Santo Stefano Bazilikası

Tarihle dolu Bologna'nın en eski yapılarından biri Santo Stefano Bazilikası'dır. 5. yüzyılda şehrin piskoposu Aziz Petronius tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. Hıristiyanlığın Roma İmparatorluğu'nda yayılmaya çalıştığı dönemlerde doğan Aziz Petronius sonradan hıristiyanlığı geçmiştir ve daha sonra papaz olmuştur. 432'de ise Bologna piskoposu olarak atanmıştır.

Bologna'daki görevin şehrin en önemli dini merkezi olan Santo Stefano'yu inşa etmiştir.

Aziz Petronius'un piskoposluktan önceki dönemlerinde Kudüs'teki kutsal yerleri gezdiği düşünülmektedir. Bologna'ya geldikten sonra Roma İmparatorluğu'nda önemli bir yeri olan tanrıça İsis'e adanmış tapınağın üzerine Santo Stefano kilisesini yapmaya karar vermiştir. Bu kilisenin yapımında Kudüs'te çok etkilendiği Kutsal Kabir Kilisesi'nin etkisi olduğuna inanılmaktadır. Aslında Santo Stefano 7 tane kilisenin birleşiminden oluşan bir komplekstir.

O dönemde inşa edilen 7 kiliseden günümüze Chiesa del Crocefisso, Chiesa della Trinità, Santo Sepolcro ve Santi Vitale e Agricola kiliseleri kalabilmiştir. Bu nedenle Sette Chiese yani Yedi Kilise olarak da bilinmektedir. Ancak bu kiliselerin çoğu kısmı 11. yüzyılda yenilemiştir. Santo Stefano kompleksinin bazı kısımları ise 5. yüzyılda inşa edilen orjinal yapıdan kalmadır.

Roma ve Bizans dönemlerinden kalma mozaikler dikkat çekicidir. Komplekse giriş Chiesa del Crocefisso'dan yapılmaktadır ve bu kilisede Aziz Petronio'nun da mezarı bulunmaktadır. Bahçede bulunan, 8. yüzyılda yapılan Cortile di Pilato ise Hz. İsa'nın yargılandığı mahkemeye başkanlık eden Pontius Pilatus ellerini yıkadığı leğene ithafen yapılmıştır. 

Adres: Via Santo Stefano, 40125 Bologna, İtalya

Yakın Yerler: Basilica di Santa Maria dei Servi Bologna, Chiesa di San Giovanni in Monte