Katalonya Meydanı

Barselona’nın en merkezi yeri olan Plaça de Catalunya yani Katalonya Meydanı için şehrin başlangıç noktası diyebiliriz. Bu meydan, gitmek istediğiniz her yere metro ya da otobüsle kolaylıkla ulaşmanıza imkan tanımaktadır. Gün boyunca hem yerli halkın hem de yabancı turistlerin uğrak noktası olan meydan La Rambla’dan Passeig de Gracia’ya kadar önemli caddelerin merkezi konumundadır.

Meydan neredeyse bir daire şeklinde kendi içine kapanmaktadır ve çevresi de ağaçlarla çevrilidir. Trafiğe kapalı olan meydanda şehrin gürültüsünden izole bir şekilde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Alışveriş yapmak isterseniz de meydanda iki çok büyük alışveriş merkezinin yer aldığını not düşelim.

Çeşme ve heykelleriyle ünlü Katalonya Meydanı oval şekilde dizayn edilmiştir ve trafiğe kapalı bir bölgedir. Ağaçlarla çevrelenmiş meydanda pek çok tanınan ismin heykellerini görebilirsiniz. Eski Katalonya hükümet başkanı Frances Macia ve Enigma tanrıçası La Deessa I’Enigma gibi isimlerin heykelleri vardır. La Deessa I’enigma heykeli, bir havuzu ortasına oturtulmuş nü bir kadın heykelidir. Mermerden yapılmış olan heykelin Türkçe adını “Tanrıça ya da Enigma” olarak çevirebiliriz. Frances Macia Anıtı ise hayli ilginç görünümüyle dikkat çekicidir. Ters ve yarım bırakılmış merdiven şeklindeki anıt, meydanın bolca fotoğraflanan noktaları arasında gelmektedir. Bu anıt, Katolonya’nın halen devam eden özgürlük mücadelesini simgelemektedir.

Ramon Berenguer III. anısına yapılmış Atlı adam heykeli de emeydanın br diğer ünlü heykellerindendir. Meydanın doğu kısmında yer alan El Corte Ingles’in evi olan bina, şimdilerde ise alışveriş merkezi olan yapıyı da gezebilirsiniz. Elektronikten giyime pek çok ürünün bulunduğu bu alışveriş merkezinde uygun fiyatlara bir şeyler alabilirsiniz.

Ayrıca havaalanına giden servisler de bu meydandan kalkmaktadır.

Yol Tarifi: Plaça de Catalunya’ya RENFE trenleri, metro ve otobüs ile ulaşabilirsiniz. L1, L3, L6 ve L7 metro hatlarıyla, havaalanından aerobus ile ya da şehir içindeki pek çok otobüs ile Katalonya Meydanı’na varabilirsiniz.

Yakın Yerler: Casa Pich i Pon, Dona amb angel