Podesta Sarayı

Maggiore Meydanı’nın hemen köşesinde buluna Podesta Sarayı (Palazzo del Podesta) ilginç bir özelliğiyle dikkat çekiyor. Sarayın mimarisi ve tarihine girmeden önce oraya gidip de yapmadan dönmemeniz gereken bir özelliğinden bahsedeceğim. Sarayın altındaki kemelerde tıpkı antik Yunan tiyatrolarında yaşanan ilginç bir olayla karşılaşıyorsunuz.  Şöyle ki, kemerlerin dört tarafında yer alan köşelere geçip fısıltı halinde konuşmaya başladığınızda sesiniz çaprazda bulunan kemerin altında bekleyen kişiye ulaşıyor. En küçük bir ses bile duyulabiliyor.Sarayın tarihçesine gelecek olursak 1200’lü yıllarda inşa edilmiştir. Podesta Sarayı üst katında büyük bir salonu olan uzun bir binadır. Sarayın alt katında ise iki dükkan bulunur ve bu alan açık çarşı olarak kullanılmaktadır.

1453 yılında Aristotile Fioravanti Gotik cepheyi Giovanni Bentivoglio'nun emriyle yeniden inşa etti. Podesta Sarayı 16. ve 18. Yüzyıllarda tiyatro olarak kullanılmıştır. 20. yüzyılda Adolfo de Carolis tarafından fresklenmiştir.Podesta Sarayı’nın tarihine değinirken Kral Enzo’dan bahsetmemek olmaz zira saraya, 1244-1246 yılları arasında ek bir bina yapılmıştır. Yıllar sonra Palazzo Re Enzo olarak olarak bileceğimiz bir saray Podesta Sarayı’nın hemen yanına inşa edildi. Palazzo del Podestà'nın bir uzantısı olarak inşa edildiği için bu saraya başlangıçta Palatium Novum (Yeni Saray) deniyordu. Bu saraya adını veren Kral Enzo; Sardinya kralıdır ve Fossalta savaşı sırasında yenilerek esir alınır. Esir olarak da ömrünün geri kalan kısmını bu sarayda geçirir. Bu sebeple zamanında ‘Yeni Saray’ olarak bilinen bu saray günümüzde Palazzo Re Enzo yani Kral Enzo’nun Sarayı olarak bilinmektedir.

Podesta Sarayı deyince akıllara gelen ilk yerlerden biri de İstanbul’daki Podesta Sarayı’dır. Cenevizliler tarafından 1316 yılında yapılan saray sarayın arka bölümü, bankalar (eski voyvoda) caddesi kenarında, galata kulesi ve kartçınar sokakları arasındaki köşede han olarak (harap) kullanılmaktadır. O dönem Bizans’ı ekonomik sıkıntıdan kurtarmak için inşa edilen sarayı ziyaret ederek İtalyan mimarisini İstanbul’da hissedebilirsiniz.

Adres: Piazza Maggiore, 1, 40124 Bologna BO

Yol Tarifi: Trenle gelmek isteyenler S2 A, S2 B ve S4 A numaralı trenleri kullanabilirler. Otobüs içinse 13, 14, 20, 25, 27, 29 ve 39 numaralı otobüsleri tercih etmelisiniz.

Yakın Yerler: Palazzo Re Enzo, Portico di San Luca, Piazza Maggiore