Via dell'Indipendenza

Maggiori Meydanı'ndan, istasyona kadar ulaşan uzun bir cadde olan Via dell'Indipendenza için şehrin ana caddesi desek abartmış olmayız. Şehrin ana katedralinde anıt ve kiliselere, ucuzluk pazarından cafe ve restoranlara kadar gezip görülecek birçok yer bu cadde üzerinde bulunmaktadır. Aynı zamanda cadde, şehrin önemli bir demiryolu kavşağıdır.Sadece Bologna’da değil, Avrupa’nın genelinde alışveriş denince akla gelen ilk yerlerden biri Via dell'Indipendenza’dır.  Şehirde hediyelik eşya alışverişi yapılabilecek başlıca yerler arasındadır. Cadde boyunca dolaşırken ünlü İtalyan şaraplarından ve peynirlerinden alabileceğiniz yerleri de göreceksiniz. Ayrıca tüm bu hediye seçeneklerine ek olarak şehirde Bologna’yı sembolize eden tablolar, İtalyan sanatının temsilcisi küçük hediyelikler, anahtarlıklar ve buzdolabı süsleri gibi pek çok hediyelik eşyayı da burada bulabilirsiniz.Caddenin tarihine gelecek olursak on dokuzuncu yüzyılın ortasından bu yana, şehir merkezini kuzey bölgesiyle bağlayan bir arter oluşturmak için, aynı zamanda tren istasyonunun inşası beklentisiyle, birçok öneride bulunulmuştur.  

İstasyona giden yeni yol projesi, 1861'in sonunda Antonio Zannoni işbirliğiyle Coriolano Monti tarafından Belediye Meclisine sunulmuş ve 1862'de onaylanmıştır. Projede, Orti Garagnani olarak adlandırılan ve Via del Porto ile Lame ve Galliera kapıları arasındaki tüm bölgenin yeniden düzenlenmesi ve istasyonun trafik sıkışıklığına neden olan tek dar ve kıvrımlı geçişi olan Porta Galliera'nın genişletilmesi de yer almıştır. Ancak yapım aşamasında 1866'danitibaren baş mühendisin ayrılması ve ardından Teknik Ofis'in dağılmasından sonra, çalışma çok yavaş bir şekilde devam etmesine sebep olmuş ve Via dell'Indipendenza'nın tamamlanması ancak 1888'de gerçekleşebilmiştir.

1889 yılında ise yeniden cadde planlaması yapılmıştır.  Bu planlamada orijinal projeye göre bazı değişiklikler meydana gelmiştir.  Bu değişiklikler ile Via dell'Indipendenza’nın şehrin tarihi dokusundan uzaklaştırılarak düz ve keskin çizgilerle inşa edildiği eleştirilerine sebep olmuştur.

Adres: Via dell’Indipendenza, Bologna

Yol Tarifi: Indipendenza bölgesine ulaşım için T2 numaralı otobüsü kullanabilirsiniz, Via dell’Indipendenza durağında inmeniz gerekiyor.

Yakın Yerler: Finestrella di Via Piella, La Piccola Venezia