Kopenhag Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kopenhag Danimarka’nın başkenti ve en kalabalık şehridir. Bir İskandinav ülkesi olan Kopenhag, Danimarka’nın Sjaelland Adası’nın doğusunda yer alır. İsveç şehri Malmö ile arasında sadece Oresund Boğazı kadar mesafe bulunur ve 2000 yılından beri 2 şehir birbirine Oresund Köprüsü ile bağlıdır. Danimarkalılar her araştırmada dünyanın en mutlu halkı olarak gösterilir. Kopenhag’a gittiğinizde gerçekten de Danimarkalıların çok mutlu olduğunu çünkü refah seviyelerinin çok yüksek olduğunu ve çok iyi kalitede kamu hizmeti aldıklarını görürsünüz. Öyle ki, mutluluk bulaşıcı olsa gerek, Kopenhag’a gidenler de kendilerine çok mutlu ve huzurlu hissetmeye başlarlar. Kopenhag’da 1480 yılında kurulan Kopenhag Üniversitesi ve Danimarka Teknik Üniversitesi bulunur. 2002’de hizmete açılan Kopenhag metrosu sayesinde şehir merkezindeki ulaşımın dışında çeper ilçelere ulaşım da büyük ölçüde kolaylaşmıştır. Kopenhag’ın Kastrup Havaalanı kuzey ülkelerinin en kalabalık havaalanıdır. Yılda 2 milyon yolcu bu havaalanından geçer. Kopenhag’da göçmen olarak en çok Pakistanlılar, Faslılar, Almanlar ve Türkler yaşar. Kopenhag’ın kardeş şehirleri Paris, Reykjavik ve Pekin’dir.

Kopenhag isminin, eski Danca’da “tacirlerin limanı” anlamına gelen Køpmannæhafn isminden türediği düşünülmektedir. Kopenhag’ın en önemli caddelerinden olan Stroged’in sonundaki Kral Meydanı (Kongens Nyrtov) isimli meydanda yapılan metro çalışmaları arkeolojik araştırmalar sebebiyle askıya alınmıştır zira bu kazılarda ortaya çıkanlar şehrin geçmişi hakkında çok geniş bilgi vermektedir. Buna göre şehirdeki ilk yerleşimlerin Taş Çağı’nda gerçekleştiği ve 8.-11. yüzyıl arasındaki Viking hâkimiyetinden sonra Kopenhag’ın 1020 yılında kurulduğu ortaya çıkmıştır.

1416’da Kopenhag hem Danimarka’nın hem de Norveç ve İsveç’in başkenti kabul edildi. Buna Kalmar Birliği deniliyordu. Danimarkalılar vahşi Viking kültüründen modernliğe ve medeniyete geçişin Hristiyanlığı kabul etmeleriyle gerçekleştiğine inanır. Coğrafi Keşifler’e kadar Kopenhag şehri ana geçim kaynağı olan balıkçılık ile deyim yerindeyse kendi yağında kavruluyordu. Ne zaman ki sömürgecilik ile uluslararası şirketler (Doğu Hindistan Kumpanyası gibi) baş gösterdi, Kral IV. Christian döneminde Danimarka bu şirketler ile ticaret yapmaya başladı, 1661 yılında başkent olan Kopenhag’da ilk borsa açıldı ve şehrin refah seviyesi gittikçe yükseldi. Zenginleşen şehirde Christianhavn gibi mahallelere altyapı hizmeti sunuldu, çok sayıda saray inşa edildi, şehrin nüfusu 80 yılda 3 katına çıktı. 1711’de baş gösteren veba 60 bin kişinin ölümüne sebep oldu. 1728’deki büyük Kopenhag yangını şehirdeki 35 bin kitabı kül etti, birçok önemli bina hasar aldı.

Devamını Oku

Kopenhag Nerededir?

Kopenhag, bir İskandinav ülkesi olan Danimarka’nın başkentidir. Danimarka Kuzey Denizi’ne ve Baltık Denizi’ne kıyısı olan birçok ada ve yarımadadan oluşan bir ülkedir. Kuzey Kutbu’ndaki Grönland Adası da Danimarka toprağıdır. Danimarka’nın sadece Almanya ile kara sınırı vardır. Kopenhag, Danimarka’nın Sjaelland Adası’nın kuzeydoğusunda yer alır.

Kopenhag’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Danimarka’ya en kolay ulaşım yolu havayoludur. İstanbul’dan Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a 3 saat 30 dakikalık direkt uçuşla ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin başka bir şehrinden Kopenhag’a gitmek için İstanbul aktarması yapmak gerekmektedir.

Kopenhag’a Ne Zaman Gidilir?

Yılın 7 ayı çok soğuk geçen Kopenhag’a gitmek için en ideal aylar haziran, temmuz, ağustos aylarıdır. Zira hava sıcaklığı gündüzleri 20 dereceye ulaşır ve akşamları da en düşük 11 derece olur. Ocak, şubat ve mart aylarında hava -2 derecelere kadar düşer ve en yüksek sıcaklık 2 derece olur. Nisan ve mayıs aylarında hava ısınmaya başlar fakat gündüzleri en fazla 15 dereceye kadar çıkar. Akşamları ise 4 dereceye kadar düşer. Bu aylarda Kopenhag turist ağırlamaya başlar. Eylül ayı muhtemelen Kopenhag’ı gezmek için en güzel aylardan biri olacaktır. Çünkü eylül ayında şehirde çok fazla turist olmaz. Yani siz ılık havanın tadını çıkarırken kalabalıktan da boğulmazsınız. Nitekim yaz mevsimi boyunca Kopenhag’a çok fazla turist gelir. Turistler yaz aylarında sadece hava sıcak olduğu için değil birçok etkinlik ve festival için de Kopenhag’a gelirler. Eylül ayının ortalarından itibaren soğuk havalar başlar ve ekim, kasım ve aralık ayında Kopenhag’a yeniden soğuk hava hâkim olur. Ekim ayı boyunca 12 derece civarında olan sıcaklık kasım ve aralık ayında 0 dereceye kadar düşer.

Kopenhag’da Nerede Kalınır?

Kopenhag’da kalabileceğiniz bölgelerin tamamını yazımızda bulabileceksiniz. Kopenhag gibi dünyanın en güvenli şehirlerinden biri olan yerde hem bütçeye uygun hem lüks birçok otel, hostel ve pansiyon bulabilirsiniz. Her sene yapılan araştırmalarda dünyanın en mutlu insanları çıkan Danimarkalıların başkentinde hem çocuklu aileler hem sevgililer hem de arkadaş grupları kendi bütçelerine uygun konaklama tesisi bulabilecekler.

Şehrin merkezi ile Vesterbro arasında bulunan bölgeye Tivoli deniyor. Tivoli Oyun Parkı dolayısıyla küçük büyük herkesin Kopenhag’ta en çok ilgi gosterdiği yer Tivoli’dir. Kopenhag’da beklentiniz ve isteğiniz sakinlik ve tenhalık ise buraya gelmemenizi öneririz çünkü yaz-kış her daim Tivoli, Kopenhag’ın en canlı noktasıdır. Turistler sadece ana istasyon veya oyun parkı Tivoli’de olduğu için değil en hoş eğlence mekânları da burada olduğu için Tivoli’de konaklamayı tercih ederler. Üstelik Kopenhag’ın en önemli turistik noktalarından ikisi olan Ulusal Müze ve Christiansborg Sarayı da Tivoli’dedir.

Kopenhag’da alışveriş alanı Stroget ile Norreport arasında kalan bölge Latin Mahallesi’dir. Vor Frue Kirke Katedrali ile üniversite kampüsünden dolayı yoğun olan bu bölge restoran ve kafelerle dolu olduğu için turistlerin göz bebeğidir çünkü burada sosyal hayat yaşanır. Dolayısıyla Latin Mahallesi’nde birçok konaklama tesisi bulunur.

Devamını Oku

Kopenhag Otelleri

Kopenhag Otelleri

Danimarka’nın başkenti olan ve Danca dilinde “Ticaret Limanı” anlamına gelen bu muhteşem şehir, İskandinav ülkeleri arasında refah seviyesinin en yüksek olduğu bölgelerden biridir. Amager Vest, Amager Øst, Bispebjerg, Brønshøj-Husum, Indre By, Nørrebro, Vesterbro/Kongens Enghave, Valby, Vanløse, Østerbro adında 10 idari birimin yönetimini üstlenen kentin en önemli noktası Strogged Meydanı (Kral Meydanı) ‘dır. Yayalar tarafından sıklıkla kullanılan bu cadde, Kopenhag şehrinin en dinamik noktalarından biridir. Tarihi yapıların, çeşmelerin ve binaların çoğu dünyanın en uzun yaya caddelerinden biri olan StroggedMeydanı’nda toplanmıştır. Yapılan anketler ışığında dünyanın en mutlu ülkelerinden biri olan Kopenhag, İskandinav tarihinin izlerini günümüz modern dünyasına taşımış ve taş çağından Vikinglere kadar uzanan geniş bir tarihi yelpazenin canlı örneklerini günümüze getirmiştir. Kopenhag'a gidecekseniz ve bölgedeki tesisleri merak ediyorsanız Kopenhag otelleri yazımızın devamını da okumalısınız.

Devamını Oku

Kopenhag Gezilecek Yerler

Kopenhag dünyada insanlarının en mutlu olduğu ülke olan Danimarka’nın başkentidir. Danimarka’da yaşamıyor olabiliriz ama Kopenhag’a gitmek, orada 1 hafta geçirmek, şehrin havasını solumak tarihi ve turistik noktalarını ziyaret etmek bile bizi çok mutlu edecek. İşte bu yüzden Kopenhag’ın önemli noktalarını araştırdık.

Danimarka dünyanın en köklü tarihine sahip ülkelerinden biridir. Bunu turistik yerleri gezdiğinizde siz de fark edeceksiniz. Tarihine, sanatına ve kültürüne sahip çıkan, ona kalan mirasa gözü gibi bakan ülkelerin neden günümüzde güçlü ve başarılı olduklarını Kopenhag’ı gezdiğinizde daha iyi anlayacaksınız.

Devamını Oku

Kopenhag Şehir İçi Ulaşım

Kopenhag’a gittiğinizde daha ilk andan itibaren dünyanın en medeni, en gelişmiş şehirlerinden birinde olduğunuzu fark edeceksiniz. Bu farkındalık toplu ulaşım ağını gördüğünüzde ve toplu ulaşım araçlarına bindiğinizde kat be kat artacak. Zira Kopenhag’ta hizmet veren otobüsler, metro, deniz otobüsleri ve trenler şehirde sizi istediğiniz her yere götürebilecek kapasitededir ve tüm toplu ulaşım araçları dakiktir. Üstelik hepsine aynı bilet veya kart ile binebilirsiniz. “A” kodlu otobüsler Kopenhag’ın ana otobüs hattından geçer. 24 saat hizmet verirler. “S” kodlu otobüsler ise sabah 06.00 - gece 01.00 saatleri arasında hizmet verir. S otobüsleri, A otobüslerine göre daha hızlıdır çünkü az sayıda duraktan geçerler. “N” kodlu otobüsler gece otobüsleridir. Kopenhag’ta metro günün 24 saati hizmet vermektedir. Sadece 2 hattı olan Metro ile şehir merkezinden havaalanına 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Kopenhag’ın en turistik noktaları metronun M2 hattı üzerinde bulunur. Kopenhag’da ayrıca A, B, C, E, H ve S olmak üzere 6 hatta tren çalışır.

Devamını Oku

Kopenhag Mutfağı

Kopenhag'da o kadar lezzetli yemekler bulacaksınız ki hepsini yemek isteyeceksiniz. Seyahatte kilo almaktan korkanlara yurtdışında alınan kaloriler sayılmaz diyelim ve bu yemekleri tanıtmaya başlayalım: Smorrebrod Danimarka’nın en ünlü yemeğidir ve "açık sandviç" şeklinde olmasıyla bilinir. Genelde öğle yemeğinde tüketilir ancak ara öğün olarak da bir kaçamak yapabilirsiniz. Dilimlenmiş çavdar ekmeği üzerine karides, haşlanmış yumurta, et veya sebze konarak servis edilir. Mayonez, hardal gibi soslarla tüketilebilir. Polser için Danimarka usulü “hot dog” demek yanlış olmayacaktır. Şehri gezerken yorulunca sokakta ayaküstü yiyebilirsiniz veya bir restoranda da bu yemeği seçebilirsiniz. Aebleskiver küçük toplar şeklinde hazırlanan pankeklerdir. İçine genelde elma dilimleri konulur. Üzerine reçel ve toz seker veya pudra şekeri serpilerek servis edilir. En çok Noel zamanında tüketilir. Neredeyse her yemekte kartofler yani patates yemeği yer Danimarkalılar. Genelde suda haşlayarak tüketilir. Şekerle karamelize ederek de hazırlanır ve afiyetle yenir. Wienerbrod hiç kimsenin hayır diyemeyeceği bir çörek çeşididir. Tadınca sebebini siz de anlayacaksınız. Glogg kaynatılmış şaraptır ve içine hem portakal aroması hem badem hem baharat katılır. Ortaya muhteşem bir tat çıkar. Glogg yılın her dönemi ama en çok da Noel'de tüketilir. Rababergrod ravent bitkisi ile yapılan bir kompostodur ve yaz aylarında Danimarkalılar bu kompostoyu bol bol içerler. Soğuk servis edilir. Çilekle hazırlanan çeşidine rababerjordbærgrød denir. Danimarka'da frikadeller ismiyle bilinen köfteler çok sevilir. Alıştığımız tarifle bu köfteler hazırlandıktan sonra mutlaka kızarmış tereyağı üzerinde pişirilir. Köfteler ya smorrebrod'un üzerinde servis edilir ya da tabağa konarak yanında patates ile yenir. Köftelerin balıketiyle yapılan versiyonu fiskefrikadeller de Danimarkalıların vazgeçemediği lezzetlerdendir. Kopenhag'da Danimarka'da üretilen peynir çeşitlerini mutlaka denemeniz gerektiğini hatırlatırız. Bir öğünde sırf çeşit çeşit peynirlerle dolu (danbo, havarti peynirleri gibi) bir peynir tabağı sipariş ederek bile karnınızı doyurabilirsiniz. Son olarak (sadece Danimarkalıların değil) tüm İskandinavların somon başta olmak üzere Kuzey Denizi'nden çıkan hiçbir balığa kayıtsız kalamadığını söylemek durumundayız.

Devamını Oku

Kopenhag’da Alışveriş

İskandinavya’nın bu eşsiz şehrinde bulabileceğiniz yani sadece Kopenhag'a özgü olan bazı ürünler var. Bu ürünlerden kendiniz için alabilir veya sevdiklerinize Kopenhag hatırası olarak götürebilirsiniz. Örneğin bunların başında "Royal Copenhagen" ismiyle bilinen mavi-beyaz renkte porselen takımı gelir. Porselen fincan takımı ve çaydanlık hatta yemek takımı alıp evinizde kullansanız çok hoş olmaz mı? Danimarka porselen fabrikası ilk olarak 1775 yılında Kraliçe Juliane Marie tarafından kuruldu ve o gün bugündür Royal Copenhagen takımları her Danimarkalının evinde kullanılır. İskandinavların Hristiyanlık ile tanışmadan önceki "vahşi" döneminde ülkede Vikingler yaşıyordu ve onların kültürlerini yansıtan aksesuarlar (bileklik, kolye gibi) günümüzde hala kullanılıyor. Bu aksesuarlar Danimarka'nın sembollerinden sayılıyor. Siz de kendinize bir Viking aksesuarı alabilirsiniz. Her Danimarkalının üstünde göreceğiniz diğer aksesuar ise şüphesiz eşarptır. Özellikle her Danimarkalı genç kızın boynunda bir eşarp göreceksiniz. Siz de kendinize veya sevdiğinize Kopenhag'tan eşarp hediye edebilirsiniz. Kopenhag'ın hippi mahallesi Christiania'da kurulan pazarda göreceğiniz ürünlerden almanızı tavsiye ediyoruz. Şemsiyelerden tişörtlere kalemlerden şapkalara kadar burada satılan her ürünün sarı-kırmızı renkte olduğunu göreceksiniz. Andersen Masalları’nın Danimarkalı yazarı Hans Christian Andersen'in öyküleriyle ilgili ürünler alıp çocuğunuza hediye edebilirsiniz. Masal karakterleri üzerine kurulmuş hediyelik eşya yelpazesi oldukça geniştir ve çocuğunuz önceden dinlediği masalın kahramanını karşısında görünce mutlu olacaktır. Danimarka'nın ünlü çikolatası Toms Skildpadde'den kutu kutu alacağınızdan eminiz. Bu çikolatalar kaplumbağa seklinde olup içi rom ve karamelle doldurulur. Toms Skildpadde çikolatası 1948'den beri Danimarka'nın sembollerinden biridir.

Kopenhag’da Gece Hayatı

Kopenhag’da gündüz olduğu gibi güneş battığında da eğlence devam ediyor. Yüz bine yakın öğrencinin yaşadığı Kopenhag’da, özellikle Indre By ismiyle bilinen şehir merkezinde, hem gençlere hem çalışan kesime hem de emekli turistlere uygun mekânlar mevcut. Dilerseniz canlı müzik veya DJ performansı eşliğinde sabaha kadar dans edersiniz dilerseniz içkinizi alıp şömine başında bir gece geçirirsiniz. Size Kopenhag’daki tüm gece hayatını anlattıktan sonra karar size kalmış. Emin olduğumuz bir şey var ki o da bu Avrupa şehrinde gece hayatının sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacağıdır.

Culture Box şehrin en iyi elektronik müzik çalan mekânıdır. 12 yıllık ömrü boyunca dünyaca ünlü birçok sanatçıyı da sahnesinde ağırlamıştır. Bu gece kulübünün içinde Red Box ve Black Box isminde 2 ayrı bölüm bulunur. Zoo Bar kokteylleriyle meşhurdur. Hiçbir müşterisi sabah 05.00’ten önce kulüpten çıkmaz. Rust perşembe, cuma ve cumartesi geceleri açık olan bir gece kulübüdür. 20 senedir en iyi R&B müzik burada çalınır ve doyasıya dans edilir. The Jane elegan giyinen barmenleriyle bilinir. Perşembe, cuma ve cumartesi geceleri açıktır. Panama CPH 1 sene önce kapılarını açan ve Tivoli Oyun Parkı manzarasıyla büyüleyici bir mekândır. Çok şık bir iç dekorasyonu vardır.

Son olarak akşam yemeğinden sonra gece kulübüne veya bara değil kültürel bir etkinliğe katılmak isteyenler için Danimarka Kraliyet Tiyatrosu’nda sahnelenen bir temsili (piyes, opera, bale gibi) izlemelerini tavsiye ederiz. Bu tip etkinliklerle ilgilenen turistlerin en az 2 ay önceden biletlerini internet üzerinden satın almaları temsili kaçırma riskini en aza indirecektir. Üstelik 25 yaş altı seyircilere özel indirim uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra Christiania Özgür Bölgesi’nde her akşam etkinliklerin olduğunu ve her cuma gece Tivoli Oyun Parkı’nda çeşitli müzik türlerinde konserlerin düzenlendiğini hatırlatmak isteriz.

Kopenhag Festivaller

Dünyanın en mutlu ülkesinin başkentinde o kadar çok etkinlik düzenleniyor ki bunların en önemlilerini ve Danimarka kültürünü en çok yansıtanlarını sizin için bir araya getirmeye çalışacağız. Bu organizasyonların en az birine seyahatinizi denk getirmeniz gerektiği kanısındayız.

Roskilde Festivali: Kuzey Avrupa’nın en önemli kültür organizasyonu olarak kabul edilen Roskilde Festivalinde yöresel müzikler, yemekler, danslar bir araya gelir ve ortaya harika bir mozaik çıkar. Toplam 8 sahnede 200’den fazla performans gerçekleşir. Roskilde, her yaz mevsiminde 1 hafta sürer.

Copenhell: Metal müziğin Kuzey Avrupa’dan dünyaya yayıldığı artık herkesin malumudur. Kopenhag’da her sene haziranda 2 gün boyunca gerçekleşen Copenhell festivalinde metal, death metal ve heavy metal severler bir araya gelir ve metal müziğe adeta doyarlar.

CLICK Festival: Modern sanat, modern bilim ve teknoloji meraklılarının kaçırmaması gereken bir organizasyon Kopenhag’da her mayıs ayı sonunda 2 gün boyunca gerçekleşen Click Festival’dir. Canlı müzik ve dans gibi sahne performansları, seminerler, workshoplar ve sohbetlerle adeta mest olacaksınız. 2 günlük festivalin hiçbir anını kaçırmak istemeyenlere kamp alanı da temin ediliyor ve geceyi burada geçirebiliyorsunuz. 2 gün boyunca yemek standı da sizi bekliyor olacak.

Distortion: Distortion festivali 1998’den beri Kopenhag’dan ayrı düşünülemeyecek bir organizasyon olmuştur. Her sene mayıs ayı sonunda 5 gün boyunca sokaklarda ve hatta ana caddelerde konserler düzenlenir ve özellikle Kopenhaglı gençler eğlenceye doyarlar.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Kopenhag Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

14-17 Nisan: Paskalya tatili

1 Mayıs: İşçi bayramı

5 Haziran: Milli bayram

24 Aralık-2 Ocak: Noel tatili

*Yukarıda belirtilen tatil günlerinin bir kısmı 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Kopenhag İçin Faydalı Bilgiler

Kopenhag’da acil durumlarda sadece 112’yi tuşlamanız yeterli olacaktır. Görevliler sizi ihtiyacınıza göre polise, itfaiyeye veya ambulans hizmetine yönlendiriyor.

Acil Yardım Hattı: 112

Kopenhag Dış Temsilcilikleri

Kopenhag, TC Kopenhag Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir.

TC Dışişleri Bakanlığı Kopenhag Büyükelçiliği

Telefon: +45 39 20 27 88

Eposta: [email protected]

Adres: Rosbaeksvej 15, 2100 Kobenhavn Ø DANİMARKA

İnternet sitesi: http://kopenhag.be.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Büyükelçiliği’nin sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Büyükelçilik ’in kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Kopenhag Para Birimi

Danimarka’nın tek resmi para birimi Danimarka kronudur. 1 Danimarka kronu yaklaşık olarak 0,60 Türk lirasıdır.

Kopenhag’ın Resmi Dili

Danimarka’da tek resmi dili Danca’dır. Bu yüzden Kopenhag’da Danca konuşulur fakat Danimarka dünyanın en iyi eğitim sistemi olan ülkelerinden biri olduğu için neredeyse tüm Danimarkalılar çok iyi derecede İngilizce ve Almanca bilirler.

Kopenhag Saat Farkı

Danimarka kış saati uygulamasında Türkiye’den 2 saat geridedir. Bu fark yaz saati uygulamasında 1’e düşer.

Kopenhag Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub 0oC
  • Mar 2oC
  • Nis 6oC
  • May 11oC
  • Haz 15oC
  • Tem 16oC
  • Agu 16oC
  • Eyl 13oC
  • Eki 9oC
  • Kas 5oC
  • Ara 2oC

Kısa Kısa

Nüfus: 602.480 / Dil: Danca / Para Birimi: Danimarka kronu / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün