Nyhavn şeridi, Kopenhag’da sosyal hayatın yaşandığı yerdir. Sıra sıra dizilen restoran ve kafeler, kanalda yapılabilecek sandal turları, elinizde içkinizle oturabileceğiniz banklar, dükkân ve mağazalar, fonda duyacağınız caz müziği size Nyhavn’ın Kopenhag’ın kalbi olduğunu gösterecek.

Nyhavn, Türkçe’de Yeni Liman anlamına geliyor. Andersen’den Masallar deyince hepimizin bileceği masalların yazarı Hans Christian Andersen, 18 yıl Nyhavn’da yaşamış. Bölge limana demirlemiş ahşap gemileri, yan yana bir oyuncak gibi dizilmiş, 1600’lerden kalma renkli binalarıyla hala masalları çağrıştıran bir atmosfere sahip. Andersen’in yaşamış olduğu 20 numaralı bina Nyhavn’ın en görülmesi gereken yerlerinden biridir. Yazarın ayrıca 18 ve 67 numaralı binalarda da yaşadığı bilinmektedir. Andersen en güzel masallarını bu evlerde yazmıştır.

Nyhavn’daki bir diğer önemli ev, 9 numaralı binadır. Bu bina 1681 yılında inşa edilmiş olup bugüne kadar sağlam ve ilk günkü haliyle kalabilmiştir.

Bölgenin tarihçesine gelirsek, burası Kral Christian V tarafından 1670-1673 tarihlerinde yaptırılmıştır. Deniz ulaşımı ve ticareti alanında önemini 1900’lü yıllara dek sürdürse de gemilerin boyutlarının giderek büyümesi limanı bir noktadan sonra sadece küçük gemilerin uğradığı, ikincil önemde bir limana dönüştürmüş. Nyhavn gemicilik tarihindeki önemini müze olarak gezilebilen gemilerle ve hayatını kaybetmiş denizcilere adanmış Mindeankeret yani Çıpa Anıtı ile günümüze taşıyor.

Su üzerinde tasarlanmış, mimarlık ödülü sahibi Kraliyet Tiyatrosu görmeniz gereken bir diğer yer. 2008 yılında açılan tiyatro, sanki suda yüzüyormuş hissi veriyor.

Sanat meraklıları Kopenhag Opera Binası’nı da atlamamalı. 2005 yılında yapılan 1700 kişilik kapasiteli bu bina, tam 14 katlı. Bu haliyle dünyanın en özel opera binaları arasında yer alıyor.

Ayrıca Nyhavn ile Christiania’yı birbirine bağlayan İç Liman Köprüsü ve 1912 yılında yapılmış bölgenin en eski köprüsü olan Nyhavn Köprüsü görülecek diğer yerler arasında geliyor.  

Adres: Nyhavn 1-71 | Kobenhavn K

Yol Tarifi: Şehir içerisinde yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kongens Nytorv metro durağında inip yürüyerek de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yakın Yerler:Royal Danish Theater (Kongelige Teater), Copenhagen Amber Museum, Inderhavnsbroen