Christiania Özerk Bölgesi

Christiania Özerk Bölgesi, 1971 yılında bir grup hippi tarafından kurulan bir mahalledir. “Kurtarılmış bölge” diye de tanımlayabiliriz çünkü şehrin ortasında olmasına rağmen bu mahallede kendine mahsus kuralları olan bir hayat yaşanıyor. Tabii özerk bir bölge statüsüne kavuşmaları kolay olmamış, tam 40 yıl boyunca bunun mücadelesini vermişler. Zaman zaman devletle ilişkileri gerilmiş, başları derde girmiş ama davalarından hiç vazgeçmemişler.

Nihayetinde, 1 Temmuz 2012 itibariyle Christiania Özgür Bölgesi adıyla özerkliği resmi olarak Danimarka devleti tarafından tanınmış ve çatışmalar böylelikle sona ermiştir.

Bu mahalledeki kurallar Danimarka devletinden olduğu gibi Avrupa Birliği kurallarından da tamamen bağımsızdır.

Christiania halkı kendilerini ziyaret etmek isteyen herkese kapılarını açık tutuyor.  Mahalleye giriş serbest ancak girişte yazan kurallara mutlaka uyulması isteniyor. Özerk Bölgenin kuralları aslında çok basit ve açık, üstelik sadece üç taneler: Eğlen! Koşma! Fotoğraf Çekme!

Koşma demelerinin sebebi koşan birinin paniğe sebep olması. Fotoğraf çekilmesini istememeleri de doğal olarak mahremiyetlerine özen göstermeleri. Bu üç ana kuralın yanında şiddet eylemlerinde bulunmak, silah taşımak ve araba kullanmak yasak.

Bunlardan biri fotoğraf çekmenin yasak olmasıdır. Christiania’da görecekleriniz arasında el yapımı rengârenk tahta evler, sanat galerileri, organik yiyecekler bulabilirsiniz. Christiania’da satılık ev mefhumu yoktur, başvuruda bulunabilir ve mahalle tarafından uygun görüldüğünüz takdirde size verilen evinizde oturmaya başlayabilirsiniz.

Christiana’nın en ünlü caddesi Pusher Street. Bölgede 800 kişi yaşıyor. Normal bir devlet gibi onların da bir bayrağı ve para birimi var. Bayrakları kırmızı renk üzerine yan yana çizilmiş sarı renkte üç küçük daireden oluşuyor. Para birimleri ise Løn. Dışarıddan gelen ziyaretçiler Danimarka Kronu’nu kullanabiliyor. Burada mülkiyet hakları da alışılmışın dışında. Ev sahibi olmak gibi bir şey mümkün değil örneğin. Bar, restoran, kafe gibi yerlerde elde edilen gelir ortak bir kasada toplanıyor ve Christiana sakinlerince bölüşülüyor. Tahmin edilebileceği gibi gelirlerinin büyük çoğunluğunu turistler oluşturuyor. Beslenme için genelde kendi gıdalarını üretme yolunu tercih ediyorlar.

Adres: Christianshavn, Kopenhag, Danimarka

Yol Tarifi: Şehir merkezinden 2,6 kilometre uzaklıktadır. Christianshavn St. metro durağında inerek Christiania’ ya gidebilirsiniz.

Yakın Yerler: Peder Skram (Tarih Müzesi)