Torre Prendiparte

Coronata Kulesi olarak da bilinen Torre Prendiparte (Prendiparte Kulesi), 12. yüzyılda, bir savunma aracı olarak güpheli Prendiparte ailesi tarafından inşa edilmiştir. 60 metre yüksekliğindedir, bu nedenle Asinelli Kulesi'nden sonra yükseklik açısından Bologna’nın ikinci en yüksek kulesidir. Başlangıçta daha da yüksek olduğu söylenen Torre Prendiparte’nin yıllar boyu yaşanan tahribatlar sebebiyle küçüldüğü iddia ediliyor.

Son restorasyon çalışmaları sayesinde yapının 12 katı da erişilebilir hale gelmiştir. Bu kule, Bologna’da diğer yapılarla birlikte halen korunmuş en eski yapılardan biridir. Tipik "Bolognese" kırmızı ve katı tuğlaları ve güçlü selenit blokları sayesinde kule, zengin bir ortaçağ kalesine benziyor.

Prendiparte Kulesi, Kardinal Paleotti adına inşa edilmiştir. Prendiparte Kulesi tarih boyunca çok çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. İlk olarak, Başpiskoposluk Semineri'nin bir uzantısı olarak kullanılmış, daha sonra, Seminer başka bir yere taşınmıştır.

Bir zamanlar hücre olarak kullanılan, 3. 4. ve 5. katların odalarında, bazı tuğla parçalarının kullanımıyla yazılmış, bazı kırmızımsı yazıtlar ve grafitiler bulunmaktadır.

Coronata Kulesi 12. Yüzyıldan bu yana çokça kez el değiştirmiştir. 15. yüzyılın sonunda, Fabruzzi ailesi tarafından kule satın alınmış ancak 1508'de hükümdarın eline geçmiştir. Daha sonra, Fabruzzi ailesinden rahibe kuleyi geri almayı başarmıştır. Rahibelerin mensubu olduğu Santa Maria della Consolazione'nin manastırı daha sonra 1530'da kuleyi Ercole Seccadenari'ye satmıştır.

Sonraki yıllarda birkaç kez daha böyle el değiştiren ve Bargello isimli bir polis başkanına geçince hapishaneye dönüşen Coronata Kulesi 18. yüzyılın sonunda Napolyon'un birlikleri tarafından ele geçirilmiş ve bir eve dönüştürülmüştür.  Uzunca merdivenlerle en üst kata çıkarak çatıların, binaların, tepelerin ve Bologna ovalarının güzel manzarasını seyredebileceğiniz ve hayran kalabileceğiniz geniş bir terasa ulaşabilirsiniz.

Günümüzde kule, çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmanın yanı sıra konaklama yeri olarak da kullanılmaktadır. Konaklama hariç kuleye çıkmanın bedeli ise 5 Euro. Biletleri kulenin yanındaki bilet ofisinden temin edebilirsiniz.

Adres: Piazzetta Prendiparte 5, 40126 Bologna

Yol Tarifi: Trenle ulaşım için R, S1 A, S1 B, S2 A, S2 B numaralı hatları tercih etmelisiniz. Otobüsle yolculuk içinse 14, 20, 27, 299, 87, 91 ve 96 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.

Yakın Yerler: Palazzo Grassi, La Quadreria - Palazzo Rossi Poggi Marsili, Chiesa di San Nicolo degli Albari