Çocukla Roma Gezi Rehberi: La Dolce Vita

Roma'nın etrafı surlar ile çevriliymiş çook eskiden... Şehrin girişi için kapılar yapılmış.

Havaalanından merkez Roma'ya girerken böyle bir kapıdan geçtik ve Roma İmparatorluğu'nun başkenti olan dünyaya doğru yolumuzu aldık. Tüm heybetiyle bizi karşılayan Colosseum, antik şehrin haraberelerinin yanından hızlıca geçtik.

Taksi sürücümüz kadın, hızlı şöfor. Yoğun trafiğin ortasında süslü beyaz mermerden muhteşem at heykelleri ile Vittoriano'yu görünce heyecanla İtalyanca bir şeyler anlatmaya çalışıyor...

Tabi benim aradığım 1960'lı yılların unutulmaz romantik film sahnelerinin çekildiği Roma (La Dolce Vita!!!)

Piazzo Venezia- VittoriaonoPiazzo Venezia- Vittoriaono

Gün başladı, zamanımız kısıtlı. Hemen otelden ayrılıp, elimizde harita şehri tabanvay ile gezmeye başladık. En sevdiğimiz..

Böylece turistlerin akın ettiği yerlerin dışında halkın içinde yaşama ve sohbet etme imkanı sağlıyor. Farklı olan bu kültürü görmemizi ve yaşamamızı sağlıyor.

Aklımın hep bir köşesinde takılı, Ege ve Ece... Burada olsalar nasıl yapardık, nerelere götürür ve ne yedirirdik diye diye gezindim.

Böylece İtalyan çocuklarını ve turist ailelerin çocuklarını gözlemlemeye başladım.

çocuk giysisi satan bir dükkanın vitrini
Çocuk giysisi satan bir dükkanın vitrini

ne diyebilirim bu kuşlar her yerde aynı ;))
Ne diyebilirim bu kuşlar her yerde aynı ;))

İşte anne gözünden Roma notlarım şöyle:

 • Ne yedirebilirim diye çok düşünmeyin. Zaten her şeyi yadırgayacaklar. Makarnayı bileee... Çünkü onlar çocuk!!!
 • Burada en sevdiğim aynı bizdeki gibi tezgahta satılan meyveler var. Onlardan alın. Her yerde çeşme var, buralarda yıkarsınız.
 • Pastahane, kafe gibi yerler var ara sokaklarda... Buralarda taze sıkılmış meyve suyu ve kruvasan yedirebilirsiniz.
 • Öğle ve akşam yemeklerinde balık, makarna ve margarita pizza kurtarıcınız olacak. Yine her yerde arabalarda satılan sandviçleri de öğün olarak alabilirsiniz.
 • Bebeğinizle gezecekseniz, meyve dediğim gibi her yerde var. Oteldeki kettle'da suyunuzu kaynatabilir ve termosa koyup, yanınızda mamayı taşıyabilirsiniz.
 • Çocuklara İtalyanların ilgisi çok. Onlardan yardım her zaman rica ederseniz, seve seve yapıyorlar.
 • Bebek pusetiyle dolaşmak gerekiyor. Ancak merdivenli ve çok taşlı yollar var. Pusetle dolaşmak size yük olabilir. Uyumak isteyen bebek uyuyamaz, hatta uyuyan kalkabilir...ufff!! Mümkünse bebeğinizi kendinize bağlayarak gezin ya da uyku saatlerinizde kendinizi bir kafeye atın ki o da sizde dinlenebilin. Çoğu görülecek yere bolca merdiven tırmanarak çıkıyorsunuz. O yüzden yanınıza hafifsiklet puset alın ;))
 • Çocuk büyük ve taşınmayacak durumdaysa hop on hop off otobüslerle gezin. Beğendiğiniz yerde inin ve orada gezinin. Genelde meydanlarda dolaşacağınız için, ki trafik kapalı oluyor, çocuklar her yerde rahat rahat koşabilir. Siz de bir yandan tarihi seyrederken hayatın akışını dinleyebilirsiniz.
 • Turist informasyon ya da küçük büfelerden roma pass alın. Roma combo pass ile hop on turlar ücretsiz ve iki müze girişi bedava. Otellerin hepsinde ve turist danışma merkezlerinde tarihi ve gezilmesi gereken yerleri gösteren harita var, ve bunlar ücretsiz. Otellerde çalışanlarda her konuda gönüllü yardımcı oluyorlar. Operaya ya da tiyatroya gitmek isterseniz bilet bile buluyorlar, aklınızda olsun ;))
 • Tuvaletler genel olarak temiz değil. Benim tavsiyem parklarda bezleri değiştirmeniz ve olmazsa olmaz boool ıslak mendil bulundurun. Çoğu yerde tuvalet bile yok.
 • Sokaklarda bolca musluğu olmayan çeşmeler göreceksiniz. Buralardan su doldurabilirsiniz, test ettim ;))

motosiklet veya bisiklet çokça kullanılıyor
Motosiklet veya bisiklet çokça kullanılıyor

Anne gözünden Roma'da çocuklarla gidilmesi gereken yerler:

Villa Borghese

İspanyol Medivenleri'ni çıkın. Buradan soldan yukarı yürümeye devam edin. Yolun sağında parkı göreceksiniz. Ağaçlarla kaplı düzgün yürüme yolları olan büyük bir park. Her şeyde olduğu gibi kardinaller, parkın içinde yer alan heykel ve süs havuzları gibi birçok sanat eserini büyük ustalara yaptırmışlar. Çocuklar burada rahat eğlenebilirler. Onlarla bisiklet sürebilirsiniz (bisiklet kiralayabileceğiniz noktalar var), istediğiniz yerde çime yayılıp güneşin keyfini çıkarabilirsiniz. Çocuk oyun parklarında eğlenebilirler, paten yapabilir, sizde bu sırada onları oturup seyredebilirsiniz. Bu parkta bebek puseti ile rahat gezebilirsiniz. Birçok yerde bizdeki gibi gezer satıcılar var. Bunlardan alışveriş yapabilirsiniz. (Sandviç, su, meyve suyu, meyve, pamuk şekeri vs. var) Parkın birkaç noktasında tuvalet varmış.

Borghese Parkı- (Burası bir bakıma Central Park gibi bir yer )
Borghese Parkı

Bütün ilkokul öğrencilerinin kapıda beklediği Roma'nın tek hayvanat bahçesi yine bu bölgede. Bioparco, Avrupa'nın en eski hayvanat bahçesi. Borghese müzesinin biraz ilerisinde. Çocuklarla burayı gezmenizi tavsiye ederim.

Borghese parkı- Pincio bahçesinde bir süs çeşmesi (Hz. Musa'nın annesi tarafından Nil nehrine bırakılışı tasvir edilmiş)
Borghese Parkı - Pincio bahçesinde bir süs çeşmesi (Hz. Musa'nın annesi tarafından Nil Nehri'ne bırakılışı tasvir edilmiş)

Yine aynı bölgede Borghese Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Eğer haftalar önceden rezervasyon yaptırmadıysanız, girişiniz zor. Ancak biz şöyle yaptık; saat 5'e doğru müzede yoğunluk bitiyor. Bize çalışanlar tam saat 5'te gelmemizi çünkü iptallerin olabileceğini söylediler. Şansımıza bayağı iptal olmuştu. Müzeyi de bir saatte gezebiliyorsunuz. Harika bir yer tavsiye ederim.

Borghese parktan
Borghese parkı bisiklet kiralayarak gezebilirsiniz

Museo Explora eski bir otobüs garının içindedir. Bu müzede çocuklar sanat, bilim ve doğa konularında keşifler yapıyorlar. Bebeklerden 12 yaş çocuklara kadar grupları alıyorlar. Bu nedenle gitmeden önce web adresinden bir araştırma yapın, çünkü gün boyu değil zaman-bilet sistemine göre gezebiliyorsunuz.

Aynı parkın içinde olması avantaj. Çocukları eğlenmeleri ve İtalyan çocuklarla interaktif olup farklı kültürleri algılamaları için bile buraya götürmeniz yeterli olacaktır.

Collesseum

Roma'nın olmazsa olmazı! Kapıda çocukla sıra beklememek adına Roma Pass'a ait müze girişinizi mutlaka buraya girişte kullanmanızı tavsiye ederim. Böylece 45 dakikaya varan sırayı beklemek zorunda kalmazsınız (yoğun olmayan öğle
saatinde bile, çocukla düşünemiyorum)

Colosseum
Colosseum

Vatikan

Mutlaka gitmeden 1 hafta önce internetten rezervasyon yapın. Tur almanızı tavsiye ederim. Böylece her resim, heykel veya odanın hikayesini öğrenmiş olursunuz. Burada yanınıza su vb. şeyleri alın. Çünkü içeride olmayacak.

Vatikan
Vatikan

Vatikan içindeki bahçe ve ölümsüzlüğün ifadesi ananas
Vatikan içindeki bahçe ve ölümsüzlüğün ifadesi ananas

Trevi çeşmesi (Aşk çeşmesi) ve İspanyol Merdivenleri

Roma'nın vazgeçilmez noktaları. Buralarda küçük dükkanlardan dilim pizza alın. Tabi dondurmayı da mutlaka tavsiye ederim. Her yerde tat aynı merak etmeyin. Sadece şu meşhur İtalyan pizzası farkına varmak için öğrendiğime göre Napoli'ye gitmek gerekiyormuş ;))

La Fontana di Trevi ya da Aşk Çeşmesi
La Fontana di Trevi ya da Aşk Çeşmesi

(( )
Piazza di Spagna'da İspanyol Merdivenleri - maalesef üstteki kilise ve buradaki ünlü karaya vurmuş tekne şeklindeki çeşme tadilatta. bu yüzden göremedik :(

Piazza Popolo

Meydanlar çocuklar için eğlenceli oluyor. Trafiğe kapalı olduğu için istedikleri gibi koşup eğlenebilirler. Burada yer alan ikiz kiliseleri gezin. Meydandaki çeşmede aslan başları üstüne çıkan çocukların fotolarını çekin ;))

Piazza Popola daki ikiz kiliseler
Piazza Popola'daki ikiz kiliseler

Piazzo Popola
Piazzo Popola

Piazza Navano

Burada da bırakın koşsunlar, müzisyenlerin eşliğinde dans bile eden minik çocuklar vardı. Ayrıca turistlerin olduğu yerde İtalyan sanatçılar birçok gösteri yapıyor. Çocuklarla seyretmek eğlenceli olacaktır.

bir balkon
Bir balkon

Geceleri çıkmak isterseniz; Trevi Çeşmesi'nin orası Ortaköy tadında oluyor. Her zaman kalabalık...Ama yine de çocuklarla dondurma keyfi yapabilirsiniz.

Piazza Navano
Piazza Navano

Roma, açık hava müzesi gibi bir şehir. Her yer müze, kalıntı ve eserle dolu. Çocuklarla Roma'yı gezerken rahat olun. İtalya'nın tadını çıkarın. Dondurma yiyin, pastanelere girin, sıcak ekmek kokusunu hissedin, espresso keyfii, peynir kokuları... Bisiklete atlayın, tabanvay gezin, sohbet edin, bırakın çocuklar diğer kültürden çocuklarla oynasın... Çocuklarla müze gezmek imkansız mı diyorsunuz, gerek yok... Zaten her yer müze ve sanat dolu... Oturun bir kafeye ve çocuklara İtalyanlar gibi hayatın keyfini çıkartmayı gösterin...

La Dolce Vita çocuklarrr!!!

Popola Meydanındaki şehir surlarından dışarıya çıkan arabalar Popola Meydanı'ndaki şehir surlarından dışarıya çıkan arabalar

Berrin Aslı Sever Kuray

Yazar Hakkında

Berrin Aslı Se…

İstanbul'da doğdum ve büyüdüm. Dünya'nın en güzel şehirlerinden biri olduğunu düşünüyorum ve ailemle beraber burada yaşamayı çok seviyorum.