San Petronio Bazilikası

Bologna gezilecek yerler listesinin gotik tarzdaki dev bazilikası 132 metreye varan uzunluğu ve 66 metre genişliğiyle dünyanın en büyük 15. kilisesidir. Yapımı 1390 yılında başlamıştır fakat kilise henüz tamamlanamamıştır. Tıpkı Barcelona’nın en ünlü yapısı La Sagra da Familia gibi günümüzde dış görünümü tamamlanmamış bir haldedir. Bologna tarihinin önemli isimlerinden 5. yüzyılda yaşamış Aziz Petronius'a adanmış bir kilisedir.

San Petronio Bazilikası, Bologna komününün gücünü göstermesi için büyük paralar ve emekler harcanarak yapılmıştır.

1388 yılında mimar Antonio di Vincenzo kilisenin yapımı için görevlendirilmiştir ve inşaatın temelleri 1390'da atılmıştır. Gotik tarzda yapılan kilisenin yeterince görkemli olması için başka projeler iptal edilmiştir. 1393 yılında ön cephesi ve bazı şapellerin bir kısmı tamamlanmıştır. Bu şapellerin inşası ise ancak 1479'da tamamlanmıştır. 1514 yılında ise başka bir mimar, Roma'daki meşhur Aziz Peter Bazilikası'nı baz alarak ondan daha büyük bir kilise yapmayı teklif etmiştir ancak Papa böyle büyük bir yapıya onay vermemiştir. Papa'nın bu itirazından sonra kilisenin inşaatı planlandığı gibi gitmemiştir.

Kilisenin şu anki mermer ön cephesini Giacomo Ranuzzi yapmıştır ancak tamamlayamamıştır. Tamamlanmış olan kısmına ünlü sanatçılar Jacopo della Quercia, Amico Aspertini ve Alfonso Lombardi'nin eserleri olan heykel ve süslemeler eklenmiştir. Kilisenin içerisinde farklı azizlere adanmış 23 adet şapel bulunmaktadır.

Ana giriş Jacopo della Quercia tarafından dizayn edilmiştir ve İncil'den sahneler işlenmiştir. Bazilikanın doğu cephesinde dev bir güneş saati mevcuttur. 1656 yılında bu dev güneş saatini tasarlayan Gian Cassini ve Domenico Gugliemi, Julian takviminde anormallikler keşfetmiştir ve bu keşif yıl kavramının bulunmasına neden olmuştur.

Adres: Corte De' Galluzzi 12/2, 40124 Bologna, İtalya

Ziyaret saatleri: 07.45 – 18.30

Yakın Yerler: Teatro Anatomico, Archiginnasio di Bologna