Bologna Arkeoloji Müzesi

Tarih öncesi dönemden Roma dönemine kadar yerel tarihin temsilcisi haline gelmiş olan Bologna Arkeoloji Müzesi, Piazza Maggiore'ye sadece birkaç adım mesafede, şehir merkezinde bulunan Palazzo Galvani'de yer almaktadır. En önemli İtalyan koleksiyonlarından birisi olan arkeoloji müzesi, çağlar boyunca şehrin tarihine muhteşem bir bakış açısı sunar.

1881'den bu yana halka açık olan Bologna Arkeoloji müzesi sanatçı, ressam Pelagio Palagi'nin bağışlarıyla aktif hale gelmiş daha sonra bölgede 19. yüzyılın başlarında ve 20. yüzyılın başlarında yapılan kazılardan elde edilen koleksiyonlarla gitgide zengin bir arşive sahip olmuştur.

İçerisinde çok sayıda koleksiyon bulunduran müzede koleksiyonlar 9 bölüme ayrılmıştır. Tarih Öncesi, Etrüsk, Kelt, Yunan, Roma, Mısır ve Nümizmatik bunlardan bazılarıdır. Koleksiyon geniş olduğu için saatlerce eserleri dolaşabilirsiniz. Müzenin tarihi koleksiyonları arasında Mısır koleksiyonu, Horemheb türbesinden Saqqara'ya kadar olan değerli kabartmaları koruyan, Avrupa'daki en önemli koleksiyon olarak öne çıkıyor. Ayrıca Etruscan-Italik koleksiyonu, Roma koleksiyonu ve Yunan koleksiyonu dikkat çekici koleksiyonlar arasında yer alıyor.

Kentin ve çevresindeki bölgenin en eski tarihini gösteren Bologna'nın zengin arkeolojik dokümantasyonu elinde bulunduran müzenin çekirdeğini ise Paleolitik'ten Roma çağına kadar Etrüsk uygarlığının malzemeleri oluşturuyor. Sivil Arkeoloji Müzesi'nin ilk katının bir kısmı Eylül 2017'den bu yana yapılan önemli yapısal işler nedeniyle kapalıdır.  Bu yıl Ekim ayında Yunan, Roma, Etrüsk-italik ve alçı döküm koleksiyonuna adanmış odalar yeniden açılmıştır.Ziyaret Bilgileri: Welcome Bologna kartı ve Musei Metropolitani kartı olanlara ücretsiz olan müzeye giriş fiyatları ise tam 6 Euro, indirimli 3 Euro olarak belirlenmiştir. Müze Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, 09: 00-18:00; Cumartesi ve pazar 10: 00-18:30 saatleri arasında ziyarete açık.

Adres: Via dell'Archiginnasio, 2, 40124 Bologna BO

Yol Tarifi: 14, 19, 30, 91 ve 96 numaralı otobüslerle müzeye ulaşabilirsiniz. Tren tercih edecekler içinse R, S1 B, S2 A, S2 B numaralı hatlar uygundur.

Yakın Yerler: Quadrilatero, Archiginnasio di Bologna