İnsanoğlunun en büyük mühendislik projelerinden biri olan Palmiye Adaları’nın yapay olduğuna inanamayabilirsiniz. Adalar o kadar büyüktür ki yapımında dünyanın etrafına 3 metrelik duvar örülebilecek kadar kum ve kaya kullanılmıştır. 2001 yılında Dubai’nin 72 kilometrelik sahil şeridini genişletmek amacıyla başlanan proje yaklaşık 7 yılda tamamlanmıştır. 

Palmiye Adaları’nın yapımında, Hollanda’nın kıyı doldurma yöntemiyle ülke topraklarını 35% büyütmesi nedeniyle artık denizden alan kazanma konusunda uzmanlaşmış olan Hollandalı mühendisler görev almıştır. Palmiye Adaları; Palm Deira, Palm Jumeirah ve Jebel Ali olarak üç ayrı adadan oluşur ve palmiye üçlemesi olarak da bilinir. Palmiye Adaları'nın en iyi gökyüzünden görebilirsiniz. Bu nedenle adrenalin seviyorsanız ve yükseklik korkunuz yoksa skydive yapmanızı öneririz. Dubai'ye gelen turistlerin vazgeçilmez aktiviteleri arasında olduğunu da belirtelim.

Palmiye Adaları, Basra Körfezi dibinden temizlenen kumlarla doldurulmuştur ve bu sisteme de rainbowing denilmektedir. 2001 yılında Palm Jumeirah projesinin duyurulup inşaatına başlanmasıyla diğer iki adanın da yapılacağı duyurulmuştur. Ancak 2008 yılında yaşanan kriz Dubai ekonomisini de ciddi ölçüde etkilemiştir ve Jebel Ali'nin inşaatı tamamlanmaya yaklaşsa da durdurulmuştur. Palm Deira'nın da planı küçültülmüştür.

Tamamlanan Palm Jumeirah bir gövde üzerine bağlı 16 koldan oluşur ve yukarıdan bakıldığında gerçekten palmiye görünümüne sahiptir. Ada üzerinde villalar, Rixos, Fairmont, W Hotel gibi lüks oteller ve Nakheel Mall, The Pointe gibi alışveriş merkezleri ve restoranlar bulunur. Ayrıca Orta Doğu'da sadece bir tane olan tek raylı demiryolu Palm Jumeirah ve ana karayı bağlayan demiryoludur.