Neptün Çeşmesi

Neptün Çeşmesi’nden bahsetmeden önce mitolojide büyük yer kaplayan Neptün’den bahsetmek faydalı olacaktır. Roma mitolojisinde su ve deniz tanrısı olarak kabul edilen Neptün’ün Yunan mitolojisindeki karşılığı ise Poseidon'dur. Babası Satürn, annesi Ops olan Neptün, Jüpiter ve Plüton'un kardeşidir.Neptün Çeşmesi, Bologna’nın merkezinde bulunan Maggiore meydanına bağlı Piazza Nettuno’da yer almaktadır. 1667 yılında inşası tamamlanan Neptün Çeşmesi’ne baktığınızda Roma mitolojisinde su ve deniz tanrısı olan Neptün’ün denizi kontrol etmek için sol kolunu açıp uzatmış, sağ kolunda ise Neptün’ün simgesi olan üç başlı mızrağı taşıdığını görürsünüz.

Neptün heykelinin hemen altında her köşede, dört tane, ellerinde ağızlarından su akıtan ve balık tutan çocuk heykelleri vardır. Bunun dışında bu heykelin dört köşesinden destek sağlayan çeşmenin yapıldığı dönemde bilinen en büyük dört nehri, (Ganj Nehri, Nil Nehri, Amazon Nehri ve Tuna Nehri) ifade eden yarı insan yarı balık şekilde bronzdan yapılmış 4 heykel bulunmaktadır. Ayrıca heykelin dört cephesinde arma şeklinde süslü bronz plaklar vardır.

İtalyan mimar Tommaso Lauranti tarafından 1563'te hazırlanan çeşme, Kardinal Carlo Borremeo tarafından amcasının Papa IV. Pius olarak papa seçilmesinin anısına Bologna Kardinali olan Pierdonato Cesi desteği ile yaptırılmıştır.Aslında o dönemin siyasal tarihine baktığımızda şöyle bir gerçeklik de bizi karşılamaktadır:  Yüksek Ortaçağ'da bağımsız bir 'Comune' olduktan sonra, 1508'de Bologna, Papalık Devletlerine maruz kaldı. Yeni siyasi düzeni işaretlemek için, papalık efsanesi Pier Donato Cesi, şehir merkezinde ve özellikle Piazza Maggiore civarında bir dizi mimari müdahaleyi teşvik etti. Böyle bir müdahale, Piazza del Nettuno'nun şimdi durduğu yerde gerçekleşti ve çeşmeye yer açmak için birkaç bina yıkıldı.

Bologna’da bulunan Neptün Çeşmesi, Floransa’daki ile sık sık karıştırılmaktadır. Floransa’da bulunan Neptün Çeşmesi, Bologna'dakinin ortasında bulunan bronzdan yapılmıştır ve daha büyüktür. Floransa’daki Neptün Çeşmesi heykeli Flaman asıllı heykeltraş Giambologna tarafından yapılmıştır.

Bologna’nın en ünlü simgelerinden ve sık sık buluşma noktalarından olan Neptün Çeşmesi neredeyse dört metre yüksekliğinde ve 2.200 kilogram ağırlığındadır.

Oldukça simetrik bir anıt olan Neptün Çeşmesi aslında halka açık bir çeşme olarak tasarlandı. İlk başlarda çeşme, amacına uygun bir şekilde kullanılsa da ilerleyen zamanlarda bölge sakinleri kıyafetlerini ve satın aldıkları sebze/meyveleri yıkamak için de çeşmeyi kullanmaya başladı. Bu tür kullanımların önüne geçmek için 1604’te Neptün Çeşmesi çitle çevrildi ve 1888’e kadar heykel çitle çevrili kaldı.

Adres:  Piazza del Nettuno, 40124 Bologna BO

Yol Tarifi: Otobüsle ulaşım için 13, 14, 25, 27, 30 ve 94 no’lu otobüsleri tercih etmelisiniz. Trenle gelecekler içinse S2 A, S2 B ya da S5 no’lu trenlere binmek gerekir.

Yakın Yerler: Piazza Maggiore, Portico di San Luca