Kopenhag Kraliyet Tiyatrosu

Kraliyet Tiyatrosu, opera, bale ve tiyatroya ev sahipliği yapan bir yerdir. 1748’de kurulan ve günümüzde de sanatını yaşatan tarihi tiyatro merkezinde birçok gösterim yapılmaktadır. Seyahatiniz süresince internet sitesinden gösteri tarihlerine bakıp bu tarihi güzellikleri yaşatan salonda unutulmaz bir opera, bale veya tiyatro izleyebilirsiniz.

Bu tarihi salon, üç asıra yaklaşan tarihinde kimler kimleri ağırlamış ki... Ünlü Danimarkalı masal yazarı Hans Christian Andersen’in adını en başa saymazsak olmaz. Danimarka’nın dünyaca ünlü filozof ve yazarı Søren Kierkegaard da, defalarca ziyaret ettiği salonda Mozart’ın Don Juan yorumunu dinlemiş örneğin.

Kraliyet Tiyatrosu; Opera Evi (Opera House), Oyun Evi (Play House) ve Eski Sahne (Old Stage) olmak üzere üç ana etkinlik sahnesinden oluşmaktadır.

Binanın tarihçesine gelirsek; ilk bina 1774 yılında, Amalienborg Sarayı’nın da tasarlayıcısı olan Mimar Nicolai Eigtved tarafından yapılmış. 800 koltuk kapasiteli bu ilk tiyatro program olarak da gayet mütevaziymiş 1849 yılına dek de bu konumda devam etmiş. 1849 yılına gelindiğinde farklı etkinliklerle programın zenginleştirilmesine, bunun için de ek bina yapılmasına karar verilmiş. Böylelikle bugün Old Stage diye adlandırılan bölüm yapılmış. Opera House 2005’te, Play House ise 208’de açılmış.

Danimarka’da Kraliyet ailesi hala saygın bir konumda bulunuyor. Resmi olarak devleti yönetme hakkı bulunmasa da sembolik önemlerini koruyorlar. Kraliyet ailesine karşı halkın uyması gereken belli davranış kuralları mevcut. Bu durum Kraliyet Tiyatrosu sınırları içerisinde de geçerli. Kraliçe herhangi bir gösteriyi izlemeye geldiyse, o yerine oturana dek bütün salonun saygıyla ayakta beklemesi bu kurallardan biri.

Kraliyet Tiyatrosu gösteri ve etkinlikleri için https://kglteater.dk/en/ internet sitesinden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Adres:Tordenskjoldsgade 5 | Kongens NytorvCopenhagen 1017

Ziyaret Bilgileri: Ziyaret saatleri gösteri günlerine göre değişiklik göstermektedir. Giriş ücretsizdir. Gösteri ücretleri değişmektedir.

Yakın Yerler: Nyhavn, Kopenhag Amber Müzesi, Kunsthal Charlottenborg

Ulaşım: Şehir merkezi içerisinde bulunan tiyatro binasına keyifli ve kısa bir yürüyüş ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kongens Nytorv metro durağında inerek de Kraliyet Tiyatrosu’na gidebilirsiniz.