Google+

BUGÜN CHICAGO'DA YER, GÖK, NEHİR MUCİZEVİ BİR YEŞİLE DÖNÜŞÜYOR

64713 Mar 2017Gezi Notu
nevinsalmannevinsalmanGold Yazar13 Mar 20176470 Yorum

Chicago'ya gelir gelmez "ayağımızın tozuyla" derler ya hani, şehir merkezine koştuk.. Gerçi koşmak ne mümkün, yürümek bile mucize, amacımız da zaten bir mucizeye tanıklık etmek.. Yeşil insanların seline kapıldık gidiyoruz. Hava soğuk "Rüzgarın Şehri" Chicago'da, ama kimin umurunda, sabah saat 09:00'da herkes yeşiller içinde kentin ana caddesi Michigan Avenue'de, Chicago Nehri boyunca toplanmış. Neden derseniz bugün Kuzey İrlanda Festivali ve bu festival Kanada, Amerika ve Yeni Zelanda'nın bazı bölgelerinde de kutlanıyor. Ancak söylenti o ki bu kutlamaların en görkemlisi Chicago'da olurmuş. 

Şikago (İllinois)

River Dye - Nehir Boyama Töreni... Evet yanlış duymadınız, nehir boyanacak, bu ritüelin en iyi izlenebileceği yerler bile anons edilmiş, (Michigan Avenue'nun doğu kısmı, Columbus Drive'ın batı kısmından.. gibi) tabii erkence gelmeniz şart yoksa yaklaşmanız bile zor. Nehire dökülen boya aslında kahverengimsi bir oranj renk, ancak nehrin rengiyle birleştiği anda inanılmaz ve mucizevi bir şekilde tam ve gerçek bir "Irish yeşili"ne dönüşüyor. Birçok denemeye rağmen başka hiçbir nehirde, suda bu renk oluşmamış. (Bu arada kullanılan boya da canlılara zarar vermiyor ve kendiliğinden yok oluyormuş).

Şikago (İllinois)-1

Nehir, Irish yeşili'ne boyandıktan sonra insanlar, o gün Chicago'da bulunan herkesin davetli olduğu ve Balbo-Columbus'un köşesinden başlayarak kuzeye Monroe'ye doğru ilerleyecek olan "parade"e, kutlamalara katılmak üzere Columbus Drive üzerindeki Grant Park'a doğru adeta akmaya başlıyor. Michigan Avenue'de trafik kilit, Millenium Park ve çevresinde yürümek ise her geçen an daha da zorlaşıyor, aman eşinizin, arkadaşınızın elini bırakmayın, buluşmanız çok zor olabilir. Ancak herkes mutlu, neşeli, coşkulu, herkes yeşiller içinde, en azından yeşil bir şapka, bere, atkı, kolye, çorap var üzerlerinde. Sizde yoksa üzülmeyin, hemen her köşede satılan Irish yeşili ürünlerden birini alabilirsiniz.

Şikago (İllinois)-2

İrlandalıların yoğun olduğu bir şehir burası, ama İrlandalı olsun olmasın, tüm Illinois ve yakın eyalet ve şehirlerden gelen çok sayıda yerli yabancı turistler de katılıyor bu neşeli ve ilginç kutlamalara. Genç, yaşlı herkes neşe içinde, coşkulu, sokaklarda şarkılar söylüyor, çığlıklar atıyor, dans ederek hemen her köşedeki sokak çalgıcılarına eşlik ediyorlar, gençler zaten neredeyse dans ederek yürüyorlar. Akşam şehirdeki tüm bar ve kafeler dolu, herkes sarhoş ve çılgınca eğleniyorlar, gerçi öğlenden başlamışlardı sokaklarda, barlarda  içmeye..

Şikago (İllinois) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Millennium Park Three-Bedroom Apartment 402, Benedictine Bed and Breakfast, Two-Bedroom on W Van Buren Street Apt 1104. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Four-Bedroom on W Addison Street Apt 2, Gold Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Three-Bedroom on N Seminary Avenue Apt 1, Indigo Apartment, Crowne Plaza Chicago Magnificent Mile tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Şikago (İllinois) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Şikago (İllinois)-3

Biz de onların coşkusuna katılıyor ve Chicago'da ilginç bir gün, akşam da ünlü 'Blue Chicago' Caz Barda güzel bir Blues gecesi yaşıyoruz. İki akşam sonra da, Irish danslarını izleyeceğimiz "Celtic Dans Show"a gideceğiz, eee dans olur da ben gitmez miyim :)

Şikago (İllinois)-4

(St. Patrick's Day ya da "Paddy'nin Günü", Hristanlığı İrlanda'ya getiren bur misyoner ve İrlanda'nın koruyucu azizlerinden Patrik'in adına kutlanan bir İrlanda festivali. Katolik kilisesi için de kutsal bir kişi olan Aziz Patrik'in öldüğü gün, 17 Mart, tüm İrlanda, Kuzey İrlanda'da ulusal bir bayram. Kutlamalar, herkesin katılımını sağlamak amacıyla 17 Mart haftasının cumartesi günü yapılmakta)

Şikago (İllinois) şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Şikago Adler Planetaryumu Biletleri: Sınırsız Gösteri (30.16 €), 360 Chicago (John Hancock Gözlemevi) 2-ziyaret Geçiş (21.15 €), Chicago: Tatil Işıklar Segway 2 saatlik Tur (61.15 €), Chicago Şehir Turu: North Side Panoramik ve Scenic Tur (25.03 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar