Google+

Kopenhag

Kopenhag - : - / -
--℃
1 DKK=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon2℃
 • Nisweather-icon6℃
 • Mayweather-icon11℃
 • Hazweather-icon15℃
 • Temweather-icon16℃
 • Ağuweather-icon16℃
 • Eylweather-icon13℃
 • Ekiweather-icon9℃
 • Kasweather-icon5℃
 • Araweather-icon2℃
Nüfus: 602.480 / Dil: Danca / Para Birimi: Danimarka kronu / İklim: Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün

Kopenhag Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kopenhag İskandinav ülkesi Danimarka’nın başkenti ve en kalabalık şehridir. Kopenhag, Danimarka’nın Sjaelland Adası’nın doğusunda yer alır. Kopenhag’ın İsveç şehri Malmö ile arasında sadece Oresund Boğazı kadar mesafe bulunur ve 2000 yılından beri 2 şehir birbirine Oresund Köprüsü ile bağlıdır. Danimarkalılar her araştırmada dünyanın en mutlu halkı olarak gösterilir. Kopenhag’a gittiğinizde gerçekten de Danimarkalıların çok mutlu olduğunu çünkü refah seviyelerinin çok yüksek olduğunu ve çok iyi kalitede kamu hizmeti aldıklarını görürsünüz. Öyle ki, mutluluk bulaşıcı olsa gerek, Kopenhag’a gidenler de kendilerine çok mutlu ve huzurlu hissetmeye başlarlar. Kopenhag’da 1480 yılında kurulan Kopenhag Üniversitesi ve Danimarka Teknik Üniversitesi bulunur. 2002’de hizmete açılan Kopenhag metrosu sayesinde şehir merkezindeki ulaşımın dışında çeper ilçelere ulaşım da büyük ölçüde kolaylaşmıştır. Kopenhag’ın Kastrup Havaalanı kuzey ülkelerinin en kalabalık havaalanıdır. Yılda 2 milyon yolcu bu havaalanından geçer. Kopenhag’da göçmen olarak en çok Pakistanlılar, Faslılar, Almanlar ve Türkler yaşar. Kopenhag’ın kardeş şehirleri Paris, Reykjavik ve Pekin’dir.

Kopenhag isminin, eski Danca’da “tacirlerin limanı” anlamına gelen Køpmannæhafn isminden türediği düşünülmektedir. Kopenhag’ın en önemli caddelerinden olan Stroged’in sonundaki Kral Meydanı (Kongens Nyrtov) isimli meydanda yapılan metro çalışmaları arkeolojik araştırmalar sebebiyle askıya alınmıştır zira bu kazılarda ortaya çıkanlar şehrin geçmişi hakkında çok geniş bilgi vermektedir. Buna göre şehirdeki ilk yerleşimlerin Taş Çağı’nda gerçekleştiği ve 8.-11. yüzyıl arasındaki Viking hâkimiyetinden sonra Kopenhag’ın 1020 yılında kurulduğu ortaya çıkmıştır.

1416’da Kopenhag hem Danimarka’nın hem de Norveç ve İsveç’in başkenti kabul edildi. Buna Kalmar Birliği deniliyordu. Danimarkalılar vahşi Viking kültüründen modernliğe ve medeniyete geçişin Hristiyanlığı kabul etmeleriyle gerçekleştiğine inanır. Coğrafi Keşifler’e kadar Kopenhag şehri ana geçim kaynağı olan balıkçılık ile deyim yerindeyse kendi yağında kavruluyordu. Ne zaman ki sömürgecilik ile uluslararası şirketler (Doğu Hindistan Kumpanyası gibi) baş gösterdi, Kral IV. Christian döneminde Danimarka bu şirketler ile ticaret yapmaya başladı, 1661 yılında başkent olan Kopenhag’da ilk borsa açıldı ve şehrin refah seviyesi gittikçe yükseldi. Zenginleşen şehirde Christianhavn gibi mahallelere altyapı hizmeti sunuldu, çok sayıda saray inşa edildi, şehrin nüfusu 80 yılda 3 katına çıktı. 1711’de baş gösteren veba 60 bin kişinin ölümüne sebep oldu. 1728’deki büyük Kopenhag yangını şehirdeki 35 bin kitabı kül etti, birçok önemli bina hasar aldı.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Kopenhag Gezilecek Yerler

Kopenhag dünyada insanlarının en mutlu olduğu ülke olan Danimarka’nın başkentidir. Danimarka’da yaşamıyor olabiliriz ama Kopenhag’a gitmek, orada 1 hafta geçirmek, şehrin havasını solumak tarihi ve turistik noktalarını ziyaret etmek bile bizi çok mutlu edecek. İşte bu yüzden Kopenhag’ın önemli noktalarını araştırdık.

Kopenhag, bir İskandinav ülkesi olan Danimarka’nın başkentidir. Danimarka Kuzey Denizi’ne ve Baltık Denizi’ne kıyısı olan birçok ada ve yarımadadan oluşan bir ülkedir. Kuzey Kutbu’ndaki Grönland Adası da Danimarka toprağıdır. Danimarka’nın sadece Almanya ile kara sınırı vardır. Kopenhag, Danimarka’nın Sjaelland Adası’nın kuzeydoğusunda yer alır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Yılın 7 ayı çok soğuk geçen Kopenhag’a gitmek için en ideal aylar haziran, temmuz, ağustos aylarıdır. Zira hava sıcaklığı gündüzleri 20 dereceye ulaşır ve akşamları da en düşük 11 derece olur. Ocak, şubat ve mart aylarında hava -2 derecelere kadar düşer ve en yüksek sıcaklık 2 derece olur. Nisan ve mayıs aylarında hava ısınmaya başlar fakat gündüzleri en fazla 15 dereceye kadar çıkar. Akşamları ise 4 dereceye kadar düşer. Bu aylarda Kopenhag turist ağırlamaya başlar. Eylül ayı muhtemelen Kopenhag’ı gezmek için en güzel aylardan biri olacaktır. Çünkü eylül ayında şehirde çok fazla turist olmaz. Yani siz ılık havanın tadını çıkarırken kalabalıktan da boğulmazsınız. Nitekim yaz mevsimi boyunca Kopenhag’a çok fazla turist gelir. Turistler yaz aylarında sadece hava sıcak olduğu için değil birçok etkinlik ve festival için de Kopenhag’a gelirler. Eylül ayının ortalarından itibaren soğuk havalar başlar ve ekim, kasım ve aralık ayında Kopenhag’a yeniden soğuk hava hâkim olur. Ekim ayı boyunca 12 derece civarında olan sıcaklık kasım ve aralık ayında 0 dereceye kadar düşer.

Türkiye’den Danimarka’ya en kolay ulaşım yolu havayoludur. İstanbul’dan Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a 3 saat 30 dakikalık direkt uçuşla ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin başka bir şehrinden Kopenhag’a gitmek için İstanbul aktarması yapmak gerekmektedir.

Kopenhag’da Nerede Kalınır?

Kopenhag’da Nerede Kalınır?-1

Kopenhag’da kalabileceğiniz bölgelerin tamamını yazımızda bulabileceksiniz. Kopenhag gibi dünyanın en güvenli şehirlerinden biri olan yerde hem bütçeye uygun hem lüks birçok otel, hostel ve pansiyon bulabilirsiniz. Her sene yapılan araştırmalarda dünyanın en mutlu insanları çıkan Danimarkalıların başkentinde hem çocuklu aileler hem sevgililer hem de arkadaş grupları kendi bütçelerine uygun konaklama tesisi bulabilecekler.

Şehrin merkezi ile Vesterbro arasında bulunan bölgeye Tivoli deniyor. Tivoli Oyun Parkı dolayısıyla küçük büyük herkesin Kopenhag’ta en çok ilgi gosterdiği yer Tivoli’dir. Kopenhag’da beklentiniz ve isteğiniz sakinlik ve tenhalık ise buraya gelmemenizi öneririz çünkü yaz-kış her daim Tivoli, Kopenhag’ın en canlı noktasıdır. Turistler sadece ana istasyon veya oyun parkı Tivoli’de olduğu için değil en hoş eğlence mekânları da burada olduğu için Tivoli’de konaklamayı tercih ederler. Üstelik Kopenhag’ın en önemli turistik noktalarından ikisi olan Ulusal Müze ve Christiansborg Sarayı da Tivoli’dedir.

Kopenhag’da alışveriş alanı Stroget ile Norreport arasında kalan bölge Latin Mahallesi’dir. Vor Frue Kirke Katedrali ile üniversite kampüsünden dolayı yoğun olan bu bölge restoran ve kafelerle dolu olduğu için turistlerin göz bebeğidir çünkü burada sosyal hayat yaşanır. Dolayısıyla Latin Mahallesi’nde birçok konaklama tesisi bulunur.

Kopenhag, şehrin ününe yakışır şekilde özgün tasarıma sahip, ödüllü mobilyalar ile döşenmiş birçok şık otel ve hostele ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin turistik merkezinin küçük bir alan etrafında toplanmış olması nedeniyle merkeze yakın birçok konaklama seçeneği mevcuttur. 


Kopenhag Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Kopenhag otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.


 

Kopenhag’a gittiğinizde daha ilk andan itibaren dünyanın en medeni, en gelişmiş şehirlerinden birinde olduğunuzu fark edeceksiniz. Bu farkındalık toplu ulaşım ağını gördüğünüzde ve toplu ulaşım araçlarına bindiğinizde kat be kat artacak. Zira Kopenhag’ta hizmet veren otobüsler, metro, deniz otobüsleri ve trenler şehirde sizi istediğiniz her yere götürebilecek kapasitededir ve tüm toplu ulaşım araçları dakiktir. Üstelik hepsine aynı bilet veya kart ile binebilirsiniz. “A” kodlu otobüsler Kopenhag’ın ana otobüs hattından geçer. 24 saat hizmet verirler. “S” kodlu otobüsler ise sabah 06.00 - gece 01.00 saatleri arasında hizmet verir. S otobüsleri, A otobüslerine göre daha hızlıdır çünkü az sayıda duraktan geçerler. “N” kodlu otobüsler gece otobüsleridir. Kopenhag’ta metro günün 24 saati hizmet vermektedir. Sadece 2 hattı olan Metro ile şehir merkezinden havaalanına 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Kopenhag’ın en turistik noktaları metronun M2 hattı üzerinde bulunur. Kopenhag’da ayrıca A, B, C, E, H ve S olmak üzere 6 hatta tren çalışır.

Kopenhag’da toplu ulaşım araçlarına binmenin en pratik yolu “Copenhagen Card” almaktır. 24 saat için 389 DKK (yaklaşık 53 euro), 48 saat için 549 DKK (74 euro) ödeyerek Copenhagen Card alabilirsiniz. 10-15 yaş arası çocuklar için kart ücreti yarı fiyatadır. Havaalanına varır varmaz toplu ulaşım kartınızı temin edebilir ve metroya binerek şehir merkezine gelebilirsiniz. Geçerli olduğu süre içinde Copenhagen Card ile birçok müzeye ayrı ücret ödemeden girebilirsiniz. Kopenhag’da satın alıp kullanmaya başladığınız andan itibaren 7 gün geçerli olan ve sınırsız kere toplu ulaşım araçlarına binmenizi sağlayan Flexcard da oldukça ekonomik bir seçenektir. Sadece 1 kez 200 DKK (yaklaşık 27 euro) ödeyerek Flexcard alabilirsiniz. Hiçbir bilet veya kart satın almadan toplu ulaşım araçlarını kullandığınızın fark edilmesi üzerine 750 Danimarka kronu ceza ödemek zorunda kalacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kopenhag denince akla hemen bisikletin gelmesi normaldir çünkü Kopenhag bisikletle en güvenli şekilde gezilecek şehirlerin başında gelir. Üstelik merkezi küçük bir yer olduğu belki de toplu taşıma araçlarına binmenize hiç gerek duymayacak, sadece bisiklet kiralayarak seyahatinizi geçirebileceksiniz. Ortalama 500 DKK (65 euro) depozito ödeyerek günlüğü 10 €’ya bisiklet kiralayabilirsiniz. Son olarak Kopenhag’da taksilerin gündüzleri km başına 1,5 €, geceleri 1,7 € yazdığını hatırlatmak isteriz.

Kopenhag Mutfağı
 

Kopenhag'da o kadar lezzetli yemekler bulacaksınız ki hepsini yemek isteyeceksiniz. Seyahatte kilo almaktan korkanlara yurtdışında alınan kaloriler sayılmaz diyelim ve bu yemekleri tanıtmaya başlayalım: Smorrebrod Danimarka’nın en ünlü yemeğidir ve "açık sandviç" şeklinde olmasıyla bilinir. Genelde öğle yemeğinde tüketilir ancak ara öğün olarak da bir kaçamak yapabilirsiniz. Dilimlenmiş çavdar ekmeği üzerine karides, haşlanmış yumurta, et veya sebze konarak servis edilir. Mayonez, hardal gibi soslarla tüketilebilir. Polser için Danimarka usulü “hot dog” demek yanlış olmayacaktır. Şehri gezerken yorulunca sokakta ayaküstü yiyebilirsiniz veya bir restoranda da bu yemeği seçebilirsiniz. Aebleskiver küçük toplar şeklinde hazırlanan pankeklerdir. İçine genelde elma dilimleri konulur. Üzerine reçel ve toz seker veya pudra şekeri serpilerek servis edilir. En çok Noel zamanında tüketilir. Neredeyse her yemekte kartofler yani patates yemeği yer Danimarkalılar. Genelde suda haşlayarak tüketilir. Şekerle karamelize ederek de hazırlanır ve afiyetle yenir. Wienerbrod hiç kimsenin hayır diyemeyeceği bir çörek çeşididir. Tadınca sebebini siz de anlayacaksınız. Glogg kaynatılmış şaraptır ve içine hem portakal aroması hem badem hem baharat katılır. Ortaya muhteşem bir tat çıkar. Glogg yılın her dönemi ama en çok da Noel'de tüketilir. Rababergrod ravent bitkisi ile yapılan bir kompostodur ve yaz aylarında Danimarkalılar bu kompostoyu bol bol içerler. Soğuk servis edilir. Çilekle hazırlanan çeşidine rababerjordbærgrød denir. Danimarka'da frikadeller ismiyle bilinen köfteler çok sevilir. Alıştığımız tarifle bu köfteler hazırlandıktan sonra mutlaka kızarmış tereyağı üzerinde pişirilir. Köfteler ya smorrebrod'un üzerinde servis edilir ya da tabağa konarak yanında patates ile yenir. Köftelerin balıketiyle yapılan versiyonu fiskefrikadeller de Danimarkalıların vazgeçemediği lezzetlerdendir. Kopenhag'da Danimarka'da üretilen peynir çeşitlerini mutlaka denemeniz gerektiğini hatırlatırız. Bir öğünde sırf çeşit çeşit peynirlerle dolu (danbo, havarti peynirleri gibi) bir peynir tabağı sipariş ederek bile karnınızı doyurabilirsiniz. Son olarak (sadece Danimarkalıların değil) tüm İskandinavların somon başta olmak üzere Kuzey Denizi'nden çıkan hiçbir balığa kayıtsız kalamadığını söylemek durumundayız.

copenhagen-2264967_960_720.jpg

Kopenhag’da gündüz olduğu gibi güneş battığında da eğlence devam ediyor. Yüz bine yakın öğrencinin yaşadığı Kopenhag’da, özellikle Indre By ismiyle bilinen şehir merkezinde, hem gençlere hem çalışan kesime hem de emekli turistlere uygun mekânlar mevcut. Dilerseniz canlı müzik veya DJ performansı eşliğinde sabaha kadar dans edersiniz dilerseniz içkinizi alıp şömine başında bir gece geçirirsiniz. Size Kopenhag’daki tüm gece hayatını anlattıktan sonra karar size kalmış. Emin olduğumuz bir şey var ki o da bu Avrupa şehrinde gece hayatının sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacağıdır.

Culture Box şehrin en iyi elektronik müzik çalan mekânıdır. 12 yıllık ömrü boyunca dünyaca ünlü birçok sanatçıyı da sahnesinde ağırlamıştır. Bu gece kulübünün içinde Red Box ve Black Box isminde 2 ayrı bölüm bulunur. Zoo Bar kokteylleriyle meşhurdur. Hiçbir müşterisi sabah 05.00’ten önce kulüpten çıkmaz. Rust perşembe, cuma ve cumartesi geceleri açık olan bir gece kulübüdür. 20 senedir en iyi R&B müzik burada çalınır ve doyasıya dans edilir. The Jane elegan giyinen barmenleriyle bilinir. Perşembe, cuma ve cumartesi geceleri açıktır. Panama CPH 1 sene önce kapılarını açan ve Tivoli Oyun Parkı manzarasıyla büyüleyici bir mekândır. Çok şık bir iç dekorasyonu vardır.

Son olarak akşam yemeğinden sonra gece kulübüne veya bara değil kültürel bir etkinliğe katılmak isteyenler için Danimarka Kraliyet Tiyatrosu’nda sahnelenen bir temsili (piyes, opera, bale gibi) izlemelerini tavsiye ederiz. Bu tip etkinliklerle ilgilenen turistlerin en az 2 ay önceden biletlerini internet üzerinden satın almaları temsili kaçırma riskini en aza indirecektir. Üstelik 25 yaş altı seyircilere özel indirim uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra Christiania Özgür Bölgesi’nde her akşam etkinliklerin olduğunu ve her cuma gece Tivoli Oyun Parkı’nda çeşitli müzik türlerinde konserlerin düzenlendiğini hatırlatmak isteriz.

MG_0015.jpg

Dünyanın en mutlu ülkesinin başkentinde o kadar çok etkinlik düzenleniyor ki bunların en önemlilerini ve Danimarka kültürünü en çok yansıtanlarını sizin için bir araya getirmeye çalışacağız. Bu organizasyonların en az birine seyahatinizi denk getirmeniz gerektiği kanısındayız.

Roskilde Festivali: Kuzey Avrupa’nın en önemli kültür organizasyonu olarak kabul edilen Roskilde Festivalinde yöresel müzikler, yemekler, danslar bir araya gelir ve ortaya harika bir mozaik çıkar. Toplam 8 sahnede 200’den fazla performans gerçekleşir. Roskilde, her yaz mevsiminde 1 hafta sürer.

Copenhell: Metal müziğin Kuzey Avrupa’dan dünyaya yayıldığı artık herkesin malumudur. Kopenhag’da her sene haziranda 2 gün boyunca gerçekleşen Copenhell festivalinde metal, death metal ve heavy metal severler bir araya gelir ve metal müziğe adeta doyarlar.

CLICK Festival: Modern sanat, modern bilim ve teknoloji meraklılarının kaçırmaması gereken bir organizasyon Kopenhag’da her mayıs ayı sonunda 2 gün boyunca gerçekleşen Click Festival’dir. Canlı müzik ve dans gibi sahne performansları, seminerler, workshoplar ve sohbetlerle adeta mest olacaksınız. 2 günlük festivalin hiçbir anını kaçırmak istemeyenlere kamp alanı da temin ediliyor ve geceyi burada geçirebiliyorsunuz. 2 gün boyunca yemek standı da sizi bekliyor olacak.

Distortion: Distortion festivali 1998’den beri Kopenhag’dan ayrı düşünülemeyecek bir organizasyon olmuştur. Her sene mayıs ayı sonunda 5 gün boyunca sokaklarda ve hatta ana caddelerde konserler düzenlenir ve özellikle Kopenhaglı gençler eğlenceye doyarlar.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Danimarka kış saati uygulamasında Türkiye’den 2 saat geridedir. Bu fark yaz saati uygulamasında 1’e düşer.

Danimarka’nın tek resmi para birimi Danimarka kronudur. 1 Danimarka kronu yaklaşık olarak 0,60 Türk lirasıdır.

Danimarka’da tek resmi dili Danca’dır. Bu yüzden Kopenhag’da Danca konuşulur fakat Danimarka dünyanın en iyi eğitim sistemi olan ülkelerinden biri olduğu için neredeyse tüm Danimarkalılar çok iyi derecede İngilizce ve Almanca bilirler.

Kopenhag, TC Kopenhag Büyükelçiliği’nin görev alanı içindedir.

TC Dışişleri Bakanlığı Kopenhag Büyükelçiliği

Telefon: +45 39 20 27 88

Eposta: embassy.copenhagen@mfa.gov.tr

Adres: Rosbaeksvej 15, 2100 Kobenhavn Ø DANİMARKA

İnternet sitesi: http://kopenhag.be.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Büyükelçiliği’nin sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Büyükelçilik ’in kapalı olacağı unutulmamalıdır.

1 Ocak: Yeni yıl

14-17 Nisan: Paskalya tatili

1 Mayıs: İşçi bayramı

5 Haziran: Milli bayram

24 Aralık-2 Ocak: Noel tatili

*Yukarıda belirtilen tatil günlerinin bir kısmı 2017 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Kopenhag’da acil durumlarda sadece 112’yi tuşlamanız yeterli olacaktır. Görevliler sizi ihtiyacınıza göre polise, itfaiyeye veya ambulans hizmetine yönlendiriyor.

Acil Yardım Hattı: 112