Bologna Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Bologna, İtalyanlar tarafından kızıl şehir olarak adlandırılır. Mimarisinde tuğlalar çok fazla yer aldığı şehir, kızıl ismini buradan almıştır. Şehir gastronomik zenginliğiyle şişman, Avrupa’nın ilk üniversitesine sahip olmasıyla bilgili ünvanına sahip olmuştur. Ayrıca Bologna üniversitesi’nde ünlü yazar Umberto Eco akademisyenlik yapmaktadır.Ortaçağın izlerini taşıyan Bologna tarihi bir kenttir. Tarihi dokusunun yanısıra güzel yemekleriyle de adını duyurmuştur. Şehrin nüfusu 2012 sayımlarına göre 375.893’tür. Bologna, 2000 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

Bologna, Kuzey İtalya'daki Emilia-Romagna eyaletinin başkentidir. Şehirde yerleşimin M.Ö. 1000'li yıllarda başladığı düşünülmektedir. Bu tarihten beri Avrupa'nın en kalabalık ve en önemli şehirlerinden birisi olmuştur. Çok köklü bir geçmişe sahip olan kentte önce Keltler ve Etrüskler hakimiyet kurmuştur. Daha sonra Roma İmparatorluğu'nun bir şehri olmuştur. 5. yüzyılda Roma İmparatorluğu çöktükten sonra Piskopos Petronius'un etkisiyle adeta küllerinden doğmuştur. Daha sonraki dönemlerde Lombarda Krallığı ve 11. yüzyılda Kutsal Roma Germen İmparatorluğu'nun parçası olmuştur. Bir süre imparatorluğa bağlı olan şehir Papa 2. Julius'un şehri kuşatıp yağmalamasıyla Papalık Devleti'nin hakimiyetine geçmiştir ve İtalyan devletleri birleşip İtalya Krallığı'nın kurana denk Papalık'a bağlı kalmıştır. Stratejik önemi ve gelişmiş sanayisi nedeniyle şehir, 2. Dünya Savaşı'nda çok bombalanmıştır ve bu bombardımanlar yüzünden ağır hasar almıştır. Savaştan sonraki yıllarda İtalya'da komünistlerin toplandığı şehir olmuştur. Günümüzde de şehirde sol görüşler ağır basmaktadır ve Kırmızı Şehir olarak anılmasında bunun da etkisi vardır.

Bologna'da dünyanın en eski üniversitesi olan Università di Bologna yani Bologna Üniversitesi bulunmaktadır. 1088 yılında kurulan üniversite kaliteli eğitimi ve köklü geçmişi sayesinde Dante, Erasmus, Kopernik gibi isimleri yetiştirmiştir. Şehrin bu köklü geçmişi ve yüksek eğitim düzeyinin etkileri şehrin yaşam kalitesinde de görülmektedir. İtalya'nın en zengin ve en yaşamaya uygun şehirlerinden birisidir. Tren rotalarının kesişim noktasında olması sayesinde de şehrin sanayisi hızla gelişmiştir ve İtalya'da araba, tekstil, ayakkabı, kimyasal maddeler gibi malların üretiminde önemli bir konuma sahiptir.

Bologna aynı zamanda İtalya'nın en iyi korunabilmiş şehirlerindendir. 2. Dünya Savaşı'nda aldığı hasarlar hızlı ve başarılı restorasyon çalışmaları sayesinde kapatılmıştır. Ortaçağ, rönesans ve barok gibi dönemlerden son derece güzel yapılar neredeyse olduğu gibi ayakta durmaktadır ve her yıl binlerce turistin destinasyonları olmaktadır. Bologna'nın meşhur özelliklerinden biri de Avrupa'nın en iyi korunmuş, İtalyanca'sı "portico" olan, revaklarıdır. Şehir merkezindeki bu şık revaklar şehirde dolaşan turistlerin en çok beğendiği noktalardandor. Gezilecek pek çok tarihi yerin yanı sıra bir İtalyan şehri olarak harika bir mutfağa sahiptir. Kimileri tarafından "İtalya'nın yemek şehri" olarak değerlendirilen Bologna'da lezzetsiz bir yemek yemek neredeyse olanaksızdır.

Tanıtım Videosu:
 

 

Bologna ile İlgili

Editörün Kaleminden

Bologna Nerededir?

İtalya’nın kuzeyinde yer alan Bologna, Floransa’nın 82 kilometre uzağında konumlanmıştır. Roma'ya 375 kilometre, Milano'ya ise 276 kilometre uzaklıktadır.

Bologna'ya Nasıl Gidilir?

Bologna’ya Türkiye’den uçak yolculuğu ile direkt olarak gidilebilir. Hem ulusal hava yolları ile hem de özel bazı hava yolları ile ulaşım sağlamak mümkündür.
Uçuş süresi ortalama  2 – 2,5 saat arasıdır.
 

Bologna'ya Ne Zaman Gidilir?

 

Bologna’da sıcak ve ılıman iklim hakimdir. Şehir yine de çok fazla yağış  almaktadır. Yıllık ortalama yağış miktarı 774 mm’dir. Ilıman bir iklime sahip olduğu için Bologna’ya her mevsim gidilebilir. Yaz aylarında sıcaklıklar 30 dereceye çıkabilmektedir ve kış aylarında nadiren de olsa sıfırın altına düşebilmektedir. Bologna’nın diğer şehirlere göre farkı güneşten korunacağınız ve yağmurda ıslanmayacağınız revaklara yer verilmiş olmasıdır. Şehirde, binaların zemin katları geri çekilerek revaklar yapılmıştır. Bu korunaklı yapılar sayesinde hava durumunun etkileri azaltılabilmektedir.
 

Bologna'da Nerede Kalınır?

İtalya'nın köklü şehirleri arasında yer alan Bologna, Orta Çağ izleri taşıyan mimarisiyle ilgi çekmektedir. Bologna’daki tarihî yapıları görmek ve şehrin masalsı havasını solumak isteyen turistler, burada birçok farklı konaklama seçeneği bulabilirler. Her türden tatil anlayışına hitap edebilecek kaliteli oteller, ziyaretçilere nitelikli bir konaklama deneyimi yaşatacaktır. Enfes mimarileriyle göz dolduran meydanlara ve sokaklara sahip tarihî bölgedeki otellerin yanı sıra havaalanı ve tren garına yakın yerler de konaklamak için tercih edilebilmektedir.

 

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Bologna otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Bologna Otelleri

Bolonya Otelleri

İtalya’nın kuzeyindeki Emilia-Romagna bölgesinde yer alan Bologno, kentin çoğu yapısının kırmızı tuğlalarla donatılmasından ötürü “Kızıl Şehir” olarak da bilinmektedir. Kent 1088 yılında kurulan ve Avrupa’nın en eski üniversitesi olma özelliğini taşıyan Bologno Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Dante, Kopernik ve Erasmus gibi ünlü filozoflar ve bilim insanları da bu üniversitede eğitim görmüşlerdir. Yaşam kalitesinin yüksek standartlarda olması ve sanatla iç içe bir yapıda bulunmasından dolayı, İtalya’nın en iyi şehirleri listelerinde en üst sıralarda yer almaktadır.

Şehri gezerken her adımınızda tarihi bir yapı ile karşılaşmak işten bile değil. Şehir sokaklarıyla Orta Çağ Avrupa’sından Rönesans’a ve Sanayi Devrimi’ne kadar tarihten harika esintiler sunuyor. Ben simgesel anıtları görmek istiyorum diyenleri ise Garisenda ve Asinelli ikiz kulelerinden Gizli Venedik Penceresi’ne kadar sayısız heykel bekliyor.

Bu başarılı eserlerle dolu şehri merak ediyorsanız ve bölgedeki tesisleri merak ediyorsanız Bologno Otelleri yazımızı okuyabilirsiniz.  

Devamını Oku

Bologna Gezilecek Yerler

 

Bir ortaçağ şehri olan Bologna oldukça eski tarihe sahiptir. Bu eski şehrin merkezi, Piazza Magggiore Meydanı’dır. Şehrin merkezinde yer alan ve adeta şehrin semboli haline gelen Assinelli Kuleleri kesinlikle görülmeye değerdir. Kuleler, 12. yüzyılda zengin aileler tarafından inşa ettirilmiştir. Kısa ve eğik olan kulenin adı “Garisenda”, uzun olan kulenin adı ise “Asinelli”dir.

Geçmiş dönemlerde Bologna’da yaklaşık 200 adet kule bulunurken şehirde yaşanan depremler nedeniyle kulelerin sayısında azalma olmuştur. Piazza Maggiore Meydanı’nda bulunan Neptün Çeşmesi şehrin dikkat çeken ünlü yapılarından biridir. Bu çeşme Tommosa Lauret tarafından 1563 yılında tasarlanmış, 1563 yılında ise yapımı tamamlanmıştır. Günümüzde Neptün Çeşmesi şehrin simgelerinden biri haline gelmiştir.
 

Devamını Oku

Bologna Şehir İçi Ulaşım

 

Bologna’da şehir içi ulaşım otobüsler ile sağlanmaktadır. Bologna büyük bir şehir olmadığından şehirde metro hattı kurulmamıştır. Gitmek istediğiniz noktaya ulaşmak için taksiye binmenize de çok gerek kalmayacaktır. Çünkü Bologna’da yürüyüş yapmak ve bisiklete binmek ulaşım için en iyi seçenekler

Otobüs Haritası
 
Tur Otobüsleri
Bologna’da ana tren garından 32 ya da 33 numaralı tur otobüslerine binerek şehir turu yapabilirsiniz. Böylece şehrin ulaşamadığınız noktalarını da bu yolla görmüş olursunuz. Mavi T işaretli büfelerden otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.
Bilet ücreti: 1.30 Euro
 
Taksi
Şehirde taksi ile ulaşım ücretleri oldukça yüksektir bu nedenle şehri keşfetmek için otobüs yada bisiklet tercih etmenizi öneririz. Taksi hizmeti hakkkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Devamını Oku

Bologna Mutfağı

 

Bologna mutfağı dünya tarafından tanınmış, en çeşitli en zengin mutfaklardan biridir. İtalyan mutfağı, Akdeniz mutfağı özellikleri taşır. İtalya yemek kültüründe, zeytinyağlı yemeklere ön plana çıkmaktadır. Özellikle leziz pizzaları ve makarnalarıyla ünlü İtalyan mutfağında çok lezzetli soslar da yer almaktadır. Bolonez sosunun doğduğu Bologna'da, 'bolonez soslu makarna'yı mutlaka denemenizi öneririz. Ancak restoranlarda bolonez soslu makarna yerine "ragu" yazmaktadır. Tigelle ise şehrin bir diğer popüler yemeğidir.

İtalyan mutfağında peynirin yeri de çok büyüktür. Mozarella, parmesan gibi çeşitli peynirler lezzetiyle meşhurdur. İtalya’da sıcak ve soğuk mezelere antiposta adı verilir. Ülkede, tatlılarla uyum sağlayan kahveler de sıklıkla tercih edilir. Özellikle espresso en çok tüketilen kahve çeşididir. Ayrıca, bolonez sosunun yanı sıra dondurmalarıyla da öne çıkan kent Bologna'da ricotta peynirli dondurma yemeden dönmemelisiniz.

Caffe Commercianti ve Majani tercih edebileceğiniz güzel cafelerdendir. Le Stanze del Tenente ise 400 yıllık bir binada bulunur ve içi mumlar ve fresklerle süslenmiştir. Indipendenza Caddesi'nde bulunan Diana isimli restoranın tereyağlı ve porcini mantarlı tagliolini yemeği oldukça lezzetlidir. Nicola's Pizzeria San Martino Meydanı'nda bulunur ve pizza için uygun bir noktadır. Piazza delle Mercanzia'da bulunan Pappagallo kaliteli bir öğlen veya akşam yemeği için iyi bir tercih olacaktır.

Popüler Restoranlar

 

Bahşiş

Bologna’da en az 2 – 3 Euro bahşiş bırakılması tavsiye edilir. Bu miktar hesaba ve bulunduğunuz mekana göre değişiklik gösterebilir. 
 

Bologna'da Alışveriş

 

Bologna’da alışveriş deyince ilk akla gelen Via dell’Independenza Caddesi’nde çok sayıda mağaza bulunmaktadır. Şehirde özellikle ayakkabılar ünlüdür, sevdiklerinize hediye almak istiyorsanız ünlü Bologna ayakkabıları iyi bir seçenek olabilir. Şehirde ayrıca, İtalya’ya özgü şarap ve peynirlerin bulunduğu çok sayıda dükkan da mevcuttur. Lüks mağazaların yer aldığı Via Farini'de ise dünyaca ünlü markaların ürünlerini satın alabilirsiniz. Via Ugo Bassi bölgesinde bulunan butikleri gezebilir, şehir meydanında kurulan antika ve hediyelik eşya tezgahlarını ziyaret edebilirsiniz. Ugo Bassi'nin yakınında bulunanVia San Felice'de ise sanat galerileri, ayakkabıcılar ve elbise satan küçük dükkanlar bulunmaktadır. Il Quadrilatero olarak bilinen Eski Market'te Bologna'ya özgü birçok şeyi bulabilirsiniz. Antika eşyalar, ekmek, balık, şarap, peynir, ortellini, tagliatelle, mortadella gibi her şey burada mevcuttur.Via Peschiere Vecchie'de bulunan Mercato di Mezzo ise Bolognalıların en sık alışveriş yaptığı pazarlardan birisidir. 
 

Bologna Gece Hayatı

 

Bologna, öğrenci şehri olduğundan gece hayatı oldukça renkli ve hareketlidir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar döneminde barlar ve gece kulüpleri daha canlıdır. Okulların açık olduğu bu dönemde şehir, ziyaretçilerine pek çok alternatif sunmaktadır. Bologna'nın Via Zamboni ve Via Mascarella gibi caddelerinde çok sayıda bar ve gece kulübü yer almaktadır. Özellikle Via Zamboni üniversite öğrencilerinin gittiği barlar ve gece kulüpleriyle doludur. Burada bulunan The Irisih Pub'da salı ve çarşamba günleri happy hour yapılır. Via Mascarella şehrin kuzeydoğu tarafında bulunur ve cadde üstünde iki tane de caz bar bulunur. Via Pratello ise alternatif müzik sevenler için çok uygundur.

Piazza Verdi'nin yakınında bulunan Al Piccolo ise yine öğrencilerin çok tercih ettiği bir kulüptür ve tekno müzik çalmaktadır. Corto Maltese, Estragon, Giostra, Kinki Club gibi daha pek çok gece kulübü bulunmaktadır. Ayrıca Estragon'da hip hop, R&B gibi müzik türlerinde ünlü isimler konserler vermektedir. Via de' Musei'de bulunan Nu Bar Lunge ise barmenlerinin kendi yarattığı değişik kokteylleriyle ünlüdür. Canlı müzik sevenler ise Cantina Bentivoglio ve Bravo Caffe'yi tercih edebilirler. Via Andrea Costa'da bulunan Ai Vini Scelti, Piazza San Martino'da bulunan Golem - Caffè d'Arte şehrin en popüler şarapevlerindendir.

Popüler Mekanlar

Bologna Festivaller

 • Angelica  Uluslararası Çağdaş Müzik Festivali - Mayıs
 • Bologna Caz Festivali - Ekim – Kasım
 • Biografilm Festivali - Haziran
 • Bologna motor Show - Aralık
 • Bilbolbul  Karikatür Festivali - Kasım

Bologna Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Yortu (6 Ocak)
 • Özgürlük Yıldönümü (25 Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran)
 • Azizler Günü (1 Kasım)

Bologna Pratik Bilgiler

Önemli Numaralar:

 • Polis: 118
 • İtfaiye: 115
 • Acil: 113

Bologna’da birbirine benzeyen çok sayıda dar sokak bulunur bu nedenle bir harita edinmeniz yararlı olabilir.
Maggire Meydanı’ndaki turizm ofislerinden şehir haritasına ulaşabilirsiniz.

Bologna Vize İşlemleri

İtalya; yeşil, gri ve kırmızı pasaport sahiplerine vize şartı uygulamamaktadır.
Vize başvurusunun hem İngilizce hem de İtalyanca olarak hazırlanması gerekmektedir.

Düşük maliyetlerle seyahat etmek için Bologna gibi vize ile gidebileceğiniz bir ülkedense vizesiz gidilen ülkelerden birine gitmeyi de tercih edebilirsiniz. Vizesiz gidebileceğiniz tüm destinasyonlara vizesiz ülkeler listemizden ulaşabilirsiniz. 

Bologna Türkiye Dış Temsilcilikleri

MİLANO BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: VIA LARGA, 19 20122- MILANO
Telefon: 00 39 02 582 12 01
Faks: 00 39 02 582 12 081
[email protected] 
http://milano.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: Lombardio, Piemonte, Liguria, Val D'Aosta, Emillia-Romagna, Marche, Friuli-Venezia-Giulia, Veneto, Trentino Alto-Adige, San Marino Cumhuriyeti.

Bologna Para Birimi

Bologna'da Euro kullanılmaktadır.

Bologna Resmi Dili

Bologna'nın resmi dili İtalyancadır. İngilizce genellikle turistik bölgelerde, tur otobüslerinde ve restoranlarda konuşulur.
İtalyanlar, ülkelerine gelen turistler İtalyanca konuştuklarında yada konuşmaya çalıştıklarında mutlu olurlar.

 • Merhaba: Ciao
 • Yardım eder misiniz lütfen?: Potete aiutarmi per favore 
 • Adres öğrenmek istiyorum: Voglio sapere indirizzo 

Bologna Saat Farkı

İtalya, GMT+3 zaman diliminde yer almaktadır. Türkiye (GMT+2) ile Bologna (GMT+3) arasında 1 saat zaman farkı vardır.
Türkiye’de saat 18.00 iken Bologna’da saat 17:00’dir.

Bologna Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type L / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 1.6oC
  • Şub 4.5oC
  • Mar 8.7oC
  • Nis 12.7oC
  • May 17.2oC
  • Haz 21.2oC
  • Tem 24.1oC
  • Agu 23.6oC
  • Eyl 20.1oC
  • Eki 14.5oC
  • Kas 7.7oC
  • Ara 2.8oC

Kısa Kısa

Ülke: İtalya 
Nüfus: 375.893
Dil: İtalyanca
Para Birimi: Euro
İklim: Ilıman iklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir?: 3
Big Mac Index: 4.38 $ (Türkiye 3.87 $)