleriyle (1544-7) süslenmiş bölüm, kalenin görülmesi gereken bölümlerindendir. Ayrıca kalenin önünde Roma'nın en güzel köprülerinden olan Hadrian Körüsü yer almaktadır.

Ulaşım: Kaleye ulaşım otobüslerin Lepanto durağından sağlanabilir.

Ziyaret Bilgileri: Giriş ücretleri 21 Euro’dur. Rehberli turu tercihe denlerin ise 60 Euro ödemeleri gerekiyor. Roma Pass sahipleri ücretsiz gezebiliyor. Kale Pazartesileri hariç her gün 09:00 - 19:30 saatlerinde açık.

Adres: Lungotevere Castello 50, 00193 Roma, İtalya