Roma'nın Sırları

Roma binlerce yıl öncesinden eserleri ve sizi sarıp sarmalayan atmosferi ile seyahat severlerin ve benim gibi gezginlerin ilk rotası. Roma'yı görmediyseniz henüz iyi birşey görmemişsiniz diyerek olayı bir tık daha öteye götürebilirim.Öyle bir şehir ki yıllarca gitseniz her gittiğinizde keşfedecek yeni bir yer bulursunuz. Ki en güzel örneklerinden biri olarak yazıyorum bu yazıyı (yazar burada hafifçe gülümer) 7-8 yıldır yılda en az bir kez ziyaret ettiğim artık insanların sen uzmansın diyerek yanıma gelip öneriler aldığı bu şehirde benim hala bilmediğim hatta vakit bulup gitmediğim yerler var desem inanır mısınız? Önce size herkesin bildiği Roma turları dışında Roma'ya gittiğinizde mutlaka yapmanız gereken şeyler görmeniz gerekenlerden bahsedip sonrasında belki ilk kez okuyacağınız (belkı daha önce keşfetmişssinizdir ona da birşey diyemem) bir kaç süpriz mekandan bahsedeceğim ...

Roma için kaç gün gerekir nerde konaklamak gerekir  bunlar kolay bilgiler ..Roma'ya ilk kez gidiyorsanız ve herkesin gördüğünü görsem yeter bana diyorsanız dört günle açılış yapabilirsiniz.Biraz standart dışına çıkayım keyif alayım gördüğümü sindireyim derseniz 5 gün derim.Ben çok gezerim doymam artık yol tarif edecek kadar bileyim Roma'yı diyorsanız (hele ki etrafıda gezeyim göreyim modunda iseniz) bir haftadan önce dönmeyiniz der ve konaklamanızıda buna göre programlayın tavsiyesini veririm. Kolay değil aldığınız yediğiniz herşeyin parasını 3,5 ile çarpacaksınız ;) ne kadarhesaplı ve konforlu o kadar iyi prensibi ile seyahat eden biri olarak her zaman şehir turlarında merkezi noktalarda oteller ve sadece uyumaya gideceğiniz oteller için anlaşılmaz paralar vermemek kararındayım. Temiz nezih ve merkezi otelleri Roma'da da bolca bulabilirsiniz.Trastevere Bölgesi ve nehre yakın noktaları bunun için bakmanız gereken yerlerden.

Gelelim standart bir Roma turunda neler yapmalı kısmına...Olmazsa olmazlarla başlayalım mı? Haydi o zaman düşelim yollara ;

Vatikan

Roma'ya gelen birinin muhteşem Vatikan şehrini görmemesi (şehir diyorum pardon düzeltelim burası ayrı bir ülke!) mümkün değil. Roma denince ilk akla gelen yer olan Vatikan San Pietro Klisesi ve Vatikan Müzesi bütün bir gününüzü ayrımanız gereken ve uzun kuyruklarda bekleyeceğiniz bir bölge. Sabah erken saatlerde giderseniz daha az sıra beklersiniz ya da cumartesi pazar dışında bir gün ziyaret ederseniz, her ayın son pazar günü Vatikan Müzesi ücretsiz hatırlatmadan geçmeyelim.

Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi)

Size de bozuk para verdiler mi? Evet bir göreviniz var ,önemli bir görev! İhmal etmeyiniz. İtalyanların üç yol çeşmesi bize ve dünyanın pek çok yerindeki insanlara göre "Aşk Çeşmesi" her zaman her saat kalabalık bir yer. Ziyaretçilerin aşk dilemek için attıkları paralar gece belediye tarafından kliseye bağış olarak toplanıyor. Aman yanlış olmasın sağ elle tutup sol omuzdan atıyoruz arkamızı çeşmeye dönerek. Aşk dışında attığınız paralar ile Roma'ta tekrar geri gelmeyi de garantiliyorsunuz. Bakınız bendeniz:) Şimdi asıl önemli konu Roma da dondurma yemek için pek çok yer var beni en sevdiklerimden biri Aşk Çesmesi'nin sağ tarafında bulunuyor.İki dükkan bulunuyor benim sevdiğim en sağdaki gençlerin çalıştığı.

İspanyol Merdivenleri

Merdivenin nesini görücez demeyiniz efendim. Evet ilk anda bir merdivenin ne özelliği var gibi görünebilir ancak Roma'nın kalbinin burada attığını ve Bernini'nin kayık heykeliyle son bulan bu merdivenlerde oturup nehre doğru şehri seyretmenin bir ritüel olduğunu unutmayın.Tüm turistler ve gençler burada sosyalleşiyor da diyebiliriz. Meydanda bulunan İspanyol Büyük Elçiliği nedeniyle bu ismi aldığınıda hatırlattıktan sonra yeme içme tavsiyelerimizle sonlandıralım bu bölgeyi. Öğle saatlerinde Pastaficio makarnacısından kutuda makarna alabilir ve merdivenlerde ya da hemen merdivenlerin üstünde bulunan Villa Borghese Parkı'nda yeşilliklere bırakabilirsiniz. Merdivenlere sırtınızı veriyorsunuz, en sağdaki sokaktan aşağı doğru iniyorsunuz bir kaç metre ötede solda Pastaficio solda Pompi (tiramisucu) bulunuyor. Pakette 4 Euro'ya tiramisu bu kadar mı güzel olur diyeceksiniz demeyin yiyin:) Biraz daha ilerde solda Venchi Dondurmacısı da önerilerimizdendir.Tarihi bir atmosferde kahvenizi yudumlamak isterseniz  iki sokak yürürseniz  Via Dei Condotti (meşhur sosyetik markalar sokağı) üzerinde bulunan Antico Cafe Greco'da dinlenebilirsiniz.

Piazza Navona

Benim için Roma' bu meydanda dört nehir çeşmesine bakarak günü sonlandırmaktır. En hareketli meydanlardan biri olmasının yanı sıra görsellik unsurları en rahat fotoğraflanabilen yer. Malum her yer çok kalabalık ve küçük alanlar sorunu var bir de. Roma Avrupanın en çok turist çeken yeri. Bu bölgede görülmesi gereken bir yer daha var; ara sokaklarda küçük bir kilise (Navona meydanında yukarı doğru yürüyüp sağa döndüğünüzde karşınıza çıkacaktır) Basilica of Saint' Augustine... Kilise küçük, içindeki eser büyük. Caravaggio'nun Madonna di Loreta'sı... Gitmişken görünüz. Biz müzelerde saklayamaz kıymet bilemezken güvenliksiz bir kilisede nasıl eserler sergileniyor bakmak görmek hissetmek lazım farkı farkındalığı...

Campo de Fiori    

Bu şehirde pek çok meydan var ancak birkaçı sizi sürekli çağıracak.Campo de Fiori'de onlardan biri.Buranın en büyük özelliği aslında turistlerin pek de fark etmediği, meydanın tam ortasında Vatikan'akarşı (belki de inatla karşısında) duran evrenin sonsuzluğuna inancını cesurca savunduğu için yakılarak katledilen (kilise tarafından tabiki de) Giordano Bruno'nun heykeli. Üzerine çok şey söylenecek bir konu olsa da konumuz turizm olduğundan es geçelim  ve yolumuza meydanın bugünki işleviyle devam edelim. Gündüz halk pazarı akşamları ise gençlerin uğrak mekanı bu meydan. Her meydanda olduğu gibi burada da restoranlar cafe ve barlar mevcut. Özellikle nispeten daha uygun fiyatlarıyla burada ki restoranları tercih edebilirsiniz. Ama benim önerim mümkün olduğunca meydanlar yerine daha lokal bölgeleri tercih etmeniz yemek için.Campo de Fioride yapmadan gelmemeniz gereken ise kahvaltı için pazardan meyveler ve tazecik kuruasan alıp meyve suyu eşliğinde nehir üstünde herhangi bir köprüde ya da parkta kahvaltınızı yapmanız. Roma'ya bahar yaz aylarında geliyorsanız unutmamanız gereken yanınıza bir piknik örtüsü almak...

Kolezyum

Tüm Roma fotoğraflarında gördüğünüz ve son yıllarda restorasyonuda hızla tamamlanan Kolezyum uzun kuyruklarda bekleyeceğiniz bir diğer yer. Ama bir bilene danışınca kuyruklar da kuyruk olmaktan çıkar! Kolezyum biletini nispeten sırası az olan hemen sağ taraftaki Roman Forumu gişesinden alıyorsunuz bir taşla iki kuşu sıra beklemeden vuruyorsunuz. Pek kimse bilmediğinden bu gişede işinizi daha kısa sürede halledersiniz. Tek biletle hem Roman Forum kısmını hem de Kolezyum'u gezebiliyorsunuz.

Castel Sant Angelo

Sosyal Medyanın vazgeçilmezlerinden biri de kale fotoğrafları. Bunların en ünlüsü ise muhteşem Melekler Köprüsü arkasından bize selam duran Melekler Kalesi yani Castel sant Angelo Roma Kalesi olup Vatikan'ın hemen yanında bulunuyor. Yani Vatikan gezinizle aynı gün rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz ki mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir kendileri.

Pantheon

Kelime anlamı "tüm tanrıların tapınağı" olan Pantheon bilinen en eski tapınaktır. 7.yüzyıldan beri Kilise olarak kullanılmış bu yapı Roma'daki en eski beton kubbeli binadır.Tepesinde daire biçiminde boşluk bulunur ve rivayetlere göre yağmur girmiyordur ama tamamen rivayettir gayet yağmur giriyor, zamanında pagan inanışında arınma olarakta tasvir edillmiş. Başlangıçta içinde pagan tanrı heykelleri varmış sonra tabi kilise bunları temizlemiş.

Trastevere

Papa Sixtus IV. tarafından yaptırılan ve günümüzde trafiğe kapalı olan Ponte Sisto'dan geçerek varıyorsunuz Trastevere Bölgesi'ne. Burası gerçek Roma'lıların yaşadığı yerel restoranlara ve barlara ulaşacağınız bölge. Ben ara sokaklarında dolaşmayı ve dükkanlarının önlerinde oturan italyan esnafla konuşmayı sevmiştim. Gündüz sokaklarını arşınlayabilir, akşam ise muhteşem lezzetli pizzaları için Dar Poeata önünde sıra bekleyebilirsiniz. İlerleyen saatlerde geceyi Cioccolata e Vino'da enteresan isimlerle hazırlanmış çikolata bardağında shot ile sonlandırabilirsiniz.

Gelelim Roma'nın gizemlerine ...Hemen herkesin bilmediği yerlisinin her gün yanından geçtiği ama artık bunca tarihi eser yanında görmezden geldiği ama sizi alıp götürecek ve Roma'yı içten içe sahiplenizi sağlayacak detayları sıralayalım şimdi de.

Porta Alchemica (Sihirli Kapı)

Yolunuz mutlaka Termini tren istasyonuna uğrayacak,işte o uğramalardan birinde istasyonun güney kısmına kalan tarafında kısa bir gezintiye çıkmanızı öneririm."Sihirli Kapı" turistlerin pek uğramadığı Vittorio Emmanuel II. Parkının içinde, 1600'lü yıllardan kalma bir villanın kalıntısı içinde simya formüllerini saklar. Simya ile ilgilenen Romalı Markiz Massimiliano Palombara "Palazzo Riario Simyacıları" bir grubun üyesi ve pek çok simyacıyı villasında ağırlıyor zamanında. Efsaneye göre Otlarla altın madenleri oluşturabildiğini söyleyen bir simyacıyla tanışıyor ve ona inanıyor. Ancak simyacı sabah ortadan kayboluyor ve geride sadece Markiz'in formüller olduğunu düşündüğü tabletler bırakıyor. Burdaki tabletlerin elinizdeki kaydır geçler olmadığını söylememe gerek yok sanırım. Ama o zamanlara göre aynı işlevlerde tabi... Markiz formülleri anlayacak kadar simyadan anlamıyormuş ve belki bir gün biri çözer diye formülleri kapıya yazdırmış. İşte derler ki villadan kalan bu tek kapı bu formüllerin yazıldığı kapıdır. Gizemi çözmeye gönüllü olur musunuz? Kapıdan geçip belkide sihre kavuşuruz. Kapıdan geçilmiyor tabi etrafı en son gittiğimde parmaklıklarla kaplıydı.

Torre Argentina

Etrafta bir sürü kedi görüyorsunuz kalıntıların üzerinde dolaşan...  Roma'da kediler kendi tarihi tapınaklarına sahipler. Oh , bu ne keyif diyorsunuz... hele bir de bilseniz bu şehrin göbeğindeki kalıntılar neyin kalıntısı daha da şaşırırsınız. 1929  yılında Mussolini'nin yeniden inşa çabaları sırasında kazılan bu alan Largo di Torre Argentina olarak ta biliniyor ve birkaç farklı tapınağın kalıntısını barındırıyor. Bunlardan en önemlisi Pompey tiyatro bölümü ki kendileri M.Ö. 44 yılında Julius Caesar'ın ihanete uğradığı bıçaklandığı yer. Kazı çalışmalarından sonra şehrin her yerinde olduğu gibi kediler istila etmiş ve kedi severlerde onları burada bakmaya başlamış.Özellikle hasta sakat ve evden atılmış kediler bakılıyır.Seviyorum bu şehri!

Tavan Yanılsaması  (Sant.İgnazio Kilisesi)

Pantheon'un hemen 500 metre yukarısında yol üstünde (her köşe başında kilise olunca hepsine girme gereği duymuyorsunuz ancak bunu görmelisiniz) muazzam olmaya ramak kala yarım kalmış bir kilise göreceksiniz. Ramak kalmış diyorum çünkü çok büyük kubbesi olan bir kilise yapmak üzere yola çıkmışlar ancak 1642 yılında para bitince hayaller yarım kalmış. Buna çözümü Andrea Pozzo bulmuş ve tavanı öyle bir göz yanılsamasına boyamış ki günümüzde dahi perspektifin en güzel örneklerinden olmaya devam ediyor. 1891  yılında yaşanan patlamayla hasar alan tavan 1961 de restore edilmiş. İlizyonu en iyi görebileceğiniz nokta mermer daire olarak işaretlidir kiliseye girdiğinizde onu takip etmenizi öneririm

Malta Şövalyeleri Anahtar Deliği

Bu da nerden çıktı diyceksiniz,ben de gidin görün anlayın diyeceğim. Aventin Tepesi olarak anılan Kolezyum'un alt tarafına denk gelen bölgede baktığınızda Aziz Petrus Kilisesi yani Vatikanın kubbesini göreceğiniz sıradan görünümlü bir kapı anahtar deliği bulunur. Söz konusu kapı Malta Şövalyeleri,efsanevi haçlı şövalyeleri ve Tarikat Manastırı yolunu açar. Bahçe içinde Santa Maria del Priorato Kilisesi bulunur.Binanın mimarisi gemi ve deniz çağrışımlı motiflerle süslüdür.Üstünde ezotorik ve masonik semboller bulunur ki oymacı Giovanni Battista Piranesi  Mason grubu üyelerinden biri olarak anılır. Bu manzara planlı olarak mı oluşturuldu yoksa tamamen tesadüf müydü kimse bilmiyor. Manzaranın kalanını göreceğiniz kapılar ardındaki bahçeyi ise randevu ile gezebilirsiniz. Ama üzülmeyin hemen yan taraftaki portakal bahçeleri herkese açık.

.Cestius Piramidi

Hiç aklınıza gelir miydi, Roma'da hem de şehrin orta yerinde bir piramit var. Hayır, hayır yanlış okumadınız. Avrupa'da tek Mısır Piramiti ve Remus Mezarı Roma'da hatta Piramid Metro Durağındadır. Belki onlarca kez metroya bindiniz ve o metro durağından geçtiniz ancak inmediniz ve etrafınıza bakmadınız. Şimdi gitmek ve görmek için bir nedeniniz var! Piramit büyük olasılıkla zengin bir Romalı için inşa edilmiş. M.Ö.30 yılında Mısır'ın feth edilmesinden sonra Roma'da Mısır kültür ve eserlerinden etkilenilmeye başlamış ve kopyalamalar da tabi. Başlangışta Piramit şehrin dışında ve iki bronz figürle çevriliymiş ancak zamanlar şehrin içinde kalmış şu anda merkezi bir kavaşağın trafiğin ortasında kalıyor. İki piramitten sadece biri ayakta kalmış ve Mısır'dakilerden yapısal olarak biraz farklı tabi. Daha geniş alanlı ve kısa. Avrupa'da tek olan bu Piramiti yoldan geçerken bile görebilirsiniz, mezarı ise ancak özel ziyaretçiler görebiliyor.

The Mouth of Truth

Vittorio Emmanuel Anıtı'nın hemen alt kısımında Santa Maria Kilisesi'nin girişinde belki de tarihteki ilk yalan makinesini göreceksiniz. Evet uzun zaman önce titreşimlerle yalancıları tespit eden makineler icat edildi ancak onlardan yıllar yıllar önce yalancıların elini ısıran bu pagan heykeli vardı.Bu oyma çene ne zaman ve neden yapıldı kimse bilmiyor. Bir rögar kapağı olabilir ya da bir çeşme dekorasyonunun parçası. Bir bilim adamının yüzü yada kuyu kapağı, bir yerel nehir tanrısı ya da deniz tanrısı Oceanus, orman tanrısı Faunus... Genel inanış kesinlikle bir pagan tanrısını simgelediği. Filmlerede konu olan bu yalan makinesi hadisesi Ortaçağ'dan kalma muhtemelen bir cezalandırma yönteminden günümüze kadar aksetmiş hurafesinden başka bir şey değil. Ancak yine de kim bilir? Siz yine de elinizi aman diyim yanınızda tutun.

 

ÖZLEM YILDIRIM

Yazar Hakkında

ÖZLEM YILDIRIM

Tam zamanlı bankacı,gönülden gezginim...Fırsat buldukça seyahat etmek artık bir hobi değil yaşam biçimim...Yollarda kendini,ruhunu bulanlardan oldum...Seyahat planları yaparken bir de kitaplara göm