Vasterlanggatan Caddesi

Vasterlanggatan Caddesi eski şehir yani Gamla Stan bölgesinde yer alan en eski caddelerden bir tanesidir. Jarntorget ve Mynttorget meydanları arasında uzanan bu cadde son derece hareketli ve turistler kadar yerlilere de rastlanabilen bir yerdir. Stockholm şehri ve genel olarak İskandinav yerel kültürüne ait hediyelik eşyalar satan çok sayıda dükkân bulunuyor. Ayrıca hem İsveç hem de dünya mutfağına ait çok çeşitli mutfaklar bulmak da mümkün.

Bu renkli cadde “The Western Long Street” adıyla da biliniyor. Cadde üzerinde birçok tarihi yapı bulunuyor. Bunlar arasında en ilginci dünyanın en eski dükkanlarından biri. 19 numarada yer alan hırdavatçı dükkanı tam 1654 yılında açılmış. 

Tarihi dokunun içinde hiç bitmeyen bir kalabalık var ve yeme, içme, alışveriş gibi birçok amaca hizmet ediyor. Keyifli vakit geçirilebilecek caddelerden bir tanesi olan Vasterlanggatan Caddesi 15. yy.’a kadar şehrin batı surları ardında kalan bir patika görevi görüyormuş.

Şehir sınırları genişledikçe Vasterlanggatan Caddesi de şehre dahil olmuş ve etrafına kısa süre içinde dükkanlar ve evler inşa edilerek bu hareketli haline kavuşmuş. Caddenin üzerinde bulunduğu ada, Gamla Stan’i oluşturan üç ada arasından en büyüğü ve ‘şehir adası’ anlamına gelen Stadsholmen adıyla biliniyor. Bu cadde hediyelik eşya satın alma açısından çoğu ziyaretçi için çok pahalı bulunuyor. Eğer Stockholm gezisine bu noktadan başlanacaksa hediyelik eşya alışverişi için acele etmemekte fayda olacağı söylenebilir.

Adres: Standsholmen, Stokholm

Yol Tarifi: 13,14, 18, 19 no’lu metro hatlarıyla buraya ulaşabilirsiniz.Otobüs içinse 3, 401 ve 53 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.

Yakın Yerler: Hemlins Bokhandel,  Gamla Stan