Salaborsa Kütüphanesi

Kültürel bir gezide mutlaka uğranması gereken yerlerden birisi olan Biblioteca Salaborsa yani Salaborsa Kütüphanesi, İtalya’nın en eski ve tarihi kütüphanelerinden biridir. Meydana oldukça yakın (yürüme mesafesinde) bir konumda bulunan Salaborsa Kütüphanesi, bir halk kütüphanesi olduğu için gezilebilir bir alan. Aynı zamanda içinde Orta Çağ Dönemi’nden kalma el yazmaları ve bunun gibi birçok klasik eser vardır.Belediye tarafından işletilen Salaborsa Kütüphanesi bilinen kütüphanelerin dışında, hafta sonları ailelerin çocuklarını alıp vakit geçirdiği ve çeşitli aktivitelere katıldığı bir mekan olarak da kullanılıyor. Yapının altında arkeolojik kalıntılar bulunuyor ve yerler cam panellerle kaplı olduğu için gezerken kalıntıları da inceleyebiliyorsunuz. Daha yakından bir göz atmak ve bu tarihi kalıntıları keşfetmek için aşağıdaki küçük müzeye gidebilirsiniz.

Arkeolojik alana girmeden önce, Bologna tarihinin bir zaman çizelgesi görürsünüz ve bu bölümün sonunda bir kapı vardır. Kapıdan geçmişe gider, eski binaların temelleri, bir kuyu ve hatta eski bir kanalizasyon sistemiyle çevrili bir alanda bulursunuz kendinizi. Dikkate değer şekilde korunmuş yapılarda açıkça görülebilen farklı tarih katmanlarına dikkat çekmek için bir kılavuz edinebilirsiniz. Kalıntıların en derin ve en eski seviyeleri, Bologna’nın kurulmasından çok daha erken bir zamana dayanıyor ve bu da Romalılardan önce burada bir yerleşim olduğunu gösteriyor.

1990’larda Bologna’nın tarihi merkezinin kazılması, Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş ve kentin en popüler meydanındaki muhteşem Salaborsa Kütüphanesi’nin altında bulunan iki ana caddeyi ortaya çıkardı. Salaborsa Kütüphanesi (Biblioteca Salaborsa), sıra dışı bir tarihin üzerine yapılmış güzel bir tarihi binada yer alan modern bir mekân olmasıyla da dikkat çekiyor.Ziyaret Bilgileri: Hafta içi 10.00-20.00 / Cumartesi: 10.00-19.00

Adres: Piazza del Nettuno, 3, 40124 Bologna

Yol Tarifi: 14, 19, 20, 21, 91, 96, 98 no’lu otobüslerle kütüphaneye ulaşmak mümkün. Tren içinse R, RV, S1 A, S1 B ve S4 A numaralı hatları kullanmanız gerekiyor.

Yakın Yerler: Palazzo Re Enzo, Piazza Maggiore