Şikago Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Neredeyse her sokağı rüzgar alan ve aynı zamanda siyasi çalkantıların adresi olduğundan dolayı “Rüzgarın kenti” denilen ŞikagoKuzey Amerika’da bulunan bir şehirdir.

Ülkenin en büyük üçüncü şehri olan Şikago’nun isminin nereden geldiği hakkında ise belirli yakıştırmalar vardır. Bunlardan biri ismin bu bölgede yetişen bir bitki olan “shikaakwa”dan geldiği diğeri ise Kızılderili dilinde güçlü anlamına gelen “chicagau”dan esinlenerek oluşturulduğudur.

Kentin tarihi Kızılderililer ile başlarken 1795 yılında Avrupalı misyonerler tarafından satın alınan bölge zamanla ticari etkinliğini arttırmış ve Abrahim Lincoln taraftarları önderliğinde yapılan toplantılarla siyasal önem kazanmıştır. Ardından yaşanan iç savaş ve sonrasındaki İkinci Dünya Savaşı ile zor zamanlar yaşayan Şikago, savaşın ardından Almanya, İrlanda, İtalya, İskandinavya, Meksika ve güneyden gelen siyahilerin yaşam alanı haline gelmiş ve büyük bir nüfus patlamasına sahne olmuştur. Bu dönemde 90 bin kadar evsizin olduğu Şikago kısa zamanda kendini toparlamış ve planlı bir görünüm kazanmıştır. Böylece modern bir şehir görünümü kazanan kent başta ırk savaşları sonucu ayrılıkçı zamanlar geçirse de rehafla birlikte sorunlar büyük ölçüde azalmış, şehir ülkesinin önde gelen bir merkezi konumuna ulaşmıştır. Günümüzde ise modern mimarisinin bir örneği gökdelenleri, filmlerden alışık olduğumuz muhteşem manzarası, gelişmiş ulaşım sistemi, müzikalleri ile tarihi ve turistik gezi adresleriyle gezilip görülmesi hatta yaşamak istenesi bir şehirdir Şikago.

Uzun yıllar boyunca dev fabrikaların çalıştığı bir işçi şehir olan Şikago zamanla dönüşüm geçirip zenginleşmiş ve bir finans şehri olmuştur. Bu dönüşümden önce de göç alan şehir kozmopolit bir yapıya sahip olmuştur. Kozmopolit yapısının etkisini özellikle şehrin yemek kültüründe görmek mümkündür. Her büyük Amerikan şehrindeki gibi Şikago'da da Chinatown bulunur ve burada lezzetli Çin yemeklerinin tadına bakmak mümkündür.

Tanıtım Videosu:

Editörün Kaleminden

Şikago Nerededir?

Şikago ABD’nin Ilinois eyaletine bağlı bir şehirdir. Michigan Gölü güneybatısında yer alır.

Şikago Para Birimi

Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimi Amerikan Dolarıdır. Uluslararası para kodu ise USD'dir.

Şikago Resmi Dili

Amerika Birleşik Devletleri'nin resmi dil İngilizcedir fakat bölgeden bölgeye İngilizce’nin farklı aksanlarının konuşulduğu görülmektedir.

Şikago Saat Farkı

Türkiye ve Şikago arasında 8 saatlik bir fark bulunmaktadır. Türkiye saati Şikago saatinden 8 saat ileridedir.

Şikago Vize İşlemleri

Turistik bir gezi amacıyla ABD vizesi almak için önce istenen fotoğrafları hazırlayıp başvuru formunu doldurmanız ve ardından ABD Konsolosluğu’ndan randevu almanız gerekmektedir. Randevuya gittikten sonra yani mülakatı başarıyla geçildiğinde viize onaylanır.
Turistik bir gezi amacıyla ABD vizesi almak için gerekli evrakları linke tıklayarak görebilirsiniz. ABD vize ücreti 160 Dolardır ve  ödeme randevu işlemi sırasında yapılır.

Şikago'ya Ne Zaman Gidilir?

Dört mevsim ayrı güzel olan ABD kenti Şikago nemli karasal iklim özellikleri gösterir. Bundan dolayı yazları nemli ve sıcak kışları ise soğuk ve karlı geçer. Yaz aylarında sıcaklık ortalaması 24 dereceyken kışın bu sıcaklıklar -4, -5’e kadar düşmektedir. Temmuz ayında sıcaklıklar 30 dereceye yaklaşabilmektedir. Kışın ise güneşli gün sayısı azdır ve kar yağışı sık görülür. Şehri gezmek için en uygun zamanlar ise nisan ve ekim arasındaki aylardır.

Şikago'ya Nasıl Gidilir?

Şikago’ya İstanbul’dan birçok havayolu şirketinin direkt uçuşları ile gidebilirsiniz. Ortalama uçuş süresi 20-22 saattir.

Şikago'da Nerede Kalınır?

Geçmişi Kızılderililere dayanan şehir Potawatomi yerlileri tarafından güçlü veya yabani soğan anlamına gelen Checaugou olarak adlandırılmıştır. Çok canlı, büyük ve düzenli bir şehir olan Şikago Amerika Birleşik Devleti’nin 3. büyük şehridir. Şehir 8 Ekim 1871 Büyük Şikago Yangını’nda yerle bir olmuştur. Bu felaketten sonra tekrar kurulan şehrin düzenini şehre ilk adımınızdan itibaren fark edebilirsiniz. Bu düzeni Chicago’yu diğer büyük şehirlerden ayırır. Michigan Gölü’nün kıyısında kurulan göğe uzanan gökdelenleri, müzik kültürü, caz barları, sanatsal aktiviteler, alışveriş, yemek, mimarî, kültürel merkezleri, plajları, bahçe ve parklarıyla dolu dolu zaman geçireceğiniz bir şehirdir. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Şikago otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Şikago Otelleri

Michingan Gölü kıyısına 1833 yılında kurulan şehir Amerika Birleşik Devleti’nin 3. büyük şehridir. İlk gökdelenin 1885 yılında buraya yapılmış olmasıyla da ünlenmiştir. Şehrin her yerinden rüzgârı hissedebileceğiniz için “rüzgârın şehri” olarak da anılır. Göl manzaralı gökdelenlerle, rengârenk sokaklarla, park ve bahçelerle dolu olan Şikago’da buraya özgü yemeklerin tadına bakabilir, alışveriş yapabilir, fuarları ziyaret edebilirsiniz.  

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Şikago otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Şikago Şehir İçi Ulaşım


 
Şikago’da şehir içi ulaşım gayet rahat ve konforlu olup özellikle Down Town bölgesi için sıkıntısız bir şekilde yolculuk imkanı sağlanmaktadır. Şehre gelenler ve bölge halkı ulaşımda kendi araçlarını kullanabildiği gibi, taksileri, metrayı, CTA sistemini ve otobüsleri de tercih etmektedir. Şehirde otopark yeri bulma güçlüğü ve pahalılığından dolayı gelen turistlerin birçoğu araç kiralamayı tercih etmemektedir.
Devamını Oku

Şikago Gezilecek Yerler

  Sokak ve caddeleri bile bir sanat galerisini andıran modern ve düzeni şehir Şikago’da gezip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Gezilecek noktaların bazıları birbirine yakın olmakla birlikte bazıları ise bölgenin banliyö kısmında yer almaktadır. Özellikle şehrin Downtown olarak bilinen bölgesinde alışverişten sinemaya pek çok aktivite yapmak mümkündür.
 
Devamını Oku

Şikago Mutfağı


 

Şikago mutfağında Amerikan lezzetlerinin önemi çok büyüktür. Şehir, bununla da kalmayıp birçok ülke mutfağını da bünyesinde barındırır. Dünyanın en iyi restoranlarına sahip Şikago fast food kültürünün de ana vatanıdır. Amerikan kültürüne ve bölgeye ait yiyebileceğiniz lezzetler: Hamburger, Şikago pizzası -derin tabak pizza olarak da anılır- hot dog, portakallı tavuk, yumurtalı pilav ve milkshakedir. Halk tarafından en çok tercih edilen yemek ise barbekü ürünleri ve çorbalardır.

Şikago’nun en bilindik ve özel lezzeti kalın kenarlı pizzasını şehrin her yerindeki restoranlarda ‘’Chicago-style pizza’’ olarak bulmanız ve tatmanız mümkündür. Sandviçler de Şikago’nun en sevilen aperatiflerden biridir. Sosisli sandviç ve İtalyan usulü sandviç burada yiyebileceğiniz eşsiz yiyeceklerdendir. Bu sandviçleri lezzetli ve eşsiz kılan şey ise özel sığır etidir. Sosisli sandviçin -hot dog- içine aynı zamanda salatalık turşusu, domates, soğan ve hardal da koyulur. Sosisli sandviçin içine ketçap koymak Şikagolular çok rahatsız eder ve şeker içerdiği için etin tadını bozduğunu söylerler. Doughnut Vault'un önünde doughnut almayı bekleyen Şikagolular görebilirsiniz. 

Akdeniz lezzetleri yiyebileceğiniz restoran Avec sizi tatmin edecektir. Fast food restoranı Au Cheval de uygun fiyatlı menüler sunmaktadır. Deniz ürünleri yiyebileceğiniz bir akşam yemeği için GT Fish&Oyster'ı tercih edebilirsiniz. Ayrıca güzel bir akşam yemeği için şef Stephanie Izard'ın Little Goat isimli restoranı uygun bir seçenektir. Özellikle kendi yaptıkları tatlıları çok lezzetlidir.  

Eğer bu seçenekleri beğenmeyip başka şeyler yemek isterseniz Lincoln Square, Greektown ve Albany Park bölgelerinde Alman, Kore ve Orta Doğu mutfaklarından lezzetler bulabilirsiniz. Güzel bir Hint yemeği yemek için gitmeniz gereken adres Rogers Park'taki Devon Avenue'de bulunan restoranlardır. 

Popüler Restoranlar:

 • Polo Cafe & Catering Bridgeport: Eğer bruncha gitmeyi düşünürseniz Polo kafeyi tercih edebilirsiniz. Akşam yemeğine gidecekseniz kuzu pirzola yemenizi tavsiye ederiz.
 • Alinea: Keyifli bir akşam yemeği için güzel tercihlerden biri de Alinea’dır. Yemek boyunca değişik sürprizlere hazır olun.

Bahşiş:
Şehirde self servis fast food işletmeleri dışında hizmet aldığınız her restoranda bahşiş bırakmalısınız. Gelen hesabın %10 veya 20’si oranında bir bahşiş bırakmadığınız takdirde sert bakışlara maruz kalabilirsiniz. Şehirde bahşiş bırakmanız gereken yerler sadece restoranlar değil eğlence mekanları gibi diğer hizmet satın aldığınız yerler içinde geçerlidir.

Ayrıca memnun kalmadığınız bir hizmet için birkaç bozukluk bırakırsanız servis personeli hizmet kalitesini beğenmediğinizi anlayacaktır ve dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da, hizmet bedelinin gelen hesaba eklenip eklenmediğidir.

Şikago Gece Hayatı


 

Şikago deyince akla gelen şeylerden biri de gece hayatıdır. Şehir, Amerika Birleşik Devletleri'nin San Francisco’dan sonra en çok eğlence merkezi bulunduran ikinci şehri olarak bilinir. Şikago’nun her sokağında farklı bar ve gece kulüpleri bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Şikago'da Alışveriş


  Alışveriş cenneti Şikago istediğiniz her şeyi bulabileceğiniz bir şehirdir. Burada alışveriş merkezi, butik, küçük dükkanlar, antikacılar, kitapçılar gibi bir çok yerden alışveriş yapabilirsiniz. Özellikle Near North Bölgesi'nde bulunan ve şehrin en popüler alışveriş caddesi Magnificent Mile olarak bilinen Michigan Avenue'da dünyaca ünlü markaların mağazalarında vakit geçirebilirsiniz. Cadde üzerinde çok katlı büyük 900 N Michigan ve Water Tower Place gibi alışveriş merkezleri bulunmaktadır.

Şehirdeki alışveriş konusunda bir diğer önemli yer State Street’tir. State Street üzerinde ev eşyası giyim, elektronik, takı ve mücevher dükkanları bulabilirsiniz. Ayrıca dünyanın en büyük mağazası olan Manc’s de bu cadde üzerinde yer almaktadır. Oak Caddesi ise yerel ve uluslararası eşyaların satıldığı butiklerin olduğu bir yerdir. Mertz Apothecary adındaki 135 yıllık nostaljik eczaneden hediyelik eşyalar alabilir, kolonyalar, sabun ve mumlar seçebilirsiniz. Wicker Park ve Bucktown ise cafeleri ve mağazalarıyla şehrin hipster olarak adlandırılan kesimine yönelik merkezlerdir. Ayrıca buralarda müzikle uğraşanlar için de dükkanlar mevcuttur.

Şikago'nun popüler ürünlerinden biri de Frango Mints olarak bilinen naneli çikolatalardır. Macy's dükkanlarında Marshall Field's markasının eski bir tarifle yapılan çikolatalar ayrı bir lezzetlidir. Amerika'da Manhattan'dan sonra en çok sanat işi bulabileceğiniz yer Şikago'daki River North'tur. Burada pek çok galeri ve mağazadan çeşitli resimler veya ev dekorasyon ürünleri alabilirsiniz.

Şikago Festivaller

 • Chicago Sketch Comedy Festival (Ocak)
 • Chicago Restaurant Week (Şubat)
 • Chicago Theater Week (Şubat)
 • Crossroads Guitar Festival (Haziran)
 • Chicago Pride Fest (Haziran)
 • Blue Fest and Gospel Fest  (Haziran)
 • Taste of Chicago (Temmuz)
 • Chicago Festivals (Temmuz)
 • Chicago SummerDance (Temmuz-Ağustos)
 • AleFest (Temmuz)
 • Lollapalooza (Ağustos)
 • Chicago Jazz Festival (Eylül)
 • EXPO Art Week (Eylül)
 • EXPO Chicago (Eylül)
 • Chicago Marathon (Ekim)

Şikago Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Martin Luther King Anma Günü   (18 Ocak)
 • Cumhurbaşkanı Günü (15 Şubat)
 • Kutsal Cuma (25 Mart)
 • Hatıra Günü (30 Mayıs)

Şikago Pratik Bilgiler

 • Ülke kodu: +1
 • Şikago telefon kodu: +312 
 • Polis: 911
 • İtfaiye: 911
 • Ambulans: 911
 • O'Hare Airport: (773) 894 9111

Şikago (İllinois) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type B / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -4.6oC
  • Şub -2.4oC
  • Mar 3.3oC
  • Nis 9.4oC
  • May 15.1oC
  • Haz 20.5oC
  • Tem 23.3oC
  • Agu 22.4oC
  • Eyl 18.1oC
  • Eki 11.4oC
  • Kas 4.6oC
  • Ara -2.4oC

Kısa Kısa

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri
Nüfus: 2.695.598
Resmi Dil: İngilizce
Para Birimi: Amerikan Doları (USD)
İklim: Karasal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
Big Mac Index: $ 4.79 (Türkiye $ 3.87)