Rundetaarn Gözlem Kulesi

17. yüzyılın başında inşa edilen Rundetaarn gözlem kulesi Avrupa’nın en eski gözlemevlerinden biridir ve hala çalışmaktadır. Rönesans mimarisinin etkileyici örneklerinden biri olan gözlem kulesinin yapımı 7 yıl sürmüş.  Bu yapı tıpkı Çan Kulesi, Akademik Kütüphane ve gibi Trinity Kompleksine bağlı.

IV. Christian saltanatı sırasında kule inşa edildiğinde Danimarka Krallığı dünyanın astronomi çalışmalarında en çok ilerleyen ülkesi idi. Gökbilimci Tycho Brahe 1601’de vefat edince kral bir gözlem kulesi yaptırarak Brahe’nin çalışmalarının ilerletilmesini istedi. Günümüzde profesyonel bilim insanları bu kulede çalışmamaktadır ama astronomi ile ilgilenen amatörler ve turistler kuleden gözlem yapabilir. Ayrıca muhteşem Kopenhag limanı manzarasını izlemek için de kuleye çıkabilirsiniz.

Kulenin en kendine has özelliği, spiral rampadır. Yukarı ulaşmak için ziyaretçilerin 7,5 tur dönen 209 metrelik spiral rampayı aşmaları gerekiyor. Merdiven yerine rampa seçilmesinin sebebi ağır ve hassas astronomik cihazların kuleye taşınırken zarar görmesini önlemek içinmiş. Tabii bu spiral rampa, Çar Peter’in 1716’da kulenin tepesine atıyla çıkmasına da olanak sağlamış. 1902 yılında ise bu olayın daha da ilginci kayıtlara geçmiş. Bir Alman turist arabasıyla kulenin tepesine dek çıkmış. O tarihten beri zaman zaman motorsiklet ve bisikletle rampayı tırmanma denemeleri yapılmakta.

Her ne kadar en tepeye kadar çıkması biraz yorucu olsa da sonunda sizi karşılayacak şehir manzarası için değer...

Kulede eskiden kütüphane olarak kullanılmış şimdi sergi, konser gibi etkinliklerin düzenlendiği bir bölüm de bulunuyor. Gözetleme Kulesi, başta Andersen olmak üzere edebiyat eserlerine de ilham vermiş, karakterlerin yaşadığı ya da çalıştığı yer olarak sıklıkla boy göstermiştir. Danca’da kuleyi referans gösteren bir deyim bile vardır. “Gözetleme Kulesi mi gök gürültüsü mü daha yüksektir?” gibi kullandıkları deyim, tartışmalarda kıyaslanmaması gereken şeyler için kullanılır.

Ziyaret Bilgileri: Cuma ve cumartesi günleri hariç her gün kuleyi ziyaret edebilirsiniz. Copenhagen Card sahiplerine giriş ücretsizdir. Aksi takdirde 5-15 yaş arası ziyaretçilerden 5, 15 yaş üstü herkesten 25 DKK ücret istenmektedir.

Adres: Købmagergade 52A, 1150 København, Danimarka

Ulaşım: Kopenhag Merkez İstasyonundan A-B-C (yeşil, mavi ve turuncu) hatları kullanarak ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinden yürüyerek ortalama 10 - 15 dakika sürmektedir.

Yakın Yerler: Copenhagen Katedrali, Guinness Dünya Rekorları Müzesi