Google+

Arama formu

Bologna Gezilecek Yerler

Bologna Gezilecek Yerler

Bologna şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Room Sweet Room, Posada Serena, La Finestra güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Casa Il Gelsomino, B&B Griffoni 7, La Noce Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Castiglione Apartment, San Mamolo Retreats, Galè Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz IL CASTELLO HOSTEL BOUTIQUE, Campus and Opera BB, We_Bologna tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bologna aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

 

Bir ortaçağ şehri olan Bologna oldukça eski tarihe sahiptir. Bu eski şehrin merkezi, Piazza Magggiore Meydanı’dır. Şehrin merkezinde yer alan ve adeta şehrin semboli haline gelen Assinelli Kuleleri kesinlikle görülmeye değerdir. Kuleler, 12. yüzyılda zengin aileler tarafından inşa ettirilmiştir. Kısa ve eğik olan kulenin adı “Garisenda”, uzun olan kulenin adı ise “Asinelli”dir.

Geçmiş dönemlerde Bologna’da yaklaşık 200 adet kule bulunurken şehirde yaşanan depremler nedeniyle kulelerin sayısında azalma olmuştur. Piazza Maggiore Meydanı’nda bulunan Neptün Çeşmesi şehrin dikkat çeken ünlü yapılarından biridir. Bu çeşme Tommosa Lauret tarafından 1563 yılında tasarlanmış, 1563 yılında ise yapımı tamamlanmıştır. Günümüzde Neptün Çeşmesi şehrin simgelerinden biri haline gelmiştir.
 


Bologna Turları

San Petronio Bazilikası

San Petronio Bazilikası

Bologna gezilecek yerler listesinin gotik tarzdaki dev bazilikası 132 metreye varan uzunluğu ve 66 metre genişliğiyle dünyanın en büyük 15. kilisesidir. Yapımı 1390 yılında başlamıştır fakat kilise henüz tamamlanamamıştır. Tıpkı Barcelona’nın en ünlü yapısı La Sagra da Familia gibi günümüzde dış görünümü tamamlanmamış bir haldedir. Bologna tarihinin önemli isimlerinden 5. yüzyılda yaşamış Aziz Petronius'a adanmış bir kilisedir. Bologna komününün gücünü göstermesi için büyük paralar ve emekler harcanarak yapılmıştır.

1388 yılında mimar Antonio di Vincenzo kilisenin yapımı için görevlendirilmiştir ve inşaatın temelleri 1390'da atılmıştır. Gotik tarzda yapılan kilisenin yeterince görkemli olması için başka projeler iptal edilmiştir. 1393 yılında ön cephesi ve bazı şapellerin bir kısmı tamamlanmıştır. Bu şapellerin inşası ise ancak 1479'da tamamlanmıştır. 1514 yılında ise başka bir mimar, Roma'daki meşhur Aziz Peter Bazilikası'nı baz alarak ondan daha büyük bir kilise yapmayı teklif etmiştir ancak Papa böyle büyük bir yapıya onay vermemiştir. Papa'nın bu itirazından sonra kilisenin inşaatı planlandığı gibi gitmemiştir.

Kilisenin şu anki mermer ön cephesini Giacomo Ranuzzi yapmıştır ancak tamamlayamamıştır. Tamamlanmış olan kısmına ünlü sanatçılar Jacopo della Quercia, Amico Aspertini ve Alfonso Lombardi'nin eserleri olan heykel ve süslemeler eklenmiştir. Kilisenin içerisinde farklı azizlere adanmış 23 adet şapel bulunmaktadır. Ana giriş ise Jacopo della Quercia tarafından dizayn edilmiştir ve İncil'den sahneler işlenmiştir. Bazilikanın doğu cephesinde dev bir güneş saati mevcuttur. 1656 yılında bu dev güneş saatini tasarlayan Gian Cassini ve Domenico Gugliemi, Julian takviminde anormallikler keşfetmiştir ve bu keşif yıl kavramının bulunmasına neden olmuştur.

Ziyaret saatleri: 07.45 – 18.30
 

Belediye Sarayı

Belediye Sarayı

Palazzo Comunale, Palazzo Maggiore’nin batısında yer alan Bologna’nın şehir meclisi özelliğini taşıyan tarihi yapıdır. Oldukça eski ve şehir için önemli olan bir halk sarayıdır. 1336’dan beri varlığını koruyan sarayda 15. yüzyıl mimarisinin etkileri görülmektedir. Ana giriş kapısında 1580 yılında yaptırılan 8. Papa Gregori’nin heykeli ilginizi çekecektir. Sarayda 13. ve 19. yüzyıllara ait resim, heykel ve özel eşyaların bulunduğu koleksiyonları görebilirsiniz.

Diğer adı Palazzo d'Accursio olan saray Maggiore Meydanı'nda bulunmaktadır. 2008 yılına kadar belediye binası olarak kullanılmıştır. 1336'dan beri belediye işleri için kullanılan bina artık bir müzedir. Saraya 15. ve 16. yüzyıllarda yapılan eklemeler ve düzenlemeler dizaynı büyük ordan değişip günümüze kadar gelmiştir. Donato Bramante'nin 16. yüzyılda yaptığı girişteki büyük merdivenler sarayın içine atları alıp 1. kata kadar çıkarmak amacıyla tasarlanmıştır. Hz. Meryem ve Hz. İsa'nın tasvir edildiği Madonna ve Çocuğu eserlerinden biri bu sarayda da bulunmaktadır. 15. yüzyılda yapılan bu süsleme 1796'da kaldırılmıştır ancak bir kısmı eski yerinde durmaktadır ve bir kısmı da 2. kattaki sergide sergilenmektedir.

Neptün Çeşmesi'nin bulunduğu taraftan girince ise sarayın Salla Borsa kısmına ulaşılabilir. Eskiden şehrin borsası burasıydı. Bu taraftaki girişte aynı zamanda 16. yüzyılda yapılan botanik ve şifalı otlar bahçeleri de bulunmaktadır.

Ziyaret saatleri: Sanat galerisi: Haftaiçi: 09.30 - 18.30 / Cumartesi - Pazar: 10.00 - 18.30
Ulaşım: Farini yada Piazza Maggiore duraklarında inilerek ulaşım sağlanabilir.

Santo Stefano

Santo Stefano

Tarihle dolu Bologna'nın en eski yapılarından biri Santo Stefano Bazilikası'dır. 5. yüzyılda şehrin piskoposu Aziz Petronius tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. Hıristiyanlığın Roma İmparatorluğu'nda yayılmaya çalıştığı dönemlerde doğan Aziz Petronius sonradan hıristiyanlığı geçmiştir ve daha sonra papaz olmuştur. 432'de ise Bologna piskoposu olarak atanmıştır. Bologna'daki görevin şehrin en önemli dini merkezi olan Santo Stefano'yu inşa etmiştir.

Aziz Petronius'un piskoposluktan önceki dönemlerinde Kudüs'teki kutsal yerleri gezdiği düşünülmektedir. Bologna'ya geldikten sonra Roma İmparatorluğu'nda önemli bir yeri olan tanrıça İsis'e adanmış tapınağın üzerine Santo Stefano kilisesini yapmaya karar vermiştir. Bu kilisenin yapımında Kudüs'te çok etkilendiği Kutsal Kabir Kilisesi'nin etkisi olduğuna inanılmaktadır. Aslında Santo Stefano 7 tane kilisenin birleşiminden oluşan bir komplekstir. O dönemde inşa edilen 7 kiliseden günümüze Chiesa del Crocefisso, Chiesa della Trinità, Santo Sepolcro ve Santi Vitale e Agricola kiliseleri kalabilmiştir. Bu nedenle Sette Chiese yani Yedi Kilise olarak da bilinmektedir. Ancak bu kiliselerin çoğu kısmı 11. yüzyılda yenilemiştir. Santo Stefano kompleksinin bazı kısımları ise 5. yüzyılda inşa edilen orjinal yapıdan kalmadır.

Roma ve Bizans dönemlerinden kalma mozaikler dikkat çekicidir. Komplekse giriş Chiesa del Crocefisso'dan yapılmaktadır ve bu kilisede Aziz Petronio'nun da mezarı bulunmaktadır. Bahçede bulunan, 8. yüzyılda yapılan Cortile di Pilato ise Hz. İsa'nın yargılandığı mahkemeye başkanlık eden Pontius Pilatus ellerini yıkadığı leğene ithafen yapılmıştır. 

Bologna Asinelli Kuleleri

Bologna Asinelli Kuleleri

Asinelli Kuleleri, Bologna’nın ana sembolüdür. Le Due Torri olarak bilinirler. Torre degli Asinelli yani daha uzun olan kule 97.6 metredir. Adı Torre Grasenda olan kısa kule ise 48 metre uzunluğundadır. Uzun kule 498 basamak olduğu için yaşlı ve diz problemleri olanlara tavsiye edilmez. Asinelli ailesi tarafından 1109 ve 1119 tarihleri arasında yaptırılan kulelerden uzun olanı bugün 1.3 metre kısa olanı ise 3.2 metre yatık biçimdedir.

Orta Çağ'da 12. ve 13. yüzyıllarda, Bologna şehrinde tahminen 180 kule bulunmaktaydı. İrili ufaklı bu kuleler Bologna göklerine yükselmektedydi. Kulelerin neden inşa edildiği tam olarak bilinmemekle beraber Bolognalı zengin ailelerin güç gösterisi yapmak için bu kuleleri yaptırdığı düşünülmektedir. 13. yüzyılın sonlarına doğru kulelerin neredeyse tamamı yıkılmıştır. Kulelerle beraber, Orta Çağ'da Bologna şehrini koruyan surlar da yıkılmıştır. Günümüzde surlardan geriye kalan birkaç kısım durmaktadır. Yıkılmayan kuleler ise hapishane, pazar gibi amaçlarla kullanılmıştır. 20. yüzyılın başlarında yanlış şehir planlamaları yüzünden kalan kulelerin de çoğu yıkılmıştır. Günümüze kalan birkaç kuleden en bilinenleri ve en iyi korunabilenleri Asinelli Kuleleri'dir.

Dante'nin Inferno'sunda da bahsedilen kuleler Porta Ravegnana Meydanı'nda bulunmaktadır. 1871'de trafiği engellediği gerekçesiyle kaldırılan Gabriele Brunelli'nin 1670'de yaptığı San Patronio heykeli kulelerin arasına tekrar konulmuştur.

Ziyaret saatleri: 09:00 – 18:00
Giriş ücreti: 3 Euro

  • Ulaşım

'Piazza Di Porta Ravegnana' veya 'Due Torri' durağında inerek Asinelli Kulelerine ulaşabilirsiniz

Pinacoteca Nazionale

Pinacoteca Nazionale

Şehrin ana müzesi olan Pinacoteca Nazionale (Ulusal Müze), 13. yüzyıldan 18. yüzyıla Bolognalı sanatçıların elinden çıkan eserleri koleksiyonunda bulundurur. Le Due Torri'ye yakın bir konumda bulunan müze Bologna sanatını anlamak isteyenler için çok önemlidir. Müzenin binası ise 15. yüzyılın ikinci yarısında dini bir kurum için yapılmıştır. Aynı binanın içerisinde Güzel Sanatlar Akademisi de bulunmaktadır.

Güzel Sanatlar Akademisi adını almadan önce  Accademia Clementina olarak geçen akademi, müzenin temellerini oluşturmuştur. 1762 yılında Monsignor Francesco Zambeccari'nin akademiye hediye ettiği 8 resimle müzenin koleksiyonu başlamıştır. Napolyon'un İtalya'yı işgali sırasında akademinin elindeki sanat eserlerinden en değerli görülenleri Paris ve Milano'daki müzelere gönderilmiştir. 18. asrın ilerleyen yıllarında Fransız İmparatorluğu'nın çöküşüyle eserler buraya geri dönmüştür. Böylece zengin koleksiyonuyla müze 1885'te resmi olarak açılmıştır. 1997'de yapılan yenileme çalışmalarıyla sergi alanları daha kullanışlı hale getirilmiştir.

Müzenin en dikkat çeken eserlerinden birisi Raphael'in Estasi di santa Cecilia resmidir. 1516-1517 yılları arasında tamamlanan bu yağlı boya tablo Rönesans anlayışının yansıtıldığı çok değerli bir parçadır. Pietro Perugino tarafından yapılan Rönesans eseri Madonna in gloria e santi ise müzenin bir başka dikkat çeken eseridir. Parmigianino'nun Madonna ve Çocuk Azizler Margaret, Jerome ve Petronio ile birlikte isimli eseri, Guido Reni'nin Pala del Voto gibi eserler de görmeye değerdir. İtalyan barok sanatının kurucuları arasında yer alan Carracci’nin de eserlerinin yer aldığı müze, birçok sanatseverin ilgi odağı konumundadır.

Ziyaret saatleri:  Salı – Çarşamba: 09:00 – 13:30, Perşembe: 09:00 – 19:00, Cuma – Cumartesi – Pazar: 14:00 – 19:00
Giriş ücreti: 4 Euro
Ulaşım: Otobüs hatlarının Porta San Donato durağında inip 100 metre kadar yürüdükten sonra müzeye ulaşabilirsiniz.
 

Archiginnasio Sarayı

Archiginnasio Sarayı

Bologna'nın en popüler noktalarından biri Palazzo dell'Archiginnasio yani Archiginnasio Sarayı'dır. 1563'ten 1805'e kadar dünyanın en eski üniversitesi olan Bologna Üniviersitesi'nin binası olmuştur. Günümüzde halk kütüphanesi olarak kullanılmaktadır. Saray Galvani Meydanı'nda bulunmaktadır ve bünyesinde el yazmalar, mektuplar, kitaplar, çizimler ve baskılardan oluşan binlerce eser vardır. Emilia-Romagna bölgesinin en büyük kütüphanesidir.

16. yüzyılda Bologna artık Papalık Devleti'nin idaresi altındadır. Papa IV. Pius, şehrin merkezi Maggiore Meydanı da dahil olmak üzere bazı yapıların düzenlenmesini ve şehre yeni yapıların yapılmasını emretmiştir. 1562 yılında elçisi Kardinal Charles Borromeo aracılığıyla Archiginassio Sarayı'nın inşaatını organize etmiştir. Bu binanın yapılmasındaki amaç hukuk, tıp, felsefe, matematik, fizik gibi bölümleri olan Bologna Üniversitesi'nin tek bir binaya toplamaktır. Bu amaçla hızlı bir şekilde inşa edilen yapı 1563 yılında hizmete açılmıştır. 1805 yılına kadar üniversite bu binayı kullanmıştır ancak daha sonra bugünkü binası olan Palazzo Poggi'ye taşınmıştır.

Archiginnasio Sarayı iki katlıdır ve Bologna'daki neredeyse bütün binalar gibi revakları vardır. Sarayın iç bahçesinde günümüzde artık kilise olarak kullanılmayan Santa Maria dei Bulgari bulunur. Binanın duvarlarında 6,000'den fazla arma bulunur. Bu armalar, öğrenci kulüplerinin başkanları olan öğrencilerin geldikleri şehirlerin armalarıdır. Aralarında bazı akademisyenlerin armaları da bulunmaktadır. Yapının en dikkat çeken noktalarından biri ise Teatro Anatomico'dur. Anatomi dersleri için kullanılan bu amfi, 1636 yılında yaptırılmıştır. Başta Hipokrat olmak üzere pek çok bilim insanının büstleri de amfide bulunmaktadır.