Ulusal Müze (Pinacoteca Nazionale)

Şehrin ana müzesi olan Pinacoteca Nazionale (Ulusal Müze), 13. yüzyıldan 18. yüzyıla Bolognalı sanatçıların elinden çıkan eserleri koleksiyonunda bulundurur. Le Due Torri'ye yakın bir konumda bulunan müze Bologna sanatını anlamak isteyenler için çok önemlidir. Müzenin binası ise 15. yüzyılın ikinci yarısında dini bir kurum için yapılmıştır. Aynı binanın içerisinde Güzel Sanatlar Akademisi de bulunmaktadır.

Güzel Sanatlar Akademisi adını almadan önce  Accademia Clementina olarak geçen akademi, müzenin temellerini oluşturmuştur. 1762 yılında Monsignor Francesco Zambeccari'nin akademiye hediye ettiği 8 resimle müzenin koleksiyonu başlamıştır. Napolyon'un İtalya'yı işgali sırasında akademinin elindeki sanat eserlerinden en değerli görülenleri Paris ve Milano'daki müzelere gönderilmiştir. 18. asrın ilerleyen yıllarında Fransız İmparatorluğu'nın çöküşüyle eserler buraya geri dönmüştür. Böylece zengin koleksiyonuyla müze 1885'te resmi olarak açılmıştır. 1997'de yapılan yenileme çalışmalarıyla sergi alanları daha kullanışlı hale getirilmiştir.

Müzenin en dikkat çeken eserlerinden birisi Raphael'in Estasi di santa Cecilia resmidir. 1516-1517 yılları arasında tamamlanan bu yağlı boya tablo Rönesans anlayışının yansıtıldığı çok değerli bir parçadır. Pietro Perugino tarafından yapılan Rönesans eseri Madonna in gloria e santi ise müzenin bir başka dikkat çeken eseridir. Parmigianino'nun Madonna ve Çocuk Azizler Margaret, Jerome ve Petronio ile birlikte isimli eseri, Guido Reni'nin Pala del Voto gibi eserler de görmeye değerdir. İtalyan barok sanatının kurucuları arasında yer alan Carracci’nin de eserlerinin yer aldığı müze, birçok sanatseverin ilgi odağı konumundadır.

Adres: Via delle Belle Arti 56, 40126 Bologna, İtalya

Ziyaret saatleri:  Salı – Çarşamba: 09:00 – 13:30, Perşembe: 09:00 – 19:00, Cuma – Cumartesi – Pazar: 14:00 – 19:00
Giriş ücreti: 4 Euro
Ulaşım: Otobüs hatlarının Porta San Donato durağında inip 100 metre kadar yürüdükten sonra müzeye ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Museo di Palazzo Poggi, Biblioteca Universitaria di Bologna