Unutulmuş Altı Dev

Kopenhag’da biraz şehrin dışına çıkarak daha önce muhtemelen hiç duymadığınız bir deneyime katılabilirsiniz. Sanatçı Thomas Dambo’nun sanatı müzelerin içine hapsetmeme fikriyle yola çıkarak ve yerel halktan yardım alarak yaptığı dev figürlerini yani “Unutulmuş Altı Dev”i (The Six Forgotten Giants) ziyaret edebilirsiniz.

Tamamen geri dönüşüm malzemelerinden üretilmiş dev heykeller, eski paletler, kullanılmaz hale gelmiş ahşap sundurma ya da çitlerden alınan ahşap malzemelerle üretilmiş. Bu yaıyla da son derece çevreci bir mesaj taşıyan devler, oldukça da sevimli. Şirin ifadeleriyle çocukların ormandaki oyun arkadaşı olan dev heykellerin isimleri şöyle: “Arkadaş canlısı Teddy”, “Köprünün altındaki Oscar”, “Uyuyan Louis”, “Minik Tilde”, “Dağdaki Thomas” ve “Tepedeki Trine”.

Bu canayakın ve yaramaz devler, unutuldukları yerlerde bulunmayı beklerken küçük hınzırlıklar da yapmadan edemiyorlar. Uykucu Louis, koca cüssesine aldırmadan ormanda boylu boyunca uzanmış kestiriyor. Şakacı Little Tilde, saklambaç oynayacağı çocukları bekler gibi ağacın arkasına saklanmış. Oscar, kocaman ellerini köprüyü kucaklayacakmış gibi uzatmış. Hill Top Trine, oturduğu noktadan görülen muhteşem manzaranın tadını çıkarıyor. Dost canlısı Teddy Friendly de kolunu göle doğru uzatarak insanların göle doğru yürümelerini kolaylaştıracak bir köprü sunuyor.

Heykelleri bulmanın pek kolay olduğunu söyleyemeyiz. Sanatçının amaçladığı şeylerden biri de bu zaten; insanları alışılmış rotalardan çıkarıp yeni yerler keşfetmelerini sağlamak. Kopenhag’ın batısındaki Rødovre, Hvidovre, Vallensbæk, Ishøj, Albertslund ve Høje Taastrup isimli mahallelerinde bulunan devler sizi büyüleyecek.

Eğer canınız devleri ziyaret etmeyi tamamen bir oyuna dönüştürmek istiyorsa, Thomas Dambo’nun  ziyaret etmelisiniz. Sanatçı burada devleri bulmak isteyenler için eğlenceli ve karmaşık yol tarifleri hazırlamış. Verilen talimatlara uyarak ve bilmeceleri çözerek dev heykellerinin saklandığı yerleri bulmanız mümkün.

Tipik turistik etkinliklerden sıkılıp farklı şeyler yapmak isteyenler için ideal bir fikir gibi görünüyor. Ormanlık alanda devleri ararken doğa ile iç içe vakit geçirmek de size iyi gelecek.

Adres: Rødovre, Hvidovre, Vallensbæk, Ishøj, Albertslund, Høje Taastrup

Ziyaret Bilgileri: Altı Dev Heykeli dilediğinizher zaman ziyaret edebilirsiniz. Devleri ziyaret etmek ücretsizdir.

Ulaşım: Dev figürler Kopenhag şehir merkezi dışında 6 farklı mahallededir. Bu mahallelere Kopenhag Merkez Tren İstasyonundan kalkan trenlerle gidebilirsiniz.