Şikago'da Çocukla Gezilecek 10 Epik Adres

Sırtımızda çantalar, başımızda şapka ve hafif yağmurluklar. Çantalarda suluk, hafif yiyecekler ve bool ıslak mendil. Ece kendisi için bir de bebek koydu, bebeğinin de Şikago'yu görmesi gerekiyordu. Ege fotoğraf makinesini alacağını söyledi.

Her zaman yeni bir yeri keşfederken; nereleri görsek, nasıl gezsek, çocukların ilgisini bu yerde ne çeker ya da neyi keşfetmek hepimizi mutlu eder gibi birçok sorular bizimle beraber ziyaretimizi de yönlendiriyor.

ŞikagoŞikago Blues Festivali Modu

Saatlerce gezi bloglarını ya da vikipediyi araştırmalar, tanıdık birileri daha önce aynı yeri gezdiyse ondan bazı bilgiler öğrenmeye çalışmak. Fakat gördüm ki çok bilgi var, ancak öz bilgi yoook. Ama şanslıydık bu sefer, sevgili yeğenimiz Beria daha önce müzelerde rehberlik yapmış olması ve Şebnem Ablamızın bize çocukla gezilecek yerlerin adreslerini vermiş olmaları çok işimize yaradı. Onlarla yaptığımız aile gezileri hem bizim için kolaylık hem de zevkli oldu, teşekkür ederiz ;) 

Şikago şehir silüeti
Şikago şehir silüeti

Bu adreslerden önce size yine bir anne gözüyle öğrendiğim bazı genel bilgileri vermek istiyorum:

  • Şehrin the Loop ve Museum Campus bölgesi bizler için turistik bölge olarak hedefe yazalım. Bu noktadan hiç vazgeçmeyin.
  • Elbette ki vaktiniz varsa rahat rahat Michigan Avenue (caddesi)'daki tüm mağazaları gezin. Yoksa ailecek gece yürüyüşü yapın yeter. Özellikle bu cadde turistik olması sebebiyle her blok başında 2 adet polis bekliyor. [ Şehirde sokak yerine blok diyoruzzz ;) ] Bu nedenle rahat dolaşabilirsiniz ama yine de çantalara dikkat....
  • Bir de çocukla Şikago'yu gezerken önemli olan nasıl gezmeye karar verdiğiniz. Metro, otobüs, bot, tabanvay, hop on/ hop off otobüslerr. Alternatifler için Şikago'da Çocukla Gezilecek Yerler I- Genel Bilgiler yazımı okumanızı tavsiye ederim.
  • Tüm müzelerde bebekler için pusetler ve pusetlerle dolaşıma uygun servisler mevcut. Hepsinde kilitli dolap var ve ücretli. Çocuk ve bebekler için tuvaletlerde aile odaları da var. Her yerde elle basarak su içebileceğiniz musluklar var, biz denedik  içebilirsiniz öneriyorum. Hepsinde kafe ve restoranlar mevcut.
  • Restoran, kafe ve yemek yiyeceğiniz her yerde, kış yaz farketmiyor suların içine booolca buz koyuyorlar. Çocuklar için buzsuz istemeyi unutmayın, tavsiye ederim.

Evet sıra geldi, çocuklarla beraber görülmeye değer 10 adrese ve neden epikler? Yazımda anlatacağım ve fotolarını çektiğim ziyaret ettiğimiz müzeler, binalar, bahçeler, parklar ve şehir içindeki diğer birçok nokta Türkiye'deki Yunan antik şehirlerine benzemiyor mu? Arabaları, trenleri, lambaları ve diğer birçok modern dünyaya ait aletleri kaldırıp hayal edin. Evet görüntü nasıl, destansı, içimizi heyecanlandırmıyor mu... İşte bu yüzden tüm şehirdeki önemli silüetler epik bir tarz vermiş.

Shed Aquarium merdivenlerde
Shed Aquarium çocukklar merdivenlerde Amfibileri görmek için koşuyoruz :)) sormayın ;))

1. Shed Aquarium:
Museum Campus denilen (müze bölgesi) alanda yer alıyor. Neden gidilmeli; çocuklar burada su samuru, penguenler, yunus ve beyaz balinanın gösterilerini hem sualtı hem de su üstünde görebilirler. İnanılmaz bir mercan bölümü var biz renklerin canlılığına bayıldık. Amazon bölgesinde yer alan hem su hemde su üstü hayvanlarına ait geniş bir bölüm var. Başka Güney Avustralya'dan farklı balık çeşitlerini de burada görmek mümkün. Temalar çok çeşitli ve ilgi çekici, görülmeye değer. Ayrıca akvaryumda yer alan kafe bölümünde tüm Şikago sahil şeridini seyretme imkanınız var.

Shed Aquarium'da deniz atları. Çok severim, oturup nasıl gezdiklerini seyrettim ;)
Shed Aquarium'da deniz atları. Çok severim, oturup nasıl gezdiklerini seyrettim ;)

Giriş ücretleri için bakınız

Genel giriş (sadece 3 bölümü gezebilirsiniz; Dünya Denizleri, Karayip resifleri ve Amazon. Bunun dışındaki diğer yerler için bu biletten satın alırsanız giriş yapamıyorsunuz, dikkat.)

Yetişkinler; $8, çocuklar $6 (0-2 yaş arası ücretsiz)

Shed pass (Dünya Denizleri, Karayip resifleri, Amazon, Kutup oyun alanı, Abbot Okyanusyası, Vahşi resifler. Bunlara ek olarak aquatik gösteri, amfibiler, vatozlara dokunabilmek, 4-D sinema gösterisinden her birine kişi başı $5 ek ücret ödeyerek giriş yapılabilir.)

Yetişkinler; $30.95, çocuklar $21.95 (0-2 yaş arası ücretsiz)

Amazon'da yer alan habitat hem su altı hem su üstünde yer alan bitki ve hayvanları seyrettik

Amazon'da yer alan habitat hem su altı hem su üstünde yer alan bitki ve hayvanları seyrettik
Adres: 1200 S. Lake Shore Drive,
Chicago, IL 60605
Google maps bakınız

Renklere bakın bu resifler harikaydı!
Renklere bakın bu resifler harikaydı!

2. Field Müzesi:
1893 yılında kurulmuş olan Field Museum'un amacı doğanın tarihsel gelişimini ziyaretçilere sunmak. Bu nedenle minik gezginler eğer dinozorlara meraklı iseler mutlaka bu müzeyi gezdirin. Esas boyutlarında toplanmış oluşturulmuş birçok fosili görebileceksiniz. Dört milyon öncesinden başlayarak gezegenimizin evrimsel gelişimini gösteren ve anlatan her türlü örnekleri burada bulabilirsiniz. Amerika'nın eski tarihi, Eski Mısır tarihi, memeliler, bazı kuş türleri, bitkiler ve bazı kıymetli taşları inceleyebilirsiniz.

Bunların yanısıra öğrenci ve öğretmenlere yönelik hazırlamış olduğu gezi veya workshoplarla birçok deneyler yapılmaktadır.
Ayrıca bilim adamıyla tanışma gibi özel günler düzenliyorlar. Özellikle bilim ve evrenin oluşumu ile ilgileniyorsanız veya çocuklar meraklıysa bu müzeyi atlamayın, gezin.

Field Müzesi
Field Müzesi

Giriş ücretleri için detaylar Field Müzesi
Online bilet almanızı tavsiye ederim.

Temel ücretler: 
Yetişkinler: $18
Çocuklar: $13
Shed Aquarium ile Field Müzesi, Museum Campus bölgesinde ve yürüyüş mesafesi olarak birbirlerine çok yakın durumdalar. (Adler Planetarium'da aynı yerde, fakat burası ile hiç iyi yorum almadığım için gezmedim. Bu nedenle size de tavsiye etmiyorum.)

Adres: 1400 S. Lake Shore Drive
Chicago, IL 60605-2496
Google maps bakınız

3. Willis Tower- Skydeck:
Müzelere ara vermek ve biraz heyecan istersenizWillis Tower'ın en üstü 103. kattaki camdan terasta tüm Şikago'yu ayaklarınızın altında görebilirsiniz. Şehrin kuşbakışı görünüşü ve ikonik binalarını, Amerikan yakın tarihine ait kültürel sergisini, 9 dakika süren binanın nasıl inşa edildiğini anlatan sinemayı görebilirsiniz.
Giriş ve belirli katlarda kafe ve restoranlar mevcut.
Giriş ücretleri için detay Willis Tower
Online biletinizi almanızı tavsiye ederim.

Şikago ve epik silüetleri
Şikago ve epik silüetleri

Temel ücretler:
12 yaş ve üzeri: $19.50
3- 11 yaş: $12.50
3 yaş altı ücretsiz :)
Adres: Willis Tower
          233 S Wacker Dr
          Chicago, IL 60606
 
Google maps bakınız
 
Çocuklar bilim müzesinde doğal olayları kendileri deneyimliyorlar
Çocuklar bilim müzesinde doğal olayları kendileri deneyimliyorlar

4. Chicago Science and Industry Museum:

Rahmi Koç Müzesi ile bienal karışımı bir bilim müzesi diyebilirim. Yine endüstriyel ve bilimsel gelişim üzerine kurulmuş bir sergi. Eskiden nasıldı ve ne oldu ve ilerde neler olacak sorularını görerek dokunarak anlamanızı kolaylaştırmışlar. Sadece sanayi gelişimini değil, doğa ile ilgili oluşumları da deneyebileceğiniz bir eğitim alanı. Mesela doğal bir felaket olan toprak kayması veya hortumu kendiniz oluşturup sonuçlarını görebilirsiniz ya da başka bir bölümde yumurtadan çıkan civcivleri seyredebilir veya çocuklar bir basket topunun potaya girebilmesi için gerekenleri fizik kurallarına uygun nasıl atabileceklerini deneyip öğrenebilirler!!

Ziyaretimizde inşaat yapan robotların olduğu "Robot Revolution" temalı kısa süreli bir sergide vardı. Sizde ilginizi çekebilecek detaylar için Science & Industry Museum sitesine göz atabilirsiniz.

olabilir mi acaba? harika olur!!
bunlar olabilir mi acaba? harika olurdu!!

Temel ücret:
Yetişkin: $18
Çocuk (3-11 yaş arası): $11
Genel bilgi için bakınız

İşte bir hortum nasıl oluşur? Biz yaptık, ben tırstım diyebilirim.
İşte bir hortum nasıl oluşur? Biz yaptık, ben tırstım diyebilirim.

Adres: 
5700 S. Lake Shore Drive
Chicago, IL 60637
Google maps bakınız
! Bu müze, daha güneyde yer alıyor. Museum Campus bölgesinin dışında.

))))
tabi bir müzede böyle anlarda olabiliyor :)))) yapıştıkkk

5. Art Institute of Chicago:
Birçok ünlü, değerli resim ve baş yapıtların sergilendiği müzelerden birisi de Art Institute of Chicago'dur. Şehre gelmişken ebeveynlere en ilginç gelecek yerlerden birisi olarak gösterebilirim. Monet, Degas, Rembrandt, Van Gogh ve daha birçok ünlü ressamın şaheserleri burada.

Modern, afrikan, islamik, avrupa ve asya'dan seçilmiş birçok nadide sergileniyor. Ayrıca Amerika'nın yakın tarihinde yer alan ünlü ressamlarına ait baş yapıtları da burada görebilirsiniz.

Tabi aynı Louvre Müzesi tadında olan bölümlerde mevcut. 1600'lü yıllardan şahane yağlı boya tablolar var.

Art Instıttute salonları ve sergilenen bazı parçalar. MÖ'de önceye ait bu takılar beni etkiledi açıkçası, çocuklarda ejderhayı bayağı bir seyretti ;)

Art Institute salonları ve sergilenen bazı parçalar. MÖ'de önceye ait bu takılar beni etkiledi açıkçası, çocuklarda ejderhayı bayağı bir seyretti ;)

Yine bizim ziyaretimizde farklı bir sergi vardı. İskoçya'dan gelmiş yüzyıllık eserler.

Burayı tabi ebeveynlere kesinlikle öneriyorum. Bazen çocuklar bölümleri dolaşırken sıkılabilir ve yorulabilir. Böyle bir durumda müzenin kafelerinde onlarla ara verip dinlenmelerini sağlayabilirsiniz. Zamanla müzeleri gezmeye alışıyorlar, merak etmeyin. Birde onlarla müzede define bulmacılık gibi spontan oyunlar uydurabilir, müzeyi heyecanlı bir yer haline getirebilirsiniz ;)

Genel olarak detaylı ücret bilgisi için bakınız.

Temel Ücret:
Yetişkin: $25
Çocuk (14 yaş ve altı): Ücretsiiiz
Müzeden çıkınca birşeyler yemek isterseniz Panera Bread'e uğrayabilirsiniz. Çorbalar ve soğuk sandviçler harikaydı. Özellikle ekmekler mis gibi, çocuklar bayılacak. (Müzedeki kafe yerine buraya gitmenizi tavsiye ederim, hem daha uygun bir menü her açıdan)

Panera Bread Adres:
2 N Michigan Ave
Chicago, IL 60602
Google maps bakınız

Art Institute şehir silüeti
Art Institute şehir silüeti/ Tripadvisor tarafından en iyi müze olarak seçilmiş.

Art Instıtute Adresi:
111 S Michigan Ave
Chicago, IL 60603
Google maps bakınız.

6. Şikago Nehri Mimari Bot Turu:
Şikago şehri, Michigan Gölü'ne akan nehrin etrafına ve diğer yandan göl çevresine kurulmuş. Gölden baktığınızda gördüğünüz şehrin silüetini ve bunun nasıl oluşturulduğu ile ilgili tüm bilgi ya da mimari hikayelerini nehirde bot turu alarak öğrenebilirsiniz.

Biz, Michigan Avenue (caddesi) ve köprüsüne yakın gişesi olan Shoreline firmasının botlarına atladık.
Bir rehber eşliğinde nehri aşağı ve yukarı gezdiriyorlar. Bu tur esnasında görebildiğiniz tüm gökdelen ve binaların nasıl yapıldığı, mimari özellikleri, varsa hikayelerini eğlenceli bir şekilde görüp öğrenebilirsiniz.

Kesinlikle çocuklarla yapmanızı tavsiye edebileceğim bir etkinlik. Gezi, 1 saat 15 dakika kadar sürüyor. Bu esnada Şikago ile ilgili ve aile fotoğrafları çekebilirsiniz.

Bu geziyi gündüz zamanınız olmazsa gecede alabilirsiniz. Her yer inanılmaz ışıklandırılıyor ve bu da bayağı keyifli olacaktır. Çarşamba veya Cumartesi geceleri alırsanız mutlaka havai fişek gösterisini yakalarsınız. Bu tur ise 1 saat 30 dakika sürüyor.

Şikago Nehri ve Mimari bot turundan
Şikago Nehri ve Mimari bot turundan

Ayrıca Field Museum ve Shed Aquarium ziyaretinizden sonra hemen bulundukları yerdeki parktan da gölü gezdiren bot turu alabilirsiniz. Sizi Museum Campus bölgesinden Navy Pier'e götürüyorlar. Yıl içerisinde sadece Nisan- Ekim arasında yapılıyor. (Ücret: Yetişkin $ 21- çocuk $7 civarında) Bu gezide yine Şikagonun gölden görülen bölümü için tarihsel hikayeyi anlatan bir rehber bulunuyor.

Ama göl turuna gerek yoksa ve kısa bir sürede Navy Pier'e ulaşmak istiyorsanız Water Taxi'lere binebilirsiniz. Yine bu su taksileriyle Willis Tower'da inebilirsiniz. (Merak etmeyin bizdeki kadar pahalı değil, yetişkin: 8$ ve çocuk: $4. Shed Aquarium önünden bilet alırsanız $2 ila $1 daha ucuz oluyor.)

Ücretler:
Yetişkin: $32
Çocuk: $16

Adres: 
Shoreline Sightseeing 'den tur alabilmeniz için istasyonların olduğu noktaları gösteren haritalar için bakınız.

7. Navy Pier
Burasıda Şikago'nun başka bir ikonik yeri. Anlamı "Ordunun Limanı". 1914 yılında, Michigan Gölü'nde yapımına başlanan olan bu iskelenin uzunluğu 1010 metredir. Buharlı gemilerle gelen kargo ve insan taşımacılığını kolaylaştırmak için yapılmış.
İkinci Dünya Savaşı'nda ise askerlerin talim yapabileceği bir alan haline gelmiş. Uzun bir süre boş kalan Navy Pier, 1989 yılında yapılan düzenlemelerle Şikago halkı ve Şikago'yu ziyaret edecekler için bir eğlence ve kültür alanı olmuş.

Burası eğer hava güzelse çocuklarla gidilmesi gereken yerlerden biri. Biz havanın çok yağışlı ve soğuk olması sebebiyle gidemedik. Burada sizlere bahsettiklerim, bize tavsiye edilenlerdir.

Neler mi var? Şikago'da çoğu yerden görülen büyük dönme dolap ve eğlence alanı, Chicago Çocuk Müzesi, sinema, Chicago Tiyatro Salonu ile restoranlar bulunuyor. Çocuk Müzesinde, emekleyen bebeklerlerden 9 yaşına kadar tüm çocukları farklı aktivite alanlarında görebilirsiniz. Kidzania'nın ufaltılmışı gibi bir yer. Çocuklar kendilerine göre markete gidiyor, alışveriş yapıyor, inşaatta veya itfaiyede çalışıyor. Ayrıca dönme dolabın olduğu alanda başka eğlenceli lunapark faaliyetleri de mevcut.

Navy Pier- Dönme Dolap-Nehirden kareler
Navy Pier- Dönme Dolap-Nehirden kareler

Yemek için Bubba Gump'a mutlaka uğrayın. Burada deniz ürünleri yiyebilirsiniz. Menü için bakınız.

Temel ücretler:
Online bilet almak için bakınız
10 seferlik aile boyu bilet: $49 (Bu bilete dönme dolap, zincir, fener düşüşü veya mini golf etkinliği dahil)
Standard ücret: $8 (Kişi başı- dönme dolap ve mini golf dahil)

Adres:
600 E. Grand Avenue,
Chicago, IL

8. Parklar:
Önceki yazımda bahsetmiş olduğum üzere Şikago 1890'lı yıllarda yangınla tamamen yok olmuş. şehrin yeniden planlanması için Avrupa'dan özel mimarlar getirtilmiş. Yapılan çalışmalar ve planlamalar sonucunda ortaya örnek bir şehir ortaya çıkmış. Amerika'daki bir çok şehir çok düzenlidir. Mesela Washington, Boston gibi yerler örnektir. Ama ben bu şehri sevdim, herhalde göl manzarası ve nehir, İstanbul gibi hissettirdi bana. Keşke bizim şehrimizde böyle güzel düzenlenebilseydi :(

)
Şikago Michigan Gölü Grant Park sahil kenarı. Yürüyenler, koşanlar, bisiklet sürenler, çocuklar, aileler, hayvanlar huzur mutluluk :)

Michigan Gölü çevresi alabildiğince parklar, yürüyüş yolları, ağaçlar, bisiklet yolları ile donatılmış. Her yerde banklar, tertemiz yollar, çimenlik alanlar ve büfeler mevcut. Park boyunca çeşitli noktalarda bisiklet kiralama noktaları var. Buralarda müze gezileriniz sonrasında çimen veya banklara oturup piknik yapabilirsiniz. Büfelerden gerekli malzemeler alabilirsiniz.
Sahil boyunca parklar olduğu gibi, sahil paralelinde olan anayolun diğer yanında farklı büyük parklar mevcut. İsimler saymakla bitmez. Lincoln Park, Grant Park, Millenium Park, Jefferson Park, Washington Park, Jackson Park...

Hepsini nasıl gezersiniz bilemiyorum. Uzun zaman lazım. Her parkın kendine göre özellikleri ve görülmesi gereken yapıtlarla dolu bir peyzajı var. Benim tavsiyem Grant Park ve Millenium Parkı mutlaka gezmeniz.

Çocuklar Grant Parkta
Çocuklar Grant Park'ta

Grant Park zaten müze bölgesi ve gölün hemen yanında. Jackson Park ise Science and Industry Museum'um olduğu bölgede. Millenium Park içinde Art Instıtute of Chicago'yu ziyaret edeceğiniz gün gidebilirsiniz çocuklarla. Böylece çocuklarda parklarda hem hava alır ve enerjilerini atarlar. (Şikago şehir planı ve geziyle ilgili önemli notlarım için bakınız)

Millenium Park'ta Michigan avenue üzerinde ve kuzeye doğru yürümeniz gerekiyor. Burası neden önemli?

Lincoln Park ve Millenium Park. Halk çoğunlukla buraya geliyor. Buralarda yıl boyunca hava koşullarına uygun festivaller düzenleniyor. Blues Festivali, lollapalooza gibi... Parkların içerisinde hayvanat bahçeleri, özel botanik bahçeleri, dünyanın en büyük çeşmesi olan Buckingham Fountain, ünlü The Bean ve mitolojideki çeşmelerden esinlenerek yapılan ama Şikago halkının fotoğraflarından çıkan şelalenin olduğu Crown Fountain, Jay Pritzker Pavillionda yapılan büyük konserler (hatta Obama'da burada halka konuşmaya geliyor)... Burası sanki açık hava müzesi gibi. Özellikle Bean önünde banklara piknik masalarına oturup çeşitli foto denemeleri yapılabilir. Harika bir anı fotoğraflama noktası.

Tüm parklar ücretsiz.

Bisiklet süren aileler
Bisiklet süren aileler

9. Michigan Avenue
Bot turu, parklar ve Art Instıtute of Chicago'ya gitmek için yüreyeceğiniz Şikago'nun en ünlü caddesi. Burayı kültürel, sanatsal ve alışveriş cenneti olarak adlandırabilirim. Yürüyerek gezerseniz bir çok ikonik binanın yanından geçersiniz. Bu cadde üzerinde ünlü markaların büyük alışveriş mağazaları yer alıyor.

Jay Pritzker Pavillion
Jay Pritzker Pavillion

Chicago Tribune binasının yanından geçerken dikkat edin. Genelde herkes fark etmiyor, ama gezimiz esnasında, Beria bize binanın üzerindeki bazı ikonik taşları gösterdi. (Beria işaret etmese biz de fark etmezdik) Bina 1922 yıllarında yapılırken dünyanın çeşitli yerlerinden taş istenmiş. Bu taşlar işte çevresinde sergileniyor. Türkiyeden de Ayasofya müzesinden bir parça gönderilmiş, bunu görmek de güzeldi.

Chicago tribune Gazetesi Binasında yer alan taşlardan bazıları
Chicago tribune Gazetesi Binasında yer alan taşlardan bazıları

Michigan Köprüsü üzerinde fotoğraf çekilebilirsiniz. Yine buradan karşıya baktığınızda Şikago'nun en "narsist" binası olan Trump Tower'ı görebilirsiniz.

Çocuklarla yol üzerinde çok ünlü olan şekerci dükkanına girebilirsiniz. Dylan's Candy Bar çok renkli görünüyor. Genelde şeker pek tavsiye etmeiyorum ama buraya uğrayın ve arada sırada da olsa kendinizi ve çocukları şımartın. Çok keyif alacaksınız.

Adres:
445 N. Michigan Avenue
Chicago, Illinois 60611

Cheesecakeler yummy cennet burası mı acabee ;))
Cheesecakeler yummy cennet burası mı acabee ;))

John Hancock Center'ın girişinde olan Cheesecake Factory'e mutlaka uğrayın. Çeşit çeşit cheesecakeler süperr!! Ben tabi New York'u hiçbir şeye değişmem :) Google maps için bakınız.

Michigan Avenue üzerinde faytonla gezi ve arkadaki eski yapı Water Tower
Michigan Avenue üzerinde faytonla gezi ve arkadaki eski yapı Water Tower

Tarihi ve tek eski yapı olan Water Tower'da yine Michigan Avenue üzerinde. Arkasındaki parkta faytonlar var, caddeyi size gezdirebiliyorlar.

Şehirdeki en güzel restoran- Gino'nun yeri için bekleyen kuyruk. Korkmayın sizi hemen alıyorlar. ama masada bir pizza için 40 dakika bekliyorsunuz bilginizee. (Yavaş pişiyooorr)

Şehirdeki en güzel restoran - Gino'nun yeri için bekleyen kuyruk. Korkmayın sizi hemen alıyorlar, ama masada bir pizza için 40 dakika bekliyorsunuz bilginizee. (Yavaş pişiyooorr)

Şikago'nun ünlü deep dish pizzasını tadın. Tavsiye edebileceğim yer Gino's. Google maps bakınız. Bu pizzanın özelliği mısır unu kullanılması, üst malzemenin çok koyulması sebebiyle kalın bir pizza görünümünde olması. Biz çok beğendik yummy! Birde yanında sürahi ile içeceğinizi getiriyorlar ;))

Yolk kahvaltı dükkanından bazı kareler
Yolk kahvaltı dükkanından bazı kareler

Ayrıca Yolk isimli Amerikan tarzı kahvaltı veren mekanlara bir kere bile olsa girmenizi tavsiye ederim. Yolk, yumurtanın sarısından ismini almış. Menüde çocuklar için olan kahvaltıya mutlaka meyve ekletin. Buna bayılıyorlar. Hemde burada yapılan waffle, omlet çeşitleri onları bütün gereken enerjiyi bile sağlıyor. Zaten Amerika'da tüm porsiyonlar bize göre 2 katı. Ayrıca sürekli boşalan kahve bardağınıza ücretsiz doldurulması olayını da bayılıyorum, bu da başka bir gelenek ;)) Yolk'lar Chicago'da üç dört yerde var. Biz Doğu Ohio'da olana uğramıştık.

Menünün bir bölümü
Menünün bir bölümü

Adres: 355 E Ohio St.
Gördüğünüz gibi biz sürekli yemek restoranlarını gezmişiz. Alışveriş için bir tek Disney Store'a girdik, inanın :)

10. Lincoln Park Zoo
Çocuklarla gezilecek bir başka yerde şehir hayvanat bahçesi olan Lincoln Park Zoo'dur. Ülkenin en eski hayvanat bahçelerinden olup, 1200 civarında vahşi yaşam hayvanlarını burada görebilirsiniz, hem de bedava!!! İnanılmaz değil mi, kaçırmayın bu fırsatı... Şehir dışında olan Brookfield Zoo'yu da tavsiye ederim fakat çoğu Amerikalı aile buraya gelmeyi tercih ediyor. Hem de çocuklarla beraber yapabileceğiniz birçok etkinlik var. Biz daha büyük olmasından dolayı Brookfield'a gittik. Fakat şehirdeki hayvanat bahçesinin ücretsiz olduğunu bileydim ;))

Adres:
2001 N Clark St
Chicago, IL 60614
Google maps bakınız
Giriş Ücretsiz.

Parklarda yer alan büfeler
Parklarda yer alan büfeler
 
Museum of Contemporary Art
İstanbul Modern benzeri bir müze. Buraya vaktiniz olursa çocuklarla gitmenizi tavsiye ederim. (Biz gidemedik, parklar daha iyi geldi)

Sadece duvarlarda asılı eser değil, gittiğinizde farklı etkinliklerle karşılaşabilirsiniz. Mesela çeşitli konserler, çocuklara veya öğretmenlere yönelik workshoplar, Şikago Dans Festivali, ücretsiz jazz konserleri, pusetli ebeveynler için düzenlenmiş müze gezisi, Human Rythm project gibi...

Adres:
220 E Chicago Ave
Chicago, IL 60611

Giriş ücretleri:
Yetişkinler: $12
Öğrenci: $7

Nehirde kano dersi bile alabilirsinizzz
Şikago'da nehirde kano dersi bile alabilirsinizzz

North avenue beach, öğrendiğim kadarıyla şehrin en popüler plajı. Yaz döneminde gitmenizi tavsiye ederim. (Bizim ziyaretimizde sürekli yağmur olduğu için pek çocuklara göstermedik.) Gölde yüzebileceğiniz gibi, bisiklet kiralayıp, piknik yapıp, birçok sporu yapanları görebilir hatta sizde belki bir voleybol maçına katılabilirsiniz.

Şikago'daki müzeleri gezen çocuklarrŞikagolu müzeleri gezen çocuklarr ;)

Çocuklarla tatil için Şikago'da gezebileceğiniz en olmazsa olmaz diyebileceğim adresler işte bu 10 noktada.

Biraz Amerikan kasaba hayatı nasıl derseniz ve  daha zamanınız varsa, sizlere Şikago şehri dışında birkaç yeri görmenizi tavsiye etmek isterim. Yine çocukların özellikle şehirli çocukların Türkiye'de rastlayamayacağı birkaç yer var. Onlar için güzel bir deneyim olacağına inandığım bu noktaları da  bir sonraki ve Şikago ile ilgili yazılarımın sonuncusunda değineceğim.

Sevgiyle kalın ;)

Berrin Aslı Sever Kuray

Yazar Hakkında

Berrin Aslı Se…

İstanbul'da doğdum ve büyüdüm. Dünya'nın en güzel şehirlerinden biri olduğunu düşünüyorum ve ailemle beraber burada yaşamayı çok seviyorum.