Bologna Belediye Sarayı

Belediye Sarayı, İtalyanca adıyla Palazzo Comunale, Palazzo Maggiore’nin batısında yer alan Bologna’nın şehir meclisi özelliğini taşıyan tarihi yapıdır. Saray, Palazzo D'Accursio olarak da biliniyor. Oldukça eski ve şehir için önemli olan bir halk sarayıdır. 1336’dan beri varlığını koruyan sarayda 15. yüzyıl mimarisinin etkileri görülmektedir.

Ana giriş kapısında 1580 yılında yaptırılan 8. Papa Gregori’nin heykeli ilginizi çekecektir. Sarayda 13. ve 19. yüzyıllara ait resim, heykel ve özel eşyaların bulunduğu koleksiyonları görebilirsiniz. Belediye Sarayı'nın bulunduğu meydan, Bolgona'nın en güzel meydanı olması sebebiyle de gerek saray ve içindeki müzeler gerekse meydan, yoğun turist çekiyor. 

Diğer adı Palazzo d'Accursio olan Belediye Sarayı, Maggiore Meydanı'nda bulunmaktadır. 2008 yılına kadar belediye binası olarak kullanılmıştır. 1336'dan beri belediye işleri için kullanılan bina artık bir müzedir. Saraya 15. ve 16. yüzyıllarda yapılan eklemeler ve düzenlemeler dizaynı büyük ordan değişip günümüze kadar gelmiştir. Donato Bramante'nin 16. yüzyılda yaptığı girişteki büyük merdivenler sarayın içine atları alıp 1. kata kadar çıkarmak amacıyla tasarlanmıştır.

Hz. Meryem ve Hz. İsa'nın tasvir edildiği Madonna ve Çocuğu eserlerinden biri bu sarayda bulunmaktadır. 15. yüzyılda yapılan bu süsleme 1796'da kaldırılmıştır ancak bir kısmı eski yerinde durmaktadır ve bir kısmı da 2. kattaki sergide sergilenmektedir. Neptün Çeşmesi'nin bulunduğu taraftan girince ise sarayın Salaborsa kısmına ulaşılabilir. Eskiden şehrin borsası burasıydı. Bu taraftaki girişte aynı zamanda 16. yüzyılda yapılan botanik ve şifalı otlar bahçeleri de bulunmaktadır.

Adres: Piazza Maggiore 6, 40124 Bologna, İtalya

Ziyaret saatleri: Sanat galerisi: Haftaiçi: 09.30 - 18.30 / Cumartesi - Pazar: 10.00 - 18.30

Ulaşım: Farini yada Piazza Maggiore duraklarında inilerek ulaşım sağlanabilir.

Yakın Yerler: Biblioteca Salaborsa,