Burası Kopenhag’ın en önemli caddelerinden biri. Alışverişin kalbinin attığı, turistlerin en az bir kez uğramadan şehirden ayrılmadığı bu çok meşhur caddenin, kendisini benzerlerinden ayıran bir özelliği de var. Stroget Caddesi, 1,1 kilometrelik uzunluğuyla Avrupa’nın en uzun yaya yolu olma özelliğini taşıyor. 1962 yılında trafiğe kapatılıp yayalaştırılan cadde Danimarka’nın ilk yayalaştırılan caddesi olma özelliğine de sahip.

Prada, Hermes, Hugo Boss, Louis Vuitton gibi lüks markaların mağazalarını bu caddede bulmak mümkün. Daha uygun bütçeli alışveriş yapmak isteyenler için de Zara, H&M gibi seçenekler mevcut. Bütçenize ve zevkinize uygun seçimi yapıp alışverişin keyfini sürebilirsiniz. Sadece bir not; burası bizdeki İstiklal Caddesi gibi neredeyse 24 saat canlı ve hareketli bir yapıya sahip değil. Gece belli bir saatten sonra sadece mağazalar değil restoran, kafe ve barlar da kapanıyor.

Stroget Caddesi, sevdiklerine hediye almadan seyahatini tamamlamak istemeyenler için de en doğru adres. Burada çok renkli ve bol seçenekli pek çok hediyelik eşya mağazası bulunuyor. Şehrin simgesi haline gelmiş bir diğer özellik ise lego alabileceğiniz dükkanlar. Sadece lego satan mağazalardan aklınıza gelecek her türlü lego seçeneğini bulmanız mümkün. Bu konuda hayli iddialılar.

Stroget Caddesi, ismini 1800’lü yıllardan alıyor. Cadde o dönem Frederiksberggade, Nygade, Vimmelskaftet ve Østergade caddeleri ile Nytorv , Gammeltorv ve Amagertorv Meydanlarını kapsamaktaydı. Günümüzde cadde, Charlottenburg Sarayı ile Belediye Sarayı’nı birbirine bağlıyor.

Tamamen trafiğe kapalı olmasıyla ziyaretçilerine güvenli ve rahat bir dolaşma imkanı sunan caddede gün boyunca çok sayıda sokak sanatçısının performansına denk geleceksiniz. Akrobatlar, sihirbazlar, müzisyenler, pantomim sanatçılarıyla çok renkli ve ışıltılı bu caddeye yolunuzu sık sık düşürmek isteyeceksiniz. Caaddenin sonuna doğru şansına ve dikkatine güvenenler için bizdeki bul karayı al parayı tarzı bir oyun oynatan, caddenin ünlü yüzlerinden birini göreceksiniz.

Stroget Caddesi sadece bir alışveriş caddesi değil, birçok performansı izleyebileceğiniz, sosyalleşebileceğiniz, dahası Kopenhag’ın önemli tarihi yapılarını ve şehir manzarasını görebileceğiniz özel bir nokta. Danimarka Kraliyet Tiyatrosu, Church of Our Lady, Stork Çeşmesi, Chiristiansborg gibi tarihi öneme sahip yapılar bu cadde üzerinde yer alıyor.

Adres: Frederiksberggade 1459 København K

Yol Tarifi: Otobüsü tercih edenler150S, 1A, 37, 9A numaralı otobüsleri kullanabilirler. Metro ile M1 ve M2 hatlarını kullanarak Stroget Caddesi’ne ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Nikolaj, Copenhagen Contemporary Art Center, Stork Çeşmesi