Google+

Arama formu

BUGÜN CHICAGO'DA YER, GÖK, NEHİR MUCİZEVİ BİR YEŞİLE DÖNÜŞÜYOR

Chicago'ya gelir gelmez "ayağımızın tozuyla" derler ya hani, şehir merkezine koştuk.. Gerçi koşmak ne mümkün, yürümek bile mucize, amacımız da zaten bir mucizeye tanıklık etmek.. Yeşil insanların seline kapıldık gidiyoruz. Hava soğuk "Rüzgarın Şehri" Chicago'da, ama kimin umurunda, sabah saat 09:00'da herkes yeşiller içinde kentin ana caddesi Michigan Avenue'de, Chicago Nehri boyunca toplanmış. Neden derseniz bugün Kuzey İrlanda Festivali ve bu festival Kanada, Amerika ve Yeni Zelanda'nın bazı bölgelerinde de kutlanıyor. Ancak söylenti o ki bu kutlamaların en görkemlisi Chicago'da olurmuş. 

Şikago (İllinois)

River Dye - Nehir Boyama Töreni... Evet yanlış duymadınız, nehir boyanacak, bu ritüelin en iyi izlenebileceği yerler bile anons edilmiş, (Michigan Avenue'nun doğu kısmı, Columbus Drive'ın batı kısmından.. gibi) tabii erkence gelmeniz şart yoksa yaklaşmanız bile zor. Nehire dökülen boya aslında kahverengimsi bir oranj renk, ancak nehrin rengiyle birleştiği anda inanılmaz ve mucizevi bir şekilde tam ve gerçek bir "Irish yeşili"ne dönüşüyor. Birçok denemeye rağmen başka hiçbir nehirde, suda bu renk oluşmamış. (Bu arada kullanılan boya da canlılara zarar vermiyor ve kendiliğinden yok oluyormuş).

Şikago (İllinois)-1

Nehir, Irish yeşili'ne boyandıktan sonra insanlar, o gün Chicago'da bulunan herkesin davetli olduğu ve Balbo-Columbus'un köşesinden başlayarak kuzeye Monroe'ye doğru ilerleyecek olan "parade"e, kutlamalara katılmak üzere Columbus Drive üzerindeki Grant Park'a doğru adeta akmaya başlıyor. Michigan Avenue'de trafik kilit, Millenium Park ve çevresinde yürümek ise her geçen an daha da zorlaşıyor, aman eşinizin, arkadaşınızın elini bırakmayın, buluşmanız çok zor olabilir. Ancak herkes mutlu, neşeli, coşkulu, herkes yeşiller içinde, en azından yeşil bir şapka, bere, atkı, kolye, çorap var üzerlerinde. Sizde yoksa üzülmeyin, hemen her köşede satılan Irish yeşili ürünlerden birini alabilirsiniz.

Şikago (İllinois)-2

İrlandalıların yoğun olduğu bir şehir burası, ama İrlandalı olsun olmasın, tüm Illinois ve yakın eyalet ve şehirlerden gelen çok sayıda yerli yabancı turistler de katılıyor bu neşeli ve ilginç kutlamalara. Genç, yaşlı herkes neşe içinde, coşkulu, sokaklarda şarkılar söylüyor, çığlıklar atıyor, dans ederek hemen her köşedeki sokak çalgıcılarına eşlik ediyorlar, gençler zaten neredeyse dans ederek yürüyorlar. Akşam şehirdeki tüm bar ve kafeler dolu, herkes sarhoş ve çılgınca eğleniyorlar, gerçi öğlenden başlamışlardı sokaklarda, barlarda  içmeye..

Şikago (İllinois) şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Chicago Guest House on Henderson Street, Three-Bedroom on N Halsted Street Apt 2, Royal Living Group - West Washington St. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Fairfield Inn and Suites Chicago Downtown/ Magnificent Mile, 4 Bedroom Pilsen Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Courtyard Chicago Downtown/Magnificent Mile, Modern 2bedroom/2bath apt, Hampton Inn & Suites Chicago-Downtown tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Şikago (İllinois) aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Şikago (İllinois)-3

Biz de onların coşkusuna katılıyor ve Chicago'da ilginç bir gün, akşam da ünlü 'Blue Chicago' Caz Barda güzel bir Blues gecesi yaşıyoruz. İki akşam sonra da, Irish danslarını izleyeceğimiz "Celtic Dans Show"a gideceğiz, eee dans olur da ben gitmez miyim :)

Şikago (İllinois)-4

(St. Patrick's Day ya da "Paddy'nin Günü", Hristanlığı İrlanda'ya getiren bur misyoner ve İrlanda'nın koruyucu azizlerinden Patrik'in adına kutlanan bir İrlanda festivali. Katolik kilisesi için de kutsal bir kişi olan Aziz Patrik'in öldüğü gün, 17 Mart, tüm İrlanda, Kuzey İrlanda'da ulusal bir bayram. Kutlamalar, herkesin katılımını sağlamak amacıyla 17 Mart haftasının cumartesi günü yapılmakta)

Etiketler


Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara doğumluyum. TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım. 10 senedir ise kış aylarında İstanbul'da, Mayıs-Aralık 7 ay Bodrum’da yaşıyorum. Tam bir Bodrum sevdalısıyım, en büyük keyfim yelken, yüzme ve squba-diving. Spor hayatımın...