Archiginnasio Sarayı

Bologna'nın en popüler noktalarından biri Palazzo dell'Archiginnasio yani Archiginnasio Sarayı'dır. 1563'ten 1805'e kadar dünyanın en eski üniversitesi olan Bologna Üniviersitesi'nin binası olmuştur. Günümüzde halk kütüphanesi olarak kullanılmaktadır. Saray Galvani Meydanı'nda bulunmaktadır ve bünyesinde el yazmalar, mektuplar, kitaplar, çizimler ve baskılardan oluşan binlerce eser vardır.

Emilia-Romagna bölgesinin en büyük kütüphanesidir. 16. yüzyılda Bologna artık Papalık Devleti'nin idaresi altındadır. Papa IV. Pius, şehrin merkezi Maggiore Meydanı da dahil olmak üzere bazı yapıların düzenlenmesini ve şehre yeni yapıların yapılmasını emretmiştir. 1562 yılında elçisi Kardinal Charles Borromeo aracılığıyla Archiginassio Sarayı'nın inşaatını organize etmiştir.

Bu binanın yapılmasındaki amaç hukuk, tıp, felsefe, matematik, fizik gibi bölümleri olan Bologna Üniversitesi'nin tek bir binaya toplamaktır. Bu amaçla hızlı bir şekilde inşa edilen yapı 1563 yılında hizmete açılmıştır. 1805 yılına kadar üniversite bu binayı kullanmıştır ancak daha sonra bugünkü binası olan Palazzo Poggi'ye taşınmıştır.

Archiginnasio Sarayı iki katlıdır ve Bologna'daki neredeyse bütün binalar gibi revakları vardır. Sarayın iç bahçesinde günümüzde artık kilise olarak kullanılmayan Santa Maria dei Bulgari bulunur. Binanın duvarlarında 6,000'den fazla arma bulunur. Bu armalar, öğrenci kulüplerinin başkanları olan öğrencilerin geldikleri şehirlerin armalarıdır. Aralarında bazı akademisyenlerin armaları da bulunmaktadır. Yapının en dikkat çeken noktalarından biri ise Teatro Anatomico'dur. Anatomi dersleri için kullanılan bu amfi, 1636 yılında yaptırılmıştır. Başta Hipokrat olmak üzere pek çok bilim insanının büstleri de amfide bulunmaktadır.

Adres: Piazza Galvani 1, 40124 Bologna, İtalya

Yakın Yerler: Chiesa di Santa Maria della Vita, Teatro Anatomico