Google+

Arama formu

Bologna

İtalya'nın önemli kentlerinden birisi olan Bologna, binalarda kullanılan...
Devamı oku
Önemli Numaralar: Polis: 118 İtfaiye: 115 Acil: 113 Bologna’da birbirine...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Yortu (6 Ocak) Özgürlük Yıldönümü (25 Nisan) İşçi...
Devamı oku
Angelica  Uluslararası Çağdaş Müzik Festivali - Mayıs Bologna Caz...
Devamı oku
  Bologna’da alışveriş deyince ilk akla gelen Via dell’Independenza...
Devamı oku
  Bologna, öğrenci şehri olduğundan gece hayatı oldukça renkli ve...
Devamı oku
  Bologna mutfağı dünya tarafından tanınmış, en çeşitli en zengin...
Devamı oku
  Bir ortaçağ şehri olan Bologna oldukça eski tarihe sahiptir. Bu eski...
Devamı oku
  Bologna’da şehir içi ulaşım otobüsler ile sağlanmaktadır. Bologna...
Devamı oku
İtalya'nın köklü şehirleri arasında yer alan Bologna, Orta Çağ izleri...
Devamı oku
Bologna’ya Türkiye’den uçak yolculuğu ile direkt olarak gidilebilir. Hem...
Devamı oku
  Bologna’da sıcak ve ılıman iklim hakimdir. Şehir yine de çok fazla...
Devamı oku
İtalya; yeşil, gri ve kırmızı pasaport sahiplerine vize şartı...
Devamı oku
MİLANO BAŞKONSOLOSLUĞUAdres: VIA LARGA, 19 20122- MILANOTelefon: 00 39 02...
Devamı oku
İtalya, GMT+3 zaman diliminde yer almaktadır. Türkiye (GMT+2) ile Bologna...
Devamı oku
Bologna'nın resmi dili İtalyancadır. İngilizce genellikle turistik...
Devamı oku
Bologna'da Euro kullanılmaktadır.
Devamı oku
İtalya’nın kuzeyinde yer alan Bologna, Floransa’nın 82 kilometre uzağında...
Devamı oku
  Bologna, İtalyanlar tarafından kızıl şehir olarak adlandırılır....
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type L250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 1.6℃
Şub 4.5℃
Mar 8.7℃
Nis 12.7℃
May 17.2℃
Haz 21.2℃
Tem 24.1℃
Ağu 23.6℃
Eyl 20.1℃
Eki 14.5℃
Kas 7.7℃
Ara 2.8℃
Kısa Kısa...
Ülke: İtalya  / Nüfus: 375.893 / Dil: İtalyanca / Para Birimi: Euro / İklim: Ilıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir?: 3 / Big Mac Index: 4.38 $ (Türkiye 3.87 $)

Bologna Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Bologna, İtalyanlar tarafından kızıl şehir olarak adlandırılır. Mimarisinde tuğlalar çok fazla yer aldığı şehir, kızıl ismini buradan almıştır. Şehir gastronomik zenginliğiyle şişman, Avrupa’nın ilk üniversitesine sahip olmasıyla bilgili ünvanına sahip olmuştur. Ayrıca Bologna üniversitesi’nde ünlü yazar Umberto Eco akademisyenlik yapmaktadır.Ortaçağın izlerini taşıyan Bologna tarihi bir kenttir. Tarihi dokusunun yanısıra güzel yemekleriyle de adını duyurmuştur. Şehrin nüfusu 2012 sayımlarına göre 375.893’tür. Bologna, 2000 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

Bologna, Kuzey İtalya'daki Emilia-Romagna eyaletinin başkentidir. Şehirde yerleşimin M.Ö. 1000'li yıllarda başladığı düşünülmektedir. Bu tarihten beri Avrupa'nın en kalabalık ve en önemli şehirlerinden birisi olmuştur. Çok köklü bir geçmişe sahip olan kentte önce Keltler ve Etrüskler hakimiyet kurmuştur. Daha sonra Roma İmparatorluğu'nun bir şehri olmuştur. 5. yüzyılda Roma İmparatorluğu çöktükten sonra Piskopos Petronius'un etkisiyle adeta küllerinden doğmuştur. Daha sonraki dönemlerde Lombarda Krallığı ve 11. yüzyılda Kutsal Roma Germen İmparatorluğu'nun parçası olmuştur. Bir süre imparatorluğa bağlı olan şehir Papa 2. Julius'un şehri kuşatıp yağmalamasıyla Papalık Devleti'nin hakimiyetine geçmiştir ve İtalyan devletleri birleşip İtalya Krallığı'nın kurana denk Papalık'a bağlı kalmıştır. Stratejik önemi ve gelişmiş sanayisi nedeniyle şehir, 2. Dünya Savaşı'nda çok bombalanmıştır ve bu bombardımanlar yüzünden ağır hasar almıştır. Savaştan sonraki yıllarda İtalya'da komünistlerin toplandığı şehir olmuştur. Günümüzde de şehirde sol görüşler ağır basmaktadır ve Kırmızı Şehir olarak anılmasında bunun da etkisi vardır.

Bologna'da dünyanın en eski üniversitesi olan Università di Bologna yani Bologna Üniversitesi bulunmaktadır. 1088 yılında kurulan üniversite kaliteli eğitimi ve köklü geçmişi sayesinde Dante, Erasmus, Kopernik gibi isimleri yetiştirmiştir. Şehrin bu köklü geçmişi ve yüksek eğitim düzeyinin etkileri şehrin yaşam kalitesinde de görülmektedir. İtalya'nın en zengin ve en yaşamaya uygun şehirlerinden birisidir. Tren rotalarının kesişim noktasında olması sayesinde de şehrin sanayisi hızla gelişmiştir ve İtalya'da araba, tekstil, ayakkabı, kimyasal maddeler gibi malların üretiminde önemli bir konuma sahiptir.

Bologna aynı zamanda İtalya'nın en iyi korunabilmiş şehirlerindendir. 2. Dünya Savaşı'nda aldığı hasarlar hızlı ve başarılı restorasyon çalışmaları sayesinde kapatılmıştır. Ortaçağ, rönesans ve barok gibi dönemlerden son derece güzel yapılar neredeyse olduğu gibi ayakta durmaktadır ve her yıl binlerce turistin destinasyonları olmaktadır. Bologna'nın meşhur özelliklerinden biri de Avrupa'nın en iyi korunmuş, İtalyanca'sı "portico" olan, revaklarıdır. Şehir merkezindeki bu şık revaklar şehirde dolaşan turistlerin en çok beğendiği noktalardandor. Gezilecek pek çok tarihi yerin yanı sıra bir İtalyan şehri olarak harika bir mutfağa sahiptir. Kimileri tarafından "İtalya'nın yemek şehri" olarak değerlendirilen Bologna'da lezzetsiz bir yemek yemek neredeyse olanaksızdır.

Tanıtım Videosu:
 

 

Bologna Nerededir?

İtalya’nın kuzeyinde yer alan Bologna, Floransa’nın 82 kilometre uzağında konumlanmıştır. Roma'ya 375 kilometre, Milano'ya ise 276 kilometre uzaklıktadır.

Bologna Gezilecek Yerler

Bologna Gezilecek Yerler

 

Bir ortaçağ şehri olan Bologna oldukça eski tarihe sahiptir. Bu eski şehrin merkezi, Piazza Magggiore Meydanı’dır. Şehrin merkezinde yer alan ve adeta şehrin semboli haline gelen Assinelli Kuleleri kesinlikle görülmeye değerdir. Kuleler, 12. yüzyılda zengin aileler tarafından inşa ettirilmiştir. Kısa ve eğik olan kulenin adı “Garisenda”, uzun olan kulenin adı ise “Asinelli”dir.
 

Bologna Para Birimi

Bologna'da Euro kullanılmaktadır.

Bologna Resmi Dili

Bologna'nın resmi dili İtalyancadır. İngilizce genellikle turistik bölgelerde, tur otobüslerinde ve restoranlarda konuşulur.
İtalyanlar, ülkelerine gelen turistler İtalyanca konuştuklarında yada konuşmaya çalıştıklarında mutlu olurlar.

 • Merhaba: Ciao
 • Yardım eder misiniz lütfen?: Potete aiutarmi per favore 
 • Adres öğrenmek istiyorum: Voglio sapere indirizzo 

Bologna Saat Farkı

İtalya, GMT+3 zaman diliminde yer almaktadır. Türkiye (GMT+2) ile Bologna (GMT+3) arasında 1 saat zaman farkı vardır.
Türkiye’de saat 18.00 iken Bologna’da saat 17:00’dir.

Bologna Türkiye Dış Temsilcilikleri

MİLANO BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: VIA LARGA, 19 20122- MILANO
Telefon: 00 39 02 582 12 01
Faks: 00 39 02 582 12 081
consolato.milano@mfa.gov.tr 
http://milano.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Lombardio, Piemonte, Liguria, Val D'Aosta, Emillia-Romagna, Marche, Friuli-Venezia-Giulia, Veneto, Trentino Alto-Adige, San Marino Cumhuriyeti.

Bologna'ya Ne Zaman Gidilir?


 

Bologna’da sıcak ve ılıman iklim hakimdir. Şehir yine de çok fazla yağış  almaktadır. Yıllık ortalama yağış miktarı 774 mm’dir. Ilıman bir iklime sahip olduğu için Bologna’ya her mevsim gidilebilir. Yaz aylarında sıcaklıklar 30 dereceye çıkabilmektedir ve kış aylarında nadiren de olsa sıfırın altına düşebilmektedir. Bologna’nın diğer şehirlere göre farkı güneşten korunacağınız ve yağmurda ıslanmayacağınız revaklara yer verilmiş olmasıdır. Şehirde, binaların zemin katları geri çekilerek revaklar yapılmıştır. Bu korunaklı yapılar sayesinde hava durumunun etkileri azaltılabilmektedir.
 

Bologna'ya Nasıl Gidilir?

Bologna’ya Türkiye’den uçak yolculuğu ile direkt olarak gidilebilir. Hem ulusal hava yolları ile hem de özel bazı hava yolları ile ulaşım sağlamak mümkündür.
Uçuş süresi ortalama  2 – 2,5 saat arasıdır.
 

Bologna şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Bologna'da Nerede Kalınır?

İtalya'nın köklü şehirleri arasında yer alan Bologna, Orta Çağ izleri taşıyan mimarisiyle ilgi çekmektedir. Bologna’daki tarihî yapıları görmek ve şehrin masalsı havasını solumak isteyen turistler, burada birçok farklı konaklama seçeneği bulabilirler. Her türden tatil anlayışına hitap edebilecek kaliteli oteller, ziyaretçilere nitelikli bir konaklama deneyimi yaşatacaktır. Enfes mimarileriyle göz dolduran meydanlara ve sokaklara sahip tarihî bölgedeki otellerin yanı sıra havaalanı ve tren garına yakın yerler de konaklamak için tercih edilebilmektedir.

 
Bologna'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Bologna otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Bologna pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Bologna Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Bologna Otelleri
En Uygun Fiyatlı Bologna Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Bologna Otelleri
Bologna Ev Kiralama

Bologna Otelleri

İtalya'nın önemli kentlerinden birisi olan Bologna, binalarda kullanılan tuğlaların rengi nedeniyle “kırmızı şehir” olarak adlandırılmıştır. Orta Çağ mimarisinden izler taşıyan yapılarıyla göz dolduran şehir, köklü geçmişiyle turistleri kendisine çekmektedir. Bolonez sosa adını veren şehir, zengin mutfağıyla da ün yapmıştır.


Bologna Otelleri
 

Bologna'da her türden konaklama alışkanlığına hitap edebilecek, kaliteli tesisler bulabilmek mümkündür. Lüks Bologna otellerinde konaklamayı seçerseniz üst düzey servis anlayışının farkını yaşayabilirsiniz. Seyahatinizi daha ekonomik bir hale getirmek için daha uygun fiyatlı otelleri seçebilirsiniz. Bologna’da; otel, pansiyon, hostel ya da apart daire gibi birçok konaklama imkânından faydalanabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Bologna otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Bologna Şehir İçi Ulaşım

Bologna Şehir İçi Ulaşım

 

Bologna’da şehir içi ulaşım otobüsler ile sağlanmaktadır. Bologna büyük bir şehir olmadığından şehirde metro hattı kurulmamıştır. Gitmek istediğiniz noktaya ulaşmak için taksiye binmenize de çok gerek kalmayacaktır. Çünkü Bologna’da bisiklete binmek ulaşım için en iyi seçenektir

Otobüs Haritası
 
Tur Otobüsleri
Bologna’da ana tren garından 32 ya da 33 numaralı tur otobüslerine binerek şehir turu yapabilirsiniz. Böylece şehrin ulaşamadığınız noktalarını da bu yolla görmüş olursunuz. Mavi T işaretli büfelerden otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.
Bilet ücreti: 1.30 Euro
 
Taksi
Şehirde taksi ile ulaşım ücretleri oldukça yüksektir bu nedenle şehri keşfetmek için otobüs yada bisiklet tercih etmenizi öneririz. Taksi hizmeti hakkkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Bologna Mutfağı


 

Bologna mutfağı dünya tarafından tanınmış, en çeşitli en zengin mutfaklardan biridir. İtalyan mutfağı, Akdeniz mutfağı özellikleri taşır. İtalya yemek kültüründe, zeytinyağlı yemeklere ön plana çıkmaktadır. Özellikle leziz pizzaları ve makarnalarıyla ünlü İtalyan mutfağında çok lezzetli soslar da yer almaktadır. Bolonez sosunun doğduğu Bologna'da, 'bolonez soslu makarna'yı mutlaka denemenizi öneririz. Ancak restoranlarda bolonez soslu makarna yerine "ragu" yazmaktadır. Tigelle ise şehrin bir diğer popüler yemeğidir.

İtalyan mutfağında peynirin yeri de çok büyüktür. Mozarella, parmesan gibi çeşitli peynirler lezzetiyle meşhurdur. İtalya’da sıcak ve soğuk mezelere antiposta adı verilir. Ülkede, tatlılarla uyum sağlayan kahveler de sıklıkla tercih edilir. Özellikle espresso en çok tüketilen kahve çeşididir. Ayrıca, bolonez sosunun yanı sıra dondurmalarıyla da öne çıkan kent Bologna'da ricotta peynirli dondurma yemeden dönmemelisiniz.

Caffe Commercianti ve Majani tercih edebileceğiniz güzel cafelerdendir. Le Stanze del Tenente ise 400 yıllık bir binada bulunur ve içi mumlar ve fresklerle süslenmiştir. Indipendenza Caddesi'nde bulunan Diana isimli restoranın tereyağlı ve porcini mantarlı tagliolini yemeği oldukça lezzetlidir. Nicola's Pizzeria San Martino Meydanı'nda bulunur ve pizza için uygun bir noktadır. Piazza delle Mercanzia'da bulunan Pappagallo kaliteli bir öğlen veya akşam yemeği için iyi bir tercih olacaktır.

Popüler Restoranlar

Bahşiş
Bologna’da en az 2 – 3 Euro bahşiş bırakılması tavsiye edilir. Bu miktar hesaba ve bulunduğunuz mekana göre değişiklik gösterebilir. 
 

Bologna Gece Hayatı


 

Bologna, öğrenci şehri olduğundan gece hayatı oldukça renkli ve hareketlidir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar döneminde barlar ve gece kulüpleri daha canlıdır. Okulların açık olduğu bu dönemde şehir, ziyaretçilerine pek çok alternatif sunmaktadır. Bologna'nın Via Zamboni ve Via Mascarella gibi caddelerinde çok sayıda bar ve gece kulübü yer almaktadır. Özellikle Via Zamboni üniversite öğrencilerinin gittiği barlar ve gece kulüpleriyle doludur. Burada bulunan The Irisih Pub'da salı ve çarşamba günleri happy hour yapılır. Via Mascarella şehrin kuzeydoğu tarafında bulunur ve cadde üstünde iki tane de caz bar bulunur. Via Pratello ise alternatif müzik sevenler için çok uygundur.

Piazza Verdi'nin yakınında bulunan Al Piccolo ise yine öğrencilerin çok tercih ettiği bir kulüptür ve tekno müzik çalmaktadır. Corto Maltese, Estragon, Giostra, Kinki Club gibi daha pek çok gece kulübü bulunmaktadır. Ayrıca Estragon'da hip hop, R&B gibi müzik türlerinde ünlü isimler konserler vermektedir. Via de' Musei'de bulunan Nu Bar Lunge ise barmenlerinin kendi yarattığı değişik kokteylleriyle ünlüdür. Canlı müzik sevenler ise Cantina Bentivoglio ve Bravo Caffe'yi tercih edebilirler. Via Andrea Costa'da bulunan Ai Vini Scelti, Piazza San Martino'da bulunan Golem - Caffè d'Arte şehrin en popüler şarapevlerindendir.

Popüler Mekanlar

Bologna Festivaller

 • Angelica  Uluslararası Çağdaş Müzik Festivali - Mayıs
 • Bologna Caz Festivali - Ekim – Kasım
 • Biografilm Festivali - Haziran
 • Bologna motor Show - Aralık
 • Bilbolbul  Karikatür Festivali - Kasım

Bologna'da Alışveriş


 

Bologna’da alışveriş deyince ilk akla gelen Via dell’Independenza Caddesi’nde çok sayıda mağaza bulunmaktadır. Şehirde özellikle ayakkabılar ünlüdür, sevdiklerinize hediye almak istiyorsanız ünlü Bologna ayakkabıları iyi bir seçenek olabilir. Şehirde ayrıca, İtalya’ya özgü şarap ve peynirlerin bulunduğu çok sayıda dükkan da mevcuttur. Lüks mağazaların yer aldığı Via Farini'de ise dünyaca ünlü markaların ürünlerini satın alabilirsiniz. Via Ugo Bassi bölgesinde bulunan butikleri gezebilir, şehir meydanında kurulan antika ve hediyelik eşya tezgahlarını ziyaret edebilirsiniz. Ugo Bassi'nin yakınında bulunanVia San Felice'de ise sanat galerileri, ayakkabıcılar ve elbise satan küçük dükkanlar bulunmaktadır. Il Quadrilatero olarak bilinen Eski Market'te Bologna'ya özgü birçok şeyi bulabilirsiniz. Antika eşyalar, ekmek, balık, şarap, peynir, ortellini, tagliatelle, mortadella gibi her şey burada mevcuttur.Via Peschiere Vecchie'de bulunan Mercato di Mezzo ise Bolognalıların en sık alışveriş yaptığı pazarlardan birisidir. 
 

Bologna Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Yortu (6 Ocak)
 • Özgürlük Yıldönümü (25 Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran)
 • Azizler Günü (1 Kasım)

Bologna Pratik Bilgiler

Önemli Numaralar:

 • Polis: 118
 • İtfaiye: 115
 • Acil: 113

Bologna’da birbirine benzeyen çok sayıda dar sokak bulunur bu nedenle bir harita edinmeniz yararlı olabilir.
Maggire Meydanı’ndaki turizm ofislerinden şehir haritasına ulaşabilirsiniz.

Bologna Vize İşlemleri

İtalya; yeşil, gri ve kırmızı pasaport sahiplerine vize şartı uygulamamaktadır.
Vize başvurusunun hem İngilizce hem de İtalyanca olarak hazırlanması gerekmektedir.