Santuario di Madonna di San Luca

1723 yılında mimar Carlo Francesco Dotti tarafından inşa edilen Santuario di Madonna di San Luca, 300 metre rakıma sahip Monte della Guardia tepesinin üzerinde bulunuyor. Bologna’dan San Luca Express treni ile rahatça ulaşım sağlayabileceğiniz Madonna di San Luca Manastırı’nın etrafında yemek yiyebileceğiniz güzel restoranlar da bulunuyor.Madonna di San Luca Manastırı tarihi kent merkezinin güneybatısında İtalya’nın ormanlık tepelerinden birinin üzerine inşa edilmiştir. 666 kemerden oluşan kiliseye çıkan 3,8 kilometrelik yol ise 1674-1793 yılları arasında inşa edilmiştir. Kiliseye çıkan bu yol günümüzde genellikle bisiklet yarışlarında kullanılmaktadır.1931'den 1976'ya kadar Bologna'nın eteklerinde bulunan tepenin tabanından zirveye uzanan bir teleferik yaklaşık 7 dakikalık süreyle ziyaretçileri Madonna di San Luca Manastırı’na ulaştırıyordu ancak sonraki dönemde özel ulaşım alternatifleri ortaya çıkınca bu teleferik kullanılmaz hale geldi. Bugün teleferiğin alt istasyonu dairelere dönüştürülmüş, üst istasyonu ise terk edilmiştir. Teleferikte yapısal olarak bir bozulma söz konusu değildir.Madonna di San Luca Manastırı’nın bize dokunan ilginç de bir hikâyesi var. Yaklaşık bin yıl boyunca bugünkü manastırın olduğu tepede bir kilise ya da şapel var olduğu söyleniyor. 12. yüzyılda, Bizans imparatorluğundan birisi o zamanlar Konstantinopolis olan bugünkü İstanbul’da bulunan Ayasofya’dan Hz. Meryem’e ait olduğu düşünülen bir simgeyle birlikte Bologna'ya gelir. 1160 yılında Bologna Gerardo Grassi Piskoposu bu simgeyi 300 metre yüksekliğindeki ormanlık bir tepenin üzerindeki bu şapele koyar. Gerardo Grassi Piskoposu’nun simgeyi koyduğu yer elbette ki bugünkü Santuario di Madonna di San Luca’dır.

Aslında mevcut kilise, 1723 yılında Carlo Francesco Dotti'nin tasarımları kullanılarak inşa edilmiş olsa dahi Madonna di San Luca Manastırı’nın temellerinin 12. Yüzyıla dayandığını söylemek mümkündür. Manastırın yan dış tribünleri ise Carlo Francesco'nun oğlu Giovanni Giacomo tarafından babasının planlarını kullanarak inşa edilmiştir.

Ziyaret Bilgileri: San Luca Manastırı’na giriş ücreti 5 Euro olup 10-18 yaş arası öğrenciler 3 Euro, 10 yaş altı çocukların girişi ise ücretsizdir.

Adres: Via di San Luca, 36 - 40135 Bologna (BO)
Yol Tarifi: Merkezden kalkan 20 numaralı otobüslerle kiliseye ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Giallo Pasta Fresca e Gastronomia Artigianale, Il Sentiero dei Bregoli, Chiesa Parrocchiale di S. Martino