Maggiore Meydanı

Maggiore Meydanı Bologna’nın en güzel meydanlarından biridir. Bologna’nın kalbi olduğu söylenen Piazza Maggiore yani Maggiore Meydanı, Bologna tarihinin en önemli idari ve dini yapılarla çevrilidir. Maggiore meydanının Kuzeybatı köşesi, Fontana del Nettuno ile Piazza del Nettuno'ya ,Kuzeydoğu köşesi ise Palazzo del Podestà ile birleşen Palazzo Re Enzo'nun kanatları boyunca uzanan Piazza Re Enzo'ya açılıyor.


Meydandaki Palazzo dei Notai bölgenin önemli yapılarındandır. Noterler binası olarak bilinen bu yapı 1381 yılında şehrin noter loncaları, Berto Cavalletto ve Lorenzo da Bagnomarino tarafından tasarlanmıştır. Piazza Maggiore’ye bakan binanın Palazzo D'Accursio’ya çıkan bir bölümü 1437'de Bartolomeo Fioravanti tarafından restore edilmiştir. Palazzo dei Notai 1908'de ise yine Alfonso Rubbiani tarafından restore edilmiştir.
 

Yine meydanda bulunan ve dünyanın en büyük 15. Kilisesi olan San Petronio Bazilikası, 2002 yılında mimarisi ve tarihçesinin dışında bambaşka bir olayla dünyanın gündemine oturdu.  132 metre uzunluğu 65 metre genişliğinde olan bu kiliseye o yıllarda El Kaide eylem yapmayı planladı. Bu tarihi yapıyı havaya uçurmayı planlayan 5 kişiyi İtalyan polisi tutukladı.
Bologna’nın en etkileyici kilisesi olan San Petronio Bazilikası 1388 yılında inşa edildi.

Antonio di Vincenzo tarafından inşa edilen kilisenin yerine, 1514 yılında başka bir mimar tarafından Roma’da bulunan Aziz Peter Bazilikası örnek alınarak ondan daha büyük bir kilise inşa etme teklifi gelmiş olsa da Papa böyle büyük bir yapıya onay vermemiştir.
Bazilikanın doğu cephesinde ise dev bir güneş saati bulunmaktadır. 1656 yılında Gian Cassini ve Domenico Gugliemi tarafından tasarlanan bu saat sayesinde Julian takviminde anormallikler keşfedilmiş ve bu keşif “Yıl” kavramının bulunmasına sebep olmuştur.


Meydanın bir diğer önemli yapısı ise Palazzo dei Banchi.Bankalar Sarayı olarak bilinen bu yapının etrafında önceleri, tüccarlar ve bankacılar işlerini yürütürlermiş. Tabiri caizse ticaret bu bölgede dönermiş. 1565-1568 yılları arasında bu alanda hoş bir mimari yaratmak isteyen tüccarlar bugünkü Palazzo dei Banchi’yi inşa etmek üzere Vignola'danı görevlendirmiştir. Palazzo dei Banchi revaklı yapısıyla hayranlık uyandırmaktadır.

Adres: Piazza Maggiore, 40124 Bologna BO

Yol Tarifi:Trenle gelmek isteyenler S2 A, S2 B ve S4 A numaralı trenleri kullanabilirler. Otobüs içinse 13, 14, 20, 25, 27, 29 ve 39 numaralı otobüsleri tercih etmelisiniz.

Yakın Yerler: Portico di San Luca, Biblioteca Salaborsa, Basilica di San Petronio